Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak sestavit návod na obsluhu elektroinstalace?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak sestavit návod na obsluhu elektroinstalace?  (Přečteno 5212 krát)
Libor Cr.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 18.08.2005, 21:56 »

. Chtěl bych zákazníkům zaroveň s revizí při předání zakázky předat i návod k obsluze el. instalace (myslím, že ze zákona je to i naše povinost),  kde by se takový návod dal sehnat?,  nebo nešel by v rámci projektu na elektrice vytvořit. Mám, matnou představu co by měl návod obsahovat, návod na obsluhu, co smí uživatel bez odborné kvalifikace provádět např. výměnu žárovek, pojistek, nahození jističe atd.,  co nesmí, že má v pravidelných intervalech testovat chránič, kontrolovat opticky stav přepěťových ochran, doporučený interval revizí, popřípadně poviný interval revizí v případě pronajímání cizím osobám, upozornění na různé nebezpečí, co má dělat v případě závad, nakonci asi návod na první pomoc při úrazu el. proudem atd. Chtělo by to odborné zpracování. Bylo by to možné zde na elektrice? Moc děkuji za odpověď a připomínky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Bohuslav Hrebeň
*
Offline Offline



Revízny technik - A-E2


« Odpověď #1 kdy: 18.08.2005, 22:23 »

Ako RT použivam k praci softwer: EL-Revize od ELMER software s.r.o.,  autor softwaru:   Ing. Jiří Meisner. Okrem mnoho užitočných formulárov program obsahuje aj tlačivo "Návod na obsluhu" ktorý pri odovzdaní elektroinštala cie dokladám. Nakoľko je chraneny autorským právom nemôžem ho zverejniť.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Ingeli
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 19.08.2005, 08:47 »

Ako projektant dokladám k projektom elektroinštalá cie bytových a rodinných domov "Poučenie laikov o správnom a bezpečnom používaní elektrickej inštalácie",  v rozsahu 2 A4.          Materiál som vypracoval podľa doporučenia Českého elektrotechnic kého svazu č. ČES 33.04.94 z 1.1.1995 a STN 33 1310.  Vyžiadajte si ho na mojej adrese: ingeli@nextra.sk a pošlem vám ho. "Poučenie" je potrebné trochu aktualizovať a upraviť odvolávky na platné české normy a legislatívu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Libor Cr.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 21.08.2005, 13:18 »

Tak jsem si návod (poučení) na obshuhu elektrické instalace sestavil a měl bych prosbu jestli by mi ho nějaký revizní technik nezkontroloval a popřípadně neopravil, poslal bych ho vypracovaný ve Wordu na mail, moc děkuji.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Hubáček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 22.08.2005, 07:41 »

Poučení o správném a bezpečném užívání elektrické instalace laiky vyšlo v prosinci 1994 jako Doporučení Českého svazu elektrotechnic kého č. ČES 33.04.94. Zpracovatelé: ČNI - ing. Kříž, ČÚBP - ing. Kroupa, ČES - ing. Lisý. Pokud tuto tiskovinku nevlastníte a máte-li zájem, mohu vám poslat kopii. Jinak je za pár babek k dostání v prodejnách norem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Lojkásek
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 22.08.2005, 09:12 »

Vážení kolegové,
zmíněné Doporučení ESČ č. 33.04.94 si můžete objednat na www.in-el.cz - posíláme na dobírku. Cena je pouhých 13,- Kč včetně DPH. Je fakt, že poštovné, které je k zásilkám účtováno dle platného ceníku pošty, několikanásobn ě tuto cenu překročí, na druhé straně ale obdržíte zdarma praktické pomůcky pro elektrotechnik y, které jsou v době expedice k dispozici.
Případně si můžete zmíněné doporučení zakoupit u některého z našich prodejců (pak je to samozřejmě bez poštovného).
Docela mně mrzí, že prostřednictví m tohoto seriózního serveru si "kamarádi" vypomáhají kopírováním dokumentů, a porušují tak autorská práva.
Na druhé straně jsem rád, že o naši produkci je takový zájem a že snad i (někdy) k něčemu slouží.
Jan Lojkásek, IN-EL, spol. s r. o.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Nalezinek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 22.08.2005, 15:15 »

To Josef Hubáček
Měl bych zájem o zaslání kopie.nalezine k.
j@seznam.cz
Děkuji

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Libor Cr.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 22.08.2005, 18:57 »

To Josef Hubáček, tak jsem si to objednal u IN-EL, ale než to dojde mohl byste mi prozatím zaslat tu vaší kopii, moc děkuji.
alcr@seznam.cz

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Hubáček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 23.08.2005, 07:49 »

To: Lojkásek
Vzhledem k tomu, že "Doporučení"  obsahuje odkazy na dnes již neplatné zákony, mám svůj vlastní výtvor s odvolávkami na platné zákony a vyhlášky. Takže tomto případě neporušuji žádná autorská práva, protože jsem vytvořil něco zcela odlišného. "Doporučení" jsem měl pouze jako inspiraci.
Faktem je, že ve snaze co nejvíce zkrátit příspěvek jsem tuto skutečnost vynechal, takže jste logicky mohl nabýt dojmu, že vám fušuji do řemesla. Není tomu tak. Distribuci původního originálu nechávám plně ve Vaší kompetenci.
P.S. "Doporučení" v tomto stavu byste mohli dávat jako dárek při nákupu zboží.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Lojkásek
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 23.08.2005, 09:34 »

Je fakt, že se zmíněné Doporučení odvolává na zákon č. 222/1994 Sb.,  který byl nahrazen zákonem č. 458/2000 Sb. v platném znění. Je však rovněž fakt, že ustanovení zákona 222, na něž se Doporučení odvolává, v podstatě v zákoně 458 zůstalo. Čili podstata nebo, chcete-li, princip zůstává stejný.
Ostatní předpisy a normy, na něž se Doporučení odvolává, jsou stále platné.
To, co je v Doporučení pro praxi důležité, je však jeho příloha - tedy jakýsi vzor "Poučení o správém a bezpečném užívání elektrické instalace". V kontextu toho, co jsem napsal, i toho, o čem je tato diskuse, je zřejmé, že onen vzor (uvedený jako příloha Doporučení) i samotné Doporučení je, či mělo by být, inspirací pro vypracování návodu (což je předmět této diskuse) v konkrétním případě. A to by měl každý dodavatel instalace už zpracovat sám.
Domnívám se, že vzhledem k ceně uvedeného Doporučení, by neměl být problém, aby takový dokument, jako vzor či inspiraci, "vlastnil" každý, kdo elektrické instalace provádí a zákazníkům je předává.
Jan Lojkásek,
IN-EL, spol. s r. o.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 24 dotazů.