Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Je správné jištění třífázové sklokeramiky třemi jednofázovými jističi?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je správné jištění třífázové sklokeramiky třemi jednofázovými jističi?  (Přečteno 38172 krát)
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #18 kdy: 10.08.2005, 11:23 »

To Jíra: To záleží na tom, jak jsou plotýnky zapojeny. Dle mého úsudku by měly být zapojeny do hvězdy a tím pádem při výpadku fáze opravdu příslušná plotýnka vypadne úplně a zbylé pojedou na plný výkon. Snížení výkonu by připadalo v úvahu pouze v případě zapojení plotýnek do trojúhelníku, což nepředpokládám .
PS: Proč nepoužíváte interpunkční znaménka?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Radek Jíra
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 10.08.2005, 11:33 »

To Fasulis: Jsem zvyklý psát bez znamének. Ne všechny weby si tím dobře poradí (to ale není zdejší problém). Děkuji za vysvětlení. Zapojení lze, pokud se nemýlím, zjistit z dokumentace k zapojení desky.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Kosina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 10.08.2005, 12:27 »

Domnívám se, že v  případě sdružených jednofázových spotřebičů nebo obvodů se nedá hovořit o nějakém jejich zapojení do hvězdy nebo trojúhelníku, tato označení jsou vyhrazena pro zařízení jejíchž plný provoz je závislý na všech třech fázích, jako jsou např. motory.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 10.08.2005, 14:02 »

Takovou varnou desku mám doma. Má čtyři plotýnky, ale dvě z nich jsou dvouzónové. Tedy celkem šest jednofázových obvodů celkem vysokého příkonu, takže jsou logicky rozděleny do tří fází. Takže při výpadku jedné nebo dvou fází nepůjde některá z plotýnek, ostatní poběží normálně. Snížení výkonu je v tomto případě nesmysl a diskutovat o tom, jestli toto zapojení nazvat zapojením do hvězdy je úsměvné - z tohoto pohledu je veškerá domovní instalace v domě s přivedeným 3f napětím do hvězdy, ne.....? :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #22 kdy: 10.08.2005, 14:24 »

Pro Karla Kosinu: Já tu terminologii použil pro lepší představu, protože se bavíme o 3-fázovém spotřebiči.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #23 kdy: 10.08.2005, 14:31 »

To Š: 3-fázové tepelné spotřebiče na sdružené napětí (tedy zapojené do trojúhelníku) jsou celkem běžnou záležitostí.
PS: Pane Š, jak víte, že máte doma stejnou varnou desku jako tazatel? Vaše jasnovidectví mi přijde taky celkem úsměvné.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Jaroslav Hasala
« Odpověď #24 kdy: 10.08.2005, 19:04 »

To, jak se bude varná deska chovat při výpadku jedné fáze, není tak úplně jisté. Většinu varných desek je možné zapojit různě, viděl jsem dokonce desku, kterou bylo možné připojit 3L+N+PE, 2L+N+PE, 1L+N+PE, ale také 3L+PE a 2L+PE.
Bude záležet na vnitřním zapojení desky.
Stále jsem ovšem přesvědčen, že výpadek jedné fáze desku nepoškodí.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #25 kdy: 10.08.2005, 21:36 »

Spotřebiče na vaření pro domácnosti jsou většinou na napětí 1-3x230V. Na napětí 2-3x400V jsou některé přímotopné nebo akumulační  ohřívače vody a spotřebiče na vytápění. Proto výpadek jedné fáze u sporáku nic neohrozí. Prostě nepůjde třeba jedna plotýnka a trouba, nebo dvě plotýnky a podobně. Záleží na vnitřním zapojení.

Se sporákem pro domácnosti (do cca 10 kW) s provedením 2-3x400V jsem se nesetkal.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jirka Š.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 11.08.2005, 13:17 »

Pane Fasulis, neberte mě moc vážně - jsem totiž žertéř :-) Ale těch varných desek jsem si prohlédl poměrně hodně než jsem jednu zakoupil a ani jedna nepoužívala sdružené napětí. Z toho jsem usoudil, že to nebude obvyklé....

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #27 kdy: 11.08.2005, 13:40 »

To Jimmi Š.: OK, ale já taky ve svém příspěvku uvedl, že to nepředpokládám, nicméně vyloučit jsem to nechtěl. Už proto ne, že, jak taky píše pan Beláň, na sdružené napětí některé bojlery nebo jiné ohřívače opravdu jsou. Jinak já mám doma plyn. :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Roman Šulc
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 12.08.2005, 16:20 »

Pravděpodobně se jedná o sério-paralelní řazení odporů dle polohy přepínače výkonu topných spirál ve varné desce.Omlouvám se panu Jírovy pro uvedení
v omyl a panu Kosinovi k radosti si sypu popel na hlavu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ivan Ševc
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 12.08.2005, 17:05 »

Pane Jíra.
K poškození varné desky při výpadku jednoho nebo dvou jističů URČITĚ NEDOJDE. Při výpadku jednoho jističe jsou pouze dvě možnosti.
1. Nebude hřát jedna nebo dvě plotýnky. Zbývající dvě se budou chovat normálně. To při zapojení na 3 × 230V. (Pravděpodobněj ší zapojení).

2. Dvě nebo tři plotýnky budou hřát ma poloviční výkon. To při zapojení na 3 × 400V. (Méně pravděpodobné zapojení).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #30 kdy: 12.08.2005, 21:03 »

Mozna je jeste jedna varianta (konkretni osobni zkusenost). Mam doma varni desku Whirlpool s ovladanim kapacitnimi spinaci natistenymi primo na desce. U teto desky dojde pri vypadku faze L1 k ztrate napajeni elektroniky zajistujici ovladani a tim k ztrate funkce cele desky. Samozrejme ani tady nedojde k zadnymu poskozeni varny desky a po obnoveni napajeni funguje vse normalne...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Kosina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 13.08.2005, 07:13 »

Pane Šulc, nepatřím mezi ty, kteří by měli ješitnou radost z uznání omylu druhých. Moje připomínka byla ve spojitosti k dotazu na vás od pana Hejduka a byla ve smyslu k zapomenutí vámi uvedenému.Takt o pokud tedy cítíte nutnost tento výkon provádět, prosím jiným směrem :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Bubeník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 13.08.2005, 08:00 »

Mám tuto zkušenost.Sklo keramika-ovládání kapacitními spínači.V obou případech zničená elektronika (kolem 5.000,- Kč).
Příčina:Došlo k přerušení N-vodiče a tím se na elektronické desce objevilo místo 230V napětí 400V.V obou případech se v domě prováděla oprava EI.
Doporučuji při jakékoli opravě EI v domě vypínat vždy jističem sklokeramiku.T eprve po ověření přítomnosti správného napětí  ZAPNOUT.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Kosina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 13.08.2005, 08:35 »

K níže uvedenému si dovolím podotknout, že případné přerušení vodiče N nebo PEN v rozvodech 3x400V, když zde nebudu rozvádět otázku nebezpečí úrazu el.proudem, je nebezpečné pro všechny zapnuté spotřebiče a následky pro tyto jsou většinou fatální.Bohuže l k těmto případům někdy dochází a pokud k tomuto přerušení dojde vlivem prokazatelné chyby provádějícího pracovníka, lze takto kvalifikovat jako trestný čin obecného ohrožení.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Petr
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 22.08.2005, 16:40 »

Vážení, sice jste zde připustili i skutečnost, že ve varné desce nejsou jen jednofázové plotýnky, vhodně připojené k jedné až třem fázím, ale i něco jako ovládání, a to je vždy připojeno jen k jedné jediné fázi. Uvažme, že pokud vypneme právě tuto fázi, buď nám nebude fungovat žádná plotýnka, anebo (v případě mech. přepínačů)některé fungovat budou, ale nebude fungovat žádná kontrolka indikující zapnutý stav spotřebiče, a teké nebude fungovat indikace tzv. "zbytkového tepla". Obojí lze asi kvalifikovat jako snížení bezpečnosti.
Myslím, že dnešní varné desky by měly pro plnou funkci být chápány jako n-fázový spotřebič (n je počet připojených fází) a tedy jištěny i n-fázovým jističem. pp

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Richard Mottl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 25.09.2005, 13:15 »

Pane Jíra.
Kdybych byl dodavatelem zařízení a dostal bych tuto otázku od zákazníka, doplat bych se výrobce, prodejce zařízení. Přece výrobce, prodejce dává záruku na výrobek pokud jsou splněny podmínky, které uvádí tj. i připojení prodávaného zařízení. Někdy se tomu vyhýbají tím, že nechávají potvrzovat záruční listy ztv. odbornou firmou o připojení a revizi Pozn: tím nesnižuji odborné fimy!! Jen bych si rýpl lehce do dodavatelů kuch.linek, jak jejich odborníci připojují el.zařízení. To je někdy lahůdka!
Můj názor: Pokud je sklokeramická deska napájena samostatně bez el.trouby (jinak se napájí pouze el.trouba a sklokeramika se připojí dodávanými kabely s konektory výrobcem např.SIEMENS, mám doma) je možné ji napájet třemi samostatnými jističi. Je nutné ovšem mít možnost odpojit tento spotřebič prvkem, vypínačem, který zabezpečí odpojení všech tří fází najednou a nejlépe i vodiče "N",  pro demontáž nebo opravu zařízení! Tak se může dát vypínač vedle jističů nebo použít vypínač u spotřebiče.  Osobně jsem to vyzkoušel, pravda jen na mém výrobku!! Závěr, takové zapojení je možné a záleží na výrobci, prodejci co si dá do podmínek! PS: Když jsem se ptal prodejce na podobný případ jak zapojit bazén  dovoz "KANADA" nebyl schopen nic říci. Byl to prostě obchodník!?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jistí se plynový kotel samostatně?
 Je možné jistit zásuvky na prodlužovacích přívodech dvěma pojistkami(L+N)?
 Postačí výměna jističe při jeho častém vyhazování na stejně velký ale nový?
 Je 15A jistič dostačující pro provoz elektrické trouby ?
 Může být sporák, sklokeramika a trouba jištěna společným jističem?
 Jaký máte pohled na jištění zásuvky u umyvadla v umývacím prostoru?
 Na zásuvky se dávají jističe spíše (častěji) C16, nebo B16?
 Může být přívod 230V jišten jak na L i na N pomocí tavných pojistek?
 Je možné mít společný jistič pro vnitřní a venkovní spotřebiče?
 Jaký je rozdíl mezi jištěním elektromotorů pojistkami a motorovými jističi?
 Kam vřadit jištění proti zkratu a přetížení 3f as. motoru při zapojení Y/D?
 Vypínací charakteristiky skleněných trubičkových pojistek ?
 Jaký mám použít jistič k čerpadlu?
 Může být 3f motor 2,2kW jištěn samostatnými pojistkami?
 Jak správně zvolit předřazené jištění pro bodovou svářečku?
 Mohli byste mi doporučit literaturu o problematice pojistek?
 Mohu ponechat jistič 20A pro zásuvku 400V/16A?
 Jaký je způsob jištění při připojení pohonu venkovních vrat?
 Kedy je v priemysle nutné istiť malé elektromotory proti preťaženiu?
 Proč nelze jistit světelný obvod "jen" 6A jističem?
 Dimenzování a jištění elektrických zařízení - tabulky a příklady (třetí - aktualizované vydání)
 Je potrebné istiť stýkač?
 Máte již příručku OEZ jistící přístroje 2012?
 Proč při startu kompresoru klimatizace vypíná jistič?
 Základy dimenzování a jištění
 Jakou velikost jistícího prvku volit pro čerpadlo, kompresor a ventilátor?
 Jištění a dimenzování elektrických vedení v kostce
 SCHRACK: Amparo – řešení jistících a spínacích prvků pro řadovou zástavbu
 OEZ: Novinky v modulárních přístrojích Minia - Spínací přístroje
 Je dimenzování a jištění pro vás opravdu již rutinou?
 Je dostatečné jištění 3f 16A char.B na cirkulárku 7,5kW ?
 Už jste zažili požár vlivem špatného předjištění na vlastní kůži?
 Jak správně jistit ventilátor při předřazené pojistce 50A?
 Jak jistit autotransformátor na sekundární straně?
 Jak se jistí pevně připojené zařízení?
 Nemá být správně frekvenčnímu měniči předřazen motorový spouštěč?
 Jak nepřetížit zásuvky v kuchyňské lince do max. 6A bez předjištění?
 Jak vypočítat vybavovací hodnotu jističe?
 Proč je na světla 6A jistič, když nesmí být větší jak 2xA jmenovitého proudu?
 Kedy je po výmene ističa potrebná východisková revízia?
 Musí být zařízení napájené flexošňůrou jištěné na černém nebo modrém vodiči?
 Je nutné/vhodné jistit každé oběhové čerpadlo zvlášť?
 Jak jistit podružný rozvaděč s daším záložním elektrokotlem?
 Je možno jistit zásuvku v koupelně pro žebřík bez FI, ale z jiného bytu?
 Je možné připojit žaluzie ze zásuvkového okruhu 16A?
 KNIHA: Dimenzování a jištění elektrických zařízení
 Jaký má smysl umístit následně za B16A vyšší hodnotu a charakteristikou C20A?
 Kde a jak správně jistit LED veřejné osvětlení?
 Čím jistit IT aby v případě poruchy nevybavily jističe sousedních obvodů?
 Vypadne třífázový jistič po absenci jedné z fází na přívodu?
 Jak předejít vybavení jističe při testování poškozených zdrojů?
 Jak se jistí trafo pro řidící obvody?
 Je pro svářecí invertor 230V/16A nutná jiná charakteristika jističe než B?
 LIVE EATON: Základy k instalačním jističům
 #EH: Víte, jak vznikla pojistka?
 Jak je správně jištěna odporová zátěž proti nadproudům?
 Mohu odjistit jedním jističem celý výstupní modul PLC, tedy 8 svítidel?
 Jak jistit spínací hodiny?
 Jaká je vhodná hodnota jističe pro LED bodovky s paticí GU10?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 22 dotazů.