Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Lze osadit prázdný podružný rozvaděč nebo jej musím koupit již sestavený?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze osadit prázdný podružný rozvaděč nebo jej musím koupit již sestavený?  (Přečteno 45113 krát)
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #36 kdy: 06.06.2008, 23:44 »

Bývalo dobrým zvykom merať kusový rozvádzač po dokončení a vyhotoviť o tom protokol. Alebo dodať kópiu osvedčenia zo skúšobne. Výrobca ním deklaroval požadované elektrické vlastnosti.

Co bývalo, to bývalo.
Teď výrobce (obecně jakýkoli a čehokoli) musí opatřit svůj výrobek značkou shody. A v případě, že se jde o výrobek u kterého nemusí spotřebitel objektivně vědět  jak jej obsluhovat, jak s ním manipulovat, jak jej po skončení životnosti zlikvidovat atd.,  pak jej musí výrobce nebo prodejce vybavit srozumitelným návodem, pokyny k použití a údržbě nebo jinou dokumentací a to v odpovídajícím jazyce nebo pomocí přesně vymezených  symbolů.
To je jeho povinnost.  podivej

Jestliže dodá i další doklady nebo označení nad tento rámec, tak se jedná o činnost dobrovolnou, podle které lze mimo jiné usuzovat na jeho serióznost.


Ak ho nemusí prikladať k rozvádzaču, tak ho nemusí ani vyhotoviť. a ak ho nemusí vyhotoviť, tak ako potvrdí, že je vyrobený správne?

Máte pravdu.
Jakým způsobem se výrobce dostal až k označení značkou shody je jeho věc a jeho plná a bezvýhradná odpovědnost. Svůj postup je povinen dokládat příslušným státním kontrolním orgánům a institucím.

Spotřebitel má právo vyžádat si a obdržet Ujištění o existenci Prohlášení o shodě.
A výrobce nebo prodejce má povinnost mu toto Ujištění vydat.
Spotřebitel má dále právo vyžádat si a obdržet vlastní Prohlášení, ale to již oproti úhradě vzniklých nákladů.
Ale jelikož se jedná opět pouze o "papíry",  může si je výrobce "vycucat z palce" a spotřebiteli to moc platné není.
 

A ja ho pri revízii nebudem skúšať na izolačnú pevnosť, na to je výrobca.

To si ani dost dobře neumím představit, jak by se v praxi provádělo.  Nerozhodný



PS : Aby bylo jasno, mě osobně se tento princip (kdy se nejprve čeká na nějaký problém a teprve potom se řeší) moc nezamlouvá a rozhodně jej neobhajuji.
Ale tak jsou karty rozdány.  Nerozhodný
Je to asi daň za možnost flexibilní výroby, za obecný nadbytek na trhu a tím i za poměrně značnou pružnost a širokou nabídku trhu.

Na druhé straně si jistě většina z nás pamatuje jak "fungoval" za dob nedávno minulých druhý extrém.
Kdy se povinně všechno zdlouhavě zkoumalo, zkoušelo a přezkoumávalo a pak když už se konečně něco začalo vyrábět, tak se to vyrábělo léta a desetiletí. A že by tehdejší výrobky byly, kromě své zastaralosti, nějak bezpečnější než dnes, o tom pochybuji.  nenene

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #37 kdy: 07.06.2008, 00:53 »

Mě stále fascinuje, kolik lidí si dovolí stále prohlašovat, že je to zbytečné. Uvádí v omyl spoustu laiků a vystavují je rizikům.

Taky se mi tento postup s rozvaděči nelíbí, ale nezbývá mi než přistoupit na hru. Uvítal bych taky ten dobrý nápad s rozvaděči do 25A.  Palec vzhůru Palec vzhůru Nechat je sestavovat elektrikáře. Bohužel zatím to tak není.

Jinak bych to přirovnal k jízdě autem. Taky to můžete umět, ale bez řidičáku je to protizákonné. podivej
Někteří tvrdí, že je to v pořádku  zle

Kolegové k tomu řekli myslím už maximum.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
pomojet
« Odpověď #38 kdy: 07.06.2008, 07:12 »

TO  JAN FRANEK

já nechápu co dnes lidi dokáží udělat pro peníze.
proč by kvalifikovaný elektrikář s praxí byl měl být něco méněcenného
než revizní technik E2/A,E4/A.
Plně souhlasím s nápadem p. Hasaly  rozvadeče do 25 A.
Jak vymést zlo které panuje mezi kvalifikovaným i elektrikáři a
revizními technici ?
Pánové ruku na srdce samostudim je někdy lepší než obhajovat
své egoistické já.
                                    POMOJET      
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #39 kdy: 07.06.2008, 08:32 »

V souvislosti s touto diskuzí upozorňuji na stále platnou normu (perlu starých časůPalec vzhůru  ČSN 35 7030 z roku 1972 "Rozvodnice a elektrorozvodn á jádra".  Super!


* 35 7030 závěr.JPG (39.06 KB, 665x201 - prohlédnuto 727 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #40 kdy: 07.06.2008, 20:31 »

To: Kamil Novák

Plne s Vami súhlasím, že legislatíva je daná a treba ju dodržiavať. Nie vždy mi je "po chuti",  ale s tým sa nedá nič robiť.
Nápad kolegu Hasalu sa mi maximálne pozdáva. Prevažná väčšina malých bytových rozvodníc je aj tak skladaná na mieste stavby podľa požiadaviek zákazníka a pokiaľ to robil rozumný elektrikár a nie diletant, tak na typizovaných komponentoch nemá čo pokaziť. Iba ak nesprávne hodnoty ističov vzhľadom na vývodové káble. To by sa ale nemalo stať, keď existuje projekt.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #41 kdy: 07.06.2008, 21:58 »

To POMOJET

Nic jsem nepsal o revizním technikovi a elektrikáři a už vůbec nic o méněcennosti. Nevím jak jste na to přišel.Jen jsem konstatoval jaká je situace. taky se mi moc nelíbí ,  ale musím se podřídit.
Taky nemohu sám dělat rozvaděče ani jako rev. technik. Ale mohu si udělat živ. list na výrobu rozvaděčů a začít je dělat. Stejně jako kdokoli jiný.
Ta volba je přece na každém z nás.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
pomojet
« Odpověď #42 kdy: 08.06.2008, 07:53 »

TO FRANEK

Jsem toho názoru ,že nám elektrotechnik ům rozhodně neprospěje
když si budeme navzájem házet klacky pod nohy.
Pokud mi někdo uvede seriozní firmu,která mi dle požadavku vyrobí
rozvadeč a dá na něj typový štítek jsem ochoten o tom uvažovat.
Ti co v dnešní době uspěšně podnikají jsou vesměs bývalí
veksláci. Hněv
                                         POMOJET
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #43 kdy: 08.06.2008, 22:45 »

Teď nevím co myslíte tím házením klacků pod nohy. Jestli to, že při revizi jsou problémy pokud nemá rozváděč štítek, tak to docela nechápu. Pokud to zreviduji, tak ponesu kůži na trh já i věškerá rizika s tím spojená. Jinak si za ně nese odpovědnost výrobce.

Pokud neznáte spolehlivé firmy na výrobů rozváděčů rád Vám alespoň dvě doporučím. Určitě žádný z nich nebyl v minulosti vekslákem.

Jinak to házení klacků pod nohy se bohužel děje,ale spíše je to o cenách montáží,  kde mnozí jsou ochotni jíti s cenou na úroveň přidavače u zedníků ba i níž. Za odbornou práci náleží zasloužená odměna ,  kde se zohlední i různá školení,  nové normy ,  obnova 50tky,..................  . To v jiných řemeslech není moc běžné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
XL
« Odpověď #44 kdy: 09.06.2008, 08:07 »


Spotřebitel má právo vyžádat si a obdržet Ujištění o existenci Prohlášení o shodě.
A výrobce nebo prodejce má povinnost mu toto Ujištění vydat.
Spotřebitel má dále právo vyžádat si a obdržet vlastní Prohlášení, ale to již oproti úhradě vzniklých nákladů.
Ale jelikož se jedná opět pouze o "papíry",  může si je výrobce "vycucat z palce" a spotřebiteli to moc platné není.

 

Pane Novák, děkuji za jedinou snahu o odpověď na moji otázku. Chtěl bych se ale zeptat, z čeho vychází váš citovaný názor, mám pocit že už to tak není a prodejce již nemusí vystavovat ujištění a ES prohlášení musí ukázat jen  orgánům státního dozoru (ČOI).
Jsem v tomto laik,  ale zkusím nastínit postup, kterým bych asi měl postupovat při rekonstrukci v RD pokud chci mít vše v pořádku:
1. nechat si udělat projekt oprávněným projektantem
2. u firmy oprávněné vyrábět rozvaděče si dle projektu nechat složit rozvaděč
(Na rozvaděč musí firma vystavit prohlášení o shodě dle NV 17/2003 a 616/2006, ale toto mi nemusí ukázat, ale musí označit rozvaděč symbolem CE na výrobku nebo typovém štítku. Pokud je rozvaděč součástí stavby (neoddělitelnou bez změnny funkce stavby - předpokládám, že domovní rozvaděč ano) musí firma (při kusové výrobě) rovněž vystavit ES prohlášení o shodě dle NV190/2002 v aktuálním znění. Rozvaděč musí označit "údaji o vlastnostech výrobku" a jménem, trvalým pobytem, IČem a místem podnikání výrobce (sídlem v případě právnické osoby). Pokud je v rozvaděči i systém rádiového ovládání, musí mi firma navíc vystavit a předat originál prohlášení o shodě s NV426/200Sb. Dále musí firma dodat návod k použití rozvaděče (v případě použití rádiového ovládání v rozvaděči uvést i číslo všeobecného oprávnění dle kterého může pracovat).
3. nechám si udělat novou instalaci a zabudování rozvaděče oprávněnou montážní firmou
4. pozvu si revizního technika k vykonání revize hotové elektroinstala ce
Ten bude k revizi potřebovat původní prováděcí projekt opravený a potvrzený montážní firmou dle skutečného stavu instalace a jestě něco dalšího? Nebo je vše jinak......?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #45 kdy: 09.06.2008, 14:09 »

Podľa môjho názoru je Vami navrhovaný postup správny.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #46 kdy: 09.06.2008, 17:48 »

Pane Novák, děkuji za jedinou snahu o odpověď na moji otázku. Chtěl bych se ale zeptat, z čeho vychází váš citovaný názor, mám pocit že už to tak není a prodejce již nemusí vystavovat ujištění a ES prohlášení musí ukázat jen  orgánům státního dozoru (ČOI).

Vše ohledně Prohlášení lze nalézt v zák.č.22/1997 Sb.
Jelikož nejsem výrobce, tak tento zák. nijak pravidelně nepročítám a tak je  docela možné, že mi nějaká změna unikla.
 

1. nechat si udělat projekt oprávněným projektantem
2. u firmy oprávněné vyrábět rozvaděče si dle projektu nechat složit rozvaděč
3. nechám si udělat novou instalaci a zabudování rozvaděče oprávněnou montážní firmou
4. pozvu si revizního technika k vykonání revize hotové elektroinstala ce
Ten bude k revizi potřebovat původní prováděcí projekt opravený a potvrzený montážní firmou dle skutečného stavu instalace a jestě něco dalšího? Nebo je vše jinak......?

ad 1 : to je naprosto správný začátek akce. Doporučuji sehnat si před výběrem projektanta řádné reference, protože pánů projektantů je jako do mariáše, kdežto "takyprojektant ů" jsou celé zástupy.

ad 2 : tento bod bych spojil s bodem 3.
Nějak mi uniká důvod, proč byste si měl sám shánět rozvaděč. Když jste teď již, coby laik, vybaven slušnou dávkou informací tak se klidně u montážníků ujistěte, zda bude vše i po formální stránce součástí dodávky a oni myslím jasně pochopí, že víte.
 
ad 4 : Ohledně nestranného RT jde o dobrý nápad.
Ačkoli by měli být všichni RT nestranní a nezávislí, tak to bývá často naopak.

A když se vám vše podaří tak jak popisujete, tak to bude malý zázrak.
Nenapadá mne nic dalšího co byste potřeboval.
Jen snad trchu peněz a pevné nervy.....  Mrknutí

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
XL
« Odpověď #47 kdy: 10.06.2008, 12:13 »

p. Nováku  d í k
Bod 2 jsem napsal zvlášť, protože si myslím, že ne každá (levná) montážní firma umí a může dělat rozvaděče, ale ještě jsem to nikde neověřoval, možná jsem vedle.....

do z. 22 jsem se dnes díval:

§ 18
(1) Dozor nad tím, zda stanovené výrobky uváděné na trh jsou označeny stanoveným způsobem či zda nebyly neoprávněně označeny, popřípadě zda k nim byl vydán či je přiložen stanovený dokument (§ 13 odst. 2) a zda vlastnosti stanovených výrobků uvedených na trh odpovídají stanoveným technickým požadavkům, provádí
a) Česká obchodní inspekce, 4) nebo
b) orgán stanovený zvláštním zákonem, (dále jen "orgán dozoru").

§ 13
(2) Stanovený výrobek, má-li být uveden na trh, popřípadě do provozu, musí nebo může být v rozsahu a za podmínek stanovených nařízením vlády opatřen stanoveným označením, a pokud tak stanoví nařízení vlády,  musí být k němu vydáno nebo přiloženo ES prohlášení o shodě nebo jiný dokument.

Původní bod 9 (viz níže) byl v zákoně zrušen
 (9) Distributor nesmí, s výjimkou výrobků označených CE nebo jiným označením stanoveným v nařízeních vlády ve smyslu odstavce 4, u kterých prokáže, že mají původ ve státech, s nimiž je sjednána příslušná mezinárodní smlouva ve smyslu odstavce 4 distribuovat stanovené výrobky, u kterých nemá písemné ujištění o tom, že výrobce nebo dovozce vydal prohlášení o shodě. Toto písemné ujištění je distributor povinen každému na jeho žádost
a) předložit ihned na místě k nahlédnutí,
b) na náklady žadatele nejdéle do 20 dnů vydat distributorem potvrzenou kopii.


 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Je možné umístit rozvaděč do šatny?
 Jaké používáte bytové rozvodnice?
 Jak přístupné/nepřístupné může být umístění bytového rozvaděče?
 Musí být HDS zaplombovaná a kdo je za to zodpovědný?
 Jak správně umístit bytový rozvaděč?
 Jak srovnat zateplení domku s rozvaděčem?
 Jak vysoko umístit podružný rozvaděč který bude na chodbě?
 Moze byt polystyren okolo domoveho rozvadzaca?
 Může být náhrada domovní rozvodnice "dírou ve zdi"?
 Jakou si vybrat zásuvkovou rozvodnici 230V/400V do domácí dílny?
 Je možné použít dvě skříně s jističi v jedné domácnosti?
 Opravdu potřebuji tovární rozvaděč?
 Musí být pojistková skříň ještě mezi rozvaděčem před domem a nachodbě?
 Jaky zvolit venkovni rozvadec pro dva elektromery?
 Mohou být jističe umístěny v koupelně?
 Mohu na elektroměrovou desku umístit ještě zásuvku 400V/32A?
 Který předpis hovoří o volném prostoru před rozvaděčem?
 Mohu instalovat jističovou skříň nad radiátor?
 Jak daleko může být domácí hlavní rozvaděč instalován od vodoměru?
 Mohu zhotovit před rozváděčem dodatečný umělý schod ?
 V jaké výšce musí být rozvaděče, když jsou v záplavové oblasti?
  Je možné umístit domovní rozváděč na hranici schodů?
 Musí být rozvodná skřín na chodbě BD zajištěna proti otevření?
 Je volně pohozený rozvaděč v pořádku?
 Je možné přesunutí rozvaděče z chodby do garáže?
 S kterou normou je umístění bytového rozvaděče hned pod stropem v souladu?
 Môžem medzi elektromer a domový rozvádzač vložiť rozvádzač pre záhradu?
 Musí být jistič pro zásuvkový okruh zásuvek v kanceláři volně dostupný ?
 Může být v úklidové místnosti umístěn rozvaděč?
 Je možné mít mezi skříní s měřením a domem ještě rozvaděč pro budoucí napojení?
 Je možné umístit bytový rozvaděč nad prostor ohybu schodů?
 Je možné instalovat rozvodnici v šatní skříni?
 Lze umístit jističe o metr níž, když se nebude měnit hlavní přívod od elměru?
 Kam umístit malý rozvaděč v jímce čističky odpadních vod?
 Mohou být rozvaděče domovní režie v bytových domech uzamčené?
 Musí být bytový rozvaděč paneláku nutně v bytě?
 Jaká je minimální výška pro umístění rozvaděče ?
 Musí mít kůlna vlastní rozvodnici?
 Mohou být jističe od bytu na veřejné chodbě bytového domu?
 Mám si troufnout instalovat rozvaděč pod omítku do venkovního prostředí?
 Mohu v podkroví zrusit krabici s 3F přívodem a udělat z toho podružný rozvaděč?
 Může být přívodní krabice s nožovkama v zateplovací izolaci?
 Proč je nutné kvůli dvousazbě měnit pozici rozvodnice?
 Mohu přemístit HDO přijímač z elektroměrové skříně do mé jističové skříně?
 Prečo je nevhodné umiestniť bytový rozvádzač nad vstupné dvere?
 Mohu umístit rozvaděč do koupelnové příčky?
 Je možné umístit rozvodnici na komín Schiedel?
 Je nutné při přemístění elměru na vnější stěnu domu vyměnit i vnitřní rozvaděč?
 Může být rozvaděč umístěn v plynové kotelně?
 Jak mohu bytovou rozvodnici v dřevostavbě obestavět dřevěnou skříňkou?
 Mohu umístit rozvaděč nad akumulační kamna?
 Smí se dát podružný rozvaděč pro kuchyň do stoupačky za wc?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.05 sekund, 23 dotazů.