Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Lze instaloval ochranu, která řeší i případ, kdy se na nuláku objeví přepětí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze instaloval ochranu, která řeší i případ, kdy se na nuláku objeví přepětí?  (Přečteno 27968 krát)
Roman Pavlík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 08.06.2008, 16:32 »

Včera při bouřce k nám po nuláku přitekl proud.
A ne malý.
Tento závěr činím jen jako amatér (revizák má přijít během týdne) a na základě prohlídky přípojky - nulák je vydatně očouzen.
Důsledky jsou zlé - největší problém je poškození přívodního kabelu.

Lze instaloval přepěťovou ochranu, která řeší i případ, kdy se na nuláku objeví proud?

Do včerejška jsem měl ve sloupku s přípojkou instalováno fíčko 0,1 od ABB. Po bouřce se chovalo tak, že nahodit šlo jen při nulové zátěži. Když jsem pak do zásuvky připojil spotřebič, fíčko vypadlo. Zajímavé je, že spotřebiče do 60W fungovaly Logicky jsem usoudil, že fíčko je po smrti a nechal jej vyměnit. Přivolaná elektrofirma jej vyměnila za 0,03, které se však k mémo zděšení chovalo stejně, jen ono limit spotřebiče s posunul někam k jednotkám watů. Moc se bojím, že to znamená, že přívodní kabel je v háji a tedy, že budeme kopat. Můžete mi prosím napsat nějakou hypotézu, co se s tím kabelem mohlo stát? Revizi mám samozřejmě objednanou, dočasně jsem připojen bez fíčka a jsem z toho dost nervózní.

Po tomto víkendu jsem připraven investoval řádově desítky tisíc za účinnou přepěťovou ochranu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Pavlík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 08.06.2008, 16:34 »

Ještě jsem se chtěl omluvit profesionálům za velmi laické výrazy v předešlém příspěvku. Snad jsem tím nezkreslil podstatu dotazu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 08.06.2008, 17:33 »

1) Ano. Nechte na odborné firmě vypracovat nabídku, není to jednoduchá záležitost. Čelní dodavatelé jsou většinou velmi vstřícní (tím nemyslím velkoobchod bílým zbožím a přepěťovkami Úsměv.
2) Při zásahu pravděpodobně došlo k poruše izolačního stavu. Při vyšším zatížení dochází k proražení "slabého" místa a vybavení FI. Pomůže revizák s lokalizací poruchy.
3) Věc vaší pojistné smlouvy - na základě revize. Dodavatel el. energie s tím pravděpodobně nemá nic společného.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Roman Pavlík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 08.06.2008, 18:21 »

1) Ano. Nechte na odborné firmě vypracovat nabídku, není to jednoduchá záležitost. Čelní dodavatelé jsou většinou velmi vstřícní (tím nemyslím velkoobchod bílým zbožím a přepěťovkami Úsměv.

Můžete mi prosím nějakého čelního dodavatele poradit? Nerad bych naletěl, škody jsou opravdu značné... Z brouzdání po internetu se mi líbil http://www.dehn.cz/. Děkuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 08.06.2008, 18:48 »

DEHN, HAKEL, SALTEK, SIEMENS, OEZ ... a další. Chce to znát poměry ve vaší síti, vaše konkrétní požadavky a samozřejmě stav vaší peněženky  Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Mařík Pavel
Ferda Mravenec, práce všeho druhu ;0)
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 08.06.2008, 18:58 »

Pane Pavlíku, DEHN je velmi dobrá volba, i když ne z nejlevnějších. Těžko vám ale doporučit odborníka, když nemáte vyplněnu lokalitu výskytu  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
J. Suchý
« Odpověď #6 kdy: 08.06.2008, 19:26 »

Vážený pane Pavlíku,

moje doporučení zní - nejprve investujte několik stovek korun do důkladné revize Vaší elektroinstala ce. Příčina Vašich problémů během bouřky může být právě v kvalitě elektroinstala ce. Bez tohoto posouzení může pro vás být instalace přepěťové ochrany zklamáním.
Přepěťová ochrana musí být komplexní, tedy musí být chráněny všechny vodiče, nejen vodič N. Optimální volbou je kombinovaná přepěťová ochrana SALTEK FLP-B+C GE 3+1, kdy jsou chráněny všechny vstupující vodiče.
Pokud potřebujete další informace a radu, neváhejte kontaktovat podpora@saltek.cz, naši oborníci vám poradí.

Přeji hezký zbytek dne

Jaromír Suchý
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Roman Pavlík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 08.06.2008, 20:19 »

Revizi mám samozřejmě objednanou. Nic převratného ale nečekám, jedná se o dva roky starou novostavbu. Stejně jako já jsou postiženi sousedi v okolí - odešla jim (podobně jako mně) elektronika v kotlech, EZS, motorové pohony vrat, jednomu sklokeramická deska atp. Já jediný měl tu smůlu, že je zřejmě poškozen i přívodní kabel.

K lokalitě: Je to Brno-venkov, dům stojí na kopci u lesa, nad ním je jen maličká vodárna a dál políčka. Cca 300 metrů od nás pokračuje výstavba.

Moje požadavky:
 1) ochrana domu předpožárem 
 2) ochrana elektroinstala ce - ten poškozený přívodní kabel mi vadí nejvíc, bojím se, že to bude znamenat sekání...
 3) ochrna spotřebičů typu kotel, motorový pohon vrat, atp.
 4) alespoň doporučení pro ochranu elektroniky - teď ji zcela jistě připojím přes UPS, ale 200kA asi UPS neustojí...

K penězům:
Škody z pátku odhaduji na 40.000 - 50.000 Kč, za smysluplnou proto považuji investici kolem 20.000,- Kč.

K těm značkám - taky se mi líbil moeller, SP-B+C/3, SPC-S-20/280/3 a něco k zásůvkám s elektronikou + UPS.  Mohu moellera zařadit mezi profi řešení?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #8 kdy: 08.06.2008, 20:47 »

Rozhodně doporučuji DEHN  Kroutím očima.
Pokud se mrknete na www.kniSka.eu,  stáhnete si KníŠku 2.0, tak se budete v problematice orientovat alespoň tak, že vás nenapálí.
Pokud to budete potřebovat probrat, jsem vám k dispozici, cinkněte mi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Michael Holaň
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 09.06.2008, 06:20 »

Pokud vám mohu poradit z praxe, tak podpořím pana Hájka. DEHn totiž má "energetickou " selektivitu, čili stahuje do země nejprve energii a pak teprve přepětí. Tím máte zaručeno, že vám energie blesku nebo přepětí nebude běhat po instalaci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 09.06.2008, 07:43 »

Škoda, že v původním příspěvku nejsou uvedeny některé podrobnosti o objektu, přípojce, hromosvodu, provedení nebo neprovedení hlavního ochranného pospojování.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #11 kdy: 09.06.2008, 07:53 »

Co se týká toho vypadávajícího chrániče, nemusí to mít žádnou souvislost s přívodním kabelem.
Tímto způsobem se to chová také v případě, pokud je někde spojený N a PE.
Při tom přepětí se mohlo něco "prošvihnout" ...
Rozhodně je nutná prohlídka nebo lépe revize instalace.
Problém se dá najít celkem jednoduše, měřením izolačních stavů.

BTW, pokud chránič nejde zapnout, málokdy to znamená, že je chránič vadný, takřka vždy je problém v instalaci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #12 kdy: 09.06.2008, 07:55 »

2Hájek/Suchý: Tak tomu se říká konkurenční boj!  Škleb Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #13 kdy: 09.06.2008, 09:35 »

Jak konkurenční boj?
Já se netajím stím,  za koho kopu  Super!.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #14 kdy: 09.06.2008, 09:47 »

Samozřejmě, nemyslím tím nekalou soutěž Úsměv) Kdyby se tak chovali všichni ... vegeeet
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jaromír Suchý
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 09.06.2008, 10:09 »

„ochrana domu před požárem“
Instalujte si kvalitní hromosvod! Přepěťová ochrana má jinou funkci.

„ochrana elektroinstala ce, ochrana spotřebičů a elektroniky“

Komplexní přepěťová ochrana! Nelze doporučit instalaci pouze přepěťové ochrany mezi N-PE. Připojení elektroniky přes UPS vám k ochraně před přepětím moc nepomůže. V moderních UPS je instalována pouze doplňková přepěťová ochrana ve formě varistoru. Bez instalace ochran typu 1 a 2, nejlépe kombinované v jednom přístroji se neobejdete.

„Ten poškozený přívodní kabel mi vadí nejvíc, bojím se, že to bude znamenat sekání“
K posouzení příčiny, proč byl kabel poškozen přepětím, byla by nutná místní prohlídka. Přes nulák tekl pravděpodobně součtový bleskový proud, a proto byl poškozen. Záleží na tom, kde je rozdělen PEN na N a PE, jaký má průřez, jak dlouhé je vedení z místa rozdělení k místu poškození, atd.

„Škody z pátku odhaduji na 40.000 - 50.000 Kč, za smysluplnou proto považuji investici kolem 20.000,- Kč.“
Pokud do toho nepočítáte instalaci hromosvodu, tak se do rozpočtu 20-25tis můžete vejít. Záleží na velikosti stavby a dalších aspektech.

„K těm značkám - taky se mi líbil moeller, SP-B+C/3, SPC-S-20/280/3 a něco k zásuvkám s elektronikou + UPS. Mohu moellera zařadit mezi profi řešení?“

Kvalita výrobků evropských výrobců je víceméně vyrovnaná, do toho samozřejmě počítám i naší firmu SALTEK. Je to jako s auty, někdo dá přednost ŠKODA OCTAVIA, někdo preferuje Mercedes, poslouží obě.

Návrh a instalaci přepěťových ochran byste měl svěřit odborníkům, zvlášť když váš dům stojí na kopci  Super! a opodál je vodárna  ??.

Pokud nám na naši podporu pošlete na vás kontakt, spojíse s Vámi místní odborník a pomůže vám. Pro objektivnost dodávám, že používá přepěťové ochrany všech kvlitních výrobců dostupných na českém trhu a bude jen na vás, koho si vyberete.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaromír Suchý
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 09.06.2008, 10:28 »

Reakci ještě zaslouží tvrzení pana Michaela Holaně. Tvrdí totiž, že jeden z výrobců přepěťových ochran má
"energetickou " selektivitu, čili stahuje do země nejprve energii a pak teprve přepětí. Tím máte zaručeno, že vám energie blesku nebo přepětí nebude běhat po instalaci.

Tak o tom jsem ještě neslyšel. Budu muset znovu otevřít učebnice fyziky. Nic ve zlém, ale to opravdu není možné. Fyzikální principy platí stejné pro všechny i pro výrobce přepěťových ochran.

Pokud se chce dozvědět víc o tom, jak fungují přepěťové ochrany, přijďte na naše školení. Koná se každý týden!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 09.06.2008, 11:11 »

Naprosto s Vámi souhlasím, asi se jednalo o zkreslený názor.
 do Mosky, Vodky Nět?  Smích Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak si vybrat typ svodiče přepětí?
 Proč chalupář zemřel zásahem blesku když byl v ochranné zóně hromosvodu?
 Jak ochráním PC a Audio/Video techniku před přepětím (způsobené jakkoliv)?
 Musí se udělat nová instalace po zásahu kulovým bleskem?
 Jak spojit zemnící drát se zemnící pásovinou?
 Patri bleskozvod pod alebo nad zateplení?
 Je možné dokázat konkrétní škody po úderu blesku?
 Bude tato varianta uzemnění hromosvodu a rozvaděče bezpečná a funkční ?
 Lze kombinovat napěťovou a proudovou ochranu u zásuvek?
 Jak mám ochránit 8 pc v jedné kanceláři?
 Je vzdálenost 20cm svodu hromosvodu od plynového vedení v pořádku?
 Opravdu tato přepěťová ochrana ochrání spotřebiče před zničením?
 Bylo by možné realizovat ochranu před bleskem u rodinného domu v dubnu 2009 ?
 Odpojovat televizní přijímač před bouřkou?
 Bude muset být v novostavbách přepěťová ochrana ?
 Co udělat proto aby nebyl u RD hromosvod?
 Můžete mi poradit zapojení svodiče přepětí na rodinném domku?
 Co dělat, když je opravdu nejvyšším bodem na domu anténa?
 Kde podle vás je hranice mezi opravou a rekonstrukcí hromosvodu?
 Kto má zabezpečiť ochranu pred bleskom, při dodatečné montáži klima na střechu?
 Musí se na plechové střeše provést hromosvod?
 Jaká musí být vzdálenost svodu od zateplené fasády domu?
 Jaký svodič přepětí tř. C na UPC Internet?
 Může se dle nové normy v nových projektech RD anténní stožár uzemňovat?
 Ako spravne chranit tento typ kominu proti blesku?
 Jak je to s bleskem, je opravdu hromosvod ochrana?
 Jak vybudovat kvalitni zemneni pro hromosvod?
 Bude dobré umiestniť prepetovú ochranu tr. B a C mimo hl. rozvadzača?
 Za jakých podmínek mohu skrýt svod hromosvodu pod omítku?
 Jak chránit el. instalaci před bleskem do blízkého stožáru?
 Jaký má význam vypnutí hlavního vypínače uvnitř domu za bouřky?
 Je nebezpečné za bouřky v Praze nosit deštník?
 Je tato ochrana parabolickej antény pred úderom blesku urobená dobre?
 Můžete mi poradit s konstrukcí hromosvodu na budově do tvaru L?
 Jak ochránit plechovou buňku před bleskem?
 Je třeba chránit kolo, resp. cyklistu před bleskem?
 Akú ochranu termokábla proti blesku?
 Může nést někdo zodpovědnost za to, že "poslal přepětí k sousedovi"?
 Je blesk opravdu nevyzpytatelný?
 Přehled škod co způsobil blesk 2012
 Sledujete blesky kolem vás?
 Mohla bouřka narušit elektrický obvod v garáži?
 Byl příčinou požáru v Rovni odpojený svod hromosvodu?
 Je přepěťová ochrana v novostavbách povinná?
 Proč uhodil blesk potřetí do přibližně stejného místa?
 Hrozí při úderu blesku nebezpečí prostřednictvím pospojování?
 Jak předejít poškození hladinového spínače po úderu bleskem v okolí?
 Může být strom v těsné blízkosti budovy nebezpečím z hlediska úderu blesku?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 23 dotazů.