Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak ochráním PC a Audio/Video techniku před přepětím (způsobené jakkoliv)?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak ochráním PC a Audio/Video techniku před přepětím (způsobené jakkoliv)?  (Přečteno 15771 krát)
Jahoda František
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 08.06.2008, 12:19 »

Omluvte moji povrchní znalost elektrotechnik y.
Sice si doma opravím a udělám co potřebuji (nn) a v PC a audio/video technice se vyznám, ale když tak pročítám tyto stránky, zjišťuji, že nic nevím.

Moje otázka zní: jak ochránit mé polovodičové miláčky (PC, HiFi, TV) před nenadálým přepětím v síti (způsobeném čímkoli, třeba bouřkou),  potažmo samotné PC,  ve kterém je integrovaná síťová karta, která by mohla odejít (vč. MB) při "nějakém přepětí" v rozvodu KTV,  po které mi běží internet? (Stalo se mi cca před rokem, že při bouřce se do rozvodu KTV cosi dostalo a síťovku mi to odpálilo, ale to ještě byla otázka 130,-Kč). Nemůžu opomenout ani koaxiální vstup TV signálu z antény na střeše domu. Bydlím v panelovém domě, kde je přívod nn dvoužilový, bez třetího zemnícího "drátu".
Mám vyhlídnutou kombinovanou přepěťovou ochranu BELKIN SurgeMaster Gold G726 http://www.bombaceny.cz/p19192-belkin-surgemaster-gold-prepetova-ochrana-g726/ ,kde je i "ochrana pro RJ11, RJ45, a koax.
Otázka však, je, jak dalece to funguje.
Rád se nechám poučit, jak to vlastně funguje a co bych mohl pro zajištění jaké také ochrany udělat.
Díky za pomoc.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #1 kdy: 08.06.2008, 13:27 »

Přepěťová ochrana funguje tak, že ke chráněnému spotřebiči, jsou paralelně připijené napěťově citlivé součástky (např. varistory).

Přepěťová ochrana se musí řešit už při návrhu elektroinstala ce.

Existuje několik druhů přepěťových ochran

A = to instalují rozvodné závody
B = se instaluje do hlavního rozvaděče
C = se instaluje do podružných rozvaděčů
D = to jsou výše zmíněné produložavčky, chráněné zászuvky, apod
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jahoda František
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 08.06.2008, 15:16 »

Ano, děkuji. Toto jsem se již také dočetl. Otázka však je, zda má smysl, nebo lépe řečeno, jestli ochráním výše popsaná zařízení ochranou kategorie "D",  konkrétně tím Belkinem. Instalaci ochran A,B a C zatím nezvažuji.
Děkuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 08.06.2008, 15:36 »

Zkuste zadat do vyhledavače Dehn je toho tam spousta.  Mrknutí
Obecně bych řekl, že valného významu nemá pokud nejsou zařazeny před něho hrubší napěťové filtry které poberou tu největší špičku. Není to stavěné na takové přepětí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 08.06.2008, 15:51 »

Otázka však je, zda má smysl, nebo lépe řečeno, jestli ochráním výše popsaná zařízení ochranou kategorie "D",  konkrétně tím Belkinem. Instalaci ochran A,B a C zatím nezvažuji.

Špičku která vznikne od prasklé žárovky to asi chytit může ale podle popisu který tam prodejce má to na mě moc důvěryhodně nepůsobí (třeba je to jen špatná práce toho kdo psal na web).
Stoprocentní ochrana není ani instalace všech stupňů svodičů přepětí, jestli to má nebo nemá smysl to musíte rozhodnout vy. Pokud bych se rozhodl do něčeho takového jít tak použiji stupně B a C v instalaci a to od renomované firmy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ALCR
« Odpověď #5 kdy: 08.06.2008, 17:09 »

Ano, děkuji. Toto jsem se již také dočetl. Otázka však je, zda má smysl, nebo lépe řečeno, jestli ochráním výše popsaná zařízení ochranou kategorie "D",  konkrétně tím Belkinem. Instalaci ochran A,B a C zatím nezvažuji.
Děkuji.

Samotným stupněm D ochráníte zařízení do určité velikosti přepětí, pokud ale přepětí přesáhne možnosti stupně D tak ho přepětí odpraví včetně chráněného zařízení, proto se instalují 3 stupně které přepětí postupně sníží, ale ani instalace všech stupňů není 100% záruka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
H
« Odpověď #6 kdy: 08.06.2008, 17:34 »

Moje otázka zní: jak ochránit mé polovodičové miláčky (PC, HiFi, TV) před nenadálým přepětím v síti (způsobeném čímkoli, třeba bouřkou),  potažmo samotné PC,  ve kterém je integrovaná síťová karta, která by mohla odejít (vč. MB) při "nějakém přepětí" v rozvodu KTV,  po které mi běží internet? ...
Jestli mohu pomoci trochu z vlastního.
Taktéž mám doma hifi nemalé hodnoty. Vyřešil jsem to tak, že jsem do bytového rozvaděče osadil C-čkový stupeň přepěťové ochrany od Dehnu a zásuvku přes kterou je hifi napojeno mám osazenou D-čkovým stupňěm od ABB (integrováno přímo v zásuvce). Ideálně toto dát i do zásuvky kde je TV/PC, atd. Hifi je navíc napojeno přes síťový filtr PS Audio, ve kterém je (prý) další ochrana před přepětím. Internet mám ošetřený tak, že jedu doma přes wifi, takže i kdyby prásklo do antény na střeše, tak to schytá wifi router, ale zařízení v bytě se to nedotkne.
Nicméně i když to mám takto ošetřeno (+ kolem vedení ve zdech mi nevede ani žádný svod z hromosvodu domu),  stejně to celé při bouřce vypínám (vypínané zásuvky dvojpólovým vypínačem ABB Swing). Jednou jsem totiž zažil, jak asi 50m vedle nás udeřil blesk do kolemjdoucí trati ČD. Panečku to byla pecka, že se i podlaha v našem domě rozhoupala. Když si vezmu jaká to byla rána a jaká tím asi musela projít energie, nedělám si iluze, že by při přímém úderu blesku do našeho domu byly ty moje osazené přepěťové ochrany co k čemu. Spíš je beru jen tak pro klid duše a pro případy "nebleskových" přepětí.
Vypínání (odpojení od sítě) při bouřce je podle mě nejjistější.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #7 kdy: 08.06.2008, 20:43 »

K tomu vypínání: v podstatě je to funkční pro přepětí v řádu cca do 4-5 kV, což je hodně málo.
Takže se spíše jedná o ten pocit. Doporučuji si projít materiály na www.kniSka.eu.
Je to kobcipované tak, že i když KníŠku 2.0 jen tak prolítnete www.kniska.eu/kniska,  měl byste být schopen se orientovat zde v odpovědích. Nebo mi cinkněte, projedem to spolu po telefonu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 09.06.2008, 08:06 »

Pokud je k PC cokoliv připojeno, např. ethernetová síť,...,  je správné toto vedení chránit a mít to co nejkratší cestou spojené na jeden zemnicí potenciál. Sebelepší přepěťová ochrana v napájecím přívodu a sebelepší přepěťová ochrana "telefonní linky" pokud jsou spojeny v různých místech na různé zemní potenciály nemusí stačit a může paradoxně přivést do PC rozdíl potenciálů mezi napájecím rozvodem a linkou a může to poškodit síťovou kartu nebo celý MB.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak si vybrat typ svodiče přepětí?
 Proč chalupář zemřel zásahem blesku když byl v ochranné zóně hromosvodu?
 Lze instaloval ochranu, která řeší i případ, kdy se na nuláku objeví přepětí?
 Musí se udělat nová instalace po zásahu kulovým bleskem?
 Jak spojit zemnící drát se zemnící pásovinou?
 Patri bleskozvod pod alebo nad zateplení?
 Je možné dokázat konkrétní škody po úderu blesku?
 Bude tato varianta uzemnění hromosvodu a rozvaděče bezpečná a funkční ?
 Lze kombinovat napěťovou a proudovou ochranu u zásuvek?
 Jak mám ochránit 8 pc v jedné kanceláři?
 Je vzdálenost 20cm svodu hromosvodu od plynového vedení v pořádku?
 Opravdu tato přepěťová ochrana ochrání spotřebiče před zničením?
 Bylo by možné realizovat ochranu před bleskem u rodinného domu v dubnu 2009 ?
 Odpojovat televizní přijímač před bouřkou?
 Bude muset být v novostavbách přepěťová ochrana ?
 Co udělat proto aby nebyl u RD hromosvod?
 Můžete mi poradit zapojení svodiče přepětí na rodinném domku?
 Co dělat, když je opravdu nejvyšším bodem na domu anténa?
 Kde podle vás je hranice mezi opravou a rekonstrukcí hromosvodu?
 Kto má zabezpečiť ochranu pred bleskom, při dodatečné montáži klima na střechu?
 Musí se na plechové střeše provést hromosvod?
 Jaká musí být vzdálenost svodu od zateplené fasády domu?
 Jaký svodič přepětí tř. C na UPC Internet?
 Může se dle nové normy v nových projektech RD anténní stožár uzemňovat?
 Ako spravne chranit tento typ kominu proti blesku?
 Jak je to s bleskem, je opravdu hromosvod ochrana?
 Jak vybudovat kvalitni zemneni pro hromosvod?
 Bude dobré umiestniť prepetovú ochranu tr. B a C mimo hl. rozvadzača?
 Za jakých podmínek mohu skrýt svod hromosvodu pod omítku?
 Jak chránit el. instalaci před bleskem do blízkého stožáru?
 Jaký má význam vypnutí hlavního vypínače uvnitř domu za bouřky?
 Je nebezpečné za bouřky v Praze nosit deštník?
 Je tato ochrana parabolickej antény pred úderom blesku urobená dobre?
 Můžete mi poradit s konstrukcí hromosvodu na budově do tvaru L?
 Jak ochránit plechovou buňku před bleskem?
 Je třeba chránit kolo, resp. cyklistu před bleskem?
 Akú ochranu termokábla proti blesku?
 Může nést někdo zodpovědnost za to, že "poslal přepětí k sousedovi"?
 Je blesk opravdu nevyzpytatelný?
 Přehled škod co způsobil blesk 2012
 Sledujete blesky kolem vás?
 Mohla bouřka narušit elektrický obvod v garáži?
 Byl příčinou požáru v Rovni odpojený svod hromosvodu?
 Je přepěťová ochrana v novostavbách povinná?
 Proč uhodil blesk potřetí do přibližně stejného místa?
 Hrozí při úderu blesku nebezpečí prostřednictvím pospojování?
 Jak předejít poškození hladinového spínače po úderu bleskem v okolí?
 Může být strom v těsné blízkosti budovy nebezpečím z hlediska úderu blesku?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 23 dotazů.