Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Ke zkouškám
| | |-+  Poradíte mi prosím s výpočtem úbytku napětí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Poradíte mi prosím s výpočtem úbytku napětí?  (Přečteno 440455 krát)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #18 kdy: 20.02.2016, 23:25 »

Pane inženýre, koukám, že sháníte zadarmo projekt. Co kdybyste se obrátil na odborníka ve svém okolí? Zadarmo to ovšem nebude.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 21.02.2016, 08:11 »

..kabel bude položen na zemi, na kokonci bude Antoníček 6 * 220 V jištěný 16 A, bez prodouvého chrániče, na ten budou napojeny výčepní zařízení spříkonem 1 kW, a já  nepotřebuji nic víc, než zjistiti kolik těch výčepních zařízení mohu napojit na ten Antoníček, když na začátku je jištěn 32A, kabel je 5*4 a délka 100 m...ty výčepní  zařízení fungují jen při náběhu na max. příkon a potom si tak jen přibrntávají.. .berme všechny ostatní veličny jako teplota vlhkost rosný bod..jako dané...je to lepší ?
ještě nad dodávám že zátěž bude cca 12 hodin, a věc je ta zda mi to udrží ty 4 mm řekněme cca 9 stánků tedy celkem max. 12 kV, na ten kábel, nebo zda koupit 6 mm...rozdíl v cenách té prodlužky je mezi 4 a 6 mm značný...
Pane inženýre, koukám, že sháníte zadarmo projekt. Co kdybyste se obrátil na odborníka ve svém okolí? Zadarmo to ovšem nebude.

Úbytek napětí je jen malá část z technického řešení napájení a instalace  pro prodejní stánky.
K tomuto řešení je několik speciálně zaměřených norem a po instalaci následuje výchozí revize elektrického zařízení. A ta zase nelze provést bez řádné dokumentace, prováděcího projektu.

To jenom, aby to bylo celé moc polopatické.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 21.02.2016, 12:39 »

ještě nad dodávám že zátěž bude cca 12 hodin, a věc je ta zda mi to udrží ty 4 mm řekněme cca 9 stánků tedy celkem max. 12 kV, na ten kábel, nebo zda koupit 6 mm...rozdíl v cenách té prodlužky je mezi 4 a 6 mm značný...
Předně, chcete-li pořádat jakési pivní slavnosti, či je "elektrotechnic ky zajišťovat",  prostudujte ČSN 33 2000-7-711, ČSN 34 0350 nejlépe i ČSN 33 2000-5-51 ed.3. To je jen úvod. Tam najdete odpovědi kterak nadimenzovat a chránit onen provizorák.
A na 100m při daném zatížení a proudových rázech při spínání je 6mm2 tak akorát. Osobně bych volil klidně 10mm2, s přihlédnutím k nezodpovědnost i laické obsluhy.
Existují dokonce i jiná řešení, levnější a stejně spolehlivá, ale zase know-how taky něco stojí...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
PetrPanicek
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 21.02.2016, 17:14 »

no tak ..malé shrnutí zdejší diskuse...jedn oho dne jsem přispěl do depbaty začínající prosím poraďte mi...běžně ve svépráci radím lidem, co se na mě v mé branži obrací...neřík ám že vše dělám zdarma, ale 80% takových těch rad je zdarma..prostě asi jsem jiný...do zdejší skupiny jsem přispěl jen abych mi někdo spočítal, někdo erudovaný, jak se to asi provizorně asi bude chovat...mimo jednoho člověka kerému děkuji jsem asi narazil na skupinu podivných retardů hojící si své ego..ono postupvat dle ČSN na akci které slouží pro lidi a je na ni omezený rozpočet je sice hezké leč někdy nereálné, a prostě řešení jsou ..různá, a zatím vždy to nějak vyšlo...tak závěrem bych přejmenoval tuto debatu na vtipnou skrumáž ušláplých mamánků co potřebují druhým ukázat že oni tomu asi i rozumějí a asi se tím i ZA PENÍZE živí...nicméně po víkendu zjištování této ..jak píšou ..jednoduché otázky učiva ZŠ jsem dospěl k cíli, takže necítím potřeba dalších rad, nicméně ty normy si nastuduji, třeba se mi ještě v životě budou hodit...
 PS asi zvážím taky své profesní služby ..zda je dále budu poskytovat srozumitelnou formou a zdarma...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #22 kdy: 21.02.2016, 17:36 »

..ono postupvat dle ČSN na akci které slouží pro lidi a je na ni omezený rozpočet je sice hezké leč někdy nereálné, a prostě řešení jsou ..různá, a zatím vždy to nějak vyšlo...
Máte pravdu, vlastně o nic nejde, maximálně to pár lidí zabije. Hodně štestí...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 21.02.2016, 18:49 »

,  NEJSEM ELEKTRIKÁŘ, ALEPO TŘEBOVAL BYCH PORADIT

Se zedníkem a s výčepním je o elektrice těžká diskuse....a když dostane rady, tak zde píše něco, jako po šestém pivu. Je faktem, že každý má dělat svoji profesi profesionálně. A Elektrika je vyhrazené zařízení, proto není pro každého přístupná. Elektriku dělám šedesát roků a také se netlačím do obkladu koupelny,  do čepování piva, anebo abych si opravoval auto.
Na druhé straně jsem viděl hodně "zvěrstva" právě při instalacích různých stánků. Nedávno jsem viděl u jedné "pražské věže" podium a stánek napojený provizorně z vedlejší restaurace. Co mne překvapilo, tak ze zásuvkové skříně vytažený zž drát a "připojený" na svod hromosvodu.... a kabel volně na chodníku, možná že také někdo poradil.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #24 kdy: 21.02.2016, 19:17 »

Nejít o život docela bych se bavil. Poddimenzovat, bez chrániče a jen tak hozené na zemi kde na to budou šlapat desítky, možná stovky a tisíce bot. Ještě doplním že je k tomu potřeba i kvalitní kabel a ne H05VV-F, který nemá potřebnou odolnost ani další vlastnosti a který je levnější a laikům dostupnější .....
Pak bude paráda, až se budou chtít rozjet dva/tři kompresory a chlazení najednou. Snad se jim to povede  Úsměv
Pokud se jedná o pořádání akcí, tak i na ty se vtahují konkrétní normy a předpisy.

No nic. Počkáme si na zprávy v TV. Jednou se to "nepovede" a někdo neviný zaplatí za nesmyslnou úsporu životem. Bohužel.

http://moderniobec.cz/i-prodejni-stanky-jsou-stavbami-a-jejich-umistovani-se-ridi-jistymi-pravidly/
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #25 kdy: 21.02.2016, 20:43 »

Jak už zde mnohokrát padlo, věci s elektrikou patří k vyhrazeným elektrickým zařízením.
Každý z nás co tu radíme má trochu jiné cítění co "neodborníkům" zdělit a co už ne. Je to hlavně o tom, že né, že bychom neuměli poradit, ale víme co chybná instalace může způsobit.
Člověk s který nezná všechny návaznosti a pouští se do elektriky riskuje, že si způsobí zranění nebo něco ničí či podpálí, elektrika si toho nechá hodně líbit, ale není to hračka.

Pokud něco navrhuji a nebo reviduji, tak se pod to podepíšu a to je signál toho, že jsem použil všechny své dosažené znalosti a vědomosti k tomu, aby daná věc byla v pořádku (podle norem) a bezpečná.

Na začátku tohoto tématu byla teorie, tu jsem popsal. Nyní už nejde o teorii, ale o praxi a tam je na dimenzování kabelů potřeba znát daleko více věcí, nerozhoduje jen to jestli kabel přenese proud, ale záleží na tom jak bude uložen a jaká bude teplota okolí. Pokud jste zmínil, že to bude napájet nějaké přenosné zařízení, zase tuto problematiku řeší normy a už to má další dopady na návrh kabelů jejich mechanické ochrany. atd.

Jestli jsem vás správně pochopil tak v podstatě řešíte přívod na nějaké dočasné zařízení, které by mělo distribuovat elektriku na spotřebiče. Daná věc bude daleko složitější než si myslíte.

Pokud máte vstupní jištění 3x32A char.B tak musíte mít správně navržené vidlice na kabelu, průřez vodičů kabelu (aby vypínali ochrany),  správný typ kabelu (pro přenosná zařízení) dále distribuční rozvodnice musí být v provedení, které odpovídá provozním podmínkám. Tohle všechno vám může navrhnout projektant, Následně si to musíte nechat vyrobit osobou, která má oprávnění na výrobu tohoto typu zařízení a na samí konec pokud by mělo být vše v pořádku tak by vám měl dané zařízení prověřit revizní technik, který vám vystaví revizní zprávu, že zařízení je bezpečné.

Jestli chcete postupovat podle platné legislativy, napište, že potřebujete projektanta, výrobce a revizáka na výrobu prodlužky 100m s distribucí na 3x32A 230/400V. On vám určitě někdo napíše.

Já nemám problém vysvětlit problematiku věcí, ale nerad-bych nabádat k výrobě složitějších EZ lidi co mají dobré zámečnické schopnosti bez elektro kvalifikace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #26 kdy: 21.02.2016, 22:19 »

PS asi zvážím taky své profesní služby ..zda je dále budu poskytovat srozumitelnou formou a zdarma...

Pane Paníčku, podle všeho jste ředitelem a jednatelem finanční společnosti. Je jenom na vás zda svoje ekonomické zkušenosti budete sdílet zdarma nebo za peníze. Případný průšvih maximálně skončí žalobou na materiální škodu.

Vyhrazené technické zařízení je jiný level, to zabíjí celkem spolehlivě. V nejhorším případě to řeší trestní zánoník. Nehodlám laikům radit, jak si navrhnout toto zařízení. Nejde o peníze, jde o ten klidný spánek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #27 kdy: 22.02.2016, 08:05 »

Jak už zde mnohokrát padlo, věci s elektrikou patří k vyhrazeným elektrickým zařízením.
Každý z nás co tu radíme má trochu jiné cítění co "neodborníkům" zdělit a co už ne. Je to hlavně o tom, že né, že bychom neuměli poradit, ale víme co chybná instalace může způsobit.

Možná trochu doplním. Všeobecně je ještě problém radit někomu po netu, na základě jeho informací. Laik prostě nemůže postihnout všechny souvislosti a rizika jak je tomu u odborníka s praxí. Tedy i dobře míněná rada, poskytnutá v dobré víře a odborníkem může v některých případech  napáchat více škody, než se na první pohled může zdát, pokud rádce nedostal všechny potřebné informace. Ale to si laik a často ani elektrikář neuvědomí, pokud už něco takového na vlastní kůži nezažil. Navíc když veřejně píšete, že to nechcete podle norem ale co nejlevnější, nemůžete čekat že nad tím začnou technici jásat a překotně vám pomáhat. O podobných lidech si myslím své a je mi srdečně jedno co si o mne myslí oni.

Dále když pominu všechnu platnou legislativu a normy, kterými by jste se měl rozhodně řídit při výběru el zařízení, tak bych si nedovolil na podobné akci použít samo-domo prodlužovák a ještě bez platné revize. Zažil jsem na jednom předvolebním mítinku kontrolu, kdy se horečně sháněly jiné prodlužováky   a politik musel chvilku mluvit bez mikrofonu. Mluvilo se i o pokutě okolo 20tis, ale nemohu potvrdit, že ji nakonec skutečně dostali. A mimochodem. Já se k tomu dostal tak, že jsem jel okolo s firemním autem a byl jsem zastaven s tím, že se jim kouří z techniky a nefunguje zesilovač. Díky upadlému PE (využívanému jako PEN) odešlo za 60tis techniky a jen štěstím se nikomu nic nestalo. Ale bylo jim to divné, vždyť s tím udělali už přes 30 podobných setkání.

Elektrikář by asi parafrázoval. Tak dlouho se tahá nevhodný a nekontrolovaný prodlužovák po akcích, až se PE (PEN) utrhne.  Zlej angel

Ale v předchozích příspěvcích se sešla celá řada dobrých postřehů a rad.  podivej

Jinak jen tak namátkou jsem stáhnul pravidla z jedné pořádané akce a hle, článek 10 (X) odstavec č.9  Smích

* podminky-bezpecnost-cz-felicius2016.pdf (616.64 KB - staženo 1101 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jaroslav Molák
*
Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 22.02.2016, 09:52 »

K diskuzi jen tolik, pokud pan Petr chtěl poradit, dostal dosti rad k tomu, aby věděl jak se má zachovat. Udělá si to jistě podle svých možností. Nesmí mu být přátelská rada, jak je sám poskytuje svému okolí být osudná. Nesmí se mu ale stát, aby elektrické zařízení, které on zařízuje bylo příčinou úrazu, smrti.
Někdy takové stánky jsou jako občerstvení pro hosty a pokud je nablízku i bazén, jsou už všechny předpoklady pro..........
Potom už nejde o pomoc, radu, ale o trestný čin.
Nezlobte se Vážený pane Petře, ale měl byste se chovat jinak, jste laik, který chce užívat elektřinu, která je dobrý sluha, ale i zlý pán.
Chovejte se tak, aby se ze sluhy elektřina nestala pro vás, zlým pánem.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jakou hodnotu vodivosti pro Al a Cu mám použít do výpočtů pro úbytek napětí na kabelu?
 Úbytek napětí, Voltage drop
 Jaky prurez kabelu pro vedeni delky 850m?
 Může mít zapínání více výkonových spotřebičů vliv na napětí v síti?
 Jak stanovit ztráty ve vedení?
 Jaká je přibližně ztráta napětí po 20m kabelu?
 Jak prodloužit zvonek o 50m aby nedošlo k úbytku napětí?
 Může způsobit špatný kontakt pokles výkonu žárovek?
 Na přívodních svorkách FI je Zsm 0,5ohmu a na odvodu 4,5...kde je chyba?
 Neměl by někdo tabulku úbytků napětí na kabelech?
 Jak vypočítám úbytek napětí ve vodiči?
 Jak se vypočítá v praxi úbytek napětí na světelném okruhu?
 Jaký je povolený úbytek napětí pro připojení vodní elektrárny ?
 Aký je presný výpočet úbytku napätia na kábli CYKY?
 Je v pořádku úbytek napětí 10V na 5 metrech?
 Vie niekdo vypočítať ubytok napätia na konci kabelové trasy?
 Jaký je možný úbytek napětí AC i DC na vedení podle normy?
 Proč mám v 1 fázi 305voltů v 2 fázi 345voltů a v3 fázi 150voltů ?
 Bude mít úbytek napětí na délce kabelu cca 350m při 230V vliv na funkčnost relé?
 Jaký průřez drátu na 12V/5A na cca 17m?
 Jak vypočítám útlum na kabelu AYKY 2x16 - CYKY 2x1,5?
 Aky pouzit kabel pre osvetlenie brány a zvonka na základe úbytku U?
 Co po připojení zářivek 2x58W způsobuje pokles napětí?
 Bude UPS řešením pro tepelné čerpadlo které vypíná z důvodu poklesů v sítí?
 Jak vypočítat úbytek napětí?
 Je i minimální nárůst napětí na fázi při zatížení jiné ukazatel problému?
 LIVE EATON: Program Pavouk – dimenzování nn sítí snadno a rychle (REPRÍZA)
 Jak velké ztráty na kabelu mezi jističem a spotřebičem jsou možné?
 Jak vypočítat úbytek napětí na přívodním vedení?
 Jak zvýšit napětí na dálkovém kabelu?
 Jak určím úbytek napětí UΔN na nulovém vodiči?
 Jak se z impedance smyčky, velikosti zátěže dopočítám úbytku napětí?
 Proč poklesne napětí na přívodní fázi v rozvaděči o 10 V při sepnutí bojleru?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 22 dotazů.