Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Proč se na obalu spotřebiče třídy II. objevilo 60V?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč se na obalu spotřebiče třídy II. objevilo 60V?  (Přečteno 7026 krát)
JJoseff
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 19.02.2008, 15:06 »

... ohledně přístrojů dvojité izolace.

Nedávno se mi stalo, že zákazník cítil na videu + dvd el. napětí.
Když jsem to proměřoval tak jsem zjistil že na kostře spotřebiče je 60V.
Máte někdo s tímto zkušenosti?
Přece když je dvojitá izolace tak kostra musí  být úplně oddělena.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ferst
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 20.02.2008, 06:09 »

To je úplně normální jev, pokud není přizemněný plášť koaxiálu, kterým je do vstupu videa přivedený signál z antény. Něco se naindukuje kapacitně ze síťových zdrojů, něco pronikne z anténního konektoru TVP (má také síťový zdroj),  a, když se to dobře sejde, naprázdno tam lze naměřit běžně i kolem 100V. On totiž vstupní odpor voltmetru bývá vysoký, tak na něm zůstane největší podíl toho napětí.
Proud však normálně nebezpečný být nesmí (pouhé zatížení rukou musí naměřenou hodnotu napětí výrazně snížit),  ale to lze změřit.
Obvykle to znamená, že anténa není ani provozně přizemněná, což v pořádku není.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Adam Pramuka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 24.02.2008, 14:39 »

súhlasím s kolegom a doplnil by som, že na takéto časti elektrospotreb ičov sa skutočne môže dostať či už kapacitnou alebo induktivnou väzbou s časťami pod napätím značný el. náboj. Výrobcovia zvyčajne montujú pod plastové kryty este vodivé fólie, ktoré sú spojené buď s ochranným vodičom siete, alebo s  tkz. umelou nulov, ktorá je elektrickým stredom odrušovacích kapacít alebo je to vyvedené na svorku na obale prístroja, ktorá sa má dodatočne uzemniť. záleží od triedy ochrany spotrebiča. prirodzene veľkým problémom je prenos rušivých signálov zo silnoprúdových vedení a spotrebičov na časti slaboprúdovej a oznamovacej techniky, ako ste už uviedli napr. STA ,  vdedy je vhodné použiť kapacitný filter na odfiltrovanie týchto signálov
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
hup
« Odpověď #3 kdy: 17.05.2008, 21:12 »

Dnes se mi podařilo odhalit ten samý "záhadný" jev. Malujeme, takže jsem měl rozpojeno všechno možný... Když jsem to dával dohromady, spojoval rozbočovač s koaxem a zároveň se dotýkal Cu rozvodu topení, cítil jsem že "probíjím". Říkám divný. Vzal jsem měřák a naměři 50V. Jsem z toho pako a proto pátrám a tady jsem narazil na stejnej problém. mohu teda zůstat v klidu a nehledat nikde nějako vážnou závadu na el.rozvodu nebo spotřebičích (video, TV, set top)??

A jakým způsobem případně uzemnit anténu??

Díky za info
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #4 kdy: 17.05.2008, 23:57 »

to  Hup:
Bylo by dobré napsat, jestli bydlíte ve vlastním domku nebo v bytě v činžovním domě. Podle toho lze pak něco poradit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
hup
« Odpověď #5 kdy: 19.05.2008, 17:41 »

Bydlím v rodinným domu. Do antény posílám 12V k zesilovači a ode mé TV jde rozvod k rodičům o patro níž. U nich leží set-top kterej je jen u nich. Čili druhá anténa také napájená 12V. Myslím že těch 60V jde od rodičů (ale ne ze set-topu),  ten u mě nemá odbočku. Jinak řečeno - napětí naměřím z koaxu kterej jde od rodičů.

Snad to pochopíte. Případně se budu snažit upřesnit. Díky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kys
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 19.05.2008, 21:23 »

pokud jsem to dobře pochopil tak je to jednoduchý systém s aktivní anténou, nebo anténami. Patrně nějakého polského typu.
Tyto antény mají mizernou kvalitu, kterou výrobce kompenzuje hodně aktivním dvoustupnovým zesilovačem. Pokud se takové zařízení umístí v blízkosti nějakého vysílače, zahltí se zesilovač v anténě a na vf výstupu je vysoká úroven signálu. Někdy je to při montáži konektoru dokonce cítit jako kopanec, při proladění TV se zobrazují různě našikmo a nahusto bílo černé pruhy na různých kanálech.

Nebo to napětí může souviset i s upadlým stíněním koaxu nebo neuzemněnou anténou v blízkosti vf nějakého zdroje.
Daji se koupit galvanické oddělovače antény, ale lepší bude odstranit příčinu.  Asi bych začal stím že bych vytáhnul sítový napaječ a změřil to napětí. Ale pokud jde s antény, tak 50 Hz mít asi nebude.

Ale možná je problém úplně nekde jinde Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #7 kdy: 19.05.2008, 21:28 »

váš problém spočívá nejspíše v neuzemněné anténě, nebo je uzemnění vadné. Většina přístrojů domácí audio a video techniky má na svém síťovém přívodu odrušovací filtr, který obsahuje mimo jiné i kondenzátory a jeden z nich bývá zapojen též na kostru přístroje. Jeho parametry jsou takové, že nemůže dojít k ohrožení obsluhy, ale citlivější lidé cítí jemné brnění a běžné digitální měřící přístroje, které mají velký vstupní odpor, zaregistrují určité napětí, které se může blížit až ke 100V. Kontrolu tohoto jevu můžete provést pomocí již zmíněného měřícího přístroje nebo pomocí doutnavkové zkoušečky - fázovky. Pokud se dotknete např. anténního vstupu televizoru, který je v provozu, ale není k němu připojena anténa ani žádný další přístroj, bude fázovka nejspíše svítit nebo měřící přístroj (přepnutý na měření střídavého napětí) ukazovat určité napětí. Stejně se budou chovat satelitní a DVBT receivery, videa a DVD pokud mají spínaný síťový zdroj, pouze starší přístroje s klasickým síťovým transformátore m tento odrušovací obvod obvykle neobsahují a tento jev se u nich nevyskytuje.  Toto napětí zmizí pokud uzemníte anténu, ostatně by to tak mělo být kvůli statické elektřině i tehdy pokud máte anténu třeba na půdě a pokud je na střeše, měla by být chráněna hromosvodem některým ze způsobů, které najdete ve zde  mnohokrát zmiňované "Kníšce",  rovněž zde byla už vedena na téma uzemnění antén samostatná diskuse - použijte tlačítko vyhledávání - zde, nahoře.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 20.05.2008, 07:50 »

Pokud se měří dotykový proud u televizoru na antenním výstupu, hodnota se dle výrobce, typu a stáří pohybuje i těsně kolem 0,5mA.
Mohlo by se zkusit provést přepólování přívodních vidlic u spotřebičů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

hup
« Odpověď #9 kdy: 20.05.2008, 08:30 »

Díky za informace a rady.

Jen doplním, že tím "probíjím" jsem myslel takové jakoby štípání v místě, kde jsem se hřbetem ruky jemně dotýkal Cu rozvodu topení. Takže žádné kopance. Teď jsem zkoušel postupně z anténního rozvodu odpojovat spotřebič a napětí také postupně klesalo. Jadna TV dává cca 16V  Mrknutí x 3 + 1 video = +- 60V  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 20.05.2008, 20:46 »

Tyto antény mají mizernou kvalitu, kterou výrobce kompenzuje hodně aktivním dvoustupnovým zesilovačem. Pokud se takové zařízení umístí v blízkosti nějakého vysílače, zahltí se zesilovač v anténě a na vf výstupu je vysoká úroven signálu. Někdy je to při montáži konektoru dokonce cítit jako kopanec, při proladění TV se zobrazují různě našikmo a nahusto bílo černé pruhy na různých kanálech.
To snáď nemyslite vážne, že vás potrasie zosilnený VF signál z antény?
Máte vôbec predstavu aká maximálna úroveň VF signálu tam môže byť?
Výkonové zosilňovače v TV kábelových rozvodoch mávajú maximálne 120dBm, čo je 1Vrms. Anténny zosilňovač poľského typu môže mať na výstupe možno max. 90 až 100dBM, čo je cca 30mV až 100mV.
A keď už hovoríme o VF napätí, to vás nepotrasie ani pri 100tis. voltoch, nakoľko tieto prúdy tečú iba povrchom tela (viď pokusy s Tesla coils). Mám to osobne odskúšané.   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #11 kdy: 20.05.2008, 21:20 »

Ještě mi napadá dnes již historická řada TV přístrojů TESLA Color 110 ST, 110 ST II, 424 a 429, která měla tzv. univerzální napájení (tj. bez síťového transformátoru) a anténní zdířky byly odděleny bezpečnostními kondenzátory. U těchto přístrojů anténní zdířka kopala docela silně, přístroje samozřejmě neměly videovstup a konektor pro nahrávání na mgf. byl oddělen transformátork em.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Kys
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 20.05.2008, 23:18 »

To snáď nemyslite vážne, že vás potrasie zosilnený VF signál z antény?
Máte vôbec predstavu aká maximálna úroveň VF signálu tam môže byť?
Výkonové zosilňovače v TV kábelových rozvodoch mávajú maximálne 120dBm, čo je 1Vrms. Anténny zosilňovač poľského typu môže mať na výstupe možno max. 90 až 100dBM, čo je cca 30mV až 100mV.
A keď už hovoríme o VF napätí, to vás nepotrasie ani pri 100tis. voltoch, nakoľko tieto prúdy tečú iba povrchom tela (viď pokusy s Tesla coils). Mám to osobne odskúšané.   
To co píšete platí v ideálním, teoretickém případě. V praxi mohou nastat různé případy rozdílů potenciálů nebo upadlých stínění, zpocených rukou a jiných naschválností. Pak jsou cítit vf dráždivé proudy, které nekopou ale pálí. Tímto opravuji svůj kopanec s "kopancem".  Většinou ale toto nastane když je někde chyba  .
 Taky to mám osobne odskúšané. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 21.05.2008, 21:20 »

To co píšete platí v ideálním, teoretickém případě. V praxi mohou nastat různé případy rozdílů potenciálů nebo upadlých stínění, zpocených rukou a jiných naschválností. Pak jsou cítit vf dráždivé proudy, které nekopou ale pálí. Tímto opravuji svůj kopanec s "kopancem".  Většinou ale toto nastane když je někde chyba  .
 Taky to mám osobne odskúšané. 
To čo vás kope (páli) nie sú žiadne VF prúdy. Je to sieťové napätie 50Hz. Antenný zosilňovač vám nedá ani jeden volt VF signálu, aj keby sa mal rozkmitať. Viete aký problém je urobiť vf vysielač o výkone 1W? A musíte mať na to zodpovedajúce výkonové tranzistory a nie to, čo je v ant. zosilňovači. A tak ako som už raz povedal, zopakujem:  VF nekope !!
Mal som v rukách niekoľko desiatok kV VF napätia. Ťahal som oblúk na 20cm ,  bolo to celkom príjemne, možno trochu ako mravčenie ale nič iné.       
   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.025 sekund, 22 dotazů.