Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jaké mohou být problémy s připojením asynchronního generátoru do sítě?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké mohou být problémy s připojením asynchronního generátoru do sítě?  (Přečteno 8588 krát)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« kdy: 15.05.2008, 01:05 »

Vážení,
setkal jsem se se záměrem postavit si malou domácí kogenerační jednotku (el.+teplo) s asynchronním generátorem buzeným ze sítě (tzn. bez kondů).
Na tom není nic až tak divného. Součástí záměru ale je neprodávat vyrobenou elektřinu do distribuční sítě, ani ji nespotřebováva t, nýbrž především odtočit domácí elektroměr zpátky.
To znamená po nějakou dobu si el. energii "půjčovat",  a pak ji nárazově vrátit zpátky. Taková česká třetí cesta  Jsem v rozpacích

Nechme stranou, zda nenastane problém se zpětným chodem elektroměru. Zajímá mě, jaké si myslíte, že mohou vyvstat jiné problémy - třeba v té oblasti, že distributor nebude ani tušit, že tam někdo něco generuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 15.05.2008, 05:16 »

Co se stane, pokud se distributor rozhodne provést opravu na vedení a vypne ho? Nějaká kapacita se v síti vždycky najde, pak budete napájet celý vypnutý úsek? A z montéra rozvodných závodů bude najednou spotřebič.
A to pomíjím že máte sjednanou smlouvu jako odběratel, nikoliv jako dodavatel
Licenci na dodávky asi taky nemáte. Zkuste si nastudovat zákon 485/2000 Sb, §52 Neoprávněné dodávky a §90 Pokuty
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 15.05.2008, 11:23 »

Nekamenujte mne prosím, já si to nevymyslel a mně se to taky nepozdává, proto jsem sem tu otázku umístil.

Z hlediska smluvního je to jasné porušení, o tom žádná. O sankcích v případě, že na to distributor přijde, dtto. Hledám spíše věcné zdůvodnění.

Děkuji tedy za první námitku - onen "dodavatel" netuší, jaké impedance jsou v síti zapojené, a může se tedy stát, že i při výpadku dodávky (všechny 3 fáze) ten generátor nějaké to buzení přece jen bude mít - a co pak pustí do odpojené sítě, to je ve hvězdách.

Co v případě, že vypadne dodávka jen jedné fáze (z rozvodné sítě)? Má někdo představu, co se pak bude dít?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 15.05.2008, 19:20 »

Na silene napady s jakymsi "odtacenim" elektromeru a dodavanim energie mimo barak radsi honem zapomente stejne jako na kombinovani site a kogenerace v systemu. Pominu-li nepripustnost takoveho reseni z hlediska zakonu a narizeni, je tu jeste technicka stranka. Jediny zpusob jak skombinovat energii z generatoru a ze site v objektu by bylo uziti stejnosmerneho mostu a rizenych trifazovych DC-AC menicu. Ale cenu neceho obdobneho bych si netroufal ani odhadovat...

Jedina cesta pro vyuziti kogenerace v nasich podminkach je najit pro takto vyrobenou energii vhodne uplatneni (treba teplo vytapi barak a elektrika zaroven nabiji bojlery).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
kkulish
« Odpověď #4 kdy: 15.05.2008, 21:04 »

Budeme-li se zabývat pouze technickou stránkou věci(obousměrným točením elektroměru). Tak mě žádný možný problém nenapadá (tedy u klasického starého elektroměru). Co má v sobě elektronický elektroměr opravdu nevím, ale rozpoznat přívod od odvodu opravdu není problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 15.05.2008, 21:21 »

Zajímá mě, jaké si myslíte, že mohou vyvstat jiné problémy - třeba v té oblasti, že distributor nebude ani tušit, že tam někdo něco generuje.
Pri výpadku siete predpokladám, že odbudenie generátora môže trvať rádovo cca 500ms až sekundu. Podľa toho kde dôjde k prerušeniu napätia, a ako bude v odpojenej časti krytá výroba odberom, môže u blízkych odberateľov vzniknúť v sieti vysoké prepätia, ktoré už môže poškodiť ich rôzne drahé spotrebiče.
Čo sa týka spätného chodu elektromeru, aj niektoré indukčné elektromery môžu mať ochranu proti spätnému chodu, ale toto asi teraz neriešime.
Nerozumiem však, prečo chcete dodávať elektrinu do siete načierno, prečo ju nedodávať oficiálne? Veď to nie je až taký problém a môžete dodať aj viac ako spotrebujete. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 15.05.2008, 23:32 »

Nerozumiem však, prečo chcete dodávať elektrinu do siete načierno, prečo ju nedodávať oficiálne? Veď to nie je až taký problém a môžete dodať aj viac ako spotrebujete. 
Důvod, proč onen dotyčný nechce dodávat oficiálně, vidím především v jeho nechuti zkoumat podrobně připojovací podmínky a související normy a legislativu, a pak je také splnit. Stojí to čas a peníze, a protože chce realizovat prototyp, tak to chce vzít cestou nejmenšího odporu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 16.05.2008, 08:34 »

Děkuji všem za příspěvky!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
PLV
« Odpověď #8 kdy: 16.05.2008, 16:39 »

Abych nezakládal nové téma tak využiju toto. Ctěl jsem se zeptat, jestli někdo má zkušenosti nebo jestli se to už někde tady řešilo, když asynchronní motor ve funkci generátoru provozuji v ostrovním zapojení. To je, že vyrábím energii pro svoji spotřebu a nejsem připojen k síti. Viděl jsem kdysy někde schéma, kde byly zapojeny kondenzátory a už si nepamatuji jak a jakou měly kapacitu vzhledem k výkonu generátoru. Je to realizovatelné a má s tím někdo zkušenosti?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.033 sekund, 22 dotazů.