Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jakou potřebuji zátěž pro připojení relé přes časový spínač?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jakou potřebuji zátěž pro připojení relé přes časový spínač?  (Přečteno 12508 krát)
Ferdin 20.9.2002
« kdy: 06.07.2004, 18:26 »

Mám relé od firmy F&G, Z7-R20/S. Chtěl bych ho připojit přes časový spínač CS3-1. Když ale toto zapojím tak mi to nefunguje. Jestliže ale k relátku připojím paralelně žárovku 60W tak to funguje. V rozvaděči však nemůžu mít žárovku. Chtělo by to zřejmě nějaký odpor, ale nemám tušení jakou by měl mít hodnotu. Mohl by mi někdo poradit?
Zaznamenáno
Roger
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 01.09.2016, 13:48 »

1) podpora vyrobce nefunguje?

2) dovolim si obdobnou otazku:

Znate nekdo casovac anebo rele s casovacem (potrebuji sepnout necely 1kW/230V - topidlo - odporova zatez),  ktere umi napocitat po zapnuti proudu napriklad 30 minut a pak vypnout?

Bohuzel Elko i Elektrobok to neumeji, je nutne nejprve pustit napajeni a az pote sepnout funkci :-(( pri vyvoji zarizeni asi nepremysleli.. .
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 01.09.2016, 14:35 »

Spínač CS3-1 vyžaduje minimální odběr 20W (je tam triak). To je odpor asi 2,6k. A hlavně docela kamna, pokud bude v rozvaděči, budou problémy.

Mimochodem, proč to nespínáte přímo? Utáhne to až 200VA.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 01.09.2016, 14:39 »

To Roger: A BMR jste zkoušel? Jsou za dobrou cenu a o nějaký level výš js kvalitou i spolehlivostí.
Nějaký asymetrický cyklovač a pod?  Nebo chcete jen zapnout obvod, odpočítat půl hodiny, zapnout těleso a pak po nějaké době vypnout?
Zaznamenáno
Čestmír Kubáček
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



WWW
« Odpověď #4 kdy: 02.09.2016, 06:17 »

me spis zarazi ta cs3-1 to je zaklad pro ventilatory. proc jste pri nakupu nerekl. na co to mate? dali by vam cs3-16 ktery je urcen pro spinani vyssich zazezi.
Zaznamenáno

Tomáš.Ondra
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 03.09.2016, 18:52 »

2 Roger
 Elko crm 39H to umí - funkce b
Zaznamenáno
Roger
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 04.09.2016, 08:59 »

2 Roger
 Elko crm 39H to umí - funkce b

Pardon, zapomnel jsem sdelit, ze relatko/casovac je zamyslen pod spinac/vypinac a ne na DIN listu.

Elko i Elektrobock takove zarizeni spinajici 16A maji, bohuzel pri vyvoji programu pro CPU nemysleli na funkci zpozdeneho nabehu a tak udajne u Elko to bude MOZNA fungovat nestabilne, u elektrobock pry vubec (nabeh cpu v radu vterin). Nejdrive musi byt napajeni a az pote sepnuto. A jine casovace podvypinac pro 1kW neznam. A kombinovat vice zarizeni do krabicky je neprakticke.

Idea je takova, osadit to do krabice s vypinacem, vypinac bude mit "svetylko" indikujici stav ZAPNUTO a k tomu casovy spinac, ktery zvlada 1kW.

Po zapnuti vypinace se rozsviti kontrolni svetelko a soucasne se spusti na zvoleny cas (jsem uvedl napriklad: 30 minut) elektrina do topneho zebriku v koupelne prikon (900W),  po 30 minutach se zebrik vypne, ale kontrolka na vypinaci bude stale svitit (stale dochazi k odberu tim relatkem, cca 1W).

Neni totiz zadouci na chate urcene k pronajmu, nechavat tento casovac stale pod napetim (az 1W zbytecneho odberu) bez moznosti vypnuti, kdyz to bude ke sporadickemu uziti (treba 4x do roka),  soucasne neni zadouci umoznit trvale zapnout otopny system.

A davat kvuli tomu dva vypinace nebo vypinac a spinac mi prijde nelogicke.

------

Klasicke pouzivane zapojeni otopneho zebriku v koupelne znam:

- Zasuvka a vidlice s kroucenym kabelem (mokryma rukama sahat na kapely?)
- zasuvka a termostat/casovac (kdo to umi a chce nastaovat?)
- relatko trvale pod proudem a spinac (s vlastnim prikonem do 1 VA) - relatko nejde nijak vypnout, napriklad mimo sezonu apod. Dochazi k opotrebovavani a zbytecnemu odberu...

Jak byste to vymysleli vy?
Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 05.09.2016, 10:51 »

Hm, 1W je pade za rok a když se používá sporadicky 4x za rok, není problém mezi tím shodit jistič ne?  Kvůli pár korunám za stand-by investovat do něčeho, co se nezaplatí dřív než to odejde, je poněkud zcestné. V dalším levlu můžete začít počítat, kolik protopíte v kabelech ve zdi a ten 1W pro relátko bude vypadat jako malichernost.
Pak stačí použít tlačítko a časovač. Ono obecně při 1kW, která přes to poteče, se to pod tím vypínačem docela zahřeje a moc dlouho nevydrží.
Když už bych si s tím chtěl hrát, dám proudový relé na vývod světel do koupelny a tím řídím časovač. Ale nevím, zda třeba nemáte celou koupelnu na jeden kabel.
A nebo je to krásná příležitost pro aplikaci systémovky, která by se postarala i aby tam někno nenechával svítit celou noc...
Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 05.09.2016, 17:37 »

Máte už natahané rozvody? Jestli ne, bylo by řešení modulové relé na DIN (už i kvůli chlazení) dát do rozvaděče a z koupelny od tlačítka vést pouze ovládačku.

Jinak bych toto vymýšlel už před realizací, kdy nemám tak svázané ruce. Ono celkově spínat 1 kW v krabici KU 68 je docela úchylné, ačkoliv toto řešení běžně praktikují i velcí výrobci, viz např. termostaty, ale také ta spolehlivost podle toho vypadá.

Jak už zmínil kolega Hrubý, na chatě, kde jsem sporadicky, bych už hned přemýšlel o systémovce. Nejenom kvůli topnému žebříku, kde by váš problém řešilo pár příkazových řádků v software, ale už i třeba kvůli zabezpečení, prevenci, komfortu atd.....
Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Roger
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 05.09.2016, 22:01 »

Me to zajima z tech. hlediska, treba nekdo bude znat zahranicniho vyrobce relatek, ktery myslel trochu vice primnavrhu anebo dela updaty a ne ze 10 let jede jeden model a neimplementuje pozadavky zakazniku do CPU...

Z privodniho kabelu 3x2,5 (neni dosud natazen) se ma napajet i zasuvka pracky i zebrik, a v HR uz stejne neni mista nazbyt... Navic je i s elektromerem..

Napajet casovac ze svetla- to znamena sekat dalsi slic a take, co kdyz nekdo zamerne zhasne - prestane topit, to se v uvedene koupelne zrovna nehodi, protoze tam je jeste dalsi svetlo od umyvadloveho stolku a i ja jsem treba nekdy ve vane x hodin pri vypnutem svetle (pri svickach napriklad). Ale diky za napad, jinde by se to hodilo.

Systemovka? To asi zere proud, odchazi to, nemam s tim  zkusenosti a uzivatelsky uz preferuji od jiste doby nejjednoduzsi reseni, ktere funguje 50 let bez poruchy :-) pred 15. Lety jsem byl fanda domaci automatizace, nez jsem pochopil, ze ten komfort za ty prachy a cas stoji asi jen nekomu :-) uvazoval jsem max o dalkovem odectu elektromeru, i za cenu natazeni utp do hr, po nahlednuti na porizovaci cenu jsem couvnul ... (Vi nekdo kolik stoji optoclen primo od cezdistribuce?)

Pripadne doporucte tip - vhodnou systemovku na chatu (levnou ucelnou spolehlivou, ktera neco prinese).

Ps: vazne hrozi nejake pretizeni casovace 900W pri sporadickem uziti, ze by to nevydrzelo xx let? Kdyz pisi zatez 16A? Je lepsi mechanicky nebo spise triakovy rele? Na odporovou zatez tipnu to druhe..

Pss: Proste jednoduche reseni sepnuti zebriku na omezeny cas, jako mate na verejnych Wc tlacitko na vodu, ofuk rukou, sprchu... Urceni: chata na pronajem s blbuvzdornou obsluhou.

Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #10 kdy: 06.09.2016, 00:56 »

Jak názorně vidíte, to nejjednodužší řešení může být nakonec pěkně složité. O systémovkách koluje mnoho polopravd, domněnek a předsudků. Díky tomu vznikl před časem na tomto portále tento seriál: http://elektrika.info/news/novy-serial-si-2016

Když jsem do garáže montoval EZS, která má 20VA trvale napájecí zdroj, říkal jsem si, co to ročně bude stát. No a dnes mám na vyúčtování cca 300 - 400 Kč za elektřinu za rok na víc. V podstatě je to o tom komfortu a bezpečí. Pokud v garáži chráním hodnotu, která je v násobcích, asi to řešit nebudu.

Pokud chatu plánujete pronajímat, systémovka by vám vyřešila na dálku hodně věcí, ale to už jsem psal. On třeba i takový dálkový odečet spotřebované energie napoví o chování nájemníka, temperování či ovládání vytápění, simulace přítomnosti, .... jsou už jen další příjemná pozlátka.

Podle diskuze jste schopný chlap, pokud se domluvíte s někým, kdo systémovku umí a dělá na "jistotu",  ledasco si nachystáte a necháte jej dělat jen odbornou část, nebude cena vyšší jak za malý zahradní malotraktor, který dnes stojí za každou třetí chalupou.
Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #11 kdy: 06.09.2016, 01:03 »

Zkuste ještě pohledat ve stavebnicích Velemanu, pokud by se vám chtělo zabastlit, jestli vám něco z jejich nabídky nesedne.
http://www.gme.cz/stavebnice-velleman-kv8075-casovy-spinac-sporic-energie

Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Roger
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 12.09.2016, 21:53 »

Zkuste ještě pohledat ve stavebnicích Velemanu, pokud by se vám chtělo zabastlit, jestli vám něco z jejich nabídky nesedne.
http://www.gme.cz/stavebnice-velleman-kv8075-casovy-spinac-sporic-energie

Dky za tip, dohledal jsem https://www.velleman.eu/downloads/0/illustrated/illustrated_assembly_manual_k8075.pdf vypada to slozite (nutnost spajet to a pak to ovladani naprosto neblbuvzdorne a take nedostatecne nastaveni napriklad tu pulhodinu nenastavim)...

Skoda jestli neznate nikdo jine vyrobce casovacu pod vypinac, ktery pri navrhu programu premyslel trochu vice?

Tady je elko: http://eshop.elkoep.cz/smr-b-230v--detail-EA00000101.aspx - ktere pry po nabehnuti zapnutim proudu a spinaneho ve stejnou chvili se muze dostat do nedefi ovaneho stavu :-/

Mate nekdo SMR-B v ruce?
Zaznamenáno
Roger
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 13.09.2016, 09:33 »

Jak názorně vidíte, to nejjednodužší řešení může být nakonec pěkně složité. O systémovkách koluje mnoho polopravd, domněnek a předsudků. Díky tomu vznikl před časem na tomto portále tento seriál: http://elektrika.info/news/novy-serial-si-2016

Když jsem do garáže montoval EZS, která má 20VA trvale napájecí zdroj, říkal jsem si, co to ročně bude stát. No a dnes mám na vyúčtování cca 300 - 400 Kč za elektřinu za rok na víc. V podstatě je to o tom komfortu a bezpečí. Pokud v garáži chráním hodnotu, která je v násobcích, asi to řešit nebudu.

Pokud chatu plánujete pronajímat, systémovka by vám vyřešila na dálku hodně věcí, ale to už jsem psal. On třeba i takový dálkový odečet spotřebované energie napoví o chování nájemníka, temperování či ovládání vytápění, simulace přítomnosti, .... jsou už jen další příjemná pozlátka.

Podle diskuze jste schopný chlap, pokud se domluvíte s někým, kdo systémovku umí a dělá na "jistotu",  ledasco si nachystáte a necháte jej dělat jen odbornou část, nebude cena vyšší jak za malý zahradní malotraktor, který dnes stojí za každou třetí chalupou.

Tak jsem si to prosel, v prvňim odkazu je spatny link na ten serial, to si toho admin jeste nevsimnul?

Ezs a 400,- za rok? Tam mate i kameru a wifi nebo nenazrany gsm modul? Tam je jeden spinac na vrata a na zamek a nejak vyresit komunikaci - to je mozna nanic, kdyz si zlodej koupi za 20usd na ebay rusicku jammer 900MHz1800/2100MHz.

Minuly tyden jsem meril LTE Huawei B3000 puvodni modem (4xLAN, USB a telefon SIP) a novy B310s co davaji ted (1Lan) a nestacil jsem se divit, novy mensi s mene porty zere vic... Nechci videt nejake EZS kolik si cucne, za dobu zivotnosti 15 let to bude balik. Ne ze by mi to vadilo ale kdyz to jde udelat lepe, grrr

Mam rad pekne navrzena reseni, ale o nicem nevim... Bud se to musi zbastlit, nebo je to velke drahe neprakticke...
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Čím dnes nahradit časový spinač Kabloreg AT 202?
 Kdo vyrábí časové relé zpožděná při odpadu, které při době odpočítávání, nepotřebuje externí napětí?
 Časový spínač na DIN lištu s napájením 12V?
 Kde se dá sehnat manuál ke spínačkám Grasslin?
 Vlastníte někdo zapojení časového relé TX 11 ?
 Jaká je klidová spotřeba síťových časových spínačů ELEKTROBOCK?
 Jak zapojit časový spínač CS3-1 bez svítidla?
 Nemáte schéma zapojení a popis funkce časového relé TX 12 ZN ?
 Neznáte náhradu za časové relé TU 60B?
 Poradíte typ doběhového (časové) relé napájené 12V?
 Jakou náhradu lze zvolit za časové relé RTs 61 ?
 Vyřešily by vám tyto bezdrátové vysílací hodiny požadavek investora?
 Jak zapojit časové relé, když mám u vypínače čtyři dráty?
 Časová spínací zásuvka MH-24 šrot? Nebo jen špatné použití?
 Aké použiť časove relé na osvetlenie chodby?
 Kdo vyrábí časový spínač na mince ?
 Jaké časové relé použít, popřípadě jak vyřešit opětovne nesepnuti?
 Jsou nějaké spínací hodiny na celý rok?
 Jaká je možná náhrada časového relé TD11 v zapojení přepnutí hvězda/trojuhelník?
 Jaký typ časového spínače zvolit pro ovládání ventilátoru?
 Máte rádi časovače ve formě zásuvkových adaptérů?
 Lze použít časový spínač SMR-H na žárovky DZ ?
 Kde sehnat spínací hodiny 1 až 15 minut?
 Kde seženu časovač na 12V?
 Máte již nový katalog stykačů, spouštěčů EPM 2013?
 Poradí někdo časovač, který spíná/vypíná po předem stanovené době prodlení?
 Jak zapojit časový spínač CS3-4?
 Jak resetovat časovač CRM-81J /ZR 1-10H při dosažení minimální hladiny?
 Co dělat, pokud časového relé nereaguje pod 15W?
 Proč mi stále nefunguje časový spínač CS3-4?
 Kde sehnat časový spínač pro nízké napětí?
 Nesetkal jste se náhodou někdo s tím, že časovač CS3-1B zahoří?
 Dá se nějak seřídit časovač z NDR?
 Co se pokazilo na časovém spínači CS3-4M?
 O jaký typ relé jde v případě časových relé reagujících na zápalku ve vypínači?
 Jak vyřešit poruchy časového relé u spalinového ventilátoru?
 Kde hledat závadu pokud ventilátor s časovým relé se nevypne?
 Je časové rele cs3-4 vhodné pro spínání obehové čerpadla 93W?
 Kam u časového spínač CS3-1B umístit 20W rezistor?
 TELE HAASE: Katalog časových relé 2016
 Je možné souběžné svícení digitálním časovačem a schodišťovým spínačem?
 Dá se na výstup časovače CS3-1 dát cívku stykače?
 TELE HAASE: Časová & Hlídací relé VEO
 Které relé po stisku na 60 s. sepne a po dalším stisku odepne?
 Lze zajistit vypnutí centrálního vysavače po uplynutí určité doby?
 Časové relé, čítač a čítač hodin s NFC technologií a APP
 Je běžné, aby časovač pro ventilátor hřál?
 Jak správně zapojit časový modul CS3-4M pro LED svítidla?
 Existuje časový spínač s možností prodloužení doby po každém příchozím impulsu?
 Spínají stykače/relé pro ohřev vody i bez připojené zátěže?
 Proč časové relé vypíná ventilátor jen v případě, když běží na maximální otáčky?
 Jak spínač CS3-4 zapojenit na tlačítko ventilátoru?
 Existuje časové relé s funkcí "maximální doba sepnutí"?
 Jaké časovací relé funguje jako cyklovač?
 Multifunkční časová relé se třemi ovládacími vstupy PTRA-216T

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.066 sekund, 23 dotazů.