Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak určitě nedělat hromosvod?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak určitě nedělat hromosvod?  (Přečteno 30951 krát)
petr mrazek 2
« kdy: 11.05.2008, 22:20 »

Mam vybagrovany pasy a chci si zalozit fezn pasek na hromosvod
samozrejme si vyvedu vyvody na hromosvod + pospojeni do desky vse dratem fe zn10.

muj problem spociva v tom, ze nevim v kterych rozich vyvest vyvody na hromosvod.

barak je situovany do L... 
dum +garaž s tim ze druha strana domu ma nišší strechu... 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 11.05.2008, 22:39 »

Vývody od zemničů provedete přeci podle projektu.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
peta mrazek2
« Odpověď #2 kdy: 11.05.2008, 22:43 »

ale ja na to nemam projekt... chci jen radu ne ze mi to povi projekt .... proto sem pisu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 11.05.2008, 22:52 »

ale ja na to nemam projekt... chci jen radu ne ze mi to povi projekt .... proto sem pisu

Promiňte, ale takhle to nejde.  nenene
Aby nedošlo k nedorozumění - ne snad že by se nechtělo, ale doby, kdy se hromosvody a uzemění mohly dělat z hlavy nebo dokonce na dálku jsou již pryč.
Jestliže vycházím z předpokladu, že máte zájem na funkční ochraně, tak zde pro kutily nevidím žádný prostor.

V případě, že se mýlím, nechám se přesvědčit o opaku. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #4 kdy: 11.05.2008, 22:56 »

A nehledě na to, že bez projektu by vám neměl žádný revizní technik vystavit revizní zprávu... podivej
A jen tak mimochodem, jak jste dostal stavební povolení?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #5 kdy: 11.05.2008, 23:30 »

Mrkněte se na animaci 07 na www.kniska.eu/animace nebo na animaci 08.
Ale projektík by to chtělo, jinak vývody udělat u : předpokládanýc h konstrukcí jako jsou trubky a okapové roury, žlábky atd. Dále pak u HR a předpokládanýc h svodů, ty očekávat v rozích, u rohů a pak všude tam, kde bude volno mezi okny atd. .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
ALCR
« Odpověď #6 kdy: 12.05.2008, 01:05 »

     Dle relativně nové ČSN EN 62305-3 pro LPS III každých 15m svod, u běžného rodinného domku to vychází v každém rohu.
Tato norma nekompromisně trvá na projektu.

     Dle ČSN 34 1390 která platí ještě do konce ledna 2009
U obdélníkového půdorysu budovy s poměrem šířky k délce ≤1:5 na každých 15m i započatých délky budovy jeden svod
U obdélníkového půdorysu budovy s poměrem šířky k délce >1:5, nebo u členitých budov každých 30m obvodu i započatých jeden svod
U běžného rodinného domku většinou vychází dva svody a dávají se do protilehlých nejvíce od sebe vzdálených rohů.
Tato norma nepožaduje dokumentaci u jednoduchých staveb s max. dvěma svody a max. dvěma podlažími.

     A teď nastane, menší problém a spor, jak to je a jak si vysvětlovat nezávaznost norem, moje úvaha kterou nikomu nevnucuji je, že rodinný domek v 90% případů nemusí být vybaven bleskosvodem, tudíž kdo má právo upírat majiteli takového objektu při nezávaznosti norem si tuto ochranu udělat i když ji mít nemusí v rozsahu ČSN 34 1390 a to i po datu 1.2.2009 a co brání reviznímu technikovy aby shledal stav vyhovující dle ČSN 34 1390.

     Dále se domnívám se, že dogmatické a neústupné trvání na plném dodržení ČSN EN 62305 dožene majitele objektů, které mít ze zákona bleskosvod nemusí k tomu, že ho prostě dělat nebudou a ti co ho už dle ČSN 34 1390 mají místo toho aby ho v budoucnu předělali při rekonstrukci dle ČSN EN 62305 ho radči zruší.

     Docela dobrý námět na pokračování této diskuze hlavně mě neukamenujte Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ALCR
« Odpověď #7 kdy: 12.05.2008, 01:28 »

     Ještě dodám, pane Petr Mrazek vy jste problém základového zemniče zredukoval jen na to kde vyvést vývody, ono ale správně založit pásek do základů má své pravidla, včetně zvýšené antikorozní ochrany v přechodech beton-země, beton-vzduch, země-vzduch atd. rozhodně to není o tom fláknout pásek do základů a vyvést ho v rozích jak to dělají laici a zedníci, chce to odbornou asistenci kvalifikovanéh o pracovníka!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #8 kdy: 12.05.2008, 06:36 »

     Tato norma nekompromisně trvá na projektu.
Zák. 183/2006 Sb. Vyhl. 499/2006 Sb.
Povinost projektu je daná hlavně těmito dokumenty, norma je , ,nezávazná,, ,
co brání reviznímu technikovy aby shledal stav vyhovující dle ČSN 34 1390.
Pokud dodá :Již neplatné a zrušené z roku 1969.   ...... tak nic
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #9 kdy: 12.05.2008, 21:48 »

Pokud děláte hromosvod, tak ho asi chcete funkční. Jak mají kolegové odpovědět pokud neznají přesné zadání. dům do L je dost široký pojem a řešení je pak všeobecné. O tom je projekt, který stanovuje míru všech rizik a podle rozměrů a tvaru domu určuje počet svodů a jejich umístění.
Nezlob te se ,  ale jediná dobrá rada je zde opravdu nechat vypracovat projekt. Vspomeňte na nedávný smrtelný úraz při úderu blesku do chaty. A to měla instalovaný hromosvod.
Ještě to zvašte. Všechno sám nemůžete zvládnout.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
PLV
« Odpověď #10 kdy: 16.05.2008, 14:58 »

Já pořád nechápu, k čemu je nějaká antikorozní ochrana při přechodu beton země, beton vzduch a země vzduch, když je uzemění  stejně v zemi, kde žádná ochrana není a pásek nebo tyč v té zemi zkorodují dříve než přechody.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 16.05.2008, 15:12 »

Právě ta přechodová místa jsou nejvíc namáhána rozdílem teplot, kondenzací vody, atd...a tím zde nejdříve dochází ke korozi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiri Kutil
« Odpověď #12 kdy: 17.06.2008, 12:03 »

,  velice si cením tohoto portálu a diskusí zejména o blesku. Přečetl jsem knihu "Bojíte sa blesku" od Alberta Hlaváče. Taktéž jsem si nastudoval na netu, co se dalo o blesku. Zaujaly mě vaše odborné diskuse.

Mám konkrétní problém. Mám chatku 5x3 m. Chtěl jsem ji ochránit před bleskem. Chatka má jako krytinu hliníkový plech. Střecha je rovina s mírným náklonem. Na straně, která je blíže k zemi, jsem vyvedl tři svody z drátu 1cm hliník. Na dvou krajích střechy a uprostřed střechy. Tyto dráty jsem spojil s uzemněním, které jsem vyrobil ze tří tyčí zakopaných 1,5 m do země, jednoho ocelového sudu (sbírá vodu ze střechy) zapuštěného do země ze 2/3 a vše vzájemně propojené pozink. drátem. Takže chatka je podle mého ze strany střechy a jedné strany jakoby části faradayovy klece (střecha úplná klec, bok chatky oka ve vzdálenosti 2m). Ovšem nevím, zda je to ochrana dostatečná. Zda bych to neměl udělat i na protilehlé straně, nebo dokonce i na zbývajících dvou stranách, které však jsou štíhlé 3m, jelikož je chatka obdélníkového tvaru. Taktéž jsem tu četl, že je nutné to propojit se základy, pokud v nich bylo použito železo? Mně to připadá zbytečné, protože uzemnění je ve větší hloubce, než jsou základy chatky. Navíc v místě uzemnění je vlhká půda, jelikož tam mám svedenu vodu ze střechy. Uzemnění je od chatky vedeno ve vzdálenosti 2 m. Vycházím z toho, že blesk si hledá cestu nejmenšího odporu, tak mu zkrátka nabízím  nakloněnou el. vodivou střechu a z ní tři dráty do uzemnění v mokré zemi. Jenže po přečtení všech příběhů tady i jinde začínám mít obavy, že by blesk mohl jít snad i suchou cestou přes zdi chatky? Pochopil jsem, že jediná 100% ochrana před bleskem je pouze faradayova klec, ale překlopit ze všech stran přes chatku ocelové pletivo, nebo ji pobít ze všech stran plechem nechci z estetických a praktických důvodů :-). Děkuji moc za odpovědi. Kárání za to, že jsem vše (včetně stavby chatky) dělal sám a bez odborníků si sice přečtu, ale bude v mém případě zbytečné, jelikož na tom nehodlám nic měnit a mám proto své důvody. Děkuji ještě jednou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #13 kdy: 17.06.2008, 12:18 »

Ta knížka je zajímavá, také jsem jí četl, ale jedná se o špatně přepsanou kopii Říhánkovy  publikace z 50-let, všimněte si jak se odvolává na předpis ESČ 113, který v těch 80-letech už dávno neplatil.
Nenapsal jste jestli je do chatky zavlečen jiný potenciál, nebo jakým způsobem jsou všechny tyto , ,komponenty,,  propojeny.
mrkněte se ještě na KníŠku 2.0, viz link dole.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jiri Kutil
« Odpověď #14 kdy: 17.06.2008, 14:12 »

Tak bleskovou  ?? reakci jsem nečekal. Některá videa jsem si prošel. Snažím se to vztáhnout na svoji chatku. Do chatky je přivedena elektřina ze sousedního domu. Tento přívod je veden v zemi  a je možno ho rozpojit v místě domu i před chatou. V chatce jsou tři světla a tři zásuvky. Když je bouřka, tak někdy ten přívod vytáhnu. Aby mi sem nepřišel blesk ze sousedního domu. Vím, jsem laik, tak to popisuji tak, že blesk personifikuji, i když rozumově vím, že se jedná pouze o pohyb volných elektornů a iontů  Úsměv.  Co jsem tu přečetl, tak je zapotřebí napojit na bleskové uzemnění i uzemnění elektrické? Jenže nebude se to bít, když to elektrické je uzemněno u sousedního domu? (cca 40 m daleko). Asi to  za bouřky radši vytáhnu a odpojím se a mám klid. Nebo, že by blesk do chatky přišel přes ten kousek, který je před chatkou veden v zemi? Už asi jsem paranoidní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #15 kdy: 17.06.2008, 20:36 »

Vážení kolegové,
v době, kdy platila ta jmenovaná ESČ 113 jsme si všichni tykali, byli rovni a uměli devatero řemesel, aby nám potom zbyla ta desátá bída. Tenkrát se dělaly i hromosvody na dálku, revize ze flašku u stolu v hospodě atd. Zaplať pánbůh je tato doba pryč.
Dnes se dělá projekt na hromosvod i na zemnič, pokládku zemničů by měla dělat odborná firma, pokud má dlouhodobě fungovat, revizi napíše RT až po prohlédnutí a posouzení instalace, atd. Ostatně i já si dělám svoji profesi a rohlík si jdu koupit, aby ho pekař mohl upéct a nepeču si ho doma, auto dám do servisu na výměnu oleje, aby si automechanik vydělal a nechal mě provést opravu jeho hromosvodu, a zubní kaz si také asi doma neodvrtáme samy, co?
Tak proč chcete pořád v laické sekci diskutovat o tom, jak má laik provést hromosvod dle nové 62305? To ho chcete zabít? Nebo vás živí internetové poradenství? Zkrátka ten dělá to a ten zas ono, tak to respektujme, a uvědomte si, že pokud necháte dnes někoho vydělat, tak ten druhý bude mít zítra na to, aby nechal vydělat někoho dalšího. Jedině takto bude fungovat naše ekonomika, jinak se vrátíme akorát zpět do té )i(,  ve které jsme 40 let byly.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Jiri Kutil
« Odpověď #16 kdy: 17.06.2008, 21:57 »

Když jdu od holiče, už jsem musel několikrát opravovat zubatý střih doma strojkem. Kdysi jsem měl žigulíka, dělal jsem si tam všechno sám. Musel jsem s tím akorát jezdit na emise a STK. Na emisích mi technik tak seřídil karburátor, že mi to na první křižovatce zdechlo. Ještě to zdechlo mnohokrát, taky se zvýšila spotřeba. Musel jsem vzít šroubovák a nastavit zpátky bohatost směsi a volnoběžné otáčky tak, aby to normálně jezdilo. Elektrikář (vyučený s dlouhou praxí) u nás doma napojil jednu zásuvku v kuchyni tak, že dal fázi na zemnící žlutozenený vodič),  matku to koplo, měl jsem 15 let, když jsem to po něm opravovil. Ještě za komunistů mi spadlo rádio z balkonu, posunula se rychlost motorku, takže místi hudby bylo jen basové žvýkání. Dal jsem to do opravny, rychlost sice zvýšili na původní hodnotu, ale vymontovali mi z magiče tehdy žádané japonské hlavy a dali teslácké. Od těch dob jsem si magnetofony opravoval sám. Když jsem si pořídil nové auto, řekl jsme si, že už budu všechno nechávat opravovat v servisech, že už mám nárok být pohodlný. Jenže když mi vyměnili brzdové destičky tak, že auto v zatáčkách příšerně zvonilo, protože je dali moc tlusté, takže brzdily permanentně a hlavně dřely o část, která byla zrezlá, musel jsem si to oklepat a psravit sám. Totéž z výfukem, kde zapomněli dát úchytku, která pak cinkala a jezdila po výfuku sem tam. Když mi měnili rozbité přední sklo, poškrábali mi na třech místech lak až na kov. Když jsem vletěl s autem do díry a roztáhl se mi ráfek jednoho kola, ve značkovém servisu mi říkali, že to už nepůjde rozklepat a musí mi dát nové kolo. Po vyzvednutí se mi nezdála barva, tak jsme zajel za znýmým taky mechanik, říká, to máš to staré kolo, to rozklepali a přestříkali. Zaplatil jsem za nové, nechal se nachytat, staré mi nedali. Když si sousedi nechali zedníkem obložit kuchyň a položit dlaždice a viděli, jak je to křivé a já neodborník si to děla sám a mám to rovné ( i když  to trvalo 2x déle),  tak už od těch dob prosí mě, a ne zedníka. Mám pokračovat dál? Jednu věc vím jistě, jediná ruka, na kterou se mohu spolehnosut, je ta, co mi roste od pravého ramene. A potom věřím jedině svému bráchovi, který mě nikdy neoje.. Úplně celý můj život je založen na tom, že ze mně odborníci systematicky vychovávají kutila. Kutila z donucení. Všechno zlé je na něco dobré. Na vaše stránky jsem zašel náhodou, když jsem se chtěl poradit, jak udělat hromosvod, aby byl v souladu se zákony fyziky. Když neporadíte, nevadí, pobiju budku plechem ze všech stran, bude faradayova klec a vy si tu budete dál psát, jak mi neporadit :-).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #17 kdy: 17.06.2008, 22:09 »

Jiří Kutile, máte odemě bod  Škleb, fakt jsem se dost nasmál, bezvadný životní příběh. Taky se tak občas u nás v republice cítím, ale přesto to dělám jako Radek Červený, odborné věci si nechávám děla od profesionálů. Když mě někdo podvede, nebo ojede, tak už k němu nikdy nejdu a také ho všude haním a varuji své známé. A pokud je to reklamovatelné tak ho prudím tak dlouho až zčerná vzteky nad vlastní blbostí.  Zlej Zkuste to taky tak, nic nekvalitním poskytovatelům služeb neodpustit a neslevit z požadované kvality! To je lepší relax než se učit 20 nových řemesel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Je opravdu nepřípustné spojovat měď a pozinkovaný drát?
 Jaká je nutnost hromosvodu?
 Jsou přepěťové ochrany skutečně užitečné?
 Je mozne pouzit zemnic z nerezu?
 Musi byt k hromosvodu pripojeny vsechny okapove zlaby?
 Je nutná instalace hromosvodu u rodinného domu pokud je nad domem vedení vvn?
 Hromosvod a zemnící páska. Jen položit, zalít betonem a samozřejmě vyvést na povrch?
 Jakou zvolit vzdálenost svodu hromosvodu od izolace budovy polystyrenem?
 Může vést hromosvod i vzhůru?
 Sundali hromosvod, s tím že je nedaleko kostelní věž a tudíž není potřeba!
 Jaké má být správné provedení pro celoplechovou střechu?
 Kolik má být jímacích tyčí a svodů hromosvodu na nový RD?
 Prý mohu mít hromosvod i na stromě!?
 Jak zajistit správnou ochranu proti přepětí WI-FI routeru?
 Mohli byste mi poslat materiály k nastudování hromosvodů?
 Je normální hromosvod skrytý v zateplení budovy?
 Může se kabel nn vést vedle hromosvodu?
 V jakem pořadí zapojit přepětovou ochranu DEHN 275?
 Existují svody hromosvodu v barvě omítky?
 Musím mít na RD hromosvod?
 Je potrebny bleskozvod na garáž ktorú budem stavať vzdialenú od domu 6m?
 Jak daleko od zateplené fasády má být hromosvodný svod ?
 Je instalace skrytých svodů hromosvodu oprava alebo rekonštrukcia?
 Musí se na plechové střeše provést hromosvod?
 Jak správně provést uzemnění hromosvodu?
 Je možné upevniť zvod bleskozvodu na zvod rýny?
 Jak je to s bleskem, je opravdu hromosvod ochrana?
 Jak vybudovat kvalitni zemneni pro hromosvod?
 Je vhodné spojiť bleskozvod a uzemnenie rozvodu nn ?
 Je treba urobiť prjekt aj pre jednoduché bleskozvody?
 Není připojení zábradlí k hromosvodu zbytečné?
 Jak udělat hromosvod, když není kam zatlouci zemnicí tyče?
 Ako ochrániť kovové potrubie na plechovej streche pred bleskom?
 Můsí řešit projekt menšího hromosvodu (RD) projektant "ČSN EN 62305" ?
 Znáte normu, která popisuje jímač v ochranném úhlu antény?
 Aká je najvhodnejšia trasa pre bleskozvod?
 Ako upevniť jímaciu tyč bleskozvodu?
 Můžete mi poradit s konstrukcí hromosvodu na budově do tvaru L?
 Ako najrozumnejšie urobiť bleskozvod v prípade kovodielně?
 Je potřeba instalovat hromosvod na řadové garáže s plechovou střechou ?
 Máme nechat instalovat hromosvod ještě před fasádou nebo po ní?
 Nebudu potřebovat u rekonstrukce hromosvodu více svodů, než původní dva?
 Musí být hromosvod připevněný k fasádě?
 Musím u nového domu navýšit počet svodů bleskosvodu?
 Smí se na hromosvod montovat anemometr od meteostanice?
 Je rozumné instalovat na stromy hromosvod?
 Jak se zakresluje hromosvod do plán elektroinstalace rodinného domu?
 Je káď s vodou při svodu hromosvodu nebezpečná?
 Je toto řešení hromosvodu 100% v pořádku?
 Jde o správnou realizaci hromosvodu?
 Je tento bleskozvod spravne na projektovany?
 Přehled škod co způsobil blesk 2012
 Je přípustné napojení přerušeného vodiče hromosvodu?
 Je nutný hromosvod na starý řadový dům?
 Jak udělat revizi podle starých norem 2007?
 Ani smrt na stadionu s příznivci ESE nehne?
 Musim u starého hromosvodu zachovat cu lano?
 Je bezpečné slepé rameno hromosvodu v bytě?
 Je potrebná jímacia tyč aj ku komínu?
 Jak přimět firmu revitalizující panelák neporušovat normy pro hromosvod?
 Jaká je bezpečná vzdálenost hromosvodu od kovového plotu?
 Je možné vést hromosvod půdním prostorem?
 Mozu sa umietsnit zemniace tyce v blizkosti obytnej pivnice?
 Je mozne odbocit hlavny uzemn. vodic zo skusobnej svorky bleskozvodu?
 Je ukončení hromosvodu v zemi bez zemnících pásků je špatně?
 Musi byt svod hromosvodu ze dvou stran radoveho domu?
 Lze na starou střechu dosadit nový hromosvod?
 Může být hromosvod připevněn na kovovém parapetu?
 Musí být hromosvodové svody pod omítkou v husím krku?
 Ako overiť že vodič je pripojený na hromozvod?
 Mám se řídit při instalaci hromosvodu se striktně dle projektu?
 Je nutný bleskosvod na boudu na terase bytového domu?
 Má být žluto/zelený vodič spojen s jímačem a hromosvodem?
 Je pocet zemniacich tyci na bleskozvod v poriadku?
 Má smysl zrušit anténní stožár, když má dům vložkovaný komín ?
 Co dělat na chalupě se starými jímači bez spolehlivých zemničů?
 Mohou svody hromosvodu vést po okapových rourách?
 Opravdu Evropská unie nařídí povinně hromosvody?
 Je potrebné riešiť bleskozvod pre kemping?
 Může hromosvod procházet polykarbonátem?
 Může nebo dokonce se musí soused připojit k mému hromosvodu?
 Musí se při instalaci solárních panelů na střechu instalovat i hromosvod?
 Musím mít na RD více svodů z hromosvodu?
 Musí mít dřevěný altánek hromosvod?
 Mohu vést svod hromosvodu k uzemnění v zemi ?
 Jak vážný problém je přerušený svod hromosvodu?
 Jak upevnit 2m oddálený jímač?
 Jsou 4x2m jímací tyče na ploche střeše z fólie opravdu nutné?
 Lze využít svod hromosvodu jako přímo nosič pro koaxiání kabel?
 Jaká je bezpečná vzdálenost hromosvodu od domovní přípojky nn?
 Může být kovový předěl balkónů nebezpečný pokud je součástí hromosvodu?
 Jak dodatečně nainstalovat zemnič u novostavby RD?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 23 dotazů.