Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jak zapojit ventilátor s časovaným doběhem na CYKY 3C?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zapojit ventilátor s časovaným doběhem na CYKY 3C?  (Přečteno 63271 krát)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #36 kdy: 03.10.2014, 17:48 »

Vít Rotrekl a Pavel Stránský sa zatiaľ ako jediní dokázali pozrieť pravde do očí a pomenovať skutočné, opakujem SKUTOČNÉ riziko.

Ano. Klasika. 10 lidí řekne, že to tak nejde a dokonce navrhne bezpečné řešení situace. Tazatel si počká na jednoho, co nemá dostatečně vyvinutý pud sebezáchovy a uspokojen tím, že alespoň jeden posvětí jeho nebezpečné řešení, obviní všechny ostatní z toho, že jsou zralý na lékaře a s veselou pustí po ochranném vodiči fázi.

Za mě osobně, to je prasečina jako hrom. Navíc, pokud máme bezpečné řešení nastálé situace, nevidím nejmenší důvod k tomu, riskovat cokoliv a podepsat se pod takovou nebezpečnou prasárnu.

Není třeba další komentář. Tazatel se rozhodl pro nejpohodlnější a nejnebezpečněj ší řešení.

Přidávám se a doporučuji téma zamknout  Pláč  škoda času, který jsme tomuto pánovi a tématu zbytečně věnovali. Prej skutečné riziko  zed zed zed

Jinak pro mne další důvod, proč radit laikům jen s velkou obezřetností.

JInak včerejší "úlovek". Z přidání jedné zářivky, byl málem pád ze štaflí, když jsem si sáhnul na ochranný vodič. Jak jsem nadával si asi dovedete představit. Stačilo jen málo.  podivej


* IMAG4924.jpg (592.5 KB, 1552x2592 - prohlédnuto 865 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #37 kdy: 03.10.2014, 18:07 »

Mám do obložené koupelny koupený  ventilátor s časovým doběhem.
Má přívody L(fáze),  LT(signál z vypínače pro nastavené časování) a N.
Pod omítkou nachystaný lustr kabel od krabice vypínače k rouře v barvách černý-modrý-zeleno/žlutý.
Zemnění ventilátor nemá (zž nemá využití).
Podle popisu je L natvrdo pod napětím a LT na vypínači jako signál pro spuštění = tzn. že bych musel bych použít jinak barvy.
Mohu použít zeleno/žlutý na ten signál (napojení na fázový ve vypínači světla)?  
I když bych smršťovačkou delší kus přeznačíl na jinou barvu?
(tuším, že zž má nějaké omezení v normách značení).

P.S. sekání je nemožné a alternativou asi je koupení "hloupého" ventilátoru a časovač dát do krabice pod vypínač (pak stačí vedená  fáze a nula k vrtuli).
Radši bych ale použil to co už mám.

Hned první odpověď:
Relátko pod vypínač je jediné správné řešení, s oním kdo natáhl bezmyšlenkovit ě kabel s nesptávnými barvami se spravedlivě o náklady podělte Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #38 kdy: 03.10.2014, 18:14 »

Jinak správce budovy právě řeší kdo toto udělal a jak to mohlo projít pravidelnou revizí. (telefon před pár minutami). Dostal k dispozici odkazy na příslušné články norem a veškeré náklady s opravou spojené, chce na nich uplatnit, včetně mé dnešní práce, jako odškodné za prasárnu. Právě pro něj zpracovávám zprávu, aby to měl písemně. To jsou další náklady s tím spojené, které si hodlá nechat proplatit od těch, co za to mohou. Věřte, že si to nechám, za tu ránu, dobře zaplatit.

Hned první odpověď:

Ano, přesně o tom mluvím. Bezpečné a funkční řešení je, tak nechápu, proč prasit.  na zdravi
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #39 kdy: 04.10.2014, 06:25 »

To p. Franěk:
Z toho čo som napísal ste nepochopil nič, len stále plačete nad rozliatym mliekom a dookola opakujete to, čo je každému jasné už od začiatku.
Vy si o mne skutočne myslíte, že schvaľujem použitie zž vodiča na pripojenie k fázovému napätiu, resp. to tak dokonca aj zapájam? Myslíte si, že niekoho navádzam na nesprávne riešenia? Myslíte si že naozaj neviem ako je to správne? Odpoviem si sám. Áno, myslíte si to, veď ste to tu napísal. Vo Vašom prípade je to však len utkvelá predstava spojená s neschopnosťou pochopiť širšie súvislosti. Na mne si nemusíte nič dokazovať, ja viem, že nie ste amatér a preto nestrácam nádej, že vám raz dôjde o čom tu točím.

Napísal ste sem čo sa vám včera stalo. Tak ja sa vám pokúsim v dvoch krokoch na tej Vašej skúsenosti z praxe  vysvetliť, čo znamená odhad rizika:
1. krok:  Zistenie nedostatku a návrh na jeho odstránenie.
Pri údržbe, revízii či oprave na prevádzke (to je jedno, pracoval ste tam) ste zistil nesprávne prevedenú inštaláciu. Chvályhodné. Pomenoval ste rozpor s normou, návrh na odstránenie, vystavil ste pre správcu zápis o nedostatku s odkazmi na články noriem.  ?? Ako chcete. Zanadával ste si na realizátora, vysvetlil prevádzkovateľ ovi že to má celé zle a nemôže to tak zostať, pretože je to nebezpečné. Ako ináč. Predpokladám, že ste si v súlade s predpismi zabezpečil pracovisko, úspešne vymenil žiarivku, spoľahlivo a bezpečne poskladal svietidlo, ešte raz skontroloval svoju činnosť a s čistým svedomím opustil prevádzku. V tom sa určite dobre vyznáte.
2. krok: Vyhodnotenie rizika.
V tom sa nevyznáte. Nie žeby ste ho nevyhodnotil. Vyhodnotil a to dokonca písomne, a za peniaze ako ste uviedol. Takže s plnou zodpovednosťou za svoje skutky aj na papieri. Už len tým, že ste vykonal na nejakej prevádzke zásah do inštalácie ste sa stal v určitom rozsahu zodpovedným za jej stav.

Na to, čo tu uvediem ďalej si odpovedzte sám pre seba. Mne nemusíte.
Odstavil ste nebezpečne zapojené svietidlo z prevádzky?
Overil ste po zistení tejto závažne skutočnosti náhodným výberom aj iné svietidlá, nakoľko ste zistil že tam inštaláciu robilo prasa a je vysoká pravdepodobnos ť, že tak budú zapojené viaceré?
Zvážil ste svoju občiansku alebo profesnú povinnosť informovať na základe zistených skutočností IP, alebo iné orgány na možné ohrozenie života na prevádzke? (však vás to tam takmer zabilo)
Upozornil ste správcu, že prípadným odstavením svietidiel môže zvýšiť nebezpečenstvo úrazu a priamo poruší iné zákonné predpisy o BOZP na pracovisku? (napríklad predpisy na zabezpečenie bezpečného pohybu, alebo výkonu zrakových úloh?).
U nás zákon definuje nedostatočné osvetlenie ako správny delikt. Viete ako je to u vás v ČR?
Čo myslíte, môže byť návrh na odstavenie osvetlenia nabádaním na porušenie zákona?
Alebo ste opravil svietidlo, nechal ho pod napätím, všetkým nablízku vrátane správcu vysvetlil ako nebezpečne je zapojené, ako neskutočne to všetkých ohrozuje, a čo za hovädo ho zapojilo.
Vypisujete teraz doma faktúru a fázu ste veselo nechal trčať na zelenožltom? Vy odkiaľ viete, že do odstránenia nebezpečnej situácie tam niekoho nezabije? Jasné, Vy ste to tak nezapojil. Vy ste to tak iba nechal.
Ukážkovo ste popísal situáciu do ktorej ste sa dostal a východiskom z ktorej je len zodpovedné posúdenie rizík. Alebo chcete niekoho presvedčiť o tom, že je kábel už vymenený? A ak nie, tak dovtedy tam budú všetci chodiť po tme?
Takže nakoniec ešte raz. Aké skutočné riziká boli na prevádzke pred Vašou návštevou a aké tam ostali po nej? Poznáte mieru svojej zodpovednosti za bezpečnostný stav, v akom ste po zistení závažných skutočností prevádzku opustil? Už viete čom tu točím?
Len tak mimochodom. Nikdy nedávajte prevádzkovateľ ovi odkazy na články normy. Žiaden si normy kvôli vám nekúpi ani si neurobí skúšky aby ich pochopil. Je mu to nanič. Ani keď vám za to zaplatí.
Veď Vy vlastne ani nemáte v rukách žiadny relevantný doklad o tom, že ste správcu dostatočne a zrozumiteľne poučil o rizikách v tendenciách zákona. Podpísal vám nejaký doklad v ktorom ste ho upozornil na porušenie pre neho záväzných paragrafov? Ak tam náhodou zajtra niekoho vystrie, potom sa dozviete, že on by aj vykonal nejaké zodpovedné opatrenia, ibaže podľa nejakých odkazov na nejaké články pre nejakého hajzla čo mu to tam celé zkur...il on vôbec netušil čo má vlastne robiť. (Trocha katastrofizmu  Mrknutí).
Zodpovedné vyhodnotenie rizík s primeraným rozdelením zodpovednosti medzi zúčastnených vás na žiadnom školení nikto nenaučí. S nejakou dávkou sa človek asi narodí(p. Hudec),  zbytok sa vydrie skúsenosťam, pozorovaním, diskusiou či praxou. V tomto je totižto určite každý sám. Diskusiu v ktorej sa nepochlebuje, ale oponuje považujete za stratu času? Ježiši, dúfam že nie ste urážlivý. Úsměv

To moderátor:
Myslím, že by tomuto fóru hlavne pomohlo striktné rozdelenie na časť pre domácnosti a pracoviská s nejakými mantinelmi. Tieto dve skupiny sú dosť rozdielne už aj z pohľadu požiadaviek legislatívy. Furt sa to tu mieša a potom je z toho kompót, tak ako teraz.
Súhlasím s tým aby si verifikovaní netrhali perie na verejnosti. Som zvedavý, dokedy to moderátor vydrží, určite tým niečo sleduje. Možno aj mňa. tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #40 kdy: 04.10.2014, 08:40 »

Pro mě je i možné připuštění podobné prasárny, prostě kurve..ím oboru.

Požadavek zněl, přidat jedno světlo do chodby, kde je schodiště a temněji. To jsem provedl a do zápisníků oprav (u správce) jsem udělal zápis o této činnosti. Opravu/nápravu bude správce požadovat po konkrétních osobách. Protože nehrozí přímé riziko (to jsem i se svým mdlím rozumem vyhodnotil),  neb jde o "ochranu polohou" (  Mrknutí ) tak jsem to tedy nechal být s tím, že jsem případnou údržbu o tomto informoval jak tím zápisem, tak provizorní výstražnou cedulí. S tou sice správce moc nesouhlasil, ale chápal její význam. Prý to bude honit, aby to opravili co njdříve. Nemohu se zde víc rozepisovat. To se pak nedá číst.   podivej

A pokud nechcete vypadat jako ti, co podobné prasečiny schvalují a pod které se podepisují, přemýšlejte více o tom, co a jak píšete. Tazateli může stačit jen připuštění tohoto řešení a už to tak má doma zapojené. Tomu já říkám kurve...í oboru. Mě stačilo málo a padal jsem ze schodů.  zle

Ještě jednou opakuji. Bezpečné a funkční řešení je, tak proč se bavit o tom, jak obor degradovat dolů tím, že si řeknu, že tady mi záměna barev zrovna nevadí. Prý vyhodnocením rizik  zed zed zed

Pro mne tato debata úplně končí- téma vyčerpané.


* IMAG4929.jpg (734.35 KB, 2592x1552 - prohlédnuto 755 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #41 kdy: 04.10.2014, 08:53 »

... Protože nehrozí přímé riziko...
Zhoda.  Úsměv  na zdravi
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Novotný- Stryker
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #42 kdy: 04.10.2014, 17:25 »

To je komedie, omluvit fázi na PE vodiči prostě nejde, ať se stavíte třeba na hlavu. Jediný správný postup a přístup k věci nastínil pan Franěk!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Kroupa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #43 kdy: 08.12.2019, 23:04 »

Mám do obložené koupelny koupený  ventilátor s časovým doběhem.
Má přívody L(fáze),  LT(signál z vypínače pro nastavené časování) a N.
Pod omítkou nachystaný lustr kabel od krabice vypínače k rouře v barvách černý-modrý-zeleno/žlutý.
Zemnění ventilátor nemá (zž nemá využití).
Podle popisu je L natvrdo pod napětím a LT na vypínači jako signál pro spuštění = tzn. že bych musel bych použít jinak barvy.
Mohu použít zeleno/žlutý na ten signál (napojení na fázový ve vypínači světla)?  
I když bych smršťovačkou delší kus přeznačíl na jinou barvu?
(tuším, že zž má nějaké omezení v normách značení).

P.S. sekání je nemožné a alternativou asi je koupení "hloupého" ventilátoru a časovač dát do krabice pod vypínač (pak stačí vedená  fáze a nula k vrtuli).
Radši bych ale použil to co už mám.


Chlapi,  revizáci a elektrikáři, ,  všichni jste pomohli. Hlavně v tom, že oproti bývalým ČSN je v tom strašlivý bordel a pokud nejde o triviální, nacvičené  případy, záleží vždy na rozhodnutí konkrétní osoby (s tím, že si vždy mohu pozvat jinou, příznivěji nakloněnou).
Řešil jsem stejný problém, nefunkční ventilátor na WC. No ... cukal s se sebou, ba i se mírně otáčel ... to ale bylo vše. Takže demontáž ventilátoru - a co nevidím,  ač ventilátor kompletně plastový, vedou k němu (na plošný spoj) tři dráty včetně ŽZ. To je divné, ne?. No pak strejda google pomohl, dva dráty jsou "živé" a třetí, zde ŽZ, je asi " spínací". Co s tím, vytrhat ze zdi kabel? Dělala to firma, dodala revizní zprávu, vyměnila všechny jističe, instalovala chránič ... . No naštěstí ...
zkoumám plošný spoj, ... vidím běžné součástky až na jednu šestinohou ... vyklube se z ní mikrokontrolér ... čímž asi končím, dissaseblovat se mi to nechce... . ale pak přece úvaha ... ano, ...  byl to vyschlý kondenzátor v napájení 47M/35V/85°C.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Je správné připojit ventilátor na světelný okruh?
 Jak mám připojit ventilátor do koupelny?
 Co si počít se špatným centrální odsáváním v paneláku?
 Jak zapojit v koupelně časovač pro ventilátor?
 Jak zapojit odtahovy ventilator?
 Jak zapojit časový spínač CS3-1B?
 Jak zpozdit ventilátor na WC, ale aby se při krátkém svícení nerozběhl?
 Neutrpí ventilátor menší redukcí k odtahovému potrubí?
 Jak zapojit ventilátor, když má 3 svorky a mám ve zdi jen dva vodiče?
 Jak připojit v bytě spínač centrálního odsávání do svorkovnice ve stoupačce?
 Jak zapojit tlačítko se signalizační doutnavkou na centrální čas.sp. odsávání?
 Může být zapojen ventilator na světlo v koupelně?
 Kde může být v koupelně umístěn ventilátor?
 Jakou vidlici a zásuvku L1,L2,N použít pro dvourychlostní ventilátor?
 Jaké je zapojení ventilátoru v jádře panelového domu?
 Jak sepnout centrálního odsávání při zapnutí ventilátoru přes vypínač?
 Jak zapojit domovní ventilátor, který má 3 vodiče?
 Lze ventilátor na WC, kt má zpožděn start a doběh zapojit i s okamžitým startem?
 Jak zapojit ohřívač vzduchu s termostatem?
 Jak zapojit ohřívač vzduchu s regulátorem?
 Lze zapojit digestoř přes prodlužovací kabel?
 Lze u spínače centrálního ventilátoru v bytovce vyřadit doutnavku?
 Jak zapojit odsávací ventilátor v koupelně?
 Jakou použít náhradu za starý koupelnový ventilátor z 50.let?
 Jak zapojit nový spínač centrálního odsávání v paneláku?
 Jaký zvolit vhodný ventilátor do koupelny?
 Lze připojit kabely z digestoře pouze čokoládou jako u lustrů?
 Jak se přepojím ventilátor ze světelného obvodu na samostatný?
 Jak zapojit koncový sňůrový spínač k ventilátoru na WC?
 Bude fungovat v "autě" klimatizace na 230V pokud budu mít převodník?
 Jak připojit ventilátor na černý a zelený vodič?
 Proč se při zapínání a vypínání světelného obvodu sepne ventilátor?
 Jak zapojit ventilátor s časovačem a kolébkovým spínačem?
 Ako znížiť otáčky digestora?
 Jak se ovládá digestoř s funkční centrální ventilační jednotkou na střeše?
 Jak zapojit ventilátor pomocí relé CS1-1?
 ???? Nesmyslná otázka: Zapojení 12V ventilátoru v koupelně?
 Kde v Praze sehnat starý vypínač na digestoř z 80. let - viz foto?
 Jak zapojit ventilator WERNIG EBB 175 S?
 Jaký ventilátor na odsávací potrubí pro RD?
 Jak odstranit nefunkční zpožďování odsávání na WC a v koupelně?
 Jak zapojit starý ventilátor Křižík - Dukla Prešov NV 12-20?
 Jak zapojit na světelný obvod ventilátor tak aby nevyhazoval proudový chránič?
 Jak zapojit dvouotáčkový ventilátor, aby nízké otáčky běžely pořád?
 Jak ovládat koupelnový ventilátor s doběhem a automatickou žaluzií?
 Proč se netočí ventilátor v digestoři, když má v sérii zapojenu spínací část relé?
 Za jakých podmínek je možné zapojení ventilátoru nad sprchou?
 Jak snížit otáčky ventilátoru?
 Lze projit vlastní ventilátor digestoře s centrálním odsáváním?
 Jak zapojit digestoř, aby se automaticky spustila součastně s indukční deskou?
 Jak resit dalkove/smart ovladani potrubniho ventilatoru digestore?
 Je možné aby velký vítr vybavil jistič klimatizace?
 Čím zpozdit spuštění ventilátoru a zároveň vypnout po daném čase?
 Jak zapojit koupelnový ventilátor s ext. čidlem vlhkosti a přepínačem otáček?
 Existuje řešení pro současné spuštění odsávače par a centrálního odsávání?
 Čím automaticky přepínat spotřebiče na 12V?
 Lze zapojit ventilátor s dobehom i bez dobehu?
 Čím zajistit pravidelné spínání malého ventilátoru?
 Jaký mám pořídit ventilátor do potrubí na odvětrávání špižírny?
 Jak zprovoznit ventilátor Dalap 100 BFZW 12 aby se spouštěl při vlhém prostředí?
 Jak zapojit dvourychlostní ventilátor?
 Proč se rozsvítí žárovka, když se spustí ventilátor?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.069 sekund, 23 dotazů.