Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jak posuzovat Uc přepěťových ochran?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak posuzovat Uc přepěťových ochran?  (Přečteno 8073 krát)

« kdy: 08.06.2005, 19:37 »

Při měření modulů přepěťových ochran s označením Uc 275V jsem naměřil Instaltestem v častých případech Uc 310-315V. Usuzuji z tohoto měření že přepěťová ochrana je špatná. Při studiu jsem snad pochopil, že tato hodnota udává hodnotu ve voltech, kdy se varistor př. ochrany začne otvírat a tzv. odpouštět proud do země vodiče PE. Vyvede mne někdo z omylu, nebo opravdu musím konstatovat nevyhovující ochranu proti přepětí?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Kosina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 09.06.2005, 11:51 »

K tomu,aby varistorové přepěťové ochrany úspěšně zvládly všechno co se po nich požaduje,je nutné při jejich výrobě použít speciální součástky a kvalitní materiál.I takto potom mohou být jisté rozdíly mezi jednotlivými kusy ve výši jejich kritického napětí,kdy se začne ve varistoru lavinovým způsobem zvyšovat hodnota protékajícího svodového proudu.Proto se v technických parametrech většinou uvádí pouze jejich max.trvalé provozní napětí Uc,ve vašem případě tedy 275V.
Nedá se tedy takto konstatovat,že by se jednalo o nevyhovující nebo vadnou ochranu proti přepětí.Pokud potřebujete snížit hodnotu výše kritického napětí,je nutno volit typ s nižším max.trvalém provozním napětí Uc,např.250V.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Komrska
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 09.06.2005, 13:16 »

Pro kontrolu varistorových svodičů se porovnává tzv. miliampérový bod (který najdete většinou u výrobce varistoru). Pro porovnání s s hodnotou Uc je hodnota napětí, kdy varistorem protéká 1 mA větší než Uc. Pokud tato hodnota napětí se blíží k hodnotě Uc nebo je dokonce nižší došlo k poškození ( částečným průrazům varistoru).

Pro varistory s hodnotou Uc = 275 VAC je ve VA charakteristic e hodnota napětí přibližně 320 VAC (viz stránky například výrobce EPCOS)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

« Odpověď #3 kdy: 09.06.2005, 19:11 »

Asi jsem vás špatně pochopil pane Komrska,ale i já jsem studoval tabulky varistorů a při Uc 275V jsem z tohoto pochopil,že při 275V začne protékat ten 1mA a při hodnotě z tabulek cca 320V je plně otevřen,na dotaz mého měřícího přístroje INSTALLTEST mi bylo vysvětleno  že při měření mám dvě hodnoty 1xnapětí
plně otevřeného to bylo cca 480V a napětí Uc,které se má shodovat s popisem varistoru.

Právě rozhodnutí zda jsou př.ochrany vadné je vzhledem k cenám dost zavazující.Děk uji.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #4 kdy: 09.06.2005, 21:29 »

Nevím jak ostatní výrobci, ale firma DEHN + SÖHNE pro kterou pracuji zveřejňuje tabulku s intervaly  miliampérového bodu pro své výrobky, ve kterém by se naměřená hodnota měla pohybovat, aby bylo možno považovat svodič za funkční.
 Tato tabulka s  hodnotami je součástí návodu na měřící přístroj PM 10 od D+S.K vyžádání na info@dehn.cz .
U  ostatních značek přep. ochran, lze předpokládat, že při uvádění shodných parametrů, by mohly být hodnoty alespoň přibližně podobné.
 Co se týká naměřených hodnot, nezapomínat na to že měříme za stálého proudu 1mA, stejnosměrného .

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #5 kdy: 12.03.2008, 17:04 »

http://www.jhs.g.cz/files/Mereni_varistoru.dochttp://
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.039 sekund, 22 dotazů.