Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Kontakty stykače jsou sepnuty, motor neběží!
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kontakty stykače jsou sepnuty, motor neběží!  (Přečteno 9864 krát)
Miki987
« kdy: 29.02.2008, 10:15 »

U domácí vodárny, která byla potopená ve vodě. Po vysušení se při sepnití tlakového spínače nespustí motor. Kontakt na tlakovém spínači přebrousil šmirglem a půl roku to fungovalo. Před týdnem to zase začalo zlobit, aby se motor rozeběhl musím klepnout do tlakového spínače. Zkusil jsem zase šmirgl, ale nepomáhá to.
Poraďte co s tím abych nemusel kupovat nový spínač za 500.- . Slyšel jsem o nějakým spreji na kontakty....

Děkuji Miki
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #1 kdy: 29.02.2008, 10:28 »

Bohužel.Tím smirkem jste poškodil vrstvu na kontaktech, která zlepšuje vodivost a tím je chrání (většinou stříbro). Bez ní se kontakty brzo "oprskají" a problém se vrátí .4asto se propalují do kontaktu dirky, nebo se úplně upálí.
Doporučuji tedy tlakový spínač nechat vyměnit (práce pro elektrikáře)a na příště použít např. Kontaktol na vyčištění kontaktů. Pozor, po jeho aplikaci se musí chvilku počkat ,  než to vyskoušíte. Viz návod.(může to bouchnout)
Nechte to raději udělat odborníka. Když pominu rizika spojená s prací na elektrických zařízení, je tu ještě riziko špatného zapojení a možné zničení čerpadla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 29.02.2008, 11:27 »

 Měřil jste koktakty ohmetrem?
Kontakty spíná pružinový mechanismus, může být i rez v prostoru pružin, nebo magnetu a nedosedá do správné polohy. Měl jsem podobný problém ,  ale výměna za nový by byla nejlepší řešení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 29.02.2008, 12:11 »

Už se zakouřilo z motoru?

Pokud spínač začne vykazovat nespolehlivou činnost, je lepší jej vyměnit včas. Jinak hrozí, že dva kontakty sepnou, třetí ne, motor se neroztočí, ale část vinutí bude napájena, a tím, že se rotor nebude točit, vinutí se přetíží, přehřeje, poškodí,...
Sice by tam měla být chrana, která to odpojí, ale už jsem X-krát viděl jak ochrana neodpojila,...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Pavelka Květoslav
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 29.02.2008, 16:28 »

To Franěk:
Kontaktol je sice hořlavina ,  ale nebouchá to ...
Sám jsem viděl když kolega nastříkal kontaktol na kontakty a hned to "nahodil" ,  pustil ,  kontakty sepnuly-při tom to hodilo jiskru a kontakty hořely  Šok ,  ale stačilo zfouknout a bylo po srandě .

Když jsem byl ve fabrice jako údržbář - tam byla úkázková lenost kopit nový stykač ,  takže jsem jich "mraky" do šroubku rozebral ,  vyčistil ,  pilníčkem očistil opálené kontakty ,  prostříkal kontaktolem a zase složil a krásně fungoval .
Nyní když tam dojíždim jako servis ,  tak takovou službu jim už nedělám.

A k problému - jak píšou kolegové - kupte nový spínač už jen zdůvodu že vám do motoru bude pouštět jen dvě fáze a škoda už nebude jen 500 Kč ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 29.02.2008, 18:15 »

To Franěk:
Kontaktol je sice hořlavina ,  ale nebouchá to ...

Dovolil bych si oponovat. Když jsem kontaktol nastříkal na kontakty v koncáku které jsou v uzavřeném prostoru a nenechal ho řádně vypařit a odvětrat tak mě to ten deklík od koncáku odrazilo přes půl dílny.  Smích Je fakt že jsem ho tam nastříkal dost a hned zavřel ale to co následovalo byl určitě výbuch  angel. Od té doby nekecám s kolegou ale myslím na to co dělám. Ještě než rána dozněla jsem přesně věděl co se stalo.  zed
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #6 kdy: 29.02.2008, 18:29 »

Přečtěte si návod výrobce.tam je o jasně psáno  podivej .Já je čtu vždy a mockrát se mi to vyplatilo.Kole ga nevěřil nastříkal sprej do vidlice 63A zasunul ihned do zásuvky  Zlej byla zapojena nějaká zátěž a rána.Nebyla sice velká ,  ale to leknutí si kolega pamatuje do dnes  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Martin Hrdý
Optimismus je jen nedostatek informací
*
Offline Offline



WWW
« Odpověď #7 kdy: 29.02.2008, 20:19 »

Spray nastříkán na kontakty spínacího relé. Okamžite zasunut do patice a zapnut. Rána, že jsme i s kolegou sedli na p...el. Koukali jsme zblízka jestli sepne. zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavelka Květoslav
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 29.02.2008, 20:46 »

Ano ,  pokud tam toho nastříkáte moc a ihned uzavřete ,  tak ten tlak musí někudy ven .
A taky když je tam toho nastříkáno moc (kontaktol vodí ne? ) a ihned spuštěno tak se to zkratuje a pak je rána jasná . Protože žeby kontaktol sám o sobě bouchal ... je to kapalina kterou se nastříká povrch kontaktu a za 30s se to všechno vypaří ... jo když je někdo aktivní a ihned po nastříkání to zapne  Neřeknu Ale berme to jako zkušenost-příště se to už nestane ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #9 kdy: 01.03.2008, 07:58 »

Každopádně si myslím, že nejde až tak o porušení kontaktů, ale o mechanickou závadu, která vznikla díky korozi mechanických součástí vlivem předešlého potopení. Tlakové spínače jsou sice konstruované pro použití do vlhkého prostředí a to s krytím IP44, ale to nepočítá s tím, že budou součástí domácí ponorky  Mrknutí.
Verdikt: určitě spínač vyměnit za nový, nebo můžete brzo přijít i o samotné čerpadlo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
kokeš jiří
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 01.03.2008, 17:44 »

jednoznacne vymenit, na vodarne jsem mel i to, ze novy!! tlakovy spinac tusim z Letohradu spinal a nespinal jen 2 faze a zalezelo jen na rychlosti, jakou tlak stihnul klesat. Po takove zkusenosti- jedine kontaktni manometr a stykac...motor sice drzi jen 4 srouby, 3 jsou na prirube a 4 sroubky na draty a 4 na kryt- jenze kdo se k tomu ma hrbit, ze?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miki987
« Odpověď #11 kdy: 02.03.2008, 10:54 »

Tak jsem ten spínač vymontoval, abych viděl jak to vypadá. A měli jste pravdu! U nuláku byla upálená ploška kontaktu a špatně to dosedalo. No než koupím novej spínač tak jsem nulák spojil a přerušovat se bude jen fáze ( čerpadlo je jen na 220 V, tady snad nehrozí spálení motoru) Kontakty rozpojující fázi jsem už nešmirgloval, ale vyleštil pastou. Snad mě toto zapojení neublíží ( žlutozelenej sem nechal tak jak byl přišroubovane ke kostře tl. spínače). Musel jsem to nějak zprovoznit, byli jste už někdy bez vody? :-) A co horší jeden den sem neměl záchod, když mi dělali dlažbu na záchodě. To bylo utrpení.   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.043 sekund, 22 dotazů.