Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Jsou u staré hliníkové instalace oprávněné obavy před požárem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jsou u staré hliníkové instalace oprávněné obavy před požárem?  (Přečteno 46864 krát)
Miloslav Stehno
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #18 kdy: 27.09.2017, 07:23 »

Toto problém není.
Dodělávali se akumulačky (ty jsou již v mědi),  takže tam mají 3 x 25 A.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Stehno
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #19 kdy: 14.10.2017, 11:16 »

Tak jsem to (při shozeném hlavním jističi) co šlo prošel (vypínače, zásuvky, krabice) a dle rady povolil a zase dotáhnul.
Zjištění:
- pouze v kuchyni je rozvod AL s textilní izolací; odbočka z něho je v Cu do koupelny
- zbytek je v AL s PVC izolací
- nějaké dodatečné dodělávky na půdu jsou i v CYSY (bohužel částečně pod omítkou)
- problémový obvod v kuchyni a odbočka do koupelny (zásuvky i světla s tím že velké spotřebiče jsou trouba, mikrovlnka, přímotop v koupelně kde nejsou akumulačky, pračka/žehlička a bude bojler, vaří se na plynu) je připojen na L3 (15A bakelitový jistič)
- na L1 (6A) jsou napojeny jen termostaty a ventilátory akumulaček
- na L2 (10A) obývák, ložnice a chodba (opět zásuvky i světla)
- pak tam je ještě 6A jistič na stykač HDO

Abych odlehčil kuchyňsko/koupelnovému obvodu, tak jsem po povrchu a v chráničkách skrz strop natáhnul 2 ks 3 x 2,5 mm2 CYSY-ny do koupelny (každá cca 7 metrů).
Mám tam 3f chránič In 25A bez nadproudové funkce a za ním 2 x 16A jističe (zapojené z chrániče na L1 a L2) vše EATON. Bod rozdělení PEN mám před chráničem, jen ten PEN jsem si z nulového můstku natáhl v 6 mm2 místo 10mm2 (jedná se o 50 cm).
Na L1 bude v koupelně připojena pračka (max 2,2 kW) NEBO přímotop (3 stupňová regulace 750-1250-2000 W) a na L2 trvale do budoucna bojler (1,7 kW).
Správnou funkci chrániče jsem si ověřil úsporkou (deklarovaný odběr 150 mA) zapojenou postupně na oba nové obvody do zásuvky vždy mezi L a PE. Chránič vždy ihned vypadl.
______________ ___


Dotaz: Když jsem si digitálním multimetrem propískával "rozvaděč" abych zjistil co je na jakou fázi připojené (opět při shozeném hl. jističi),  tak mi L1 pískala jen tam kde skutečně je připojená L1, ale L2 a L3 pískaly "naplno" proti svému obvodu a "polovičatě" oproti druhému.
- L2 proti obvodu L2 píská naplno
- L2 proti obvodu L3 píská polovičatě
- L3 proti obvodu L3 píská naplno
- L3 proti obvodu L2 píská polovičatě

Je to něco co bych měl dál nějakým způsobem ověřovat?

Díky za odpovědi, Miloš.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #20 kdy: 14.10.2017, 12:28 »

Z toho popisu nemám dobrý pocit, ale každý svého štěstí strůjcem.
Chápu, že přesvědčit určitou generaci, která má vizi že už s tím dožije je těžké, já to dělám tak, že se zeptám zda chtějí mít také kde dožít a v jakém časovém horizontu si to představují.
Když už chcete propískávat rozvaděč, musíte shodit všechny jističe.
Exaktně je to o změření Zs, proudech v jednotlivých fázích a zjištění, zda některý obvod nemá ztuplované napájení, což se při napadení rozvaděčů kutilem někdy stává.
Nejdůležitější je ale tlačit na rekonstrukci, protože z popisu vyplývá, že instalace je v nedefinovateln ém stavu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Stehno
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #21 kdy: 14.10.2017, 14:41 »

Jediný jistič (za shozeným hlavním) který jsem nejspíš neshodil byl ten od stykače HDO... možná i ten jediný 3-f k akumulačkám. Jelikož jsou ale AKU kamna 3-f, tak předpokládám, že by se multimetr měl chovat stejně pro všechny fáze / mezi všema fázema, navíc se netopí/nenabíjí tudíž všechna kamna byla určitě vypnuta (3-f bílý vypínač s černou páčkou u každých kamen).

Propípám znovu při shozených všech jističích a pokusím se najít alespoň v jakém obvodu může být problém.

Další krok tedy asi bude přeměření impedancí a izolačního stavu někým kdo na to má vhodné vybavení...

M.S.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ižák Ctibor
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 14.10.2017, 16:02 »

Citát:
Myslím, že vystavení faktury patří mezi samozřejmé věci u kvalitního OSVČ. Zákazníkovi to napovídá o tom , že se nebojí podepsat se pod svou práci a se zárukou to myslí vážně. Nemám rád ty co nabízejí dvojí ceny(bez FA a s FA).Zákazník by měl ve vlastním zájmu vystavení dokladu vyžadovat.
I když jí po mě nechtějí,  vytisknu jí a založím.(I pro mě je tam důležitá informace a to datum dokončení instalace= záruka 2roky)


Je to taky jedna z rad jak při zadávání páce nenaletět .


Myslíte vážne záruku na inštaláciu 2 roky?Pokiaľ je inštalácia tak perfektne spravená,  podľa noriem, tá záruka by mala byť niekoľko-násobne dlhšia. Alebo si myslíte ,  že o dva roky po mne potopa? Pokiaľ dávate záruku na 2 roky, na to ozaj nepotrebuje  majiteľ zaplatiť drahého elektrikára, zo všetkými skúškami a vysoko odborníka. To dokáže aj "honza z hospody" ,ktorý nemá takmer žiadne elektrotechnic ké vzdelanie a vie len toľko, že zásuvky 2,5mm2 ,svetlo 1,5mm2 zapojiť vypínač č,5, 6, 7 . A majiteľa to vyjde niekoľkonásobne lacnejšie celá prerábka, prípadne inštalácia v staršej stavbe  na tú záručnú dobu 2 roky.Dokonca som presvedčený o tom, že ak toho "honzu" majiteľ zavolá o 5, prípadne viac rokov, on tam závadu odstráni za (pekné slovo). To sú moje skúsenosti. Pri tom mu bude všetko fungovať a o iné mu nejde, najmä pokiaľ sa jedná o nejakú prerábku starej barabizne.
Práca bez faktúry, alebo cez faktúru tiež v žiadnom prípade nemusí byť o kvalite odvedenej práci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Najkrajší pocit je hrejivý pocit pri srdci z dobre vykonanej práce.
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #23 kdy: 14.10.2017, 16:32 »


Dotaz: Když jsem si digitálním multimetrem propískával "rozvaděč" abych zjistil co je na jakou fázi připojené (opět při shozeném hl. jističi),  tak mi L1 pískala jen tam kde skutečně je připojená L1, ale L2 a L3 pískaly "naplno" proti svému obvodu a "polovičatě" oproti druhému.
- L2 proti obvodu L2 píská naplno
- L2 proti obvodu L3 píská polovičatě
- L3 proti obvodu L3 píská naplno
- L3 proti obvodu L2 píská polovičatě
To jsou měřící metody! Ještě se mám co učit...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #24 kdy: 14.10.2017, 18:26 »

Myslíte vážne záruku na inštaláciu 2 roky?Pokiaľ je inštalácia tak perfektne spravená, podľa noriem, tá záruka by mala byť niekoľko-násobne dlhšia.

Hmm. A jaká by podle vás měla být správně dlouhá záruka na instalaci?  Smích

2 roky jsou prostě standard. U EZSky dávám prodlouženou záruku na 3 roky jako standard, protože mi to poskytuje jako proškolenému i dodavatel komponent. U kabelů, vypínačů, zásuvek a dalších prvků, nedostanu tuto výhodu, tak nevidím jediný důvod, proč bych měl za tyto výrobce přebírat odpovědnost a záruky já. Nebo vy dáváte na svá díla 10letou záruku? TO velmi silně pochybuji.
Jen někde a v některých případech, což není tam, kde to chtějí mít s minimálními náklady, poskytnu záruku na práci a provedení, v délce 3-4 roky. Materiál zůstává na 2 letech.
Stejně tak to máte dnes u koupi čehokoliv. Například zakoupíte si nový telefon a máte možnost dokoupit si prodlouženou záruku za 530kč. Ale znovu opakuji. Není to zadarmo, ale za příplatek  podivej

Tady si to pán bastlí sám, měří multimetrem  ajoooo a odborníci mu mají radit jak to udělat? Jsem přesvědčenej o tom, že i kdybych mu nakrásně dal 4 roky záruky, stejně si to nakonec udělá sám. O tom to prostě není a vy se silně pletete, nebo jste velmi naivní. Bastlíři jde jen a jen o uštřené prachy, ať ho to stojí co to stojí a bez ohledu na bezpečnost.

To jsou měřící metody! Ještě se mám co učit...

 Škleb Škleb Škleb  Ani se mi to nechce komentovat  Škleb Škleb Škleb


Práca bez faktúry, alebo cez faktúru tiež v žiadnom prípade nemusí byť o kvalite odvedenej práci.

O tom se tady nikde nepíše. Jen o tom, že je to jasný datum předání instalace a tedy i o začátku trvání záruky. NAvíc je tím ta firma dohledatelná a právně odpovědná. Mohu vám vyjmenovat mnoho případů kdy majitelé hořce litovali toho, že ušetřili "za fakturu". Firma i ten Honza z hospody se jim pak vysmáli, že u nich nikdy nebyli a nemají na nic nárok. Přestali zvedat telefony oni pak platili opravy, nebo předělání opět ze svého a to třeba i po měsící od zhotovení. Mnoho toho potkám během výchozích revizí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 15.10.2017, 00:53 »

... jsem se šroubkem pod kterým byl postižený vodič ani nehnul...
Musel jsem hlinik "utrhnout",  pomocí čokolády nastavit a zapojit pod jiný...
Ó, jak profesionální!  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Miloslav Stehno
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 15.10.2017, 09:46 »

Děkuji pánům Zdenek Rajmont, Jirka Š. Svejkovský, Hugo K. i Jiří_Hrubý za věcné příspěvky. Pánům David Hruda, Jan Franěk a Fuk Tomáš přeji příjemnou zábavu při čtení mých dalších příspěvků v tomto tématu...

p.s.: propískávat vodiče v "rozvaděči" při shozeném hl. jističi mi přišlo bezpečnější než měřit napětí na kontaktech jističů proti hlavnímu j. a zjišťovat kde bude 0 (stejná fáze) a kde 400V (jiná fáze)...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 15.10.2017, 16:47 »

Chystáme se na rekonstrukci cihlového bytu asi ze 40.let.
Rozvody jsou tedy hliníkové (teprve nedávno měněny keramické pojistky za normální) a přítel říká, že by se měly vyměnit, protože je zde nebezpečí požáru.
Zajímalo by mě, jestli jsou jeho obavy oprávněné, případně jak náročná (časově, finančně, rozsah bourání) by taková rekonstrukce na 56m2 byla.

Jak dalece se diskuse odchýlila od skoro deset let starého dotazu......op ravdu se člověk někdy nestačí divit. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #28 kdy: 15.10.2017, 16:59 »

p.s.: propískávat vodiče v "rozvaděči" při shozeném hl. jističi mi přišlo bezpečnější než měřit napětí na kontaktech jističů proti hlavnímu j. a zjišťovat kde bude 0 (stejná fáze) a kde 400V (jiná fáze)...

A nejbezpečnější by bylo k tomu využít služeb profesionála  tanecek

Jednak by věděl co měřit a pak také jak měřit. Díky letitým zkušenostem by dokázal odhalit i to, co není na první pohled zřejmé. Dávno jste mohl být v klidu a neztrácet s tím čas. O porušování zákona se už ani nezmiňuji.

Jak dalece se diskuse odchýlila od skoro deset let starého dotazu......op ravdu se člověk někdy nestačí divit.  

Souhlas.  Škleb

Osobně hlavně nemám rád ty, co prohlašují jak to udělají správným postupem (viz úvodní vstup Stehna) a pak to stejně bastlí sami a snaží se jen sosat rozumy. Neměl bych s tím takový problém, kdyby to řekli na rovinu a nedělali z nás voly.

.
Doporučíte mi prosím někoho z okolí Mutěnic (těch u Hodonína),  se kterým bych se následně domluvil na prvním z kroků (viz dole) - posouzení starého AL rozvodu v domě?



p.s.: chtěl bych se držet tohoto, zde na fóru napsaného postupu:
1. prohlídka nezávislým revizním technikem
2. pokud stav EI je špatný, doporučuji zhotovit projektovou dokumenatci, kde se dozvíte kam co příjde a kolik to asi bude stát!
3. Následně vybrat firmu elektro - ověřit si referencemi, ukončit výchozí revizí elektro
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Lukas55555
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 15.10.2017, 17:41 »

A nejbezpečnější by bylo k tomu využít služeb profesionála  tanecek

Jednak by věděl co měřit a pak také jak měřit. Díky letitým zkušenostem by dokázal odhalit i to, co není na první pohled zřejmé. Dávno jste mohl být v klidu a neztrácet s tím čas. O porušování zákona se už ani nezmiňuji.



Keď toto niekomu napišete/ poviete tak odpiše/odpovie že ci ani.... si nemôže spraviť sám ved nie je úplný debil a ono je to jednoduche ved to nie je raketova veda je. Len potom nechápem, prečo sa pýtajú ako to spraviť ak je to také jednoduché.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Stehno
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #30 kdy: 15.10.2017, 18:14 »

Ano, šel jsem cestou kterou jsem šel...   Jsem v rozpacích

Sehnat profesionála/odborníka, který by přijel na kšeft (zjištění stavu instalace) ze kterého pro něj hned nekoukají tisíce korun zisku se mě ani tchánovi zatím nepodařilo.

Takže jsem měl na výběr:
- nic nedělat a doufat že k jiskření nedej bože požáru u tchána nedojde (ano, bydlí tam sice i tchýně, ale i tu mám moc rád   Super! - to myslím scela vážně  Mrknutí )
- udělat to, co jsem udělal...

Pár mích bastlířských fotografií v příloze. První fotka je "tak jak byl a stále je" rozvaděč. Svoji dodělávanou nástěnnou rozvodničku jsem dal hned vedle...
Na slaněných vodičích mám nakrimpované dutinky přesně pro 2,5 mm2 lanko všude u šroubových svorek = u jističů, PEN (která je zleva zapojena jako: přívodní PEN - N na chránič - 2 x PE do nových obvodů ) a N svorkovnic v "rozvodničce s chráničem a jističi" i v zásuvkách na omítku.
V IP 43 krabici (ve které dělím jeden obvod na přívod pro pračku a přímotop) jsem dutinky nedával a použil páčkové WAGO svorky. CYSY vodiče mám v průjezdu kde je rozvaděč i rozvodnička přichycený OBO příchytkama na hmoždinku, vevnitř viz fotka se zásuvkama... Vnější izolaci jsem ukončil co nejblíže tělesa zásuvek.
______________ ______________ ____________

Ano, raketová technika to není, nachytala mne ale šňůra k PC zdroji, kterou jsem použil jako vodič k patici pro žárovku na test chrániče.
Měla krásné 3 barvy vodičů: hnědou, světle modrou a z/ž, vše se zdálo být jasné jako původ meruňkovice od tchána právě dovezené.
Leč funkční žárovka kdy v zásuvce jsem měl jisto jistě fázi vlevo:
- po připojení na hnědý a z-ž ani nesvítila (zkouška následně proběhla v jiné místnosti v zásuvce bez chrániče) natož aby vyhodila proudový chránič...

To je ta globalizace či Eurolizace... zástrčka byla s kolíkem i SCHUKO "plíškem" a hnědý vodič byl zaměřen více západo-Evropsky tudíž po připojení do zásuvy připojen na "N" místo mnou očekávané L...
Ano, tak jako tak to je baslt, ale doufám že ne ten nejhorší.


* 20171014_142052.jpg (82.05 KB, 800x515 - prohlédnuto 626 krát.)

* 20171014_142120.jpg (64.61 KB, 495x600 - prohlédnuto 510 krát.)

* 20171015_113815.jpg (40.99 KB, 450x600 - prohlédnuto 507 krát.)

* 20171015_113931.jpg (48.5 KB, 507x600 - prohlédnuto 435 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 15.10.2017, 18:26 »

Sehnat profesionála/odborníka, který by přijel na kšeft (zjištění stavu instalace) ze kterého pro něj hned nekoukají tisíce korun zisku se mě ani tchánovi zatím nepodařilo.

Jasně, nejlépe kdyby někdo přijel zadarmo, pak průběžně radil také zadarmo a nakonec ještě držel záruku.  Mrknutí

Zkuste si propočítat, kolik musíte řemeslníkovi zaplatit, aby mu vyšla hodinová sazba alespoň na minimální mzdu, pak mluvte o tisících korun zisku. Možná budete překvapen.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Stehno
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #32 kdy: 15.10.2017, 18:35 »

Myslel jsem to tak že 9 a půl profíků z 10 odpoví na požadavek urgentního zjištění stavu instalace rovnou NE.
A naopak 9 a půl z 10 odpoví ANO na požadavek zhotovení  např projektu či vlastní zhotovení instalace...

Stejné jako s truhlářema: zakázka na dodělávku jedné poličky vs. na celou kuchyň. Musíte mít známosti abyste našel truhláře který se s tou poličkou bude chtít vůbec zabývat...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 15.10.2017, 19:12 »

Možná to je tím, že se tou činností musí uživit. Nevím v jakém oboru pracujete, ale určitě se chováte stejně ať už z vlastní vůle, nebo z vůle vašeho zaměstnavatele .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 15.10.2017, 19:15 »

U starých instalací mnohdy skutečně stačí málo aby se staly mnohem bezpečnější.
K tomu je ale skutečně třeba chlapa s elektrocitem na místě.
Např.chránič mohl/měl být A, místo CYSY CYKY.......atd .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #35 kdy: 15.10.2017, 19:29 »

Pane Stehno, situace je taková jak popisujete právě z důvodu absence kvalifikovanýc h elektrikářů a obrovského množství práce. Firma, které hoří fofrem koudel u zádele vám nepojede opravit zásuvku za 200,-Kč. Nedáte to vy, dají to jiní, ti co si netroufnou jakkoli fušovat do tak nebezpečného oboru, jakým je právě elektrikařina. Ono začíná pomalu platit to dlouho tvrzené "řemeslo má zlaté dno".

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Co dělat, když mi v koupelně něco probíjí?
 Co s probíjející pračkou?
 Jak vyměnit hlavní jistič před elektroměrem?
 Jak předělat jedno fázovou přípojku na třífázovou
 Proč vybavuje proudový chránič 30mA vybavuje až při 70mA?
 Co si počít s ponorným čerpadlem, které vybavuje proudový chránič?
 Mohu zakopat provizorní prodlužovák do země?
 Jak rozfázuji 3fázový okruh na chalupě?
 Regulace derivacniho dynama
 Jak se vypořádat s rekonstrukcí rozvaděče při zachování starých obvodů PEN?
 Proč mi střešní okna Velux vyhazují chránič?
 Poradíte mi s problemem co s propojenim faze na PEN vodic?
 Jak hledát závadu zásuvky a co jí mohlo způsobit?
 Lze využít telefonního vedení pro signálu HDO?
 Co dělat se zapomenutým pospojováním v koupelně?
 Co s podpětím dosahujícím až 198V?
 Proč při každé bouřce vypíná chránič?
 Co si počít, když po testu proudového chrániče ho již nezapneme?
 Jake poridit poradne trafo k halogenovym zarovkam do koupelny ?
 Jak dodatečně vyřešit ochranné pospojování koupelny?
 Kolik stojí výměna jednofázového měření (jističe) na 3. fázové?
 Jde udělat kabelová redukce z PEN na PE+N?
 Jak opravit prerusenehy drat u lustru?
 Jak napojit kuchyňské světlo aby nemuselo být v zásuvce?
 Proč má soused v síti o 10V míň?
 Může způsobit špatný kontakt pokles výkonu žárovek?
 Čím nahradit starý motorový spouštěč z roku 1983?
 Proč mi poblikává usporná žarovka?
 Co s pískáním stmivače?
 Mohu nastavit AL vodiče Cu vodiči?
 Jak odstranit napeti na vodovodni baterii ve sprse?
 Jak se vypořádat s podpětím 190V?
 Jak doplnit zásuvku pod teplovodní radiátor ústředního topení?
 Poradíte mi se zapojením rozbočovače TV signálu?
 V jaké situaci může nastat vybavení hlavního jističe bytu?
 Mohl by mi někdo pomoci ohledně trafopájky?
 Proč mi elektrokotel ruší příjem TV?
 Kdo vyměňuje elektroměr?
 Jak najdu zdroj ruseni obrazu a zvuku u TV?
 Mohu žádat uhrazení části nákladů od souseda za opravu společného rozvaděče?
 Jak si poradit s příkonem v bytě, který mi nepatří?
 Vyplatí se ještě oprava mikrovlnky Moulinex?
 Jak dlouho vydrží topná tělesa v elektrokotli?
 Lze se bránit změně kabelového vedení v obci a odpojenému VO?
 Mohu napájet lampičky přes stíněný kabel?
 Jak ovládat zásuvku bez nějakých stavebních úprav?
 Jsou moje LED zarovky perpetuum mobile?
 Preco mi vyhadzuje prietokovy ohrievac az hlavny istic?
 Je možno HDO někde nechat seřídit, případně opravit?
 Co obnáší správa popisků zvonkového tabla FERMAX?
 Jak připojit lustr na tři černé vodiče?
 Musí být sporáky jištěny pouze spřaženými jističi?
 Mohli byste mi odstranit závadu padajícího proudového chrániče?
 Existuje zkoušečka nebo multimetr na proměření obvodů proudového chrániče?
 Proč mi stále odchází žárovky v lustru pouze v jednom pokoji?
 Jak byste mi poradili rozfázovat zásuvky na elektrospotřebiče?
 Poradíte mi prosím co dělat po zkratu v zásuvce?
 Co udělat s katastrofálním stavem elektroinstalace?
 Způsobuje přepětí v síti pohasínání lampičky?
 Čím nahradit za starý bílý jistič?
 Čím může být zapříčiněná nefunkčnost nízkých otáček u vrtačky?
 Opravdu se musí před přepětím v tlf síti chránit každý sám?
 Jaké jsou záruky dodavatele el. energie při přepětí resp. podpětí v el. síti ?
 Existuje nějaká možnost opravy poškozeného husího krku?
 Lze využít stávajicích cest rozvodů v panelákovém jádře?
 Proč mi svítí žárovky LED i po vypnutí?
 Jak lze ztlumit hlasitosti vyzvánění u DT?
 Nerozumím poruše dvouzářivky, poradíte mi?
 Co mohu udělat proto aby se mi neupalovaly vodiče?
 Poradíte mi se záhadou vypínání FI díky vrtačce?
 Musí být kompletní rekonstrukci místnosti na TN-S+FI pro získání revize?
 Jakým způsobem lze opravit přerušený kabel průřez 2.5 mm2?
 Může být odcházení přístrojů je věcí náhody, nebo špatnou instalací?
 Ako odstrániť elektrostaticku elektriku?
 Je nutné mít více obvodů v byte?
 Co ještě nevíte o normách?
 Je možné nějak prodloužit hliníkový kabel, nebo se musí použít nový?
 Co mohu uživatelsky udělat blikáním elektriky v bytě?
 Hliníkové vodiče jistič 16A prý nemusí vydržet, nevyhoříme?
 Lze na hliník získat v této době revizi?
 Vysvetli mi nekdo princip a uziti uhliku?
 Má někdo zkušenost s hliníkovým kabelem bez šroubovaného připojení?
 Která norma zakazuje použití Al vodičů na svorkách elektroměru?
 Proč na některé jističe nelze připojit Al vodiče?
 Víte, že ne všechny jističe nejsou vhodné pro hliníkové vodiče?
 Jsou panelákové hliníkové 2.5 mm2 rozvody na 16A bezpečné?
 Víte o nějaké nové vyhlášce ohledně Al vodičů v umakartových jádrech?
 Co se stávajícími hliníkovými vodiči dle ČSN 332000-5-52, ed.2?
 Smí se připojit hliníkový vodič na mosaznou svorku?
 Proč a kdy se v elektrotechnice znovu vyměnila měď za hliník?
 Projdou periodickou revizí hliníkové kabely z roku 1983?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.086 sekund, 23 dotazů.