Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Průrazná napětí průrazek pro ukolejnění neživých částí trakčního vedení
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Průrazná napětí průrazek pro ukolejnění neživých částí trakčního vedení  (Přečteno 10905 krát)
Petr Čadil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 13.06.2007, 21:14 »

Pro ukolejnění neživých částí trakčního vedení 3kV DC (severní tah Ostrava-Praha) se používají průrazky se dvěma hladinami průrazného napětí - 250V pro místa přístupná veřejnosti a 500V pro místa v obvodu dráhy,kam veřejnost nemá přístup.Všichn i,z mého okolí ( Ostrava ),ať už pracují u ČD,nebo u firem,které budují nové stavby pro dráhy,tuto skutečnost znají,ale nikdo mi nebyl schopen říci,v jaké normě,předpise nebo vyhlášce jsou tyto dvě hodnoty uvedeny.Základ ní předpis pro trakční vedení - ČSN 34 1500 uvádí,že průrazná napětí průrazek se odvíjí od tabulky maximálních povolených dotykových a krokových napětí. Ta však činí pro napětí 3kV DC 175V v místech veřejnosti přístupných a 250V v místech nepřístupných ( ČSN 34 1500,ČSN 33 2000-4-41 ).Mohl by mi,prosím,někdo poradit,kde se doberu původu nebo vysvětlení výše uvedených průrazných napětí...?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Bernard
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 14.06.2007, 06:24 »

V ČSN 33 1500 tab. 5 jsou tato napětí v závislosti na vypínacím čase. Jistě budete souhlasit s tím, že jedna vteřina je v elektrotechnic e dlouhá a během ní může dojít při zkratu k velké destrukci zařízení. takže si zkuste 175 V dělit nějakým časem menším než 1 sec. a uvidíte. Další informace můžete získat např. na drážním úřadě. Viz adresa www.du-praha.cz.
...!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Čadil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 18.06.2007, 18:45 »

Ano,závislostí na vypínacím čase jsem si samozřejmě všimnul,ale pak je zase průrazné napětí závislé na nastavení vypínacích ochran na napájecích stanicích a vypínací době vypínače.Podle 34 1500 je uvažovaná nejkratší celková doba t=0,1s ,což mi vyšlo pro veřejně přístupná místa 553V (paradox-mám pocit,že tu je překlep,neboť v ostatních kolonkách tabulky je v čitateli vždy 125V,jen zde je 175V,díky čemuž vychází povolené dotykové napětí na veřejně přístupných místech vyšší než na místech nepřístupných,což je asi blbost...) a pro místa nepřístupná 395V...(?!)...Stále to však neřeší můj problém-kde jsou zakotveny ty dvě hodnoty-250 a 500V,dodávané výrobcem?Zkoušel jsem i telefonický kontakt,leč výrobce - fa.Elektrokov neexistuje ani na internetu ( tam figuruje pouze jakýsi velkoobchod elektromateriá lem,shodného jména, ale o průrazkách tam není ani čárka ),  ani v databázi telefonních čísel na informacích O2.Co se týče drážního úřadu,myslím,že jestli jsou v celosvětové internetové síti alespoň jedny stránky,na kterých se člověk nedozví ale lautr nic,jsou to právě stránky našeho Drážního úřadu,což mě jako potenciálního studenta-čekatele na titul revizního technika s oprávněním D mrzí dvojnásob...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Čadil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 18.06.2007, 18:55 »

V té 34 1500 ten překlep asi bude,právě jsem se díval do 33 2000-4-41,kde je v tabulce 41NM pro stejnosměrné dotykové napětí na odlehlých místech vzoreček 250/√t ,  což už zní mnohem logičtěji...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ing. Kubela
« Odpověď #4 kdy: 11.07.2007, 08:11 »

V tabulce 5 ČSN 34 1500 je hodnota 125 V a 125/odmocnina z t pro jednofázovou trakční proudovou soustavu. Průrazné napětí 500 V bylo stanoveno směrnicemi pro ukolejňování. Průrazné napětí 250 V bylo také stanoveno pro veřejnosti přístupná místa po vydání ČSN EN 50122-1 a ČSN EN 50122-2, které nedovolují u stejnosměrné trakce přímé ukolejnění, které nařizovala ČSN 34 1500. Průrazky UPO a UPOG vyrábí firma ELKOV Milan Fajman, Pátek 86, Poděbrady, tel.325 625  445.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Čadil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 03.10.2007, 00:08 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) za vyčerpávající odpověď. Čadil
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Elias
« Odpověď #6 kdy: 29.01.2008, 20:44 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) za vyčerpávající odpověď. Čadil

Lze také použít výrobek RVL viz. http://www.raycom.cz/katalog/prepetove-a-nadproudove-ochrany-site/ochrany-pro-napajeci-vedeni.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.033 sekund, 22 dotazů.