Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Zvolit do rodinného domu plyn nebo elektřinu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Zvolit do rodinného domu plyn nebo elektřinu?  (Přečteno 31997 krát)
LaoC
« kdy: 21.01.2008, 11:15 »

Pustil jsem se do stavby přízemního rodinného domku, ale stále řeším otázku, zda k vytápění a ohřev vody využít plyn nebo elektřinu (na vaření chci využít elektřinu). Vím, že je to věcí názoru a že plyn je levnější než elektřina. Ale zajímali by mě Vaše zkušenosti, názory a rady.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 21.01.2008, 13:22 »

Jednoduchá odpověď, ale s jednou podmínkou:
Odpovíte mi:
složení příští vlády v ČR,
vývoj tzv. ekologických daní v energetických odvětvích,
postoj Gazpromu k cenám plynu,
spotřeba el. enegie v evropě v příštích 20-ti letech,
postup obnovování a výstavby zdrojů a jejich složení,
poptávka Číny a Indie po zemním plynu ...


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
Jan Němec
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 21.01.2008, 13:27 »

tyto diskuse najdete na: www.tzb-info.cz
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #3 kdy: 21.01.2008, 19:10 »

U běžných domů zatím vždy vyšel levněji plyn (samozřejmě záleží, zda jej máte k dispozici). Jde o to ale hodně dobře to spočítat. Když budete mít nainvestováno do izolací domu + třeba tep. čerpadlo, pak spotřeba může být tak malá, že se už vyplatí elektřina.
Musíte si nechat udělat jakousi tepelnou či energetickou studii domu v závislosti na materiálu (izolace) stavby.
Samozřejmě předpokládám, že plyn bude víceméně vždy ceny elektřiny jen kopírovat, tzn. jeho progrese nebude vyšší, než u el. energie. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #4 kdy: 21.01.2008, 19:55 »

Přidám také pár osobních názorů, podpořených osobní zkušeností a informacemi sesbíranými při revizích různých domů a bytů.
1. nejdůležitější je opravdu hodně kvalitní a předimenzovaná tepelná izolace domu
2. teplovodní topení umožňuje výběr topného média, připravit si ve stádiu výstavby do kotelny jak plynovou trubku, tak kabel pro elektrokotel. (správně spočítat tepelný spád, aby bylo možno případně použít tepelné čerpadlo, až na něj budou možné skutečně použitelné dotace)
3. na vaření je asi jedno jstli plyn nebo elektřina (varné desky jsou dnes módní),  ale na pečení rozhodně elektřinu. ( Každá kuchařka říká, že el. trouba lépe peče) Zaznamenal jsem poslední dobou nárust zájmu o kombinované sporáky.
4. plyn se používá mimo průmysl snad výhradně k vytápění, tudíž jeho odbytiště má své limity, tudíž jeho cenu nelze zvyšovat nad určité meze
5. elktřiny je v evropě již nyní nedostatek a výrobci jí snadno prodají do ekologistickéh o rakouska s bohatým ziskem, proč by měli ze svého zisku dotovat "zvýhodněnou" přímotopnou sazbu? Již při minulém zdražení stouply ve skutečnosti sazby pro topení o víc jak 25% (né jak se psalo v novinách o 8%) ,  podobně tomu je i letos.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Viktor Klemon
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 22.01.2008, 07:48 »

To Milan Karvánek:
"4. plyn se používá mimo průmysl snad výhradně k vytápění, tudíž jeho odbytiště má své limity, tudíž jeho cenu nelze zvyšovat nad určité meze"
Dovolujem si upriamiť pozornosť na výstavbu nových zdrojov EE v európe
skoro výhradne len ako paroplynové cykly.  Premena energie v plyne na EE je jedna z investične najlacnejších s rýchlou návratnosťou. ( nevýhodou je nutnosť kúpiť povolenky na CO2 a závislosť na jedinom dodávateľovi)
Toto môže s cenou plynu výrazne pohnúť.
"2. teplovodní topení umožňuje výběr topného média, připravit si ve stádiu výstavby do kotelny jak plynovou trubku, tak kabel pro elektrokotel. (správně spočítat tepelný spád, aby bylo možno případně použít tepelné čerpadlo, až na něj budou možné skutečně použitelné dotace)" Bezvýhradne súhlasím, treba nezabudnúť na dobrý komín, potom je možnosť výberu paliva prakticky neobmedzená.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 22.01.2008, 08:56 »

Nejsem zastáncem ani elektřiny, ani plynu. Záleží hodně i na místních podmínkách. Každý, kdo spočítá cenu kW v elektřině a kW v plynu dojde k závěru, že plyn je levnější. Ale pro objektivnost je třeba i počítat to, že nebudu již platit paušál za plynoměr, nebudu hradit plynovou přípojku ( cena vyšší dimenze elektro přípojky určitě nebude stejná jako cena plynové přípojky ),  nebudu muset řešit komín, a dále budu využívat 20 hodin denně nízký tarif pro všechny spotřebiče v domácnosti, a to i v létě, tedy včetně například klimatizace a filtrace bazénu.
Bylo by zajímavé, kdyby se toto zadání chtělo někomu objektivně vypočítat a s výsledky by nás zde seznámil.
Já jsem praktik, toto je spíše úkol pro teoretika.
Ostatně sám využívám elektrokotel, který je doplněn kotlem na dřevo a když jsem doma, tak čas od času nějaké dřevo popálím. Nemám pocit, že bych se v ročním součtu nákladů za spotřebu elektřiny dostával do závratných dimenzí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #7 kdy: 22.01.2008, 10:42 »

Jenom doplním.
K tomu plynu, dvešní moderní plynové kotle, kondenzační turbo kotle, nepotřebují ani komín. Super!
Podmínka je že musí být velice přesně spočítán výkon kotle, ve vztahu k danému objetu. V případě špatného propočtu, ztrácí tento kotel svůj efekt. Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #8 kdy: 22.01.2008, 11:03 »

Osobně mám v bytě elektrokotel a rozhodně bych si přál platit podstatně menší sumu za elektřinu než platím! Přímotopná sazba je v reálu po každém zdražení stále méně výhodná, vždy naroste o nejvíce %. A ony 4 hodiny drahého tarifu pěkně rozložené v časech, kdy by se mi zrovna hodilo topit je dost pro zlost, dnešní nízkoobjemové systémy UT velice rychle vychladnou. Provoz celého bytu  "20 h v levné sazbe" je sice fakt, ale běžný byt bez elektrotopení zas tak závratnou spotřebu nemá. Osobně se chystám na přechod na plynový kotel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 22.01.2008, 11:16 »

V RD topím a celoročně ohřívám vodu ZP. S izolacemi jsem si vyhrál, celková spotřeba ZP vč.vody cca 2.700m3/rok. Vzhledem k vytápěné kubatuře je to slušné. Za celoroční spotřebu 2.700kWh elektřiny dám v sazbě D02 10.000,- / nyní více /. Odhaduji, že v přímotopu za to dáte ani ne polovinu. To je velmi slušná dotace k topení. Základ je izolace, ta zlevní každé topné medium. Hodně lidí má D45, přitápí uhlím nebo plynem a tím je taková sazba pro domácnost výhodná. Záleží samozřejmě na místních podmínkách. Na venkově např. 2-3 mrazáky celoročně narvané masem, atd... Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Štěpán
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #10 kdy: 22.01.2008, 11:34 »

Měl jsem plyn, zrušil jsem plyn. Teď mám elektriku. Pro náš rodinný domek s běžným zařízením (topení, mrazák s prasátkem, běžné spotřebiče, pračka, myčka, sem-tam počítače, sem tam elektromotory, nějakej bazén, menší dílna...) je elektrika s ohledem na levnou sazbu přes den od 11 do 17, od 19 do 23 a od 24 do 06 výhodnější.
Při stále stoupajících cenách jsem letos zaplatil méně než před 3 lety v kombinaci elektřina + plyn.

Moje doporučení:
1) topte vodou (ÚT)
2) pokud uvažujete o krbu, instalujte do něj teplovodní výměník!!!
2.1) kombinujte krb s elektrikou, popř. plynem podle předpokládanéh o využití domu a okolí. Pro "bytové" využití bych volil plyn, pro využití jako kutil domek s bazénem elektřinu.
3) bojler volte kombinovaný s větší spirálou (dražice) budete ohřívat buď ústředním topením (zima),  nebo topným tělesem bojleru (léto) Rovněž máte nechystáno pro případný solární ohřev.
4) Pokud uvažujete o využití bazénu, nezapomeňte instalovat dobře izolované topné trubky z domu. Pokud nebudete dělat další samostatné topení pro bazén...
5) pokud zvolíte elektrokotel rozhodně dbejte a VYŽADUJTE stupňovité spínání. Já mám 9kW s možností spínání 3+3+3. Na přechodné období mi stačí zavlažit 3kW... Vyžaduje to od vás jistou dávku "rizika" spojenou s dodávkou kotle od malovýrobce. Větší výrobci se s vámi odmítnou bavit. Navíc v kombinaci s bodem 2 vám vyvstanou další požadavky na řízení kotle, popř. jen čerpadla v závislosti na natopené vodě v krbu. Elektroinstala ci přispůsobte sazbě. (mám pračku i myčku na NT, stejně jako bazén, zahradu atd.
6) pokud zvolíte plyn v kombinaci s bodem 2, nemůžete vytápění "centralizovat". Přicházíte také o "levnou" sazbu pro ostatní spotřebiče.


Jestli chcete ušetřit. Instalujte vzduchotechnik u s možností instalace rekuperačních ventilátorů, nebo alespoň "trubkovou klimatizaci". (cca 30m 110trubky cca 150cm v zemi. Připojíte na vzduchotechnik u. V létě vzduch příjemně chladí, v zimě ohřívá až k 5°C


Fuj to jsem se rozkecal...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

ELprojekt.cz s.r.o. projektování a realizace elektrických zařízení.
martin00
« Odpověď #11 kdy: 22.01.2008, 13:05 »

Já to řešil asi před 2 lety. Má situace byla jiná v tom, že šlo o rekonstrukci starého domu, dvoupatrový, obytná plocha 120m2.
Důležité je jaké máte další požadavky. Má žena chtěla elektrický sporák (desku i troubu),  myčku nádobí (v ní ohřev vody elektřinou),  sušičku prádla (je kondenzační, nemáme speciální místnost, kde by se v zimě dalo sušit+větrat a venkovní sušák je nezastřešen, takže v létě samozřejmě sušíme venku, ale když několik dní prší, tak sušíme téměř vše v sušičce, sušit prádlo v uzavřeném domě s těsnými okny není zrovna nejlepší). Takže jsem vycházel z toho, že spotřeba elektřiny na netopný odběr bude vysoká. Dejme tomu 3000kWh ročně pro 4 lidi.
Tepelná ztráta zrekonstruovan ého a zatepleného (na tom nešetřte; já nová okna, 16cm polystyren zdi, 20 cm vata strop) domu vycházela výpočtově okolo 5kW, což odpovídá celkové spotřebě na vytápění 8600kWh ročně, spotřebu na teplou vodu (bez myčky, pračky která tak jako tak jede na elektřinu) jsem uvažoval 2500kWh/rok.
Rozhodl jsem se v každém případě pro teplovodný systém, takže náklady na radiátory+trubky jsem nezohledňoval, radiátory jsou opatřeny hlavicemi, takže v každé místnosti se topí na jinou teplotu (vstupní chodba 16, ložnice 18, pokoj 21-22... )
Ty 3000kWh spotřebované na sporák, počítač, sušičku atd. vám vlastně také vytápějí dům, protože se vše přemění v teplo, většina z toho v topném období (část bohužel v létě  Úsměv,  takže jsem  od potřeby na vytápění odečetl 2000kWh.
Závěr tedy byl, že spotřebuji v každém případě 3000kWh elektřiny ročně + 9100kWh (8600+2500-2000) na topení a ohřev vody.
Teď už si nepamatuji staré ceny, takže to uvedu v nových. Pokud bych opravdu měl takovou spotřebu, tak v cenách roku 2008 to znamená:
1) v případě jen elektřiny (jistič 3x25)  29500Kč/rok
2) v případě elektřiny (jistič 3x20) + plynové topení a ohřev vody 25500Kč/rok
Elektrokotel s odstupňovaným spínáním (třeba 3+3+3, 6+3+3)  pořídíte za 17000, bojler za 5000. Plynový kondenzační kotel s ohřevem vody 50000(pokud by nebyl kondenzační, tak by byl levnější na pořízení, ale dražší na provoz). Dále do domu nebyla přivedena plynová přípojka (elektrickou musíte natáhnout tak jako tak). Pro mne by to bylo dalších 20000. Samozřejmě musíte zvažovat i životnost, terá je dle mého vyšší u kotlů a nižší u bojleru, který bude nutno alespoň jednou za životnost kotle vyměnit. Plynová přípojka vydrží ještě déle než kotel. Dále záleží na Vašem přístupu k revizím plynového a elektrického zařízení, já bych je u plynu (revize+čištění kotle dělal častěji než u elektřiny, moje rodiče musí relativně moderní kotel čistit cca každé 2 roky),  revize dejme tomu 2000Kč. Takže nakonec jsem dospěl se zohledněním životnosti a revizí k (celková životnost 20 let):
1) Elektřina kotel 17000 + bojler (2x) 10000 + revize elektrokotel (3x) 6000 = 33000
2) Plyn kotel 50000 + přípojka (1/2) 10000 + revize kotle (10x) 20000 = 80000

Výsledek: roční provozní náklady na palivo při cenách 2008 jsou u elektřiny vyšší o 4000 (pří cenách před 2 lety byl rozdíl menší) a rozdíl v investičních nákladech byl u plynu vyšší o cca 2000/rok provozu.

Já se nakonec rozhodl pro elektřinu: rozdíl mezi cenami byl tehdy menší, na investici do plynu bych si musel půjčit více, takže bych z toho platil i úrok, což částečně kompenzuje nárůst cen do budoucna. Výsledná spotřeba za loňský rok byla 10MWh (tedy celkem o 2MWh méně než jsem očekával, ale byla asi i o něco teplejší zima, ikdyž podzim byl myslím zase chladnější),  což je výhodnější pro elektřinu, tedy jsem celkem spokojen.
Velkou roli tedy hraje jaké budete mít další elektrické spotřebiče (třeba klimatizace je velký žrout, a pokud chcete klimatizaci, tak bych šel určitě do elektřiny),  jak velká bude tepelná ztráta domu (čím větší bude tepelná ztráta tím více se vyplatí plyn) a jak v budoucnu porostou ceny (já myslím, že ještě nějakou dobu u elektřiny více než u plynu, pak se nárůst srovná buď protože se postaví nové jaderky (=více elektřiny),  nebo nové plynové el. (=více elektřiny+větší poptávka po plynu),  ale to už je takové věštění)

Hodně štěstí při rozhodování  Úsměv

P.S. vzhledem k tomu, že topím elektřinou, tak si nelámu hlavu s úspornými žárovkami, mám všude obyčejné 100W (v létě se moc nesvítí a v zimě je jedno jestli topí žárovka nebo kotel),  takže krásně vidím a nekazím si oči u úsporných špatně svítících. A jestli mi je někdo bude chtít zakázat, tak si je nakoupím na 30 let dopředu  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
martin00
« Odpověď #12 kdy: 22.01.2008, 13:26 »

Ještě poznámku. Při skutečné spotřebě za loňský rok a letošních cenách by to vyšlo asi takto:
1) elektřina přímotop 25000Kč ročně (za elektřinu)
2) plyn 22000Kč ročně (za elektřinu+plyn)

U plynu také zvažujte to jestli můžete mít kotel bez komínu, protože komín by také něco stál, ten jsem zde nezapočítával.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 22.01.2008, 13:53 »

Vážený pane LaoC,

asi jste chtěl nějakou jasnou odpověď a kolegové se zde tak rozpovídali, že z toho budete mít jěště větší hlavu Mrknutí

Hlavně vám přeji šťastnou volbu Úsměv

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Petr Ševčík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 22.01.2008, 15:14 »

Ještě stojí za to vzít v úvahu, kde bude domek stát a jak bude provedena elektrická přípojka. Myslím jestli bude někde ve městě, přípojka v zemi nebo "někde v lese" venkovní přípojka po sloupech do kterých budou padat větve a stromy zrovna v ten nejnevhodnější okamžik (vichřice,-20stC). V ten okamžik se elektrickým topením asi moc neohřejete  Pláč. Pravda i plynový kotel potřebuje 230V, ale to se dá řešit záložním zdrojem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Štěpán
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #15 kdy: 23.01.2008, 09:35 »

... pro takový případ "lesodomu" je v tomto případě (přízemní SO) nejvýhodnější udělat UT jako samospádové, popř. s oběh. čerpadlem se záložním zdrojem. Kažodpádně kdo bydlí v lese, nebo na "výdrholci" je lepší když topná soustava umořňuje topit pevnými palivy v kombinaci se zmíněným samospádovým systémem ÚT.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

ELprojekt.cz s.r.o. projektování a realizace elektrických zařízení.
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.052 sekund, 23 dotazů.