Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jistic 32A na CYKY 5x2,5 - nejak se mi to nezda
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jistic 32A na CYKY 5x2,5 - nejak se mi to nezda  (Přečteno 5139 krát)
Martin Novák
*
Offline Offline




« kdy: 08.01.2008, 20:48 »

Potrebuju poradit. Mam pred sebou projekt, kde je pro napojeni rozvadece primotopu z hlavniho rozvadece predepsan kabel CYKY 5 x 2,5 delky cca 18m s jistenim v hlavnim rozvadeci 3 x 32A (B). Kabel bude ulozen v plastovem zlabu v soubehu s dalsimi dvema kabely 3x1,5 zanedbatelneho zatizeni pro svetla.

Nejak se mi to nezda, logika mi rika ze by tam mel byt budto silnejsi kabel, nebo jisteni 25A. Projektanta bohuzel nejblizsich 14 dni nesezenu (lyzuje) a prace nepocka. Poradi prosim nekdo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 08.01.2008, 21:20 »

Pro kabel CYKY 5x2,5 mm2, uložený jak uvádíte v plastovém žlabu, je hodnota jističe proti nadproudu max. 3x20A.

Je ještě možné, že jistič B/3x32A jistí kabel pouze proti zkratu a proti přetížení (nadproudu) je jistič na konci vedení. Nerozhodný

http://elektrika.cz/jisteni-kabelu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Agim Sejdaj
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 08.01.2008, 21:40 »

Volil bych variantu zesílení kabelu.Jištění zůstává a nic tím neskazíte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavelka Květoslav
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 08.01.2008, 22:02 »

Kolik kW má ten přímotop ? Nestačí jistič B/25A ? Nebo dejte 5x4mm CYKY a můžete klidně spát ,  myslim si že o tom že dáte lepší kabel nemusíte informovat projektanta .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 09.01.2008, 07:27 »

BOHUŽEL neuvádíte příkon pro přímotopy a tak se lze jen domívat neuvedené skutečnosti:
1) jsou dále přímotopy jištěny samostatně
2) jaká bude soudobost odběru
3) nemohlo dojít k "upsání" projektanta
osobně bych volil alternativu kabel CYKY-J 5x4, a změnu bych dodatečně projednal s projektantem (PD dle skutečného provedení)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 09.01.2008, 10:07 »

Panove. Vsem vam d_e_k_u_j_i za nakopnuti spravnym smerem. V PD byl rozvadec primotopu nakreslen jen jako "cerna skrinka" a tak jsem se podvedome soustredil jen na ten kabel a jisteni.

Dneska jsem na miste montaze otevrel dotycny rozvadec a jeho dokumentaci a zjistil, ze ma na vstupu jistic 3 x 25A a podle dalsich vyvodu a pripojenych prikonu tim kabelem skutecne vic jak 20A nepujde.

Takze tech 32A na jistici byl budto preklep projektanta, nebo snaha o jakousi "selektivitu",  jejiz smysl mi unika.  Kazdopadne do rozvadece jde jistic 3 x 25A a oprava v PD bude resena dodatecne po navratu pana projektanta z dovolene. To uz se ale snad v dotycnem objektu bude i topit...   Mrknutí

Jeste jednou vsem  poklona poklona  Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #6 kdy: 09.01.2008, 10:27 »

A zeptejte se ho taky, proč nedal ten jistič 25A do hlavního rozvaděče na vývod a do "přímotopného " rozvaděče na vstup jen vypínač 25A.
Takhle je přejističováno a selektivitě to stejně nepomůže.

P.S. 12:30   Aha, tak to jo
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 09.01.2008, 11:47 »

V tomto ohledu je v tom projektant nevinne. Rozvadec primotopu ma v sobe i regulaci, casovou automatiku, tydenni program a dalsi veci a jde o hotovy vyrobek (i s tim jisticem na vstupu). O vhodnosti toho jistice bych mohl polemizovat (ja osobne bych tam taky dal vypinac),  ale menit jej za vypinac v hotovem vyrobku nebo rozbihat kvuli tomu jednani s vyrobcem ktery ani neni z CR neminim ...

Takze projektant zcela spravne nechtel nechat nejisteno privodni vedeni a dopado to takhle...   Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.029 sekund, 22 dotazů.