Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Mohu jistit v rozvaděči CYKY 1,5 jističem 16A?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu jistit v rozvaděči CYKY 1,5 jističem 16A?  (Přečteno 96650 krát)
Záhyna Lubomír
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 06.12.2007, 20:44 »

Zrovna teď provádím první pravidelnou revizi v prostorách BE2N1 - rok projekce a instalace 2005 a nestačím se divit. Žádný chránič (ČSN 33 2000-4-482(2000)),  smyčkované združené světelné obvody 110bm až 411 bm CYKY 5x2,5 odjištěno 3xOPV/16A/aM (drát. cablofil až 15 kabelů v jedné vrstvě). Ve výchozí revizi napsáno "schopno bezpečného provozu" k tomu není co dodat. Zatím došlo v létě ke zhoření jedné světelné krabice a prohoření 15 ks kabelů, teď při pravidelné revizi další prohořelá krabice ....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

od 05/2014 emeritní revizní technik - E2/B
Otakar
« Odpověď #19 kdy: 07.12.2007, 21:56 »

 :)Pánové každý elektrikář jiný mrav,když se podíváte do jednoho domu co jsem byl já a viděli tam kabel cyky 3*1mm Cu,který je ve stěně(pozor ve dřevěný stěně),tak se leknete.Samose bou že část kabelu je i na povrhu jen tak nataženej a to je světelný okruh.Na zásuvky pan elektrikář použil cyky 3*1,5mm a taky část kabelu je ve stěně a část  na stěně,jak to protahnul,tak to protáhnul. (zle)Já jsem to viděl a musím si to ještě vyfotit ať mám nějakou pamatku.... Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Novakos
« Odpověď #20 kdy: 12.12.2007, 22:34 »

,  poradíte prosím?
Elektrofirma při přestavbě jádra rozvedla do koupelny k pračce CYKY 1,5 a to samé ke kuchyňské lince. Oba kabely jsou na jističích 16A. Jde o jedno z možných řešení nebo se naopak firma dopustila porušení normy a mám právo reklamovat? Navíc v revizní zprávě, kterou stejná firma vystavila, se píše, že jsou použity kabely CYKY 2,5 a a pro kuchyňskou linku jističe 10A - což není pravda. Že je použit tento typ kabelu a jiné jističe v kuchyni, jsme zjistili náhodně, když soused elektrikář chtěl vyměnit krytku na zásuvce a pak jsme prozkoumali jističe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #21 kdy: 12.12.2007, 22:52 »

Kabel CYKY 3Cx 1,5 je za určitých podmínek možné použít i při jištění 16A, ale není to zrovna "to pravé ořechové" ... Úsměv
Zvláště pro nejvíce zatížené okruhy v bytu.
Pokud byl vypracován projekt, bude podstatné, co je v něm uvedené.
Rozhodně můžete reklamovat revizní zprávu, zjevně byla provedena "letecky".
Doporučoval bych, nechat si udělat revizi od nezávislého revizního technika, ten případné nedostatky popíše v revizní zprávě a na základě toho můžete po dotčené elektrofirmě požadovat odstranění těchto závad nebo nějakou slevu. Pokud by se firma k ničemu neměla, obraťte se přímo na revizního technika, který zpracoval první revizní zprávu.
Revizní zprávu pečlivě uschovejte, je to dobrý nástroj k vydírání ...  Zlej Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Novakos
« Odpověď #22 kdy: 12.12.2007, 23:42 »

Revizní technik je zároveň tím, kdo rozvody dělal, projekt podle mě neexistoval - jde o firmu, která letos v létě pro bývalého majitele zbourala umakartové jádro a postavila zděné včetně elektroinstala ce. Bývalý majitel má jen přijmový doklad, kde je uvedeno pouze: přestavba jádra a celková cifra, takže projekt elektřiny zřejmě neexistoval. Jde mi o to, zda mohu reklamovat, že jde o porušení normy - obávám se, že mi dotyčný autor rozvodů a revizní technik v jedné osobě řekne, že bývalý majitel si použití CYKY 1,5 přál, jelikož v kuchyni neplánoval myčku ani elektrickou troubu (byť jsou za linkou dvě zásuvky v úrovní kolen přesně pro tyto spotřebiče)nebo že CYKY 1,5 pračku utáhne apod.,  jelikož jsem laik, tak v tomhle dialogu bych určitě prohrál, proto se snažím pátrat, zda jde o nějaké porušení normy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Novakos
« Odpověď #23 kdy: 12.12.2007, 23:56 »

Současně mám také obavu, aby pán nechtěl situaci vyřešit tím, že jističe pro pračku i kuchyňskou linku vymění za 10A.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #24 kdy: 12.12.2007, 23:57 »

Revizní technik je zároveň tím, kdo rozvody dělal,

Toto je vůbec "skvělá" varianta.  dabel
Omlouvám se předem zde přítomným kolegům, kteří trilogii : návrh (projekt),  realizace a revize praktikují, ale jen blázen by negativně zrevidoval dílo, které sám vymyslel a zrealizoval.
RT by měl být z principu nezávislý subjekt.
Což mimochodem již před pár lety pochopili tvůrci zákona (123/2000Sb.) O zdravotnických prostředcích) a je jen škoda, že se toto pravidlo dosud neujalo obecně.


...obávám se, že mi dotyčný autor rozvodů a revizní technik v jedné osobě řekne, že bývalý majitel si použití CYKY 1,5 přál, jelikož v kuchyni neplánoval myčku ani elektrickou troubu (byť jsou za linkou dvě zásuvky v úrovní kolen přesně pro tyto spotřebiče)nebo že CYKY 1,5 pračku utáhne apod.,  

Nejde o to, co si kdo plánoval, ale o způsob uložení vedení (kabelů).

Lze jen doporučit řešení kolegy Hasaly : nechte si provést revizi opravdu nezávislým revizním technikem a na základě toho se pokuste dohodnout řešení s dodavatelem elektroinstala ce.

PS 1 : v obdobných případech se jako nejschůdnější jeví nahrazení 16A jističů jističi 13A.

PS 2 : absence projektu je vážné porušení předpisů a zcela jistě i důvod k reklamaci díla

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Novakos
« Odpověď #25 kdy: 13.12.2007, 21:36 »

Tak na zítra mám pozvaného autora elektřiny a revizního technika v jedné osobě a zjistil jsem ještě jednu věc, i když podle jeho revizní zprávy je proudovým chráničem kryta i zásuvka na troubu, zásuvka pod linkou (myčka) a zásuvka v lince (varná konvice, mixér apod).,  tak jsem chránič pokusně shodil a ejhle, lampička ve všech třech zmíněných zásuvkách svítí vesele dál!
Druhou věcí je už zmíněné tvrzení v revizní zprávě, že jde o kabely 2,5 a 10A jističe, i když v reálu použil 1,5 a 16A jističe.
Jak mi ale dnes řekl jiný revizní technik po telefonu, i když doporučené jištění na 1,5 je 13A, norma určuje jako maximum 18A, takže pán bohužel pro mě neporušil normu a nemohu po něm chtít, aby vedení předělal na 2,5.

Jedinou závadou jsou tedy nepravdivé údaje v revizní zprávě. Otázkou je, jestli kromě vzteku mám nárok na něco - uvažuju, že pánovi řeknu, že v něj nemám důvěru, takže na vlastní náklady dá pod chránič i zásuvky z linky, sepíše novou revizní zprávu, kde napíše skutečný stav, tedy, že rozvod je schopen bezpečného provozu s dráty 1,5 a proplatí následnou revizní zprávu technikovi, ktrerého určím já, jelikož v něj nemám důvěru.
Pokud nebude souhlasit, předám jeho původní revizní zprávu s nepravdivými údaji spolu s posudkem soudního znalce z oboru elektro orgánu státního dozoru s návrhem na postih nebo odnětí pravomoci vykonávát revize a v občansko-právním sporu po něm budu vymáhat náklady na soudního znalce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #26 kdy: 13.12.2007, 22:59 »

Jak mi ale dnes řekl jiný revizní technik po telefonu, i když doporučené jištění na 1,5 je 13A, norma určuje jako maximum 18A,

 nenene Pro proudovou zatížitelnost a tedy i velikost jištění je v tomto případě určující způsob uložení onoho vedení. Vše by mělo být uvedeno v projektu.

BTW : Mohl by vám onen telefonující revizní technik dát toto svoje tvrzení písemně ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Novakos
« Odpověď #27 kdy: 13.12.2007, 23:26 »

Copak o to, řešili jsme to po telefonu, pro jistotu kouknul do normy a řekl, že pro moji konkrétní situaci - 16A, CYKY 1,5 a vedení pod omítkou není možné tvrdit, že by autor elektroinstala ce porušil normu. Doporučeno je prý 13A, ale maximum je 18A, do čehož se jističem 16A vejde.
To víte, pánové, rozumím literatuře a hudbě, takže z celé té situace kolem elektroinstala ce jsem nešťastnej a jak vidno dost v ní plavu, no jsem zvědav, jak dopadne moje zítřejší osobní setkání v bytě s dotyčným, zda s ním bude nějaká dohoda.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 13.12.2007, 23:45 »

Copak o to, řešili jsme to po telefonu, pro jistotu kouknul do normy a řekl, že pro moji konkrétní situaci - 16A, CYKY 1,5 a vedení pod omítkou není možné tvrdit, že by autor elektroinstala ce porušil normu. Doporučeno je prý 13A, ale maximum je 18A, do čehož se jističem 16A vejde.
To víte, pánové, rozumím literatuře a hudbě, takže z celé té situace kolem elektroinstala ce jsem nešťastnej a jak vidno dost v ní plavu, no jsem zvědav, jak dopadne moje zítřejší osobní setkání v bytě s dotyčným, zda s ním bude nějaká dohoda.
Jestli s těmi 18A nedošlo ke zmatení pojmů. Katalogová proudová zatižitelnost CYKY 3x1,5 je 18A na vzduchu a 28A v zemi. To není totožné s hodnotou jističe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Novakos
« Odpověď #29 kdy: 14.12.2007, 00:23 »

A kde je tedy pravda? Je kombinace CYKY 1,5 se 16A a vedením pod omítkou normou povolena pro vedení k zásuvce do pračky a ke kuchyňské lince?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #30 kdy: 14.12.2007, 07:31 »

cyky 4x1,5

ve vzduchu  18,5A
v zemi   28A
na stěně, přímo ve zdi 17,5A
v trubce na stěně či ve zdi 15A
v izolační stěně 13A

Je však třeba upozornit na to, že tyto hodnoty platí pro jediný kabel a teplotu okolí 30°C. Při seskupení více obvodů / více kabelů v omítce těsně na sobě současně zatížených / tyto hodnoty klesají.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #31 kdy: 14.12.2007, 08:49 »

A kde je tedy pravda? Je kombinace CYKY 1,5 se 16A a vedením pod omítkou normou povolena pro vedení k zásuvce do pračky a ke kuchyňské lince?

To je právě na nezávislém RT, aby to posoudil. Vzhledem k tomu, že uložení kabelů už asi nebude možné ověřit, zbývá jen ověření impedance poruchové smyčky a úbytků napětí. Vzhledem k tomu, že asi půjde jen o krátké trasy, bude to pravděpodobně vyhovovat.
Nicméně je to ze strany montážní firmy dost nekorektní jednání. Určitě by stálo za to, minimálně jim trochu znepříjemnit život ...
Toto provedení rozhodně neodpovídá obvyklým standardům.
V nějakých normálních podmínkách je standardem pro světelné okruhy použít vodiče Cu 1,5 a jištění 10A, pro zásuvkové okruhy vodiče Cu 2,5 a jištění 16A.
Nedodržení těchto standardů je většinou možné jen za cenu nějakých kompromisů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Novakos
« Odpověď #32 kdy: 15.12.2007, 21:29 »

Tak všechno dopadlo jinak, jelikož 1,5 nezakazuje norma, přál si toto vedení majitel, který chtěl před prodejem zrekonstruovat jádro za co nejmenší peníze, do kuchyně tak přichází jen jedno vedení 1,5 se zásuvkou na troubu, ze které je vytažena zásuvka na varnou konvici, s tím, že bývalý majitel montážní firmě řekl, že ani my noví nájemníci jistě nebudeme péci a vařit čaj najednou. Třetí zásuvka je z původního okruhu bytu, na který jsou napojena i světla v bytě a je proto jištěna 10A, takže myčku na ní dát je nesmysl, jelikož by stačilo v jiné místnosti pustit televizi nebo vysavač a jistič by vypadl. Takže montážní firma se velmi slušně omluvila za chyby v revizní zprávě,které odstraní, chránič hodí i přes jističe kuchyně, ale mně nezbývá než koupit CYKY 3x2,5 a natáhnu ho dvakrát do kuchyně - jednou pro troubu, podruhé pro myčku, každé dám na samostatný 16A jistič a taktéž pod chránič. Bohužel reliéfové omítky jsou všude hotovy, takže sekat v předsíni by znamenalo začít znovu, proto mi nezbývá nic jiného než si zohyzdit novou předsíň lištou. Jedinou obavou tak pro mě je, jestli kabel, který nebude v kuchyni za linkou ve zdi, ale na povrchu těsně za troubou, nemůže utrpět, až se v ní bude péct a bude rozžhavená. Vedení 1,5 tak v kuchyni zůstane jen na varnou konvici a bohužel na druhém okruhu na pračku v koupelně (leda bych vymlátil celou dlažbu).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 15.12.2007, 21:42 »

TO: Novakos. CYKY 3Cx1,5 nebo 2x1,5, pokud je uloženo pod omítkou lze skutečně jistit jističem 16A.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Novakos
« Odpověď #34 kdy: 16.12.2007, 22:53 »

No jo, to se řekne 1,5 pod omítkou, ale co když vede pod omítkou od zásuvky pračky nahoru, pak leží volně na podhledu koupelny a toalety a za jádrem pokračuje pod omítkou k jističům - i tak je povoleno jištění 16A?
Dnes mě šokovalo, že když jsem se sousedem protahoval v toaletě nad podhledem, kam není vidět, nové vedení, tak z ničeho nic vypadl proudový chránič. Skoro se bojím pomyslet, co nad tím podhledem je.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Novakos
« Odpověď #35 kdy: 17.12.2007, 01:02 »

A ještě dodatek, všechny jističe v bytě jsou značeny C, co je, jak mi vysvětlil soused, rychlost reakce. Je to dostatečné?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jakou doporučíte publikaci o elektroinstalaci laikovi?
 Jak si mohu zpočítat soudobý elektrický příkon?
 Je mozna soucasne elekricka i vodni podlahovka?
 Stačí 25A jistič pro vytápění RD s Tč?
 Má někdo zkušenosti s el. podlahovym vytapenim tzv. \
 Mohu dát zásuvku pro topný žebřík 30cm od vany a 20cm od podlahy?
 Prý nyní existuje zákon, který nařizuje použití přepěťových ochran v rd?
 Jaký typ akumulátoru zvolit k měniči pro přenosnou televizi?
 Na kolik by cca vyšla rekonstrukce elektroinstalace bez materiálu?
 Poradíte mi jak vyřešit světlo v podkroví?
 Mohu umístit nějaké světlo přímo do sprchového koutu?
 Jak mám zapojit 3-f motor do trojúhelníku na 230V když v zásuvce je 400V?
 Mohu použít modrý z 5C pro spínání z HDO?
 Obava z nedostatocneho zemiaceho odporu
 Lze použít 400V 3fázový přívod a "rozdělit jej" na 3 jedno fázové 230V?
 Jak stmívat LED?
 Jak nejlépe zkombinovat vytápění rodiného domku dvěma zdroji tepla?
 Jaký mám zvolit proudový chránič pro koupelnu?
 Je opravdu nutne tahat zž samostatnym dratem nebo staci vzit zem z krabice?
 Jak zvolit stabilizátor napětí s výstupem +-109V, 10A?
 Ako zapojiť plavákový spínač cez stykač ???
 Je možno zapojit světlo s pohybovým senzorem k nuláku schodišťového světla?
 Jak zapojit světlo bez nuláku?
 Mohu mít v rozvaděči jako hlavní jistič 3*16A a pak proudový chránič 25A/30mA?
 Jaká jsou rizika vedení vysokého napětí 22kV nad pozemkem?
 Poradíte mi ohledně vhodnosti instalace hromosvodu na nový dům?
 Mohu vést 2m vedení nn v krku společně s telefonem a televizní anténou?
 Je potřeba 3-fázový jistič k této indukční desce?
 Muzete mi poradit spolehlivou alternativu pro lanovane vodice?
 Jak stmívat stolní lampičku ?
 Existuje nějaká příručka zaměřená na chalupy?
 Musim uzemnenit domovy rozvadzac?
 Prý fíčko pro každý okruh v instalaci zvlášť!
 Poradíte mi s výběrem přepěťových ochran do bytu?
 Jak postupovat pro získání HDO?
 Bude stačit na elektrifikovanou domacnost istic 3x25A?
 Jak nízko mohou být umístěny zásuvky v zahradní chatce?
 Je opravdu lepší samotný přepěťový stupeň D, než vůbec nic?
 Jaké potřebuji vedení od elektroměrového sloupku k HDO?
 Dáte mi prosím nějaký tip na dveřní spínač na světlo do špajzky?
 Na kolik asi vyjde přípojka elektriky RD dlouhá asi 340m?
 Jaké doklady je potřeba zajistit pro novostavbu RD?
 Musím při rekonstrukci upravit zemnění přípojky?
 Opravdu potřebuji speciální jistič na multifunkční troubu???
 Není nebezpečné tahat kabely CYKY 3x1,5 po trámě na půdě?
 Kolik zásuvek 32A (400V) může být na jednom jističi?
 Je možné na proudový chránič připojit pět okruhů?
 Prý podle nějaké normy nesmí být nic nad vanou?
 Jde zapojit varná deska na jednofázový obvod?
 Kolik Wattů je u trafa 200VA?
 Sú sodíkové vysokotlakové výbojky stmievateľné?
 Jak vypnout všechny spotřebiče nějakým příveskem u klíčů od bytu?
 Jaky doporucujete prikon pro RD do 150m2?
 Mohu napájet lampičky přes stíněný kabel?
 Jaká jsou rizika při zapojení zásuvky 230V pouze dvěma vodiči?
 Jaké máte zkušenosti s jističi a proudovými chrániči LEGRAND?
 Mohu v rozvaděči v garáži použít jako hlavní vypínač třeba 3 fázový jistič 63A?
 Mohu připojit v kuchyni vestavnou mikrovlnou troubu a myčku na společný okruh?
 Je dovoleno mít na komíně antenní svod?
 Bude pro 1 fáz.motor 1,5 kW vyhovující jistič 10A?
 Jaký výkon přenese prodlužovací přívod 3x1mm dlouhý 20m?
 Jaký jistič použít pro 4kW třífázový elektromotor?
 Můžeme si zamknout visacím zámkem pojistkovou skříň?
 Existuje jistič, který při výpadku jedné fáze odpojí přívod?
 Jak zapojit prodluzku 400V?
 Kde bych sehnal vykres pro pripojeni sklokeramicke desky na 400V?
 Môžem zapojiť vstupné napätie na sekundár transformátora?
 Kudy vést kabel za radiátorem?
 Jaky el. predradnik a jake patice potrebuju pro zarivku OSRAM Lumilux 60cm 18W?
 Jak je to vlastne s napetim 380V nebo 400V?
 Jak udělat pospojení na vodovodní baterii pripojené na plast.potrubí?
 Je pravda, že na zasunutí kabelu spotřebiče do sítě může udělat pouze odborník?
 Jak umístit zemnícící pásek v rekonstruované budově?
 Kdo mi sočítá návratnost malé vodní elektrárny?
 Co vše potřebuji k instalaci přepěťových ochran?
 Použít husi krky? Či CYKY nebo CYKYLo?
 Poradíte mi s příkonem pro větší hospodářskou místnost?
 Jak zapojit/ přepojit starou digestoř za novou, která končí kabelem 2vodič?
 Jak zapojit správně UFO světlo v paneláku?
 Musím pod světlo označené F v trojúhelníku umístit tepelně/izolační podložku?
 Jak vyřešit mírně svítící signalizace NT?
 Jak se má vlastně chránit před poškozením oběhového čerpadla?
 O kolik zaplatím méně, když budu vypínat všechny spotřebiče?
 Existuje automatický přepínač osvětlení?
 Jak rozdělit hlavního přívod do rodinného domu na jednotlivá patra?
 Mohou vést kabely s elektrikou pod sprchovým koutem, v zemi?
 Co se napoji stavebni rozvadec, aby do neho sla elektrika?
 Jake parametry musi mit společný svodic B+C?
 Hledám výrobce sytému pro zásuvky které lze jednoduše zabudovat do stolu.
 Jakou mi doporučíte literaturu pro stavební elektroinstalace?
 Jaké bezpečnostní vzdálenosti musím dodržet pro umístění spotřebičů u dřezu?
 Vysvětlí mi někdo funkci záložního zdroje zapojeného před čerpadlem?
 Zapojí mi EON při přihlášce také vedení z nástřešáku?
 Jaký zvolit kabel pro zapojení sporáku?
 Jaký je rozdíl mezi 1 a 2 polovým chraničem?
 Kolik má být asi okruhů zásuvkových a světelných na takový RD?
 Mohu vést 3 okruhy v jednom kabelu 5x6Cu?
 Jak moc se může ohnout kabel CYKY 2,5 při instalaci?
 Může se kabel cyky 3*1mmCu jistit 10A jističem?
 Akym kabelom vytvorit prípojku RD 3x25A s delkou 65m?
 Je možné, aby spotřebiče byly v provozu i mimo pracovní dobu?
 Mohu na jeden tzv. jističochránič napojit dva obvody?
 Jaký mám zvolit průřez kabelu pro zapojení pizza pece?
 Jak zapojit druhe svetlo k vypinaci?
 Musí být v koupelně použito zásuvek s ochranou proti stříkající vodě?
 Je průřez vodičů v kabelu 5x6 mm2Cu na zásuvku 3x32A dostatečný?
 Jak stanovit průřez vodiče s ohledem na možné změny?
 Kam se připojí druhý konec FeZn z výkopu?
 Jak napojit více garáží na jeden elektroměr?
 Lze zapojit běžný ohřev bojleru na noční proud a rychloohřev na normální?
 Kam se umísťuje hlavní jistič?
 Nenaruší rekonstrukce el. rozvodů konstrukci paneláku?
 Jak zapojit pohybivé čidlo na světlo?
 Je možné v bytě umístit elektrokotel do koupelny?
 Existuje závazný předpis kde se může umístit elektroměrový pilíř?
 Je pravda pokud mám na přívodu 3f chránič, už nemusím pro koupelnu mít další?
 Mohl by prosím někdo pomoci překontrolovat množství materiálů na rozvody?
 Je možné podle norem umístit jističe do kuchyně?
 Lze připojit el. řetězovou pilu 2400W do běžné zásuvky?
 Kolik halogenových světel mohu připojit na zásuvku jednoho obvodu?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Bude mi stačit průřez 1,5mm na 20m délky na nový zásuvkový okruh ve sklepě?
 Staci jistit pouze fazovy vodic?
 Jakým jističem mohu jistit kabel CYKY-J 5x6mm2?
 Jaké průřezy kabelů použít a čím jistit?
 Aké je dovolené zatížení a istenie káblov uložených v lište na stene DoD?
 Mohu jistit CYKY 5x2,5 Cu jističem 20A?
 Jakou hodnotu jističe mohu instalovat pro jištění kabelu 4x4mm²?
 Bude mi stačit pro napájení 5kW na 50m kabel 5Cx2,5?
 Může být hlavní jistič menší než jeden z bytových jističů ?
 Musí být kabel za elektroměrem zvlášť jištěný?
 Je nutné mít pro pračku a sušičku samostatné jističe?
 Mohu vyměnit jističe o řád výš, když tomu odpovídají průřezy vodičů?
 Jak se má jistit správně vedení 1,5 průřezu?
 Jaké charakteristiku jističe zvolit pro garáž?
 Proč nelze jistit světelný obvod "jen" 6A jističem?
 Mohu vyměnit jistič obvodu 10A za 16A když je hlavní také 16A?
 Jak jistit dlouhe trasy vedeni CYKY 3x1.5mm?
 Je možno jistit 1f okruhy 3f jističem ?
 Kde mohu vyměnit nožové pojistky?
 Mohu stávající jistič 21A nahradit jističem 25A i když hlavní jistič je 25A?
 Mohu u kabelu 3x1,5mm2 vyměnit jistič 13A za 16A ?
 Lze použít jistič 20 A za jističem 25 A ?
 Jaký typ jisticího prvků a kabelu CYKY použít pro dílnu s příkonem 10kW?
 Jak správně jistit 12V obvod za trafem 230V/12V?
 Jaké může být nejvyšší jištění kabelu CYKY-5J x4?
 Jaké použít jištění ve venkovním rozvaděči s přívodem cu4x4mm?
 Musí mít druhý rozvaděč také své jištění?
 Může být elektroinstalace bez jističe?
 Vypne jistič dříve, než začne hořet?
 Jak zjistit maximální zátěž zásuvky 230V?
 Mohu rozbočit přívodní kabel pro garáž ACIDURkou a napojit na něj altanek?
 Čím jistit AYKY 3x2,5 pro zahradní rozvaděč?
 Je běžná změna průřezu (na menší) v zásuvkovém okruhu?
 Jakou velikost jističe zvolit pro zahradní chatu?
 Je možno jistit zásuvku v koupelně pro žebřík bez FI, ale z jiného bytu?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.08 sekund, 23 dotazů.