Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  POZASTAVENO - Masážní služby-vnější vlivy podle ČSN
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: POZASTAVENO - Masážní služby-vnější vlivy podle ČSN  (Přečteno 4628 krát)
Jan Mikolášek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 25.10.2007, 03:38 »

ADMIN -- Pane Mikolášku pošlete mi prosím z vašeho románu jednu větu. Ta věta má být diskuzní otázka. Otázka je věta kterou se ptáte. Každá otázka je zakončena otazníkem. Otazník vypadá takto "?". Děkuji. Hned jak to obdržím opravím to a otevřu.

Protože jsem se nedostal k upřesnění problému s určením vnějších vlivů a jak koukám tak se to posunulo o 10 řádků,tak tento problém upřesňuji a zároveň jsem založil nové téma.
Investor vlastnící větší budovu,kterou pronajímá a provozuje se na mě obrátil,abych mu komisionelně(česky?)určil vnější vlivy pro jednotlivé místnosti. Samozřejmě komise je složená sice s odborníků, ale většinou to je na projektantovi elektro.
Takže jsem v rámci úkolu navštívil i s komisí provozovnu -masážní služby-podotýkám už v provozu cca 8let,instalace  budovy před rokem 92,nezjištoval jsem provedení instalace,  ani kdo jí dělal ,  to není předmětem zakázky.
v tomto bodě mě nezajímá ani jaký mají živnostenský list, ani jakou má kvalifikaci ten,kdo tyto služby provozuje, ale pro mě je rozhodující co tam vlastně skutečně dělají
Provozovna má asi 12 místností z nichž asi polovina je z hlediska vnějších vlivů bezproblémová(vstup,kancelář,chodby,šatna ,kuchyňka,tělocvična)
ovšem v jedné místnosti je sprcha a masážní vana--to by ještě šlo,ale v dalších místnostech se nacházi různá zařízení a přístroje napájené ze zásuvek 230V AC,které vyrábí a teď se podržte teplo,tlak.podtlak,ultrazvuk,
upravené světlo - laser(žádné chirurgické zákroky),pára, světlo,vibrace.
Na internetu to najdete snadno pod masáže nebo kosmetické salony,po zaškolení tyto mašinky (velké asi jako pračka)může po zaškolení firmou pod odborným dohledem provozovat kdekdo,přičemž odpovědná osoba dle živnostenského zákona nemusí být trvale přítomna.
Cena takových zařízení se pohybuje přes 100 000,-kč.
Teda v uzovovkách to -pozor -léčí a odstraňuje tuky,celulitidu,vrásky a buhvíco.
Některé přístroje používají elektrody.prou d zanedbatelný.
Baby leží nahaté na leháhkách s kovovým polohovatelným podstavcem
a klidně se ho mohou dotknout(teda podstavce)
Samozřejmě,kdo na to má si toto zařízení může koupit domů,ty lacinější inzerujou v TV, ale ty jsou na baterky,teda malé napětí.
Kdybych to projektoval,tak bez ohledu na normy tam dám chránič 0,03 a všechno pospojuji.Ale to pospojení bych při revizi chtěl měřit!!
Tak a teď to v tom protokolu  to nasadit na nějakou normu?!?!
A to mě napadla ta ČSN 33 2140- už bez překlepu,pořád platná
Podmínky P0,P1,P2,P4 splňuje vlastně už ČSN 33 2000-4-41 a chránič,
navíc kromě HOP je tam i PA pro jednotlivé místnosti s možností měření vývodů.Samozře jmě všecho pěkně nadimensované.
Ještě opíšu normu
str.35 místnost pro hydroterapii
místnosti,kde jsou pacienti léčeni metodami hydroterapie-zkráceno-
vodou s přísadami nebo bez přísad,bahnem,párou,včetně másáží a termoterapie ve vodě
str35 místnost pro fyzioterapii
místnosti,kde jsou pacienti léčeni fyzioterapeuti ckými metodami,
například působením elektrické,mechanické nebo tepelné energie,případně použitím horkého vzduchu.
Omlouvám se za češtinu a překlepy
většinou mi píše manželka,psaní na stroji mi nejde,to je problem
důchodců,co používáme PC ,teda kreslení je docela OK  programům.
Budu docela rád za vaše názory,zejména těch co se ozvali před 3 dny.



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 25.10.2007, 07:12 »

TO: Mikolášek

Osobně se domnívám, že stanovovat vnější vlivy bez změny užívání místností podle stavebního zákona, je neřešitelné, leč velice časté.  Pláč Hněv

Právě změna užívání místností vyvolá velice často i změnu elektrické instalace, a tu řeší projektant podle platných norem.

Co vám bude platné přesné stanovení vnějších vlivů, když stávající elektrická instalace vlivům nebude vyhovovat. Jsem v rozpacích
Můj odhad na dálku je, že se minimálně bude jednat o místnosti definované v ČSN 33 2140 jako "všeobecné vyšetřovny". Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offline



projektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #2 kdy: 25.10.2007, 07:51 »

Osobně bych v tom neviděl problém, tj. "není co řešit". Buď jsou místnosti k tomuto účelu určeny a zkolaudovány, vnější vlivy pak odpovídají určení místností. A nebo nejsou a pak je problém zadavatele, aby to uvedl do pořádku. Úkolem stanovení vnějších vlivů je "stanovení vnějších vlivů" a nikoliv posouzení, zda jim elektroinstace svým provedením skutečně odpovídá, to už je úkol revizního technika. V závěru protokolu se uvedou opatření, jaká by měla být provedena a podle jakých norem (bez ohledu zda jsou skutečně provedena - to zařízení není obyčejné fitnes, ale  fyzioterapie a hydroterapie a spadá pod body 2.7 a 2.9 ČSN 33 2140, takže jak uvádíte P0,P1,P2 a P4). Skutečně bych do toho nepletl živnostenské listy a zdravotnické koncese. Ale třeba elektrotechnic kou kvalifikaci personálu ano, protože to do protokolu spadá (vliv BA).

Druhá možnost je všechna terapeutická zařízení schovat, zatajit, přiznat jen ruční masáže, rotopedy (tělocvičny),  místnosti s vanami považovat za koupelny atd. Protokol podepisují všichni členové odborné komise a tudíž za jeho obsah odpovídají tak říkajíc rovným dílem. A předsedou komise u provozovaných zařízení by měl být provozovatel (zadavatel) a nikoliv elektroprojekt ant.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #3 kdy: 25.10.2007, 08:38 »

                                                                                            Palec vzhůru
..... A předsedou komise u provozovaných zařízení by měl být provozovatel (zadavatel) a nikoliv elektroprojekt ant......
Přesně. I z jiných témat mám pocit, že elektrikáři mají být vševědoucí. Elektrozařízen í až na výjimky nevytváří vnější vlivy okolí, naopak elektrikář dává své zařízení do nějakého prostředí a očekává od druhých profesí, že mu kódy sdělí. Že to je uvedeno v elektronormě, nehraje roli. Elektrikář taky musí koukat do norem stavebních, plynařských, dopravních a pod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jan Mikolášek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 25.10.2007, 18:16 »

Děkuju panu Beláňovi,Burešovi a Doležalovi za názory.
Osobně si myslím,že vnější vlivy jsou hlavně( mimo jiné )pro revizního technika.
Na základě vnějších vlivů se určuje četnost revizí,a je na revizním technikovi
aby posoudil,zda-li je instalace bezpečná a vyhovuje vnějším vlivům.
Potom v závěru revizní zprávy v kolonce závady navrhne opatření a to v našem případě rozdělení PEN,chrániče,pospojování a pod.
Samozřejmě jsem si zadělal na problém,protože všichni jsme známí a teďka
kdo to zaplatí ,když to 8 let fungovalo.Podo týkám že majitele objektu(město) dohnal k určení vnějších vlivů IBP.
Pořád je to doporučení,protože za bezpečnost odpovídá provozovatel,jak
hlásal pan Ing.Honys,budiž mu elektrikářské nebe lehké.(
Už jsem to odevzdal i s odkazem na ČSN 33 2140(zase jsem tam klep
tu 4)
Zdá se že ČSN 33 2140 by chtěla doplnit a aktualizovat ale to už nechám mladším.
Na závěr k těm komisím
samozřejmě stavář
potom požárník
druhý elektrikář,rev.technik, abych se měl s kým hádat
technolog, v našem případě 4 uživatelé
ale stjně je to na elektrikářích
s pozdravem  mikkuu
Poznámka :  v typovém-doporučeném protokolu je pouze
podpis předsedy komise.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Online Online



telefon +420 604791991


« Odpověď #5 kdy: 25.10.2007, 20:29 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) pane Mikolášek.

No to Jste tomu dal.  Hněv

Základní stavební kámen každé nové elektroinstala ce, je protokol o určení vnějších vlivů. Ten jasně říká jak má každá elektroinstala ce vypadat.  Mrknutí

To, že se to děje úplně obráceně, je bohužel v naší zemi docela častý jev.  Pláč

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 25.10.2007, 22:14 »

Osobně si myslím,že vnější vlivy jsou hlavně( mimo jiné )pro revizního technika.
Na základě vnějších vlivů se určuje četnost revizí,a je na revizním technikovi
aby posoudil,zda-li je instalace bezpečná a vyhovuje vnějším vlivům.
Potom v závěru revizní zprávy v kolonce závady navrhne opatření a to v našem případě rozdělení PEN,chrániče,pospojování a pod.

No já si osobně myslím že vnější vlivy a dříve prostředí jsou hlavním podkladem pro projektanta aby věděl jak tu elektriku vyprojektovat. RT zjednodušeně řečeno pak už jen kontroluje zda tam není nějaká velká bota. Ono po RT se většinou chce aby byl jasnovidec za pár kaček a s odpovědností jako nikdo jiný, jenže tak to bohužel nefunguje a ani fungovat nemá. Určitě ten protokol o určení vnějších vlivů nepodceňujte, dá se tím moc zkazit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.036 sekund, 22 dotazů.