Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  ******* stará původní rozřazovací
| | |-+  Prudove chranice v byte
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Prudove chranice v byte  (Přečteno 17057 krát)
Peter Janotka
« kdy: 22.10.2007, 11:57 »

Je dobre riesenie v panelakovom byte pri rekonstrukcii - 1 chranic kupelna a kuchyna a 1 chranic vsetko ostatne (zasuvky v izbach, svetelne obvody) ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #1 kdy: 22.10.2007, 12:15 »

Je to jedno z řešení. Je na vás, jaký kompromis zvolíte mezi cenou za počty chráničů a vlastnostmi instalace. Jsou dva extrémy, jeden centrální chránič a nebo na každý obvod chránič. Máte možnost se v těchto mezích pohybovat. Ale mít na paměti, že ve vašem případě porucha na vysavači způsobí tmu v bytě a nebo již 100x omílané téma chladnička či mrazák kontra chránič. Taktéž si v diskusích vyhledejte výhody jističů, které odepínají i N.
Přeji šťastnou ruku při volbě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #2 kdy: 22.10.2007, 12:18 »

Podle normy, co jsi ještě pamatuji, ze školy.
Koupelna chránič MUSÍ
Kuchyňe je doporučen !

Já osobně bych na každou cimru dal chránič zvlášť.

Nebo by to šlo řešit použitím kombinovaného jističe s chráničem

A na zásuvky v ostatních místnostech byl dal modul přepěťové ochran B+C ,  protože je předpoklad použití "moderní elektroniky" (PC, home cinema, HMC)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Peter Janotka
« Odpověď #3 kdy: 22.10.2007, 13:34 »

Ochrana B+C aj v panelaku ? Nemaju toto rozvodne zavody instalovane v centralnom vchodovom rozvadzaci ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #4 kdy: 22.10.2007, 14:49 »

Citace z mého sešitu:
"
Existují 4 třídy ochrany před přepentím
A - Instalují rozvodné závody (Zabraňuje hlavně přepětí zapříčinéné bleskem)
B - Instaluje se do hlavního rovaděče v domě
C - Instaluje se do prodružných rozvaděčů na poschodí
D - Instaluje se před chráněný spotřebič. Existuje i ve formě modulů na zásuvku či ve formě prodlužovacích přívodů
"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

František Leopold
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 22.10.2007, 16:08 »

No s těmi chrániči "každý na jednu místnost" je to podle mne přehnané..urči tě by stačily chrániče na koupelnu a kuchyň, připadá mi zbytečné chránit i ostatní obvody v bytě..Ale je to asi jen subjektivní názor. Co se týče těch přepěťových ochran, je celkem zvykem instalovat ochranu B+C do podružného rozvaděče a poté ochranu typu D buď do zásuvky, nebo formou prodlužovacího přívodu..Ochra nu typu A v HDS se mi tedy ještě vidět nepodařilo Nerozhodný je pravda, že rozvodné závody mají také své přepěťové ochrany, ale věřte, že bleskojistka na primáru transformátoru vám HI-FI neochrání, proto by nebyl špatný nápad instalovat výše jemnované typy přepěťovek Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #6 kdy: 22.10.2007, 16:48 »

Já jsem myslel pouze 2 chrániče koupelnu a kuchyň
Do obýváku se mi zdá chránič taky zbytečný, ale pro své bezpečí bych si ho tam dal.
(Náhodou se opiji a nebudu raději domýšlet co by mě mohlo napadnout dělat)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #7 kdy: 22.10.2007, 20:41 »

Citace z mého sešitu:
"
Existují 4 třídy ochrany před přepentím
A - Instalují rozvodné závody (Zabraňuje hlavně přepětí zapříčinéné bleskem)
B - Instaluje se do hlavního rovaděče v domě
C - Instaluje se do prodružných rozvaděčů na poschodí
D - Instaluje se před chráněný spotřebič. Existuje i ve formě modulů na zásuvku či ve formě prodlužovacích přívodů
"
A na zásuvky v ostatních místnostech byl dal modul přepěťové ochran B+C ,  protože je předpoklad použití "moderní elektroniky" (PC, home cinema, HMC)
Pane kolego, mate pocit že dokážete instalovat přepěťovky B+C pouze na zasuvky v ostatních mistnostech? Prosím vás, nesnažte se radit za každou cenu a raději přemýšlejte. Někdy meňe je vice:-) Diky Mrknutí Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #8 kdy: 22.10.2007, 21:17 »

Omlouvám, za špatnou formulaci

Chtěl jsem napsat, že B+C bych dal na zásuvkové obvody pro obývací pokoj, ložnici, a další cimry, kde je předpoklad použití MHC, AV, PC atd.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #9 kdy: 22.10.2007, 21:21 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) Pánové.

TO : Kolesa.  Dotaz zněl na proudové chrániče, a né na ochranu proti přepětí. Trochu Jste se spletl.  ??

Zpět k původnímu dotazu. Já ososbně razím cestu, co jeden okruh zásuvkový, to jeden chráničojistič . Na vybrané zásuvkové okruhy, (lednice a mražák),  bez proudového chrániče. Samozřejmě je to o penězích, a o tom co si zákazník přeje.  Úsměv
Pokud ho nepřesvědčím že proudový chránič na zásuvkové okruhy, kromě koupelny nechce žádné, tak mu je neosadí.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #10 kdy: 22.10.2007, 21:54 »

No, tak tu naši diskuzi již stejně rozsekla inovace norem, kdy je požadavek všechny zásuvkové vývody přístupné laické obsluze chránit chráničem s vybavovacím proudem 30 mA. Můžeme již pouze diskutovat o tom, kolik chráničů a pro jaké sekce použijeme.
Já osobně sice zastávám názor, že je to pěkná pí....na, ale hlavy pomazané to asi vidí jinak, lépe než montážníci v praxi. Tak to asi tak bude Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Merick Kir
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #11 kdy: 22.10.2007, 22:08 »

Téma zamčeno!

Zaprvé, i když nahoře v nápovědě to svítí dokonce červeně, nebyla zadána diskuzní otázka! A už vůbec ne jasně.

Za druhé to: Michal Kolesa
pokud se diskutuje na téma proudové chrániče tak sem nepleťte přepěťovky. Nedá se takové téma zařadit! Proto ho tu chvíli nechám a pak úplně zlikviduji.

Takže čtětě nápovědu...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 21 dotazů.