Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Jak zapojit el. instalaci v koupelně?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zapojit el. instalaci v koupelně?  (Přečteno 32672 krát)
Jan Volný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 29.09.2007, 19:09 »

Jak zapojit rozvody v koupelně. Vím, že by to měli dělat odborníci, ale prosím o rady.

Takže abych uvedl konkrétní mou situaci. Bydlím v patře rodinného domu, celý obvod (zásuvky) patra jsou zapojeny na jendom obvodě,  jeden kabel pro všechny zásuvky, navíc hliník.... vše na jednom jističi v rozvodové skříni. Původně jsem chtěl i přestavovanou koupelnu připojit k tomuto rozvodu, to mi bylo ale rozmluveno, tudíž jsem ze skříně natáhnul nový kabel, samozřejmě silné, nové vodiče (černý, zelený, modrý). Dále mám v koupelně ještě přívod z předchozí zásuvky, která je jak jsem již psal v obvodě se zbytkem patra...

1. jak velký jistič zvolit do rozvodové skříně právě pro nově natažený kabel do koupelny...?
2. jak vyřešit zapojení spotřebičů v koupelně za předpokladu, že tam mám právě (starý obvod + nově natažený kabel) ?


?? ještě chci říct, že v koupelně bude bojler pro ohřev vody pro koupelnu (vana, sprcha, umyvadlo) + pračka + hydromasážní vana

Prosím tedy o pomoc a návrhy řešení jak toto mám zapojit? a prosím nepiště, že mám natáhnout další kabel z rozvodové skříně, to již není možné...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 29.09.2007, 19:20 »

TO: Volný

Vy si snad děláte legraci. Chcete poradit, ale nechcete tahat nové kabely, bez kterých to samozřejmě nepůjde, a ani jste neuvedl, pro jaký kabel chcete poradit s jištěním.  Šok Smutek

Kouzelníci a věštci jsou na jiných stránkách.   ajoooo
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #2 kdy: 29.09.2007, 19:28 »

Nevím, co očekáváte za rady.
Napojit boiler, masážní vanu a ještě pračku na jeden kabel je mírně řečeno nerozumné, každá z těchto věcí by měla mít samostatný přívod.
Také by to mělo být připojené přes proudový chránič 0,03A.
Navíc nezmiňujete ani pospojování, pro které by byl nejvhodnější samostatný vodič z podružné rozvodnice.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 29.09.2007, 20:05 »

To: Jan Volný
Doporučuji vám instalovat podružný rozvaděč, ve kterém bude proudový chránič s Ir  do 30 mA, jističe 16A pro pračku, 16 A pro zásuvku, 10 A pro bojler, 10 A pro vanu, 6A pro světla.
Pro zajištění selektivity předřadíte jistič 20 A, předpokládám, že máte jistič před elektroměrem 25A.
Na vhodném místě koupelny nainstalujete svorkovnici pospojování.
Doufám, že přívodní kabel jste dostatečně dimenzoval.
Původní přívodní kabel zahodťe.
Veškeré potřebné informace hladce naleznete v projektu na rekonstrukci koupelny, který jste si jistě nechal zpracovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 29.09.2007, 20:05 »

 Mrknutí WOODu ,  bohužel zde nesídlí a váš dotaz je, no !
Pane Volný! Nejměte si projetanta a elektrikářskou firmu, protože jak skutečnost popisujete mám za to, že jste už na onom světě. Pokud jste si nevšiml, elektrika patří mezi vyhrazená zařízení, pokud vám to něco říká a tak se svěřte do rukou odborníků. Je pravda že ty "drátky" umí natáhnout kde jaký hňup, ale zapojení a to "ostatní" kvalifikovaně a zodpovědně zvládne pouze znalec/odborník.  Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Volný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 29.09.2007, 20:48 »

fíha, no dobře jste mě tady sjeli... Ale asi právě to jsem potřeboval..

Pokud jsem tedy alespoň z některých vašich příspěvků pochytil nějaké rady, mohu na vhodném místě v koupelně udělat rozvodovou skříň (do které přivedu proud ze skříně která je společná pro celý dům) a z této nové povedu samostatně pro bojler, pračku, vanu, přes jističe...,  je to tak možné udělat??

Děkuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #6 kdy: 29.09.2007, 20:52 »

Tak znova, pane Volný, pokud jste elektrikář víte jaká instalace je v koupelně přípustná (rozvodnice to nebude),  jinak se to snadno dočtete v ČSN 33200-7-701. Pokud elektrikář nejste, tak si nějakého zavolejte.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Josef Drda
OSVČ RT-E2A
*
Offline Offline



TNS


« Odpověď #7 kdy: 29.09.2007, 20:54 »

pan Karvánek byl rychlejší   ....

 rozvodnou skříň v koupelně nemůžete umístit  v zádném případě  !
musí být mimo koupelnu ! Šok

nechte to raději elektrikáři  pomoc
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize, kontroly a servis strojů, přístrojů, elektrických i elektronických zařízení a elektroinstala cí. 
Specializace na servis vstřikovacích lisů a vytlačovacích strojů na plasty včetně jejich periferií.
Neočekávej ,  že budeš osvícen ,  vstoupí-li do tebe elektřina ...
Jan Volný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 29.09.2007, 21:03 »

dobře dobře...

Tak tedy předpokládám, že tak, jak jsem napsal ve svém druhém příspěvku to možné je za předpokladu, že bude tato nová rozvodová skříň mimo prostory koupelny...

Pochopte, mě jde jen o to, abych měl představu, jak to udělat, ale táhnout nový, další kabel až ze skříně je prostě nemožné...

a tímto děkuji panu Fuksovi, který mi s tímto problémem poradil, ikdyž potřeboval bych to vysvětlit jako laikovi, odbnorník nejsem, pokud bych byl, neptal bych se...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Pikhart
OSVČ - Tábor
*
Offline Offline



revizní technik-E2/A , elektromontáže


WWW
« Odpověď #9 kdy: 29.09.2007, 22:48 »

Pane Volný, asi jste nepochopil závažnost rozvodu a umístění el. zařízení v koupelně, nejde jen o to kolik kabelů a čím jistit, to tu srozumitelně již popsali kolegové. Další důležitá informace pro vás je, že koupelna se rozděluje na různé zóny a rozmístění těchto spotřebičů v zónách je popsáno v normě. Doufám, že tyto informace použijete jen informačně a najmete si na práci elektrikáře. Špatně provedené rozvody mohou být životu nebezpečné.
PS: Pokud se chcete zbavit manželky, najděte si jiný způsob
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revize, montáže a opravy převážně v občanské výstavbě a průmyslových provozech
Jan Volný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 30.09.2007, 08:39 »

No, tak jste mě přesvědčili, seženu si na to elektrikáře, to se zas prohnu..

MOhl bych alespoň někoho z vás poprosit o informaci, jaké kabely mám koupit k bojleru, k pračce a k vaně?

Mohu důvěřovat informacím od pana Fuksy ohledně jističů o kterých se zmiňoval ve svém příspěvku?

Nebo žádný materiál, pokud si seženu elektrikáře shánět nemusím ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Slabý
*
Offline Offline



OSVČ


WWW
« Odpověď #11 kdy: 30.09.2007, 09:17 »

Pokud se domluvíte, tak všechno zařídí el. firma. Dokonce když bude slušná ušetříte na DPH. Informace pana Fuksy jsou správné. Kabel pro vše do koupelny CYKY 3Jx2,5mm2.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E1B
Jan Volný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 30.09.2007, 09:53 »

děkuji..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #13 kdy: 30.09.2007, 11:23 »

Přidám ještě jeden obecnější postřeh. Poslední dobou se mi stává, že zákazníci si chtějí kupovat materiál sami, aniž pořádně vědí co vlastně. Zřejmě je vytrénovali obkladači a zedníci, kteří  nejraději jen přijdou a dělají z toho co investor koupil.
 U tak specifické profese jako jsou elektrikáři, ale i instalatéři, plynaři, topenáři... to ale není zrovna dobrý nápad. Nechápu proto kolegy, kteří prodávají jen ruce. Montáž elektro, to je komplexní činnost od projektu a přípravy výroby (byť jen načmáraném na pytlíku od svačiny),  přes realizaci až po výchozí revizi. kdo tohle nedodržuje zůstává stále jen fušerem a melouchářem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Josef Dvořáček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 30.09.2007, 12:46 »

plně souhlasím s panem Karvánkem: je lepši kompletně všechno nechat nakoupit a odpracovat odborníky, ten ví co chce a co ma koupit, v poslední době jsem se ted dvakrat setkal s přestavbou jadra kde domací si chtěli koupit material samy od znamého přes 10ti % slevu při realizaci jsem zjistil, že ne všechen elektromateria l se da použít něco je navic něco chybí a stejně jsem to jel dokupovat, naštvany jsem byl ja protože jsem musel stejně litat po obchodech a ve finale i majitel že nakupoval zbytečně. Navíc by ste si fakt měl uvědomit když si sám udělate špatně obklady v koupelně nic s eneděje jen se budete divat na velky spáry nebo odskočeny kachličky, ale udělejte si špatně elektriku? Tam nevidíte že je špatně udělaná protže fén fouká, ale elektrika zabijí a zabijí jen jednou, a za život platíte elektrikaři za dobře a odborně provedenou práci. To je podle vás cena Vašeho života ušetřených 5-10tisíc?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Volný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 30.09.2007, 15:00 »

máte pravdu....

děkuji za informace
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Leopold
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 30.09.2007, 15:39 »

To Volný: Jak již řekli kolegové, provádět rekonstrukci elektroinstala ce v koupelně svépomocí je holý nesmysl, pokud byste tím chtěl ušetřit. Zkuste otevřít Zlaté stránky, nebo internet (seznam.cz) a obvolat pár soukromých elektrikářů a domluvit se na ceně s nimi. Určitě se dohodnete, bude to jistě levnější než firma a práce bude odvedena odborně. Jednou si mě zavolal soused, že mu "kope pračka" manželku. zjistil sem, bylo to staré hliníkové TN-C vedení a propojka byla sice kolík-zdířka, jenže byla udělána fázovým vodičem. Ptal sem se tedy souseda, které pra*se to dělalo a on mi odpověděl že sám...Zmrzl mu úsměv, když sem mu řekl, že mu to manželku taky mohlo s klidem zabít..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #17 kdy: 30.09.2007, 16:29 »

Taky by šlo si udělat rekonstrukci el. instalace podle návodu v knihách typu zabývající se elektroinstala

Např. Rekonstrukce elktroinstalac e doma a na chatě (Grada)
Správná a bezpečná elektroinstalc e (Era)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Co vše v koupelně pospojovat?
 Mohou být v koupelně umístěny rozbočné krabice?
 Kam připojit přívod pro sprchový kout ?
 Kolik a jakých spotřebičů mohu v koupelně připojit na společný obvod?
 Je nutné, aby topný žebřík v koupelně s topnou tyčí měl samostatnou zásuvku?
 Jaké má být bezpečné osvětlení nad umyvadlem?
 Jak připojit skříňku v koupelně na hnědý, modrý a zelený?
 Může být pračka umístěna v zoně 2 (v koupelně)?
 Je možné zapojit elektrokotel v koupelne nad vanu v zone 0?
 Kde moze byt zasuvka v blizkosti drezu?
 Je možné zapojiť bojler umiestnený v kúpelni na spínacie hodiny v zásuvke?
 Aký ističochránič (s akou charakteristikou) použiť na zásuvky v kúpeľni?
 Může se koupelna připojit 4 (5) žilovým kabelem?
 V jaké výšce mohu umístit vypínač u umyvadla?
 Může být světlo naproti sprše?
 Může být přímotop umístěn vedle umyvadla?
 Jak mám jako údržbář reagovat na průtokový ohřívač ve sprše?
 Vyhovuje normě zásuvka v blízkosti kuchyňského dřezu?
 Nakolik jsou nebezpečné spotřebiče v koupelně?
 Musí být v koupelně skutečně samostatný zásuvkový obvod?
 Jak blízko může být kombinovaný otopný žebřík od vany?
 Je možné vodiče PE propojit pod vanou nebo opravdu musí být krabice na stěně?
 Opravdu je nutné použít v koupelně zásuvky s IP44?
 Lze použít průtokový ohřívač na dřezovou baterii do koupelny?
 Co vše musí být připojeno na ochranné pospojování v koupelně?
 Lze instalovat vodovodní baterii s el. ohřevem do sprchového koutu?
 Proč nemohu mít 230V bodovky nad sprcháčem v koupelně?
 Je infrazářič s krytím IP24 vhodný také do koupelny?
 Musím v koupelně pospojit bojler, když je připojen plastem a není tam Cu vodič?
 Lze připojit topnou tyč s pevný vývodem v zóně 2?
 Lze zásuvku umístit přes roh nad umývací zónou?
 Za jakých okolností by šel umístit topný žebřík do zóny 2?
 Může být sušička prádla v koupelně v zóně 2?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 23 dotazů.