Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  PROFI zóna.
| |-+  OSVĚTLOVÁNÍ, svítidla, světelné zdroje, technika a principy
| | |-+  Poradí někdo, jak řešit osvětlení spíže?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Poradí někdo, jak řešit osvětlení spíže?  (Přečteno 29572 krát)
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« kdy: 02.07.2007, 12:09 »

Mám obyčejnou panelákovou spíž čili špajzku. Vadí mi, že večer se v ní mezi regály blbě hledá - je tam tma jak v....
Potřebuji ji proto osvětlit. Představuji si malé žárovky (nejlépe studené světlo - LED) pro každý regál zvlášť připevněné na boku na zdi mezi jedn. regály.
Nejlépe asi malé napětí 12V + zdroj 230/12V.

Existuje nějáká taková soustava osvětlení jako hotový výrobek? Nebo poradí mi někdo jak a z čeho si to poskládat sám? Nejsem žádný velký kutil! Jsem jen obyč. projektant.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #1 kdy: 02.07.2007, 12:29 »

A co takhle dva svislé světelné hady, zleva a zprava za přední stojky, aby nesvítily do očí ? Je to na 230 i 12 V.
Je to jen nápad, prakticky neodkoušeno a z hlediska norem nezkoumáno. Ale bylo by to montážně jednoduché.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #2 kdy: 02.07.2007, 12:48 »

A nebo "světoznámý hit TOUCH ME" nalepený na vnitřní stranu dveří.
Nejrychlejší montáž, 1 ks cca 50,-,  jen ty baterie. Ale po výměně žárovky za LEDkovou ? 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 02.07.2007, 13:06 »

Tak to uz potom rovnou Osram Dot-It.

http://www.....cz/led-svitidlo-dotit-osram-cervena+dp77912/

jen ta cena  zle


a nebo neco z techto http://www.svitidla-levne.cz/13-led-svitidla-vnitrni/

Ve velkoskladu jsem videl i sadu 6 techto malych LED svetel + kabely + adapter 220/12V v provedeni s vidlici do zasuvky, ale nechtejte po mne vyrobce. Zda se mi, ze dodavatel byl BK lighting, ale krk na to nedam, je to uz vice nez pul roku...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Viktor Klemon
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 02.07.2007, 13:12 »

čo tak
http://www.....cz/mutli-led-kit-zluta+dp64978/
neviem či je u toho niečo vidieť, ale je to pekné,
inak som za klasiku - do špajze jedine "armatúra" :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #5 kdy: 02.07.2007, 13:52 »

Viděl jsem tušív v ne....oblibené Ikea :-) světelné pásky z LED diod přímo s konektorem do nábytku:-)

http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/70115564

4 pásky led za 1490Kč vč DPH


* IKEA_led_pasky.jpg (11.17 KB, 500x500 - prohlédnuto 1108 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 02.07.2007, 14:31 »

Svítidel z LEDek je všude hafo, ale mám pocit, že si s nimi nemálo obchodníků pěkně mastí kapsy. Netvrdím, že je to tak ve všech případech, ale když vidím některé LED svítidla s 8mi diodami a proudovým zdrojem, zamontovaným v kovovém tělese za téměř 5000,- Kč, pak se mi chce... (přinejměnším někomu nakopat prdel). To z té IKEY je již cena krapet rozumnější, nicméně, do poličky ve špajzu se lze spokojit i s méně designově náročným svítidlem. Podobným způsobem jsem si osvítil i v dílně skříňku na cajk. Stačila k tomu cca 20cm zaklapávací elinstalační lišty 20x20, nebo podobné. Do víčka jsem navrtal řadu děr, nastrkal a sériově zapojil řadu bílích ledek a vřadil jeden 1W sériový rezistor ze šuplíku (postačí i 0,25W, ztráta na rezistoru je max. 60mW, nicméně v liště se hůře chladí). Bílé diody mají Uf cca 3,5V, takže 24Vss/50mA zdroj s rezervou uživí 6 ledek, omezovací rezistor zde vychází 180R pro 16mA, pro plný proud diodami (20mA) se použije 150R. Pro jiný počet sériových LED hodnoty vychází suše a jednoduše z ohmova zákona, sečtou se propustná napětí LED (Uf) a to, co zbyte do hodnoty napětí zdroje, se podělí proudem, tekoucím sériově zapojenými diodami (zpravidla těch 20mA, dle typu). Výsledkem je hodnota rezistoru. Ale tohle vám snad nemusím nijak zvlášť rozepisovat, bylo by to asi nošením dříví do lesa, co?  Úsměv
Odkaz na LED např.:
http://www.ges.cz/?ipp=12&lang=cz&cur=CZK&or=sort&page=index&of=1&gcat=3a5000&inc=browse&of=2
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #7 kdy: 02.07.2007, 15:24 »

Existuje nějáká taková soustava osvětlení jako hotový výrobek? Nebo poradí mi někdo jak a z čeho si to poskládat sám? Nejsem žádný velký kutil! Jsem jen obyč. projektant.  Úsměv
Promi'nte a na co jste se vlastně ptal?
Ještě je možnost si koupit samolépící pásek jak ohebný nebo pevný třeba od Osramu. Já jsem s tímto řešil nepřímé osvětlení kolem bazénu. Je to uzké, decentní a kupodivu to svítí.
Napájení 10V nebo 24V. Osram na to má vlastní předřadníky. Možná to dělá více firem i levněji.


* LED_pásek_pevný.jpg (1.4 KB, 83x100 - prohlédnuto 2258 krát.)

* LED_pásek_ohebný.jpg (7.8 KB, 82x100 - prohlédnuto 2214 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #8 kdy: 02.07.2007, 15:50 »

Díky za nápady. Já měl na mysli cca 6 světýlek, které se přilepí mezi regály na zeď a spojí se kablíkem a dole se dá trafo do zásuvky a bude klid.
Světelné hady jsou dobrá věc, ale zbytečně drahé.
Nakonec jsem koupil tu nejlevnější a nejdelší trubici pod linku (v akci za 220 Kč) a tu dám na zeď mezi regály a zeď kolmo dolů a uvidíme co osvětlí. Až to udělám, dám tu foto.  Smích Sám sem na to zvědavý.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #9 kdy: 09.07.2007, 10:45 »

Hotovo  Úsměv
Kuchyňské zářivkové trubicové svítidlo 13W uchycené na rámu špajsky, osvětluje hlavní používáné police. Dveřní kontakt světlo zapne při otevření dveří jak u lednice. Jen jsem nemohl sehnat správný koncák, nakonec jsem sehnal ideální kontakt, ale vyvedené kontakty - IP00. Udělal jsem z toho IP65 - jak, to tady raději nebudu uvádět, ale vyzkoušel jsem izolační schopnost pomocí houby s vodou.  Smích



* Obraz111.jpg (150.25 KB, 1200x1600 - prohlédnuto 1277 krát.)

* Obraz108.jpg (317.47 KB, 1200x1600 - prohlédnuto 1313 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #10 kdy: 09.07.2007, 10:51 »

A tohle jsem si pak uvařil jako odměnu za povedené dílo.  Smích
Jestli pak někdo pozná, co to je?  Super! Úsměv


* Obraz125.jpg (459.9 KB, 1600x1200 - prohlédnuto 1154 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #11 kdy: 09.07.2007, 11:01 »

Hujer se hlásí:
Králík na smetaně, málo knedlíků !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #12 kdy: 09.07.2007, 12:11 »

To Petr D.: Naprosto přesně, králík je domácí od sestřenice z venkova a měl jsem ho v mrazáku už od vánoc - byl skvělý, eště mám doma zbytek (hřbet)  Úsměv
Máte u mě pivo za správnou a hbitou odpověď.  Úsměv
Jen 2 knedlíky proto, protože jsem v dietě - chci být do konce roku docentem a nějak se mi to nedaří Pláč  Úsměv
Ale v neděli už byly knedlíky 3!  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 09.07.2007, 19:09 »

...chci být do konce roku docentem a nějak se mi to nedaří...
V zájmu diety dporučuji světlo ve spíži odpojit a zrušit.  Pláč
Z vlastní zkušenosti vím, že potmě se to hůř hledá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Milan Pavlíček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 10.07.2007, 09:31 »

V zájmu diety, je nejlepší v tom špajzu nic nemít a ještě ušetřit za elektřinu.   Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #15 kdy: 10.07.2007, 10:46 »

Ten králík na smetaně mě absolutně odvařil. Při pohledu na fotografii jsem si málem naslintal do klábosnice.
Opravdu pěkná odměna.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #16 kdy: 11.07.2007, 14:28 »

To Horský: nechtěl jsem vám udělat chuťě  Kroutím očima
Příště udělám něco dietnějšího, slibuji.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #17 kdy: 14.01.2008, 13:25 »

S křížkem po funuse
http://www.tilia.eu/index.php?go=illuxo
integrovaný pant s LED na článek


* illuxo.jpg (84.4 KB, 400x566 - prohlédnuto 687 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.037 sekund, 21 dotazů.