Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak chránit před bleskem radioamatérské antény?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak chránit před bleskem radioamatérské antény?  (Přečteno 16951 krát)
Jaroslav Faldík
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 21.06.2007, 19:57 »

Jakým způsobem provést u podobného anténního systému ochranu před bleskem tak, aby to bylo možno zrevidovat.

Tento anténní systém se otáčí v horizontální rovině 0°- 360°,   ve vertikální 0°- 90°. Všechny kovové části antén včetně prvků a zářičů jsou galvanicky spojeny s nosnou konstrukcí antén. Systém bude umístěn asi 5m nad střechou panelového domu.

Vzhledem k rovinám otáčení celé soustavy nevím, jak bych něco jako jímač na tuto soustavu umísťoval. Oddálený jímač taky není zrovna ideální vzhledem k velikosti anténního systému. A umísťovat kovové prvky do elektromagneti ckého pole antén taky není příliš ideální. Čím budou dál, tím lépe.
Proto se ptám zda je možné prostě využít toho, že všechno kovové prvky na tomto anténním systému jsou galvanicky spojené a připojit je do systému hromosvodu ? V tom případě bych přemostil vhodným průřezem pohon (rotátor) a stožár  spojil se soustavou hromosvodu.
Co se týče koaxiálního vedení, bylo by vedeno po střeše v plechových žlabech připojený taktéž k soustavě hromosvodu a při vstupu do objektu bych umístil ekvipotencioná lní svorkovniví připojenou k hlavnímu pospojování ke které by bylo připojeno stínění koaxiáních kabelů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jentak
« Odpověď #1 kdy: 21.06.2007, 22:13 »

Mám obavu, že jediná možnost budou oddálené jímače. Pokud uzemníte anténní stožár a zabloudí na něj blesk, pravděpodobně vám shoří vše, co je na to připojené. Kontaktujte pana Hájka, jistě najde řešení, ale připravte si na to pořádně nabitou peněženku (ne pro pana Hájka, ale pro jeho chlebodárce za jeho komponenty).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #2 kdy: 21.06.2007, 23:57 »

No levné řešení by bylo vztyčit vysokou jímací tyč (nemyslím že by to byl zas takový problém z hlediska signálu). A takto jednoduše realizovat oddálený hromosvod.
Z Vašeho dotazu není zcela jasná dispozice střechy ,  materiály atd.,
Možná opravdu nezbude nic jiného než varianta pospojování a nasazení svodičů bleskových proudů, což bude dražší a méně kvalitnější než oddálený hromosvod.
Cinkněte mi prosím, rozhodně bude potřeba vědět více podrobností.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Josef Hubáček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 22.06.2007, 14:56 »

Oddálený hromosvod je asi jediné možné řešení. Připojuji se do davu nositelů této myšlenky. Z obrázku není bohužel patrné, zda na ploché střeše je již instalována nějaká hromosvodní soustava. Byla by možnost využít stávající.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Faldík
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 24.06.2007, 22:56 »

Díky za odpovědi.
Pro upřesnění uvádím, že se jedná o umístění na střeše čtyřpodlažního panelového domu - výška asi  15m, kde je stávající hromosvodová soustava poplatná stáří domu 35let. Jedná se o klasickou jímací soustavu pro ploché střechy tvořenou sítí 8mm FeZn (přesněji řečeno dnes již pouze Fe) se čtyřmi svody. Všechny kovové prvky jsou pospojovány a nejvyšší bod je cca 5m stožár STA.
Co se týče oddáleného hromosvodu bylo by asi velice problematické vzhledem k chystanému u místění stožáru zabránit přeskoku z jímací soustavy na stožár. Další problém který musím řešit je statická elektřina. V případě, že se mi na anténách vytvoří náboj, který není vhodně odveden do země, způsobuje nebývale velké rušení při příjmu. Tento jev se vyskytuje hlavně v mlze nebo při příchodu bouřky kdy ještě neprší. Někdy bývá dobře pozorovatelný při TV příjmu, kde při příchodu bouřek začne s časem zhoršovat obraz a při vzdáleném úderu blesku toto rušení náhle zmizí. S časem začne opět narůstat.
Vzhledem k charakteru provozu této anténí soustavy jsem spíše nakloněn pospojování, protože zařízení napojené na tuto soustavu jsou natolik drahá, že se v případě výskytu blesků nekompromisně odpojují a konektory se uzemňují. Jde mi hlavně o to, abych při úderu blesku (přesněji nějakého bočního bleskového kanálu) zavlekl dovnitř budovy co nejmenší část bleskového proudu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #5 kdy: 25.06.2007, 10:45 »

Pro co nejlepší navržení svodičů bleskových proudů bude potřeba znát parametry jednotlivých systémů (frekv. rozsah, typ konektoru, jaké je napájecí napětí) a zároveň vědět, zda je možno pod/na střechu umístit rozvaděč, kde by se tyto PO umístily. Bude potřeba do tohoto rozvaděče dotáhnout velice kvalitní , ,zem,,  .
Příklady PO pro TV signály:
http://www.dehn.cz/cz/pdf07/KK2007CZ/KK2007CZ.pdf
strana 32 např. DGA GFF obj. č. 909 705, nebo jiné, ale .... chtělo by to konzultaci  Mrknutí .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Martin Šťastný
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 02.03.2021, 15:45 »


Jsem elektrikář s šestkou ale v oboru automatizace a řízení.

Začal jsem trošku laborovat v oblasti radioamatérstv í a potřeboval bych na dům osadit antény viz foto. Chráničky na vedení budí dojem novostavby ale dům je již několik let zkolaudován bez hromosvodu.

Řeším otázku zda-li bude nutné řešit ochranu před bleskem komplexně nebo bude stačit provést např. uzemnění anténního stožáru svodem do základového zemniče. Na střeše je v plánu anténa/prut cca 5m nad hřeben a pokud budou další budou maximálně 1m nad hřeben. Dále je na střeše kovová stříška na komíně který má ale keramickou vložku.  Předpokládám že např. oddálený jímač u antény 5,5m nemá význam... Samozřejmě před realizací se provede projekt s tím problém nemám ale spíš mi jde dopředu o nějaké tipy z praxe jak se to u takto vysokých antén řeší. Samozřejmostí jsou pak na svody bleskojistky. Základový zemnič je také realizovaný takže není problém s napojením svodů.   Aktuálně je vysoká anténa instalovaná dočasně přes zimu s tím že před bouřkovým obdobím pokud neproběhně realizace ochrany tak se na léto sundá.


* upraveny1.jpg (145.15 KB, 850x638 - prohlédnuto 372 krát.)

* upraveny2.jpg (87.57 KB, 850x638 - prohlédnuto 390 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 02.03.2021, 18:53 »

"pětiosmina" na CB pásmo? Nebo "půlvlna"?

- schovat anténu do ochranného prostoru oddáleného jímače by bylo z hlediska ochrany dobrá volba, ale pro pásmo CB vychází rozměrově dost šíleně

- brát zářič antény jako jímač - tam je obrovský problém s tím, že různé cívky nebo transformátory v patě antény nemají často dostatečný průřez pro bleskový proud, pokud mají, stává se, že to cívka nevydrží mechanicky (viděl jsem "Céčka" rozházená po zahradě),  takže ani výborné uzemnění antény toho moc neřeší.

- nějaké koaxiální ochrany do svodu sice umožní služné připojení uzemnění ke svodu, ale zpravidla jdou na nějakých  2 - 2,5kA, což je tak na nějaké indukované špičky a ne na bleskový proud

Asi jsem vás nepotěšil, ale ideální řešení za rozumnou cenu budete těžko hledat
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #8 kdy: 02.03.2021, 19:02 »

Protože na snímku nikde nevidím protiváhy, domnívám se že jde o 1/2 antému.

Ostatní už tak nějak bylo řečeno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Martin Šťastný
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 02.03.2021, 19:31 »

Ano na foto je CB půlka bez protiváhy, další antény budou menší dipóly nebo yagi ale schované pod hřeben. Právě jsem se ve většině případů setkal s přímým uzemněním stožáru a antény.. tak nevím. Jak píšete pokud by byly antény nižší nebyl by to až takový problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #10 kdy: 02.03.2021, 20:35 »

Pokud máte strach z blesku, tak uzemnění antén pouze zmírní následky jeho úderu, ale riziko nevyřeší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 03.03.2021, 03:34 »

CB anténa (pásmo 27 MHz) je v každém případě (díky své délce 5,5 až  6,8m) "spotřební materiál". Myslím, že není anténa lambda 1/2, která by měla cívku udělanou tak, aby vydržela proud při přímém zásahu bleskem. Některé 5/8 (Sirio) mají velikou cívku udělanou z masivního měděného materiálu, kde nějaká šance sice je, ale není jisté, zda to vydrží sám zářič z hliníkových trubek.

 Před asi 15 možná 20 léty se stalo nějakému pražskému CB-čkáři, který měl anténu na vysokém paneláku, že do ní šel přímý zásah a část antény se roztavila. Je to JPP, neviděl jsem to osobně, ale tehdá se o tom na pásmu hodně hovořilo. Dá se říci, že pokud skončí nějaký incident s bleskem pouze zničením antény, tak je to úspěch a škoda přijatelná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Martin Šťastný
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 03.03.2021, 07:23 »

Tak samozřejmě o anténu nejde. To je to poslední co by mě v ten moment trápilo. Ano jde o zmírnění následků protože u rozměrů antény úderu určitě zabránit nejde. Já stejně uznávám názor že takovým přírodním vlivům se neporučí. Jde jen mi primárně o to jestli je nutný komplexní hromosvod nebo jenom svod z anténního stožáru do základového zemniče protože nějaký půl metrový jímač pár metrů od této antény asi bude mít minimální význam..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 03.03.2021, 08:03 »

Jímačem bude anténa, ovšem zřízení hromosvodu je určitě na místě, jeden svod do uzemnění v základové desce je málo. Je třeba si uvědomit, že bleskové proudy jsou obrovské a kvůli spolehlivosti odvedení takových proudů je dobré jejich rozložení a svedení více svody. Zabrání se tím též nadměrnému zahřívání materiálu svodů a případné riziko požáru. Je třeba také ošetřit možné přeskoky a paralelní výboje. Samotný aktivní prvek antény není spojen dostatečným způsobem se stožárem antény, elektrické propojení je pouze přes cívku v patě antény, která nemůže vydržet bleskové proudy, proto by bylo dobré vytvořit mezi aktivním prvkem antény a zemnícím systémem dostatečně dimenzované jiskřiště.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #14 kdy: 03.03.2021, 08:19 »

Mrkněte se na tyto díly eDEHN, kde se ochraně před bleskem pro antény věnuji:


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #15 kdy: 03.03.2021, 08:21 »

Osobní zkušenost s úderem blesku do CB antény.

Taky jsem měl 1/2vlnou anténu a byla instalovaná kousek vedle domu, na kovovém stožáru, který byl dobře uzemněn. Neměl jsme instalovány žádné ochrany proti přepětí, ale poměrně kvalitní spínaný zdroj, přestavěný z jiného napětí. Zvládal až 30A (vypínal někde okolo 32A) . CB Alamat s analogovým budíkem (je to cca 29let) . Kvalitní silný koaxiál, na tom jsem nešetřil a vřazený PSW metter s matchboxem.
Nevím jestli to byl přímý uder, nebo jen nějaký "bratříček",  ale po hromové ráně a otřesení domu, přestalo CBčko fungovat. Po "restartu" napájení zdroj naběhl, ale CBčko odešlo. Po zakoupení nového CBčka jsem zjistil, že vše ostatní přežilo, ale anténa byla o cca 10cm kratší. Stačilo jen povytáhnout poslední opálený díl a bylo to OK.

Pak jsem vložil na vstup koaxiálu do domu bleskojistku a tu přizemnil zvlášť FeZn tyčí. Nicméně pak už se mi nic podobého naštěstí nestalo.

Celková škoda byla okolo 5 tis (tehdy to byla spousta peněz) za CBčko a trocha práce. Naštěstí se nic jiného nestalo. CBčko jsem měl v té době u postele na nočním stolku a nechci ani pomyslet na to, co by se mohlo stát, kdybych zrovna vysílal, tedy držel mikrofon v ruce. V té době jsem samozřejmě neměl tolik zkušeností jako dnes. Byl jsem elektrikář který se teprve rozkoukával okolo sebe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 03.03.2021, 09:01 »

Moje osobní zkušenost za zhruba také 30let vysílání je, že v okamžiku, kdy nevysílám, mám stanice odpojené od antény, jejíž konektor mám uzemněn! Díky tomu jsem o žádnou stanici úderem blesku nebo statickým přepětím nepřišel. Je to pracnější, ale spolehlivé. Bleskojistky a jiskřiště ochrání dům a možná moji osobu, ale citlivou elektroniku těchto dnes procesorem řízených zařízení těžko. Dobré řešení je použít anténní konektor stejného typu jako na vysílačce (u CB je to PL 259) umístěný poblíž vysílacího pracoviště, který je oběma póly spojen s dobrým uzemněním silným měděným vodičem, nejlépe 16mm2 a tam mít anténu připojenou v době, kdy nevysílám - v bouřkovém období trvale a v době ,  kdy z nějakého důvodu nevysílám delší dobu i po ostatní části roku (známe ojedinělé bouřky i v lednu a únoru).


 CBčko jsem měl v té době u postele na nočním stolku a nechci ani pomyslet na to, co by se mohlo stát, kdybych zrovna vysílal, tedy držel mikrofon v ruce.

To by mohlo být hodně nebezpečné. Přesto znám lidi, kteří nepustí mikrofon za bouřky z ruky, dokud jim to nepráskne za domem. Jakmile se blíží bouřka, je dobré udělat potřebná opatření a přestat vysílat, žádná informace není tak cenná, aby se muselo riskovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Martin Šťastný
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 03.03.2021, 09:55 »

 a hlavně osobní zkušenosti. Samozřejmě ochrana odpojením zařízení při bouřce je ta nejlepší alespoň co se zařízení týče. Slyšel jsem spousty názorů že uzemnění antény nemám řešit že takových případů úderu blesku je minimum. Ovšem s tímto názorem se tak nějak jako viz. výše zmíněný elektrikář který se v této problematice rozkoukává nespokojím. Pokud se něco udělat dá není důvod to neudělat. Problém je to že mi jako laikovi přistálo několik rozdílných názorů od odborníku i radioamatérů a to mě v tom jenom zamotává. Zatím co mi z toho tak v souhrnu vychází je spojení anténního stožáru s jímací kompletní jímací soustavou + dodatečná ochrana svodů bleskojistkou i když je fakt že ty koaxy se nejspíše upálí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak dlouho zůstane vodorovná izolační distančka nevodivá pro blesk vlivem smogu?
 Co říkáte na tento krásný oddálený hromosvod?
 Co dělat, když je opravdu nejvyšším bodem na domu anténa?
 Jak u odd. jímače chránit anténu proti vedlejším výbojům blesku?
 Izolovat či připojit anténní stožár k jímací soustavě střechy?
 Ako určiť počet zvodov hromosvodu na RD?
 Viděli jste už někdo na bytovém domě hromosvod z HVI?
 Lze na novém hromosvodu udělat u komínu neoddaleny jimač?
 Může být svod oddáleného hromosvodu spojený s chráněným stožárem?
 Je správné spojit oddálený jímač se stožárem?
 Oddálený hromosvod názorně!
 Katalog Novinky DEHN 2016
 Jak nemá vypadat oddálený hromosvod?
 DEHN: Oddálené jímací soustavy pro fotovoltaické aplikace
 DEHN: Katalog hromosvodních součástí 2018
 Jak upevnit 2m oddálený jímač?
 Je vzdálený jímač umístěný vedle nebo nad chráněným objektem?
 Lze použít obrácený koncept izolovaného hromosvodu na ochranu antény?
 Kde seženu rozdělovač kabelu pro připojení 2 TV?
 Není málo antenní stožár přizemnit pouze na okap?
 Jak uzemnit anténní stožár?
 Jakým materiálem oddělit oplechování od anténního stožáru?
 Je nějaký jiný trik jak duchy odstranit, než opět přeskládal kabely do svazku?
 Bude anténní i síťový kabel v husím krku, rušit TV signál?
 Je možné sloučit TV signál z klasické TV antény a satelitu?
 Satelit pro společnou televizní anténu
 Je možné umístit na betonový sloup nn antény pro retranslaci datového spoje?
 Jak ochránit před bleskem anténu pod střechou a koaxial venkem?
 Co vše hrozí připevněním antény na jímač nebo je anténní stožár nejvyšší bod?
 Bude spolehlivě fungovat zásuvka TV/SAT zapojená jedním koaxiálním kabelem?
 Jakým způsobem byl ukládaný anténní koaxiální rozvod ve starych panelácích?
 Co vše je špatné na této anténě?
 Mám výložník satelitu připojit k hromosvodu, tak jak je připojeno vše okolo?
 Jak ochránit anténní svody a LAN vedoucí do bytu?
 Nevíte co je to za podivný SAT konektor?
 Jak uzemněnit anténní sloup s více spotřebiči?
 Lze nějak zapojit dva kabely do zásuvky TV+R+SAT?
 Jak bezpečně uzemnit anténu na střeše bez hromosvodu?
 Jak vidíte problematiku připojení anténních stožárku na hromosvodovou soustavu?
 Kam zapojit zemnící kabel RJ45 PoE bleskojistky?
 Opravdu nezemnit anténní stožár?
 Jak se chrání kouřové signály před přepětím?
 Q: Garantují dodavatelé IT ochranu před přepětím?
 Ake su rizika pospojenia antenneho stoziara s kostrou rozvadzaca v panelaku ?
 Mikroexpo 2023 19.7.2023 – 17. ročník - Uherské Hradiště

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 24 dotazů.