Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  PROFI zóna.
| |-+  OSVĚTLOVÁNÍ, svítidla, světelné zdroje, technika a principy
| | |-+  Jaký je váš názor na umístění svítidla nad kuchyňským dřezem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký je váš názor na umístění svítidla nad kuchyňským dřezem?  (Přečteno 28720 krát)
Marcela Pavlová
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 22.01.2007, 22:23 »

Dobry vecer,
predesilam, ze jsem laik, ale snad to nevadi k tomu, aby mi nekdo z odborniku poradil.
Planujeme kuchynskou linku v hrube stavbe a drez mame naplanovany pod okno. Nad drezem jsem si predstavovala osvetleni, podobne, jako se dava pod horni skrinky, problem je vsak v tom, ze nad drezem bych ho chtela mit uz pod parapetem. Drez bude na pracovni plose ve vysce 90cm a parapet je planovany ve vysce 120cm. Existuje nejake svitidlo, pripadne pozadavek na IP svitidla, ktere by se mohlo do techto mist instalovat? Rozvody se budou teprve delat, takze se mohu prizpusobit, zda to bude do zasuvky, nebo do krabice. Rovnez je mozne jeste zmenit vysku parapetu, okna jeste nejsou vsazena. Pote, co jsem precetla diskuse o zasuvkach nad drezem na tomto foru bychom zrejme dodrzeli normu, kdyby byl parapet ve vysce 130cm a svitidlo pod nim? Tj. od drezu by bylo vzdaleno dokonce temer 40cm (drez ve vysce 90cm).
Byl by problem s osazenim zarivky nebo jineho sviridla s potrebnym IP timto vyresen, anebo mam na to skutecne zapomenout a osvetleni zavesit na strop?
Dekuji za radu!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 22.01.2007, 22:33 »

Když budete mít dřez přímo pod oknem, tak opravdu potřebujete mít v místech parapetu nějaké svítidlo ?
Jestliže ano, jak asi daleko od dřezu bude nějaká nejbližší HORNÍ skříňka oné linky?

PS : Jestli Vy jste laik, tak to by mne potom zajímalo, odkud víte co znamená zkratka IP, kterou naprosto správně používáte  to cumim
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Marcela Pavlová
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 22.01.2007, 22:44 »

No ony ty horni skrinky totiz na te stene s oknem vubec nebudou. Nejblizsi stena vlevo i vpravo od okna je 105cm a tam budou horni skrinky hloubky ca 35cm, cili od okna, ktere ma sirku 120cm a pod nim drez bude hrana hornich skrinek vzdalena cca 70cm. Nad drezem potrebuji kvalitni osvetleni a nejak se mi nezda svitit si "pod ruce" od stropu (priklad cisteni kurete po nasich slavnych drubezarnach a podobne speci.)
Nekdo mi radi dat nad drez do stropu bodovky, ze to bude stacit, bohuzel s bodovkama nemam zkusenost, abych byla presvedcena o tom, ze to staci a navic strop nebude se SDK podhledem, do ktereho by se bodovky zapustily.
SNad jedine nejake bodovky se "stinidlem" na otocnem raminku, kterym by slo svetlo smerovat... ale - kolik a jake silne/vykonne zarovky/hal.zarovky bych tam mela pouzit? (pozn. pro osvetleni tech cca 120-180 cm pod oknem).

PS: Jsem laik (ekonom),  ale protoze toto resim uz nejakou dobu, tak sbiram informace kde se da. Pri stavbe domu se clovek priuci par remesel navic  Mrknutí Ja bych to opravdu vedet nemusela, ale kdyz jsem s timto dotazem zavitala do nekterych prodejen, at mi doporuci svitidlo, pani/slecny jen kroutily hlavou se slovy "vite, oni vyrobci dnes uz IP ani neuvadeji..." a po dotazu na kryti mi ukazuje zarivku se slovy "no tato ma takovy masivnejsi kryt" Šok
Skoda, ze jsem toto forum neobjevila driv!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Veceřa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 22.01.2007, 23:00 »

Doporučuji halogenové bodovky na 12 V, umístěné nad deskou/oknem. Mám v kuchyni již 13 let a nedám na ně dopustit. Prodává se jich spousta variant. Já mám na dvojitém lanku nataženém pod stropem 5 ks 12V/20W ve výšce cca 2,8m (mám vyšší strop, 3,6m) a perfektně osvícenou linku dlouhou 4m. Světlo je velmi příjemné pro oči, přitom ostré a jasné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 22.01.2007, 23:15 »

Jak uvádí kolega Večeřa, taky bych se přimlouval za svítidla na bezpečné napětí (12V).
Svítidla na 230V, bez ohledu jestli žárovková nebo zářivková, která mají vyšší IP mají jednu vadu. Jejich design se totiž musí přizpůsobit právě onomu vyššímu krytí. Prostě žádná velká paráda to nebývá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Naseptavac
« Odpověď #5 kdy: 23.01.2007, 18:53 »

No, mozna hloupy nazor, ale co parapet prodlouzit a pod nej schovat svetelny zdroj na 12V? V pripade bodovek je nutne zajistit chlazeni...  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vladimír Šťavík
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 23.01.2007, 19:42 »

Řešili jsme podobný problém. Kuchyňská linka 90 cm, dřez v rohu. Na obou stěnách u rohu okna s parapetem ve výšce 105 cm. Nad okny je osvětlovací rampa se zabudovanými halogenovými světly na 12 V. Do rampy je zapuštěna kolejnice pro možné umístění záclony. Rampa je ve výšce asi 250 cm a tvarově přízpůsobená horním skříňkám vedle oken. Materiál se dá koupit v polotovarech a rampu dodal na míru výrobce kuchyňské linky.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #7 kdy: 23.01.2007, 21:19 »

Protože byl dotaz položen v odborné sekci, odpovím :
I když existují názory, že na prostor džezu v bytové kuchyně se nevztahuje ČSN 33 2000-7-701 čl. 701.55 N1, já si to nemyslím. Proto i výběr a umístění svítidla musí být v souladu s výše uvedenou ČSN. citace: ...."b) ...umístěno svítidlo ... spodní okraj 1,8m nad podlahou ... zdroj světla musí být kryt ochranným sklem. ...vnější části svítidla je li níž než 2,5m musí být z trvanlivého izolantu. Je-li níž než 1,8m musí být chráněno např. kočem nebo nárazuvzdorným krytem. ...krytí min. IPx1. ...Spodní kryt však nesmí být níž než 0,4m nad horním okrajem umyvadla nebo dřezu."...  (kráceno)
Do výše uvedených podmínek je potřeba se vejít a pouze v tomto rámci lze kvalifikovaně navrhovat a vybírat možná řešní.
Osobně bych navrhoval halogenové bodové reflektory na otočném ramínku umístěné na stropě nad pracovní deskou. Osobně mám doma stejné řešní a i 10W malé reflektory, cca 1m od sebe nad prac.deskou  poskytují dostatek světla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 24.01.2007, 13:12 »

 Mrknutí  Myslím, že nejrozumnější by byla spolupráce s bytovým architektem a autorizovaným projektantem elektro.
Architekt navrhne nejvhodnější polohu a projektant tam do správného prostoru umístní to nejvhodnější svítidlo.
Druhá možnost je spolehnout se na velmi zkušeného elektrikáře, který ví jaké svítidlo  a kam - může vám "přidržením svítidla " naaranžovat nejlepší a nejvhodnější způsob.
Bez dokumentace případně foto se špatně radí i když....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 24.01.2007, 22:15 »

TO Karvánek :
Samozřejmě máte pravdu co se týká požadavku ČSN 33 2000-7-701. Ale zrovna v případě osvětlení u dřezu zde vidím prostor i pro jiné řešení.
Mě osobně moc nevadí bodovky (samozřejmě na SELV),  umístěné na spodní straně horních skřiněk kuch.linky.
Sám jsem to takhle doma spáchal. Bodovka sice není přímo nad dřezem,ale nad jeho odkapávací plochou, ale i kdyby byla přímo nad,tak co by se mohlo stát ?

Teď to dost přeženu, ale i kdyby byl někdo tak nedočkavý při výměně vadné halogenky, nevypnul si to, měl mokré ruce a strkal prst dovnitř tak se stane co? NIC (max.12V SELV).
I kdyby někdo umýval tak zuřivě, že by svítidlo postříkal tak co se stane? NIC (12V SELV).

A jestliže nám ona citovaná norma připouští v těchto místech umístit zásuvku 230V do vzdálenosti min.20cm od hrany umývacího prostoru, tak mi bodovka 12V SELV, třeba přímo nad ním připadá daleko bezpečnější. vegeeet
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #10 kdy: 24.01.2007, 22:55 »

Jistě SELV, proudový chránič... možností je dnes řada, je to na zvážení kvalifikovanéh o odborníka. Vždy je třeba zvolit taková opatření, aby byl splněn (bezpečnostní) smysl ČSN. Pro ty, kteří  nejsou takového vhledu do smyslu normy schopni, či ochotni, zbývá použít normou doporučovaného řešení, protože se má za to, že to je vždy správné.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 22 dotazů.