Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak bezpečně nainstalovat zásuvky do dřeva?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak bezpečně nainstalovat zásuvky do dřeva?  (Přečteno 29553 krát)
Jan Půhoný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



WWW
« kdy: 26.12.2006, 16:40 »

Jak bezpečně nainstalovat zásuvky do dřeva - lišta nad kuchyňskou linkou, ve ktere je osvetleni a maji tam byt i zasuvky. Nechci to davat do krabicek "na" s nehorlavou podlozkou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 26.12.2006, 18:08 »

Použijte např tyto : http://www.abb-epj.cz/catalog.asp?thema=5630&category=2312
nabo http://www.abb-epj.cz/catalog.asp?thema=5632&category=2308.
Výrobce (ABB) deklaruje při použití bezšroubových provedení možnost montáže do B, C1, C2 i C3funny
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jan Půhoný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



WWW
« Odpověď #2 kdy: 27.12.2006, 15:59 »

Takže nemusím použít ani žádné zapuštěné krabice pod zásuvky?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #3 kdy: 27.12.2006, 21:05 »

Nóó, bez krabic, to by bylo poněkud brutální  Zlej ,  krabice do hořlavých podkladů dodává mimo jiné Kopos Kolín (jsou stejného tvaru jako do sádrokartonu, ale jsou béžové). PS. v katalogu ABB jsem se o možnosti vynechat přístrojové krabice nic nedočetl  ?? .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Půhoný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



WWW
« Odpověď #4 kdy: 27.12.2006, 21:15 »

Píše se tam, že při použití bezšroubových typů zásuvek ze sortimentu pro montáž na hořlavé materiály tyto splňují možnost montáže na podklad hořlavosti C3, proto mě napadlo, že by to mohlo jít i bez krabic, ale přišlo mi to také jako scestná myšlenka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Němec
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 29.12.2006, 00:18 »

řešili jsme to tu už několikrát, osobně jsem to několikrát konzultoval a realizoval. Bez krabic ani náhodou. Přístroj pro montáž do materiálu C2 a pod. vám zajistí to, že pokud bude hořet, jeho odkapávající plast nebude šířit požár. Takže zepředu je ochrana proti šíření požáru na zásuvce, zezazu to musí zajistit ta krabice. Podotýkám že do C3( laminovaná dřevotříska) znám pouze krabice z KOPOSU. Pozor na perfektní zapuštění.
Hodně zdaru a život bez požáru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 29.12.2006, 23:58 »

Podotýkám že do C3( laminovaná dřevotříska) znám pouze krabice z KOPOSU.

Jistě, dosud bylo při montáži do C3 prakticky možné použít jen krabici z Koposu. Když neberu v úvahu sádrové lože a jiné anachronismy.
Ale jestliže ABB vyvinula přístroje do C3, tak pod ně ještě dávat krabici do C3 mi připadá zbytečné.
Stejně jako podkládat svítidlo označené F v trojúhelníku.

Zatím jedinou podmínku pro správnou funkčnost těchto přístrojů (pro C3) jsem se dočetl zde http://www.abb-epj.cz/argument.asp?thema=5103&item=35622&category= a tou je rovný vodič v bezšroubové svorce.
Teď si ale uvědomuji, že nevím, jak bych měl při revizi zkoumat, je-li připojený vodič dostatečně rovný. Že bych každou zásuvku rozebíral a rval dráty ze svorek ?

V každém případě jsem zaslal do ABB ohledně krabic pro přístroje vhodné do C3 dotaz a jakmile bude zodpovězen, ihned tady výsledek zveřejním.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #7 kdy: 30.12.2006, 13:04 »

Ze stránek ABB: http://www.abb-epj.cz/argument.asp?thema=5103&item=35626&category=

Datum vložení: 14.7.2006 12:09:52
Od: Zdenka Holá <denny@cenega.cz>
Předmět: Zasuvky do hořlavých materiálů
,chtěla bych se zeptat ,zda mi poradíte s rešením následujícího problému - potřebuji doporučit vhodné krabice a zásuvky do hořlavého materiálu - konkrétně se jedná o 1cm desku ze stejneho materialu jako jsou kuchynské pracovní desky(v kuchyni to bude použito místo klasických obkladů) Za touto deskou bude pouze sádrokartonová prička. Děkuji za odpověd

Vzhledem k tomu, že neznáte stupeň hořlavosti pracovní kuchyňské desky, bude nutno použít dvouplášťovou krabici, která je určena do všech hořlavých materiálů (např. KI 68L/1 od firmy Kopos Kolín). Na instalační krabici lze použít přístroje designu Tango® v barevném provedení D (béžová) a S (šedá) a designu Time® v barevném provedení 08H (titanová) a 33H (šampaňská),  které jsou určeny na hořlavé podklady o stupni B, C1, C2.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jan Němec
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 02.01.2007, 11:00 »

To: Kamil Novák
ABB již svou odpověď zveřejnila na svých stránkách, bez krabice do materiálu pro danou třídu hořlavosti to prostě není čisté. Bohužel laminovaná DTD je ve třídě C3. Nevím proč, ale je tomu tak. Proč krabici jsem si dovolil napsat již  ve svém předešlém příspěvku. Zásuvka v provedení do C3 se liší pouze plastem, který při odkapávání nezapálí jiný materiíl, ale kryt je zvenku. Požár se vám může šířit i materiálem stěny, nebo její dutinou. A proto ty krabice. Osobně krabice C3 z hloubi duše nesnáším, před montáží si ji zkuste složit i se strojkem, abyste viděl jak se kryje rám krabice s rámem přístroje. Je to u některých designů hodně náročné na zapracování. Zatím nejlepší nářadí na to je horní fréza. Vše ostatní trochu štípe ten laminovaný povrch a je nepřekryjete to rámem přístroje. Na tu krabici počítám běžně hodinu a půl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 17.01.2007, 18:55 »

Máte pravdu, odpověď mi už poslali :

Citace
Dotaz :
Datum vložení: 29.12.2006 23:08:04
Od: Kamil Novák <elektrorevize@seznam.cz>
Předmět: Krabice pod zásuvky do C3
U některých zásuvek z vašeho sortimentu deklarujete možnost montáže do hořlavých podkladů stupně C3. Nezáleží v tomto případě tedy na typu použité krabice?

Odpověď :
Pro montáž výrobků určených do hořlavých podkladů je nutno vždy použít speciální krabice, které jsou určeny do požadovaného stupně hořlavosti.
V našem sortimentu krabice určené do hořlavých podkladů stupně C3 sice nenajdete, ale běžně je dodává např. Kopos Kolín).

Abych se přiznal, tak v tom případě mi nějak uniká důvod, proč bych měl použít C3 strojek, když stejně musím použít C3 krabici. nenene
Dotazoval jsem se na to přímo u ABB, ale zatím bez odpovědi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #10 kdy: 25.01.2007, 18:39 »

Odpověď už dorazila :
http://www.abb-epj.cz/argument.asp?thema=5103&item=35622
Citace
Datum vložení: 1.1.2007 22:32:27
Od: Kamil Novák <elektrorevize@seznam.cz>
Předmět: Krabice pod zásuvky do C3 - podruhé
Děkuji za odpověď. Můžete mi sdělit, jakou výhodu tedy přináší použití vašich výrobků, určených i do C3, jestliže je i v tomto případě nutné použít krabic do C3 ?
Zavedením možnosti montáže našich výrobků do všech stupňů hořlavosti  B, C1, C2, C3 odpadá elektroinstala térovi zjišťování, o jaký typ hořlavého podkladu se jedná.
Pro montáž výrobků ABB do všech stupňů hořlavosti je současně nutno použít i odpovídající krabici - viz katalog Kopos Kolín.

Ale stupeň hořlavosti jsem přeci nemusel řešit ani dřív, když byla použita krabice s Koposu. Takže mi nějaká výhoda v použití strojků z ABB-EPJ stále uniká. Jsem v rozpacích
Nehledě na fakt, že volba co a kam použít by se asi neměla řešit ař při vlastní montáži. Co by potom dělali projektanti ? Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #11 kdy: 25.01.2007, 21:11 »

Tak to sem teda jelen. Odpovědi ABB vlastně popírají možnost použití jejich "speciálních přístrojů do věech hořlavých podkladů" bez použití speciálních krabic do hořlavých podkladů. K čemu tedy ta speciálnost přístrojů je dobrá?
Dovedl bych si představit kombinaci : obyčejná krabice do dutých příček + spec. přístroj od ABB. Ale to podle ABB nestačí. Hmmm, tak asi zůstanu u normálních přístrojů a speciálních krabic.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #12 kdy: 25.01.2007, 22:17 »

TO Karvánek
Přesně jak píšete. Navíc v tomto případě nejde (kupodivu) asi ani o peníze, protože speciální přístroje do C3 nejsou nikterak dražší než nespeciální.
Buď se chtěla ABB blejsknout před konkurencí a nebo se jedná o bezpečnost 2 (na druhou).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Petr Přikryl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 03.02.2007, 14:45 »

V chytré knížce jsem našel toto. Zásuvky provedení Classic a Tango mají krycí víčka z materiálu, který není odolný proti šíření plamene. Při montáži do hořlavých hmot musejí být podkládány nehořlavou tepelněizolačn í podložkou tloušťky 5mm. Takže podle této knihy krabička C3 ?? ale pod víčko lignát. Nádhera asi si to doma udělám :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Němec
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 05.02.2007, 08:17 »

Přátelé, o pár příspěvků výše je odpověď, proč krabici i strojek do hořlavé hmoty trochu jiný. Krabice vám jistí požár dutinou, strojek, nebo spíš jeho plast, jistí to, že při požáru sám odkapáváním nezapálí tu desku z venku. Alespoň takto to bylo kdysi osvětleno mi. Trochui to omezuje při výběru barev, ale co se dá dělat. Béžová a šedá jsou taky prima barvičky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
sigut
« Odpověď #15 kdy: 07.02.2007, 07:42 »

Jistě, dosud bylo při montáži do C3 prakticky možné použít jen krabici z Koposu. Když neberu v úvahu sádrové lože a jiné anachronismy.
Ale jestliže ABB vyvinula přístroje do C3, tak pod ně ještě dávat krabici do C3 mi připadá zbytečné.
Stejně jako podkládat svítidlo označené F v trojúhelníku.Zatím jedinou podmínku pro správnou funkčnost těchto přístrojů (pro C3) jsem se dočetl zde http://www.abb-epj.cz/argument.asp?thema=5103&item=35622&category= a tou je rovný vodič v bezšroubové svorce.
Teď si ale uvědomuji, že nevím, jak bych měl při revizi zkoumat, je-li připojený vodič dostatečně rovný. Že bych každou zásuvku rozebíral a rval dráty ze svorek ?

V každém případě jsem zaslal do ABB ohledně krabic pro přístroje vhodné do C3 dotaz a jakmile bude zodpovězen, ihned tady výsledek zveřejním.

Byl jsem stejného názoru.
Svítidlo na obrázku je označeno symbolem F v trojúhelníku  ...


* Požár zářivkového svítidla[1]. 2 JPG_640x480.JPG (60.17 KB, 230x153 - prohlédnuto 1063 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #16 kdy: 12.11.2008, 15:26 »

Navazuji na tuto starší diskusi, neboť se mezi nábytkáří začíná nebezpečně šířit typ zásuvky SZ 16 od SEZ - viz http://www.sez.sk/files/k2%20%20v3-1%20%20sk%20-%20domove%20spinaee%20a%20zasOvky%20-%20preview.pdf,  strana 16 + 17.

Nechápu, proč někdo vyrábí vestavnou zásuvku do nábytkových desek, schválenou pro montáž max. do C2, když valná většina nábytku se dnes vyrábí z různých dřevovláknitýc h, pilinových a podobných materiálů, které jsou vesměs stupně hořlavosti C3 (postaru).  Šok

A nábytkáři a jiní truhláři je do těchto materiálů v klidu montují ......  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je povoleno mít zásuvku na 230V nad sporákem (pod digestoří)?
 Prosím o radu v akej minimálnej výške maju byť umiestnené zásuvky a vypinače?
 Kam umístit zásuvku pro holicí strojek, když není kam?
 Nízký počet zásuvek jako závada?
 Jaký je váš názor na umístění zásuvky za kuchyňským dřezem?
 Jaké byly normové hodnoty výšky vypínačů v minulosti?
 Mohu mít v jedné místnosti zásuvky napájené z více fází, než z jedné?
 Do jaké výšky doporučujete zásuvky v kuchyni?
 Jak nízko mohou být umístěny zásuvky v zahradní chatce?
 Existuje zástrčka na 230V pro montáž do zdi?
 Za kolik zásuvkových vývodů se počítají zásuvky v násobných rámečcích?
 Možem dať zásuvku na dřez s krytím IP44?
 Jaká má být vzdálenost TV a PC zásuvky od zásuvky 230V?
 Kolik je maximální počet zásuvek na 1 jistič?
 Jaká má být výška elektrických zásuvek nad podlahou?
 Je definován požadavek na volný prostor před zásuvkou?
 Jak umístit zásuvku 230V na sloup venkovního osvětlení?
 Jak umístit dvě dvojzásuvky?
 Jak moc byste věřili takovému čtyřnásobnému adaptoru?
 Líbí se vám zahradní zásuvkové boxy ABB?
 V jaké výšce musí být instalována zásuvka pro připojení topného žebříku?
 Zásuvkové obvody a zařízení pro bezpečnostní účely ve zdravotnických prostorech
 Jak zasunout komodu ke zdi aniž bych nemusel zrušit zásuvku ?
 Je možné zavesiť elektrickú zásuvku zo stropu?
 Jaká je minimální instalační výška zásuvek 230V/16A v gastroprovozu?
 Řeší současné normy zásuvky nad sporákem ?
 Aká je výška osadenia elektrických zariadení v podzemných podlažiach?
 Môže byť zásuvka 230V otočená o 180 stupňov?
 Jak ukončit přívod 230V pro datový rozvaděč?
 Montujete raději 3f zásuvky 16A, 32A na nebo pod omítku?
 Je nízké osazení lištové zásuvky 230V od podlahy v souladu s normami?
 Může být zásuvka 230V u požární nádrže?
 Lze použít servisní soklovou zásuvku v plastové rozvodnici izolace II.?
 Neodporuje zásuvka 15cm nad zemí na nekrytém schodišti na terasu k bazénu ČSN?
 Je možné umístit zásuvku v kuchyňské lince přímo pod přívod vody?
 Může být venkovní zásuvka pod vodovodním kohoutem?
 Je zakázáno instalovat zásuvku za mikrovlnnou troubu?
 Jak daleko a jak vysoko může být zásuvka 230V u venkovní vířivky?
 Je definována vzdálenost zásuvky od plynoměru?
 Lze na elektroměrovém rozvaděči instalovat 3f 32A zásuvku?
 Které nové předpisy řeší instalaci venkovní zásuvky v prostředí AD5?
 Zvláštní požadavky na zásuvková spojení
 Jakou vzdálenost otvorů pro vícezásuvkové osazení?
 Jaký počet zásuvek v bytě lze označit za dostatečný?
 Jakou máte zkušenost s údržbou se zásuvkami v energetických zemních sloupcích?
 Mohu v koupelně vyřešit "kolizi" s normou oddělovacím trafem?
 Je možné umístit v koupelně v zóně 3 zásuvky na omítku?
 Jak osadit zásuvku na pootočenou krabici o 45°?
 Je možné umístit zásuvku v koupelně pod umyvadlem?
 Kde jste sami instalovali zemní zásuvkové skříně?
 Za jakých podmínek lze instalovat zásuvku 230V do podlahy obývacího pokoje?
 Zásady připojování zásuvek 230V včetně ochranných vodičů

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.046 sekund, 23 dotazů.