Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Proč se v některých spínacích zásuvkách spíná pracovní nulový vodič?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč se v některých spínacích zásuvkách spíná pracovní nulový vodič?  (Přečteno 39964 krát)
Daniel Veceřa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 21.12.2006, 00:17 »

To pan Beláň>není vždy jeden z pracovních vodičů spojen "kdesi" se zemí?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Skipala
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 23.12.2006, 15:00 »

Proč se v některých spínacích zásuvkách spíná pracovní nulový vodič?

Protože u dnes správně připojeného spotřebiče nezáleží na polaritě L a N.

Představte si aut.pračku,u níž dojde ke zkratu na začátku topné spirály.Když bude v zásuvce L vlevo,vyhodí jistič.Když pračku přepojíte do zásuvky s L vpravo,tak spirálou začne procházet proud a zjistíte to až bude pračka hořet "jasným plamenem".Nikdy bych zásuvku nikomu s fází vpravo nezapojil,protože výše uvedenou závadu nemůžete vyloučit a vždy je lepší opravit vadný spotřebič než vysušovat dům po zásahu hasičů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Merick Kir
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #20 kdy: 23.12.2006, 15:32 »

To Skipala Petr:
Pozoruhodne! Mohl byste prosim nakreslit ilustrativni schema? Myslím pro lepsi pochopeni.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #21 kdy: 23.12.2006, 16:41 »

TO: Skipala

Můžete prosím uvést, jak zjistím který z konců topných spirál je začátek a který konec, a jaký to má vliv na funkci?
Já osobně do nevím a ani nepoznám!  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Daniel Veceřa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 24.12.2006, 11:39 »

TO: Veceřa

Ocituji část z ČSN 33 2180 čl. 3.8:

"Jednopólové vypínání silových obvodů spínači je dovolené jen ve světelných obvodech do 250V a do 1000W a v obvodech jejichž jeden pól je spojen se zemí.

To pan Beláň> nevím jestli byl můj dotaz nevhodný, ale přibyl mi mínus v karmě, takže asi ano. Ale stejně si myslím, že vždy je v TN-C i TN-C-S jeden z pracovních vodičů spojen se zemí. A vypínač na středním vodiči mi připadá špatně jen pro 3 fázový spotřebič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Skipala
*
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 25.12.2006, 12:21 »

To Skipala Petr:
Pozoruhodne! Mohl byste prosim nakreslit ilustrativni schema? Myslím pro lepsi pochopeni.
Zde je náčrt.Omlouvám se za špatnou kvalitu,ale musel jsem trochu improvizovat-nemám skener.


* spirála pračky a zkrat.JPG (26.06 KB, 473x643 - prohlédnuto 1052 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 25.12.2006, 19:26 »

Hmmm, zajímavé a u automatické pračky není termostat provozní a havarijní ? Ten nedovolí překročení teploty vody,  nehledě na to,  že konstrukce topného tělesa   má dráty pro připojené  na spirálu až ve vodě pračky. A zkrácením spirály dojde ke zvýšení příkonu, nárůstu proudu a podstatnému zkrácení životnosti tělesa ,  pokud nevybaví dříve jistič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 26.12.2006, 00:26 »

Omluvám se termostat by to nevypnul to je pravda. špatně jsem se podíval. Ale ostatní platí. A pokud se nemýlím tělesa jsou instalována na gumové těsnění, aspoň já to tak mám v pračce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #26 kdy: 26.12.2006, 18:57 »

TO: Večeřa
To pan Beláň> nevím jestli byl můj dotaz nevhodný, ale přibyl mi mínus v karmě, takže asi ano. Ale stejně si myslím, že vždy je v TN-C i TN-C-S jeden z pracovních vodičů spojen se zemí. A vypínač na středním vodiči mi připadá špatně jen pro 3 fázový spotřebič.

Na Vaše dotazy jsem již nereagoval, protože si myslím, že se ptáte na věc, na kterou jsem jednoznačně odpověděl, a tak bych se jen opakoval.  Nerozhodný

Proč vám přibyl mínus v karmě to nevím, a nechápu, proč to dáváte do souvislosti se mnou?  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #27 kdy: 26.12.2006, 22:55 »

Pane Skipalo, váše malůvka je zajímavá, leč jsem nepostřehnul ochranný prvek to je dvoupolový prvek - thermopojistka ve vašem obrázku a dále pak na termostatu to je ok. To vše když zapojím na spirálu tak to bude funkční. To ,  co jste uvedl je jen Vaše nějaká teorie - v praxi jsem se s podobným způsobem nesetkal.  Proč to tvrdím? Vámi kreslený zkrat může být v bodu A i v bodu B. Co když dojde k průrazu v bodu C,nebo G? Zkuste laboratorní cvičení žáka odborného účiliště: zdroj 240/24 ,  kovový pásek jako obal, spirálu, křemičitý písek, ampermetr, voltmetr a podle vaší předlohy to zapojte. No a to je vše. O výsledcích pokusu nás neprodleně informujte. Díky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Bilík
*
Offline Offline



Slaboproud, domovní instalace, MaR


« Odpověď #28 kdy: 20.12.2016, 22:01 »

To pan Beláň> nevím jestli byl můj dotaz nevhodný, ale přibyl mi mínus v karmě, takže asi ano. Ale stejně si myslím, že vždy je v TN-C i TN-C-S jeden z pracovních vodičů spojen se zemí. A vypínač na středním vodiči mi připadá špatně jen pro 3 fázový spotřebič.
Je to sice staré téma, ale chybí tu jasné uzavření. Ano, jeden pol je vždy spojen se zemí, ale pokud nevíte který (a to v tomto případě nevíte),  musíte vypínat oba. Jinak může nastat situace, že vypínáte ten, který je spojen se zemí, a to norma výslovně zakazuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Čestmír Kubáček
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



WWW
« Odpověď #29 kdy: 30.12.2016, 20:38 »

Nepodovil se někdo tomu nákresu? Ať umístím fázi kamkoliv, doleva nebo doprava, vždy bude za jističem. Takže ať vede z vidlice faze hňedou nebo modrou, ať se vyzkratuje kdekoliv, vždy bude zkzat za jističem proji zemi, vodě, čemukoliv. Tedy nemá ani podle obrázku 2 jak co shořet
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #30 kdy: 31.12.2016, 12:07 »

A abychom nemuseli řešit kde, v jakém místě, se může topné těleso poškodit, prorazit, použijeme zásuvkový okruh s proudovým chráničem. A tam je víc než pravděpodobné, že chránič zareaguje dřív, než dojde "k hoření jasným plamenem".

A pokud jde o jednopólové spínání, to se často používá jako tzv. funkční spínání. Tam není vypínač proto, aby zajistil bezpečně beznapěťový stav. Tam je proto, aby ukončil nebo spustil nějakou funkci. A je jedno, jestli je to vypínač u lampičky nebo termostat v přímotopu,...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: 1 [2] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.067 sekund, 23 dotazů.