Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Proč se v některých spínacích zásuvkách spíná pracovní nulový vodič?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč se v některých spínacích zásuvkách spíná pracovní nulový vodič?  (Přečteno 39959 krát)
Radek Tichý
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 11.12.2006, 17:51 »

Jaké to má výhody proti spínání fáze?
Příklad takové zásuvky:
http://www.dufakotle.cz/store/goodsdetail.asp?strGoodsID=ELBODH7
Dají se takové zásuvky použít i v bytech s dvouvodičovým rozvodem?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Bartoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 11.12.2006, 18:06 »

Výrobek vypadá hezky, ale přeci jenom první, co mě napadá, je, že vypínat jenom nulák je nebezpečné. To berte ale jenom jako můj podvědomý postoj, který by se sice dal celkem snadno odůvodnit, ale možná nevím něco důležitého, co ví někdo jiný. Nechť se tedy vyjádří někdo povolanější. Pro nějaké specifické účely by to třeba mohlo být dobré.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Bartoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 11.12.2006, 18:15 »

Jo a ještě tam byla otázka, zda to lze použít i bytech s dvouvodičovým rozvodem.

Můj názor: Dá. Ale podle schématu soudím, že bude pořád sepnutá, čili v podstatě nefunkční (i když stále funkční v tom smyslu, že bude nejen "pod napětím",  to je zdá se vždycky, tedy samozřejmě pokud je zastrčena v zásuvce pod napětím, ale stále bude umožňovat uzavření obvodu a tedy i průchod proudu, čili bych si vypůjčil lidový termín a použil ho trochu jinak, bude i stále "pod proudem").
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #3 kdy: 11.12.2006, 19:28 »

To ví jen elektrotechnic ký pánbůh a nebo výrobce, co ho k tomu vedlo, že se vypíná zrovna nulový vodič, že by konstrukční důvody ? I když po pravdě je to fuk.
Jinak váš názor je mylný. Přívod do do zásuvky ve zdi je sice dvouvodičový, ale výstup z ní je třívodičový (dvě zdířky, třetí je kolík). Přes ten adaptér se to jen "žvejkne",  takže vypínat to bude.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Daniel Veceřa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 11.12.2006, 19:34 »

Vždyť je to přece úplně jedno, jestli rozpojíte jednu nebo druhou stranu obvodu.   Mrknutí
Hlavně nerozpojovat ochranný vodič!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Rotrekl.
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 11.12.2006, 19:39 »

Tvrzení o vypínání nulového vodiče (nazývaného správně „střední“) je nesmyslné. Jak může někdo vědět, jak bude zapojena zásuvka, do níž budou hodiny připojeny ?  I když určitě více než 90 procent zásuvek má střední vodič vpravo, není to pravidlo, a kdyby byl vypínán levý vodič, někdo by namítal, že někdo může mít fázi vpravo.

Nechápu Vaši otázku, pane Tichý, na dvouvodičovou soustavu. Snažím se přemýšlet, ale nenapadá mne jediný rozdíl ve funkci spínacích hodin oproti trojvodičové soustavě.
Obecně vzato, dvouvodičová soustava je nebezpečná díky přechodovým odporům na vodiči PEN, což znamená, že se na ochranném kolíku může objevit napětí proti zemi. S živými pracovními vodiči ve spotřebičích to nesouvisí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Bartoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 11.12.2006, 20:42 »

Jinak váš názor je mylný. Přívod do do zásuvky ve zdi je sice dvouvodičový, ale výstup z ní je třívodičový (dvě zdířky, třetí je kolík). Přes ten adaptér se to jen "žvejkne",  takže vypínat to bude.

Jo jasně, jsem blbej, v zásuvce ve zdi je to sice propojeno (PE a N),  ale od té "zasouvací zásuvky" směrem ke spotřebiči ne. Pokud to teda někdo nepropojil ve spotřebiči nebo v navazující prodlužovačce, což nepředpokládám . Já osobně jsem se se "zasouvacími zásuvkami" dosud nesetkal (nepočítám-li smrdítko, které se strčí do zásuvky).

To ví jen elektrotechnic ký pánbůh a nebo výrobce, co ho k tomu vedlo, že se vypíná zrovna nulový vodič, že by konstrukční důvody ? I když po pravdě je to fuk.

Ale mně to fuk tak úplně nepřijde. Vycházím tedy z obecného principu, čili bez ohledu na to, že třeba zapojení lampy do takové zásuvky asi nebude úplně typický příklad. mohu se klidně mýlit, ale pokud vypínám fázi, tak může nastat případ, že si někdo šáhne třeba na světle na fázi v domnění, že není "pod proudem". Jak by mohla být, že, když to nesvítí. Jasně, třeba elektrikář by to neudělal, přinejmenším by použil zkoušečku, ale všichni takto neuvažují. Třeba uvažují tak, že když to nesvítí, tak tam "nejde proud" (= není to pod napětím). Viděl bych v tom rozpor ve vztahu k základním pravidlům bezpečnosti. Tolik můj názor.

Tvrzení o vypínání nulového vodiče (nazývaného správně „střední“) je nesmyslné. Jak může někdo vědět, jak bude zapojena zásuvka, do níž budou hodiny připojeny ?  I když určitě více než 90 procent zásuvek má střední vodič vpravo, není to pravidlo, a kdyby byl vypínán levý vodič, někdo by namítal, že někdo může mít fázi vpravo.

No tady bych se připojil k těm, kteří tvrdí, že s elektřinou není radno si zas tak úplně zahrávat. Má to nějaký význam, že fáze bude vpravo, kde být nemá? Podle mě žádný. Čili pokud takový případ nastane, postup je jasný. Vymontovat, přepojit. Příliš snadné na to, co by mohlo byť jen v 0,001 % případů nastat, kdyby to tak zůstalo. Taky jsem tak musel nejméně jednou učinit.

Obecně vzato, dvouvodičová soustava je nebezpečná díky přechodovým odporům na vodiči PEN, což znamená, že se na ochranném kolíku může objevit napětí proti zemi.

To zní chytře. Řekl bych, že je to trefné, a docela to chápu. Ale tak hezky bych to formulovat neuměl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Daniel Veceřa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 11.12.2006, 20:53 »

Pane Bartoši, kde berete tu jistotu, že fáze vpravo být nemá? Na toto téma zde byly popsány haldy monitorů, ale žádný ze závěrů odborníků nezněl, že je potřeba cosi přepojovat, tím méně aby v zásuvce přepojoval laik.

váš závěr, že pokud lampa nesvítí, není pod proudem a může mě napadnout se v ní vrtat, není potřeba komentovat.

Ctěte svůj život i životy svých blízkých a nechte nebezpečných experimentů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #8 kdy: 11.12.2006, 20:58 »

Tohle je pořád dokola, řešilo se to tu snad stokrát. U všech pohyblivých přívodů a udělátek co mají vidlici (u hodinek, u lampiček, u prodlužováků u čeho si vzpomenete a strká se to vidlicí do zásuvky) máme jenom vodič ochranný PE (ve vidlici má dutinku a spojí se s kolíkem v zásuvce) a pak už máme jenom 2 vodiče pracovní jeden je fáze L a druhý je pracovní nula N. Na kterémkoli pracovním vodiči může být za normálního stavu plné fázové napětí. To je realita a platilo to i před 50 lety, není to žádná novinka z EU. K pracovním vodičům je třeba se proto vždy podle toho chovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiří Bartoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 11.12.2006, 21:18 »

Pane Bartoši, kde berete tu jistotu, že fáze vpravo být nemá?

Jakou jistotu? Existuje konvence, že fáze je vlevo. Stejně jako se po silnici jezdí vpravo. Ta konvence má především bezpečnostní smysl. Samozřejmě to neznamená, že budu šahat do pravé zdířky s odůvodněním, že tam fáze není. To je jasné.

Na toto téma zde byly popsány haldy monitorů, ale žádný ze závěrů odborníků nezněl, že je potřeba cosi přepojovat, tím méně aby v zásuvce přepojoval laik.

Popravdě řečeno, ty haldy monitorů jsem nečetl, bylo by to ostatně asi nad lidské možnosti. Ale víte, při těch prasárnách, co tady máme po našich předchůdcích, jsem rád, že alespoň něco je "normálně".

Dobře, že jsem to přepojil, to jsem si dovolil moc.

váš závěr, že pokud lampa nesvítí, není pod proudem a může mě napadnout se v ní vrtat, není potřeba komentovat.

To není můj závěr. Co je podle mé obecné zkušenosti závěr těch, kteří se nezabývají otázkou, jak to funguje. A těch je dost možná většina. Zastřelíme je za to?

Ctěte svůj život i životy svých blízkých a nechte nebezpečných experimentů.

Ctím život svých i životy svých blízkých. A proto jsem po "vyhoření" spojů typu zkroucený drát v krabici odstranil ty nejhorší zvěrsta, co se odstranit dala. Dělal jsem to tuším na podzim 2003. Od té doby do toho nezasahuju, ale jsem klidnější než dřív. Ale samozřejmě ideální to není.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #10 kdy: 11.12.2006, 21:21 »

Proč se v některých spínacích zásuvkách spíná pracovní nulový vodič?

Protože u dnes správně připojeného spotřebiče nezáleží na polaritě L a N.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #11 kdy: 11.12.2006, 22:24 »

Je tu jedna zásádní věc, kterou už jsem psal v jiných dizkuzích - žádný spotřebič (prodlužovací šňůra, rozbočka...) připojovaný ze zásuvky 230V nemá vodiče L, N a PE ale pracovní vodiče a ochranný vodič. Takže debata o tom jestli je spínán vodič L nebo N je naprosto zbytečná...
Navíc, pokud má výrobek cetifikační značku CE, je schválen pro použití v ČR a je považován za bezpečný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #12 kdy: 12.12.2006, 00:00 »

Navíc, pokud má výrobek cetifikační značku CE, je schválen pro použití v ČR a je považován za bezpečný.
To by byla paráda, kdyby CE znamenalo, že je výrobek opravdu bezpečný !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 12.12.2006, 08:51 »

V  naší  technické společnosti není problém tyto značky i certifikáty si doma vyrobit a pro naše jiné spoluobčany je to brnkačka. Přijde na to teprve hloubková a důkladná kontrola .  Obzvláště laik na to nepřijde ,  že je to padělek a na tržnici? Tam můžete dostat kila  certifikátů i se značkami shody...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #14 kdy: 12.12.2006, 19:09 »

Vidím dva neslučitelné pohledy, díky kterým se i v mnoha jiných diskuzích nemůže tolik elektrotechnik ů dohodnout:

  • Ochrana uživatele aby se nikomu nic nemohlo stát
  • Nezájem uživatelů o ochranu ostatních (vyjma sebe)

Žádnou normou, či jiným nařízením nepřinutíte bastlíře cokoliv obejít. Existuje mnoho výrobků, které i přes veškeré snahy nesjednotíte. Proto je asi nutné se smířit s tím, co lidská tvořivost na světě produkuje a místo kritiky spíše upozorňovat na konkrétní nevhodnosti použití.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #15 kdy: 19.12.2006, 22:17 »

Jednopólové vypínání je zásadní chyba!

Jedná se minimálně o porušení stále platné normy ČSN 33 2180 "Připojování elektrických přístrojů a spotřebičů",  a dále je porušena také ČSN 33 2000-4-46 ed. 2, čl. 465.1.2.  palec

Nechápu, jak může něco takového projít zkušebnou a jak může být výrobek, který nevyhovuje ČSN, uvedený na trh.
 Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Daniel Veceřa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 20.12.2006, 09:39 »

To pan Beláň> nemám předmětnou normu, ale nevím jak to myslíte? Je potřeba přerušit všechny pracovní vodiče k zařízení? I např. k stolní lampě apod. ? Domnívám se, že většina  vypínačů, které jsem kdy viděl, přerušuje právě jeden.
Můžete to nějak upřesnit?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #17 kdy: 20.12.2006, 22:01 »

TO: Veceřa

Ocituji část z ČSN 33 2180 čl. 3.8:

"Jednopólové vypínání silových obvodů spínači je dovolené jen ve světelných obvodech do 250V a do 1000W a v obvodech jejichž jeden pól je spojen se zemí. Jednopólové spínače nesmí být montovány ani do středního vodiče ani do nulovacího vodiče."

Logicky u pohyblivých vedení, kde není možné zaručit který z vodičů je vodičem středním, musí být vypínány oba póly = živé pracovní vodiče.
Deklarace o max. vypínacím proudu 16A, odpovídá výkonu 3650W!

P. S. Výrobce: Elbock ČR - ELEKTROBOCK CZ  Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.075 sekund, 23 dotazů.