Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je toto zapojení N svorkovnice na kostru rozvaděče správné řešení?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je toto zapojení N svorkovnice na kostru rozvaděče správné řešení?  (Přečteno 11446 krát)
Břetislav Čech
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 11.12.2017, 13:23 »


Mám provizorně zapojený rozvaděč, jen pár nezbytných okruhů po dobu stavby domu.
Je zapojení lišt PE a N na obrázku správné?
Zarazilo mě, že lišta N (ta horní) je vodivě spojena se skříní rozvaděče zatímco lišta PE (ta spodní) je upevněna na izolovaně.
Já bych to udělal přesně obráceně.


* IMG_20171210_152311.jpg (1567.76 KB, 4096x2304 - prohlédnuto 3689 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 11.12.2017, 21:57 »

Já bych to udělal přesně obráceně.

Máte pravdu. Mělo by to být obráceně.
Plechový rozvaděč by měl mít rám propojený s PE/PEN svorkovnicí.
Pakliže by v tom rozvaděči byl osazený proudový chránič, který by tam měl být, a rám rozvaděče by byl připojený na PE, tak by okamžitě padal.
Tak nějak tuším, že to dělal nějakej moula a asi bych doporučil nechat si výchozí revizi udělat od někoho nezávislého. Než od toho co ten rozvaděč takto připojil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #2 kdy: 12.12.2017, 05:12 »

Tak nějak tuším, že to dělal nějakej moula .....

To spíš hraničí s jistotou.  podivej

Jen tak namátkou když se podívám, tak krom přehozených PE a N svorkovnic, tak zde chybí několi šroubků na svorkovnicích ale hlavně nejsou popsané jednotlivé vodiče. O řemeslné úpravě ani nemluvě. Obávám se že těch závad tam bude mnohem více a lze předpokládat že i dost podstatných.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Martin Červený2
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 12.12.2017, 07:09 »

To je nádhera ,  řemeslo braňse  Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Mlynar
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 12.12.2017, 09:14 »

"Mám provizorně zapojený rozvaděč, jen pár nezbytných okruhů po dobu stavby domu"

Aj v takom pripade sa povazuje za samozrejme uhladne rovnanie vodicov, navliekanie oznacovacich trubiciek, vykresova dokumentacia a revizia ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miestny elektrotaliban zacne citovat svate normy  ....
Břetislav Čech
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 12.12.2017, 09:46 »

Děkuji potvrzení mé domněnky. V rozvaděči chránič instalován je, takže to vlastně celé funguje jen díky tomu, že PE není připojeno na kostru. Pokud bych to propojil tak by chránič měl vybavit.

Vím že by to takto nemělo vypadat, ale bylo to provizorní zapojení, udělal to elektrikář (firma, ne žádný strejda z dědiny) tak jsem tomu věřil. Že je tam takováhle fatální chyba jsem zjistil až teď když jsem udělal všechny zásuvky a vypínače po domě a začal přemýšlet nad uspořádáním rozvaděče.

Celý rozvaděč teď budu předělávat. Chystám se udělat to co je na obrázku. Uvítám jakékoliv připomínky, zvlášť pokud něco dělám špatně.


* rozvaděč.png (28.92 KB, 1152x720 - prohlédnuto 2186 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #6 kdy: 12.12.2017, 10:18 »

Sice se nechá mnoho u provizorního zapojení tolerovat, přesto nejde o práci řemeslníka. Už jen kvůli popiskam a chybějícím šroubům.

Dále považuji za velmi troufalé ptát se na odborném fóru na jestli takto mohu zapojit rozvaděč. Podle té omalovánky je jasné, že nejste výrobcem rozvaděčů a že navíc ani nedisponujete základními znalostmi. Skoro se nebojím říci že je to drzost dělat takovouto věc bez oprávnění, znalostí a projektu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Břetislav Čech
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 12.12.2017, 11:15 »

Jak jsem psal, to provizorní zapojení rozvaděče udělal elektrikář, řemeslní. A předpoklad byl, že následně provede celé zapojení rozvaděče a dokončí celou elektroinstala ci. Přesto udělal to co udělal a pracoval tak jak pracoval. Divíte se potom, že se do práce těchto řemeslníků pouštějí amatéři ? A to říkám při vší úctě k vám všem, kteří pracujete skutečně kvalitně.

Ano udělal jsem malůvku, nepoužil jsem elektrotechnic ké značky, protože jsem se snažil zobrazit fyzické uspořádání na DIN liště, které není nepodstatné, např. délka PEN vodiče mezi přepěťovou ochranou a svorkovnicí apod. Nicméně bylo by mnohem zajímavější kdybyste napsal co z Vašeho pohledu revizního technika je na takto zapojeném rozvaděči špatně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 12.12.2017, 11:29 »

Nicméně bylo by mnohem zajímavější kdybyste napsal co z Vašeho pohledu revizního technika je na takto zapojeném rozvaděči špatně.

Mrzí mě vaše zkušenost, bohužel není vyjímečná a věřte nám, že i poctivým řemeslníkům vadí v branži tito šmudlové. Ale na tomto fóru to nezměníme.

Ptáte se, co je špatně. Třeba to, že po předešlé zkušenosti provádíte řetězovou kumulaci chyb a začínáte na vlastní pěst, opět bez projektu. Pokud chcete takto pokračovat, je to vaše volba, ale doporučuji se pověnovat studiu ohledně návrhů rozvaděčů, výpočtu oteplení, nastudovat si obecná pravidla pro návrh, umístění a koordinaci přepěťových ochran, není dobré podceňovat ani prostorové uspořádání rozvaděče. Samozřejmě k tomu náleží spousta drobotiny kolem celkového provedení, použití správného příslušenství atd.

Pokud máte čas a energii se tomuto studiu věnovat, je to vaše volba a zajisté asi i koníček. Stále ale pracujete na VTZ ačkoliv byste neměl a podrobná učební osnova k tomuto studiu je nad možností tohoto vlákna.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Břetislav Čech
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 12.12.2017, 14:01 »

No dobře, já si uvědomuji, že to není úplně ideální. Všechno je trochu kompromis. Snažil jsem se to uspořádat tak, aby PEN spojení mezi SPD a PEN můstkem bylo co nejkratší a aby tam nebyly žádné proudové smyčky s velkou plochou. Ale pokud si tedy z obrázku odmyslíte SPD tak co je v principu špatně kromě toho, že by to měl dělat někdo jiný ?

Ano, SPD by ideálně mělo být zapojeno do V mezi přívod a další instalaci. Pokud už mám SPD za hlavním vypínačem tak bych SPD musel dát mezi hlavní vypínač a ten jistič tlakové kanalizace. Pak by se ale křížil PEN od SPD s fázovými vodiči a navíc by byl delší. Takže i PEN svorku bych musel dát jinam. Ale určitě se to dá nějak rozumě vysvětlit. Případně dát SPD ještě před hlavní vypínač. Názory na umístění SPD, zvlášť u typu 1+2, jestli před nebo za hlavní vypínač jsem taky mezi pány elektrikáři zaznamenal různé.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #10 kdy: 12.12.2017, 15:04 »

Já bych kolem svodičů bleskových proudů nechal dostatečně velký volný prostor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Břetislav Čech
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 12.12.2017, 15:21 »

Bylo by lepší tohle ?


* rozvaděč2.png (25.56 KB, 1464x884 - prohlédnuto 3895 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Mají mít ovládací obvody oba pracovní vodiče červené?
 Jaká je velikost proudu pracovním vodičem ?
 Je sběrnice N živá část?
 Je přerušení vodiče N za chráničem nebezpečné ?
 Co je vodič L a N?
 Lze si vypůjčit místo vadného N vodiče jiný N z jiného spotřebiče?
 Proč nelze spojit vodič PE a N?
 Proč vypínat současně i "N" vodič?
 Je zakázáno používat písmeno "N" ke značení jiného než středního vodiče?
 Proč dojde po přerušení N vodiče k přepětí v obvodech?
 Jak rozpoznám fázi od nuláku ?
 Proč musí být střední vodič opatřen přístrojem pro odpojení?
 Slouží N vodič připojený do elektroměru jen pro funkci elektroměru?
 Kdy je nutné odpínat N v 1f nebo 3f instalaci?
 Je umístění svorkovnice PE a N v rozvaděči libovolné?
 Uzemnit či neuzemnit modrý drát, který je navíc?
 Jakou barvu má mít vodič N pro připojení elektroměru?
 Lze v soustavě TN-S použít separátní střední vodič?
 Čo vše môže povolený N vodič vo svorke v rozvádzači spôsobiť?
 Jaký má smysl toto zapojení N a PE?
 Jak může být zařízení připojené bez středního vodiče?
 Jak musí být označen střední (nulový) vodič na strojích?
 Vadí, že žlutozelené vodiče jsou na jedné liště s modrými?
 Je nutné odpojovat vodič N u každého obvodu v prostoru s BE2?
 Lze v rozvodnici prodloužit přívodní vodič PE nebo N?
 Aky pouzit prierez N vodica na prepatovu ochranu?
 Jak funguje N vodič v kolejové dopravě?
 Je možné, aby špatně dotažený nulový vodič odpálil indukční plotýnku?
 Bylo kdysi možné použít kovovou konstrukci pro N (PEN) ?
 O jaký článek se opřít v případě nerozlišených nulových vodičů ?
 Jak idetifikovat nulový vodič od konkrétního okruhu v rozvaděči bez demontáže?
 Je možné použít PE a N ze zásuvky na světlo?
 Co si myslíte o jističi na N vodiči?
 Jak velké je riziko úrazu pokud spínací zásuvka odpojuje N vodič?
 Jak jednoduše zjistit spojení PE a N v instalaci?
 Použili byste společný N pro 3 nesdružené fázové odběry?
 Jaký máte výklad k požadavku ČSN EN 60204-1 ed3 na svorku nulového vodiče?
 Jak mohu redukovat průřez N vodiče v 3f rozvaděči strojního zařízení?
 Jak to, že PE + N není to samé jako dva PEN vodiče?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.043 sekund, 23 dotazů.