{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!

+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -A- Nově přidané příspěvky ke kontrole moderátory
| | |-+  Spínaný zdroj nebo transformátor?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Spínaný zdroj nebo transformátor?  (Přečteno 175 krát)
Zóna A - zde na příspěvky nelze odpovídat. Vyčkejte na přesunutí moderátory do zóny B
Matyáš Vohralík
Neverifikovaný uživatel @1

« kdy: 04.12.2017, 14:53 »

,
řeším otázku zapojení více spotřebičů pracujících na 12 V DC na centrální zdroj, a potřeboval bych poradit s výběrem vhodného typu zdroje.

Popíšu situaci: v domě máme vícero zařízení, která pracují na napětí 12 V DC, pro příklad uvedu zabezpečovací zařízení, NVR + kamery + přísvity + síťové prvky, ovládací elektronika domácí vodárny, a aktivní prvky anténního rozvodu.
Na můj vkus se jedná o příliš velký počet zařízení na to, aby každé mělo svůj adaptér, a zbytečně se tak zvyšovalo riziko vzniku požáru (protože jsem už viděl mnoho rozteklých adaptérů, které se dodávají jako součást balení).
K úvaze nad centrálním řešením mě dovedla také příhodná situace, kdy všechna tato zařízení hodlám přemístit do jedné rozbočné skříně.

Spotřeba celého systému se bude za běžného stavu pohybovat v intervalu od 4 do 12 A (při zapnutých IR přísvitech), odběr proudu by však i v případě vyřazení nějakého zařízení neměl klesnout pod 1 A.
Nabízejí se dvě hlavní řešení napájení, a sice použití silného transformátoru s usměrňovacím můstkem a vyhlazovacími kondenzátory, nebo použití spínaného zdroje, který by byl sice levnější (o váhu mi nejde), ale příliš jim nevěřím, a nejsem si jistý, jak dokáže napětí na výstupu kmitat (toto řeším kvůli anténnímu zesilovači).
Transformátor bych volil nejspíše toroidní, četl jsem, že mají lehce vyšší účinnost, než klasické transformátory, ovšem budu se muset vypořádat s proudovými nárazy při startu (aby mi nevyhazoval jistič).
Cenový rozdíl mezi toroidním transformátore m a spínaným zdrojem neřeším, protože v transformátoru nevidím žádný zdroj problémů, zatímco spínaný zdroj plný elektrolytů už jsem musel několikrát opravovat, či vyměňovat.
Protože však nejsem odborník, nedokáži posoudit, co se ve výsledku ukáže jako lepší řešení, protože:

1) spínaný zdroj má menší spotřebu bez zátěže (zde to nedokáži posoudit, protože min. spotřeba bude stále okolo 4 A, a s jalovým výkonem transformátoru nemám praktické zkušenosti)
2) u spínaného zdroje nebudu muset řešit náběhové proudy
3) spínaný zdroj má vyšší účinnost - toto jsem zaslechl, ale nikde jsem to neviděl potvrzené, proto bych byl rád, kdyby mě někdo vyvedl z omylu.

Najde se odborník, který mi dokáže poradit s výběrem vhodného zdroje s ohledem na uvedené požadavky?

Předem všem děkuji za odpověď!
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.115 sekund, 21 dotazů.