Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak vypínat cirkulační čerpadlo na TUV při odchodu z domu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak vypínat cirkulační čerpadlo na TUV při odchodu z domu?  (Přečteno 12075 krát)
Marián Jelínek
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« kdy: 01.12.2017, 00:20 »

Potřeboval bych nějak vyřešit automatické vypínání cirkulačního čerpadla na teplou vodu, když není nikdo doma. Nejlépe se to u nás pozná tak, že je zamčeno na dva západy. Ovšem nenašel jsem žádný spínač, který by dokázal signalizovat zamčení klasického zámku. Neřešili jste někdo někdy podobný problém?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 01.12.2017, 08:37 »

Řešíme to často, ale u systémových instalací. Zpravidla se k tomu používají funkce z EZS, která komunikuje s ŘS po Modbusu a ovládá i případné čerpadlo.
Pokud nemáte v domě ŘS, stačí k tomu i ta EZS, což je dnes už téměř standard. Při zakódování celého objektu výstupem vypnete třeba čerpadlo.
Pokud nedisponujete ani EZS, asi nezbyde nic jiného než bastlit a pohrát si s nějakým závrtným magnetem do futer do oblasti zámku nebo obdobným řešením.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #2 kdy: 01.12.2017, 09:04 »

A nebylo by smysluplnější bavit se o tom kdy to čerpadlo má běžet a ne kdy neběžet? Teda spíš řešit jeho zapínání když je potřeba teplá voda třeba tlačítkem a nastavenou dobrou chodu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 01.12.2017, 11:13 »

Rady nahoře jsou rozumné, ale pokud byste se chtěl držet původního plánu, tak např. RK4-C14, DORCAS C-4, O&C 100 13 30 A

Poradit vám mohou i ve firmách vyrábějících (bezpečnostní) dveře. Doma to máme ve dveřích Adlo (kat. č. 0841.91),  vypadá trochu jinak než ty co jsem uvedl, ale princip je stejný. Pokud budete chtít detekovat druhý západ, budete muset spínač nainstalovat hlouběji. Otázka je, zda na to budete mít prostor. Instalace to již zazděného rámu bude zábava...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marián Jelínek
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 01.12.2017, 11:30 »

Řešíme to často, ale u systémových instalací. Zpravidla se k tomu používají funkce z EZS, která komunikuje s ŘS po Modbusu a ovládá i případné čerpadlo.

Ano, to je mi jasné, že takto by to taky šlo, jenomže EZS zatím neplánujeme. Budeme ale měnit dveře a s truhlářem se dá domluvit na zabudování čehokoli smysluplného. Tak bych to chtěl při té příležitosti relizovat. Přebudovat to v budoucnu na EZS půjde snadno.

A nebylo by smysluplnější bavit se o tom kdy to čerpadlo má běžet a ne kdy neběžet? Teda spíš řešit jeho zapínání když je potřeba teplá voda třeba tlačítkem a nastavenou dobrou chodu?

To jsem jako variantu zvažoval, ale nee. Když si jdu umýt ruce, tak nechci čekat minutu, než mi začne téct teplá voda. To tak mají rodiče u karmy a je to vážně opruz. Myslím, že časové vypínání na noc v kombinaci s vypínáním při odchodu bude praktičtější, i když samozřejmě trochu nákladnější vzhledem k platbám za teplo.

Rady nahoře jsou rozumné, ale pokud byste se chtěl držet původního plánu, tak např. RK4-C14, DORCAS C-4, O&C 100 13 30 A

Poradit vám mohou i ve firmách vyrábějících (bezpečnostní) dveře. Doma to máme ve dveřích Adlo (kat. č. 0841.91),  vypadá trochu jinak než ty co jsem uvedl, ale princip je stejný. Pokud budete chtít detekovat druhý západ, budete muset spínač nainstalovat hlouběji. Otázka je, zda na to budete mít prostor. Instalace to již zazděného rámu bude zábava...

Díky, něco takového jsem hledal a nenašel. Instalace bude do teprve vyráběného rámu, proto se o to zajímám dopředu, jelikož tuším, že to tak bude jednodušší. :-) Celé se to tedy bude muset zapojit přes relé, což raději nechám na elektrikáři. Nebo existuje i nějaká lepší varianta spínání, např. přes nějakou polovodičovou součástku?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #5 kdy: 01.12.2017, 18:47 »

Je více možných způsobů jak cirkulační čerpadlo ovládat, aby neběželo pořád. Tlačítko s časovačem je pouze jeden z možných způsobů. A rozhodně si nevzpomínám že by se muselo čekat na teplou vodu. Právě proto se to přece dělalo.
Osobně by mi nestalčilo to řešit pouze zámkem ve dveřích.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Lubomir Veselka
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 03.12.2017, 08:22 »

jako dočasné řešení si myslím že mikrospínač v zámku dveří není špatný napad ja mam tímhle zpusobem provedenou signalizaci zamčených dveří cca 30 let a funguje to v podstatě bez problému a nebo jako další nahradni řešení s pouze častečným komfortem jsou spínačky Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Kabát
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 04.12.2017, 14:59 »

Osobně jsem řešit spínání čerpadla spínacími hodinami. Mám vyzkoušeno, že poměr 15min/15min úplně stačí. Lze to tedy nastavit tak, aby byla teplá vody, když je někdo doma.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marián Jelínek
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 05.12.2017, 19:48 »

Osobně jsem řešit spínání čerpadla spínacími hodinami. Mám vyzkoušeno, že poměr 15min/15min úplně stačí. Lze to tedy nastavit tak, aby byla teplá vody, když je někdo doma.

No tak spínacími hodinami to samozřejmě jde a klidně stačí 2 minuty běhu na každou půlhodinu a v noci nic. Ale mně jde o to, jak to úplně vypnout, když nejsme doma.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Mlynar
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 06.12.2017, 09:24 »

Viem si predstavit aj detekciu odberu navliekacim prudovym trafom, v beznej domacnosti, ak nik nie je doma, budu tam len obcasne zopnutia mraznicky / chladnicky plus kludovy odber roznych adapterov a zdrojov.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miestny elektrotaliban zacne citovat svate normy  ....
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 06.12.2017, 21:37 »

Viem si predstavit aj detekciu odberu navliekacim prudovym trafom, v beznej domacnosti, ak nik nie je doma, budu tam len obcasne zopnutia mraznicky / chladnicky plus kludovy odber roznych adapterov a zdrojov.
No, to by muselo být ale hodně citlivý. Neboť si neumím představit jak by ten hlídač detekoval například rožnutí jednoho LED svítidla s příkonem např. 3W, což by by při 230V bylo cca 0,13A...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 07.12.2017, 01:36 »

...jednoho LED svítidla s příkonem např. 3W, což by by při 230V bylo cca 0,13A...
Nechci prudit, ale šel jsem přeměřit odběr 4W LEDky z Dálného Východu, a multimetr mi hlásí 0,037 A  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 07.12.2017, 06:13 »

Nechci prudit, ale šel jsem přeměřit odběr 4W LEDky z Dálného Východu, a multimetr mi hlásí 0,037 A  Mrknutí
Utekla me jedna nula... 0,013A podle jednoducheho P=UxI. Ve skutecnosti to bude asi tak jak pisete. Diky za opravu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Patrik Mlynar
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 07.12.2017, 15:08 »

Nie je dolezita presnost merania prudu ani prevodova charakteristik a, len detekcia odberu, citlivost sa da dosiahnut vacsim poctom zavitov na sekundari a filtracia moznych poruch je vecou dalsieho spracovania.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miestny elektrotaliban zacne citovat svate normy  ....
Petr Dub
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 07.12.2017, 17:24 »

Díky, něco takového jsem hledal a nenašel. Instalace bude do teprve vyráběného rámu, proto se o to zajímám dopředu, jelikož tuším, že to tak bude jednodušší. :-) Celé se to tedy bude muset zapojit přes relé, což raději nechám na elektrikáři. Nebo existuje i nějaká lepší varianta spínání, např. přes nějakou polovodičovou součástku?
Existují sice polovodičová relé (tzv. Solid State Relay, tedy SSR),  např. S202T02, ale pro spínání a hlavně vypínání motoru se mi to neosvědčilo - měl jsem to na motory k roletám a životnost byla jen v měsících... Obyčejné relé, jako např. FTR-F3 (pozor, dělá se pro řadu různých napětí na cívce) funguje ve stejné aplikaci už pár let zcela bez potíží.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 07.12.2017, 21:26 »

Existují sice polovodičová relé (tzv. Solid State Relay, tedy SSR),  např. S202T02, ale pro spínání a hlavně vypínání motoru se mi to neosvědčilo - měl jsem to na motory k roletám a životnost byla jen v měsících...
Tak to jste tam asi něco udělal špatně. Co třeba napěťové špičky při rozpínání mechanických kontaktů?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Marián Jelínek
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 12.12.2017, 19:26 »

Obyčejné relé, jako např. FTR-F3 (pozor, dělá se pro řadu různých napětí na cívce) funguje ve stejné aplikaci už pár let zcela bez potíží.

Se dívám, to se letuje na DPS? No tak to bych si musel asi nějak ubastlit sám, to ten pán, co nám tahal kabely, asi nedá. A tomu jsem se zrovna chtěl vyhnout, protože času nazbyt teď nějak moc nemám. :-(
Není nějaké relé na lištu do rozvaděče? Nebo je tohle fakt optimální řešení?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vojtěch Běhunčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 12.12.2017, 21:18 »

Například Wago má mnoho typů relé na DIN lištu - například řada 859.
V základu je to miniaturní relé, "kapotované" do svorky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jsou ponorná čerpadla typu Malyš bz ochranného vodiče OK?
 Co si počít s ponorným čerpadlem, které vybavuje proudový chránič?
 Jak napojit přívodní kabel do skruží vrtu a kabel čerpadla do vrtu?
 Musí se použit proudový chránič pro 1F kalové čerpadlo v jímce?
 Existuje nějaký přístroj, který by odpojil čerpadlo při chodu naprázdno?
 Jak provést zvýšenou ochranu ponorného čerpadla?
 Jak opravit přívodní šňůru ponorného čerpadla?
 Je přípustné použít jedinou velikost napětí ovládání a bypassu čerpadla?
 Jak připojit ponorné čerpadlo Nautil 1'' EVGU přes proudový chránič?
 Jak ovládat čerpadlo u plynového kotle ?
 Co vse je treba pro regulaci cerpadla?
 Jak funguje přepínání otáček motorů běžných oběhových čerpadel ?
 Musí být ovládání čerpadel přes trafo?
 Jaký mám použít softstartér pro kalové čerpadlo 400V ?
 Nevíte jakou má přesně funkci a jak se používá hydrostat?
 Jak se snizi zivotnost cirkulacniho cerpadla TUV pri castem kratkodobem spinani?
 Lze zapojit oběhové čerpadlo bez elektroniky?
 Lze zjistit náhradním způsobem směr točení čerpadla?
 Máte někdo zkušenosti s hlídáním zaplavení čerpadla?
 Co potřebuji pro rozběh kalového čerpadla NFMU-98-7-AM-0, 230V?
 Jak se provádí v sekcích čerpadel, v sekcích šoupátek a v podobných zařízeních u dálkových kovových
 Je lepší pro pohon čerpadla domácí vodárny jednofázový nebo třífázový motor?
 Proč se vyrábí tolik fontánových čerpadel na 230V a tak málo na SELV?
 Ako je to so zálohovaním obehových čerpadiel modifikovaným priebehom ?
 Jaká je závada na hlubinném čerpadle když je ponořené tak nečerpá?
 Jak nastavit u Protherm RAY doběh čerpadla?
 Jakou zvolit ochranu při běhu naprázdno vodárny Sigma Hranice 100-3?
 Jakým relé byste nahradili tlakový spínač?
 Čerpadlo přes proudový chránič?
 TIP na ponorná čerpadla Pedrollo
 Jak zajistit pomalý doběh u čerpadla?
 Podle čeho vybrat typ frekvenčního měniče k čerpadlu?
 Jaky rozsah motorového spouštěče zvolit pro kal. čerpadlo Sigma NDMU 380/370W?
 Jaký zvolit záložní zdroj pro napájení oběhového čerpadla plynového topení?
 TIP na dávkovací čerpadla Simdos
 Jak automatizovaně spínat vzdálené cirkulační čerpadlo TUV?
 Čím hlídat funkci oběhového čerpadla?
 Ako vyriešim striedavé zapínanie čerpadiel?
 Jak lze neinvazivně detekovat běh čerpadla?
 Potřebují elektronická oběhová čerpadla UPS s čistou sinusovkou?
 Lze využít kabel solenoidního ventilu k souběžnému spínání sekund. čerpadla?
 Jaké mi doporučíte 3f ponorné čerpadlo do studny u domu?
 Jak nelíp vyřešit blokování čerpadel proti chodu na sucho?
 Jak zajistit chod oběhového čerpadla při výpadku napětí?
 Jakým přístrojem kromě PLC, spínat pomocné oběhové čerpadlo?
 Ako zapojiť obehové čerpadlo u krba z vodným ohrevom?
 Jak přepínat mezi dvěma 230V zdroji napájení pro jedno čerpadlo?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.075 sekund, 24 dotazů.