Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je možné umístit rozvaděč v BE2N1?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je možné umístit rozvaděč v BE2N1?  (Přečteno 13626 krát)
Vít Nekula
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« kdy: 14.11.2017, 11:54 »

Mám prostor s pilou, takže prostředí BE2N1. Na zeď potřebuji připevnit rozvaděč, kde bude nějaký jistič, stykač a asi trafo na 24VAC. Předpokládám, že tento rozvaděč bude mít krytí min IP5X (dle normy ČSN 33 2000-4-482.1.3). Revizní technik mi tvrdí, že v takovém prostředí NESMÍM použít žádný poddružný rozvaděč. Dle mého názoru, pokud dodržím dané krytí, tak s tím nebude problém. Na čí straně je pravda?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
J Lhava
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 14.11.2017, 13:33 »

ČSN 33 2000-4-482
Citace
482.1 Prostory s nebezpečím požáru zpracovávaných nebo skladovaných hmot
482.1.6 Rozvody napájející tyto prostory nebo procházející těmito prostory musí být chráněny před přetížením a proti zkratu jisticími přístroji, umístěnými před vstupy obvodů do prostorů.
Soustava rozvodu, která má počátek v takovém prostoru, musí být chráněna před přetížením a zkratem pomocí jisticích přístrojů umístěných na počátku těchto obvodů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Nekula
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 14.11.2017, 13:46 »

Nepíše se tu o tom, že v tomto prostoru nesmí být poddružný rozvaděč, ale že se zařízení musí jistit před vstupem do zony.
V plánu to mám tak, že poddružný rozvaděč bude napájen z rozvodny, která je mimo zónu. V této rozvodně bude řádně nadimenzovaný jistič 4P vč. proudového chrániče 300mA. Poté v poddružném rozvaděči budou též 4P jističe, které již budou jistit dané zařízení. Z toho mi teda plyne, že mé řešení je v pořádku. Je tato úvaha správně?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Trapp
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 14.11.2017, 13:55 »

Máte-li přístup na www.in-el.cz, podívejte se na dotaz: AD-285 Elektroinstala ce v prostoru s BE2N1
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Nekula
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 14.11.2017, 14:02 »

Přístup bohužel nemám Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 14.11.2017, 15:01 »

STN 33 2000-5-51:2010, tabuľka NZA.1 pre VV BE2-N1 (predpokladám, že v ČSN to bude rovnaké):

Hlavné rozvádzače sú v týchto priestoroch zakázané.

Podružné rozvádzače, ak ich nemožno umiestniť mimo týchto priestorov,
musia byť umiestnené tak, aby nemohli byť zasypané (ani čiastočne)
horľavými látkami a aby bol pred nimi vždy zachovaný
predpísaný manipulačný priestor.

Prednostne sa majú používať nástenné rozvádzače s krytím aspoň IP43.
Skriňové rozvádzače s krytím aspoň IP4X musia byť osadené na nehorľavých základoch
s výškou aspoň 10 cm
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 14.11.2017, 16:06 »

V naší ČSN 33 2000-5-51 ed.3 se nepíše přímo o rozvaděčích, je zde ale odkaz na ČSN 33 2000-4-482. Čl. 1.6, byl již citován tak nevím o čem je ještě řeč. Jsem v rozpacích


* be2n1.jpg (223.33 KB, 1125x330 - prohlédnuto 443 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
J Lhava
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 14.11.2017, 17:01 »

Ještě v podstatě to samé řeší i ČSN 33 2000-4-42 ed. 2
Citace
422.3 Prostory s nebezpečím požáru v důsledku zpracovávaných nebo skladovaných hmot
422.3.10 Obvody napájející nebo procházející prostory s vnějším vlivem BE2 musí být chráněny před přetíženími a zkratovými proudy ochrannými přístroji umístěnými na straně zdroje vně těchto prostorů. Obvody začínající uvnitř těchto prostorů musí být chráněny před nadproudy ochrannými přístroji na svém začátku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 14.11.2017, 19:19 »

Mám prostor s pilou, takže prostředí BE2N1. Na zeď potřebuji připevnit rozvaděč, kde bude nějaký jistič, stykač a asi trafo na 24VAC. Předpokládám, že tento rozvaděč bude mít krytí min IP5X (dle normy ČSN 33 2000-4-482.1.3). Revizní technik mi tvrdí, že v takovém prostředí NESMÍM použít žádný poddružný rozvaděč. Dle mého názoru, pokud dodržím dané krytí, tak s tím nebude problém. Na čí straně je pravda?

Jaké mohou být důvody pro umístění mimo ten uvedený prostor?
Jako odpovědná osoba za provoz elektrického zařízení jsem nikdy nedovolil instalovat spínací prvky nebo jistící prvky do prostoru s vlivem BE a to s jakýmkoliv sufixem.  Rovněž takové elektrické zařízení nedovolím instalovat do žádné zóny. vše to souvisí s bezpečnosti, takže nemíním o tom diskutovat.

Názor můžete mít, ale předložím vám několik zákonů i norem, které říkají a doporučují něco jiného. Myslíte, že je moudré nedodržovat zákony?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #9 kdy: 14.11.2017, 21:52 »

Žasnu kolegové.

Jsem přesvědčen o tom, že čteme ve vložených článcích norem to samé. Jen tazatel furt pravej opak. Jak je to možné?   Nerozhodný 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #10 kdy: 14.11.2017, 23:53 »

Nepíše se tu o tom, že v tomto prostoru nesmí být poddružný rozvaděč, ale že se zařízení musí jistit před vstupem do zony.
V plánu to mám tak, že poddružný rozvaděč bude napájen z rozvodny, která je mimo zónu. V této rozvodně bude řádně nadimenzovaný jistič 4P vč. proudového chrániče 300mA. Poté v poddružném rozvaděči budou též 4P jističe, které již budou jistit dané zařízení. Z toho mi teda plyne, že mé řešení je v pořádku. Je tato úvaha správně?

NENÍ  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Vít Nekula
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 15.11.2017, 06:45 »

Na vysvětlenou... Rozhodně se nesnažím nic obcházet, ba naopak se snažím, abych v tom měl jasno a tím pádem to bylo hlavě provedeno správně. Myslím si, že tu kolem tohoto bylo napsáno již dost, takže mi je jasné, že má úvaha byla nejenom špatná, ale byla hlavně úplně mimo. Děkuji všem za důrazné objasnění.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 15.11.2017, 06:53 »

S protokolom VV občas zbytočne nejeden prevádzkovateľ bičuje sám seba, pričom poniektorí projektanti mu k tomu z opatrnosti celkom radi dopomôžu.

Načo je dobré mať komplet v celom priestore píly v každom rohu až po strechu určený priestor BE2N1? To je tá prevádzka tak zhustená drevom, že sa v nej nedá vypratať nejaký kút od dosiek kde by bolo čisto a bez horľavých hmôt? Vyhádžte dosky nabok (aspoň tak ďaleko aby tam nedoleteli počas normálnej prevádzky iskry z rozvádzača Smích),  pozametajte si dookola, a určite si tam BE1. S ošetrením v prevádzkovom predpise by nemal byť problém takýto priestor vytvoriť.
Navyše horľavý prach (N2) má asi p. Nekula v BE1, teda aspoň tento vplyv ho netrápi. A ak ho aj má v N2, a podľa 50281 už vyriešený, horľavé hmoty by mu potom nemali robiť vážnejší problém.

Norma nie je na vytváranie zbytočných problémov, ale na ich riešenie.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 15.11.2017, 13:50 »

RE: Jan Hlavatý - Ještě v podstatě to samé řeší i ČSN 33 2000-4-42 ed. 2

422.3 Prostory s nebezpečím požáru v důsledku zpracovávaných nebo skladovaných hmot
422.3.10 Obvody napájející nebo procházející prostory s vnějším vlivem BE2 musí být chráněny před přetíženími a zkratovými proudy ochrannými přístroji umístěnými na straně zdroje vně těchto prostorů. Obvody začínající uvnitř těchto prostorů musí být chráněny před nadproudy ochrannými přístroji na svém začátku.

--------------
Zisťujem, že sa nám normy začínajú dosť odlišovať.

Čisto hypoteticky by teda mohla posledná veta z článku znamenať, že na začiatku vnútorných obvodov bude predsa len nejaký rozvádzač, kde je to istenie umiestnené. Alebo sa mýlim?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Pavel Stránský 111
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 15.11.2017, 17:33 »

Mám prostor s pilou, takže prostředí BE2N1. Na zeď potřebuji připevnit rozvaděč, kde bude nějaký jistič, stykač a asi trafo na 24VAC. Předpokládám, že tento rozvaděč bude mít krytí min IP5X (dle normy ČSN 33 2000-4-482.1.3). Revizní technik mi tvrdí, že v takovém prostředí NESMÍM použít žádný poddružný rozvaděč. Dle mého názoru, pokud dodržím dané krytí, tak s tím nebude problém. Na čí straně je pravda?
Nepíše se tu o tom, že v tomto prostoru nesmí být poddružný rozvaděč, ale že se zařízení musí jistit před vstupem do zony.
V plánu to mám tak, že poddružný rozvaděč bude napájen z rozvodny, která je mimo zónu. V této rozvodně bude řádně nadimenzovaný jistič 4P vč. proudového chrániče 300mA. Poté v poddružném rozvaděči budou též 4P jističe, které již budou jistit dané zařízení. Z toho mi teda plyne, že mé řešení je v pořádku. Je tato úvaha správně?
Můj názor je, že pokud to jde, tak instalovat rozvaděč mimo toto prostředí! Ale tak jak to máte v projektu já v tom problém nevidím!
Teď mě tady všichni zastřelí ale takovýchto instalací jsou stovky a fungují bezpečně! Celé produkční haly osazené rozvaděči. Že by byli všechny špatně?
Další variantou je vytvořit stavebně oddělenou mini rozvodnu ze sádrokartonu kam schovat rozvaděč do prostoru již méně nebezpečného,problematického dotazujte se vašeho projektanta?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Nekula
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 16.11.2017, 09:19 »

Vím, že teď budu odsouzen ještě víc než do teď, ale nedá mi to. Kolega, který má přístup do In-El mi dal přečíst odpověď na to, zda mohu nebo nemohu umístit rozvaděč do BE2N1 (AD-285 Elektroinstala ce v prostoru s BE2N1) a tam se píše:
"rozvaděče, pokud nesplňují požadavek na krytí IP5X, musí být podle čl. 482.1.12 uvedené normy mimo tyto prostory."

Z toho mi plyne, že pokud bude mít krytí vyšší jak IP5X, tak tam může být...

Článek 482.1.12:
"Spínací zařízení musí být umístěno mimo tyto prostory, není-li vestavěno do krytu splňující požadavek na stupeň ochrany kryte IP podle 482.1.3"

Článek 482.1.3:
Elektrická zařízení musí být přiměřená pro tyto prostory. V případě hromadění prachu jejich kryty zajišťovat stupeň krytí aspoň IP 5X

Ano, v mém konkrétním případě to nechám natáhnout přímo z rozvodny (jistota je jistota),  která je mimo zonu. Pokud bych ovšem řešil ještě jinou situaci, kde bych takový rozvaděč potřeboval mít proč to tak nemůže být, pokud bude dostatečné krytí rozvaděče, tak jak se píše ve článku z In-El a v uvedených normách?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 16.11.2017, 09:50 »

Myslím si,  že zde je problém při nové instalaci v opatrnosti.
Prvním probléme je obvykel nesprávně určený protokol o vnějších vlivech, kde se dostaváme na rozhraní BE2N1/BE2N2.
Prostě kde je ta hranice nebezpečí požáru mezi hořlavým hmotami a prachem. Pak nebudeme sledovat jen podmínky pro instalaci podle  4-482 ale podle 61241-14

Pak se již nejedná o otázku, zdá má rozvaděč IP5X, ale o způsob provedení celé instalace.

Dále PVV definuje prostory s nebezpečím požáru, výbuchu ale také úrazu. Velice často vidím nesprávně zařazené pracoviště podle 4-41 ed 2 na prostory normální, ale ve skutečnosti to jsou prostory nebezpečné.

Zastávám názor, že při nové instalaci máme brát vždy přísnější měřítky, pokud je to jen trochu možné. Není moc dobrý názor, že podle normy mi to ještě vyjde. Velice často se setkávám při následných revizích, že to není BE2N2 ale již BE3N1. Ale v MPBP mají uvedeno, že maximální vrstva prachu bude 1 mm. Jenže  ve skutečnosti je 10 centimetrů.... .a do závad uvádím aktualizaci PVV, která neodpovídá skutečnému stavu.

Pak při řešení pojistné události se zkoumá kde co.
Často vidím při revizích, že rozvaděč je sice IP5X, ale instalace  je na úrovni 2X.....požadav ky na provedení instalace pro BE2N1/N2 podle ČSN 33 2000-4-482 má svoje pravidla a je to více než 20 bodů. Ne každá instalační firma to splní.

A to jsou všechno důvody, že nelze říci ANO/NE takto černobíle na váš dotaz. Proto raději za sebe říkám NE.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #17 kdy: 16.11.2017, 16:50 »

Je samozřejmě nejlepší umístit rozvaděč mimo prostory s vnějším vlivem BE2. Ovšem mohou být situace, kdy to nelze a toto řeší dle mého názoru článek 422.3.3, viz. příloha.

Ještě v podstatě to samé řeší i ČSN 33 2000-4-42 ed. 2

Vámi citovaný článek 422.10 popisuje i situaci, kdy obvody v prostoru s BE2 začínají. Podle mě tento článek spíše poukazuje na ČSN 33 2000-4-43 ed.2 kde je jasně napsáno, že v prostorách s BE2 nesmí být užito možnosti jištění proti přetížení až na konci vedení, takže jištění proti zkratu a přetížení musí být vždy na začátku obvodu.

Ostatně rozvaděče v prostorách s vnějším vlivem BE2 je možno vidět mnoho a to i rozvaděčů hlavních s velmi vysokými přenášenými výkony. A to u strojních zařízení, jak malých, kde je rozvaděč součástí stroje, tak velkých, kde jsou sestavy skříňových rozvaděčů umístěny přímo u technologie.

Takže pokud to není vyloženě nutné, dát rozvaděč mimo prostor s BE2. jsou-li k tomu důvody, nevidím problém, pokud jsou učiněna příslušná opatření daná normami.
Pozor na hořlavý prach. Tam už to může hraničit s BE3 a tam rozvaděče nesmí být.


* BE.JPG (34.59 KB, 866x103 - prohlédnuto 408 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaký je rozdíl mezi prostorem a prostředím?
 Je možné mít v rozvodně nn kancelář, pracovnu?
 Je elektroinstalace veteriny elektrickým rozvodem pro lékařské účely?
 jak zjistím jaké prostředí a stupeň krytí mám použít?
 Může koncentrace vodíku může překročit hranici výbušnosti?
 Která norma popisuje elektroinstalaci ve třídách mateřských škol?
 Ake prostredie je v sklade výbušnín?
 Jak posuzujete elektrická zařízení mimo pevnou instalaci v zábavních podnicích?
 Jaké prostředí je určeno číslicí 311 nebo 322 v trojůhelníku?
 Jak posoudit masážní salon? Jako provozovnu nebo zdravotní zařízení?
 Podľa čoho sa určuje prostredie v sklade streliva na Slovensku?
 Za jakých podmínek může být velín součástí rozvodny nn?
 Jaké zvolit krytí do prostředí BE2N1 a AE4?
 Do které skupiny zatřídit vězeňskou celu?
 Jaká je přesná definice obyčejného prostředí dle dnes již neplaných norem?
 Jakou instalaci provést v prostoru BE2N1?
 Je BE2N3 opravdu prostředí s nebezpečím výbuchu?
 Je prostredie v okolí šrotovníka výbušné?
 Jak určit prostředí s nebezpečím výbuchu hořlavých plynů a par
 Jak je klasifikován podbíjený strop z hlediska hořlavosti?
 Je kombinace prázdný, mokrý vodojem-WAP-přenos.svítidlo 230V přes FI bezpečná?
 Klima, prostředí a instalace nad 1kV
 Která norma hovoří o instalaci v montážní jámě?
 Co znamená 1.prostředí či 2.prostředí z hlediska EMC?
 Dle jakých požadavků a ČSN řešit návrh elektroinstalace v domově pro seniory?
 Je možné používat elektricke spotřebiče u bazénu?
 Existují speciální normy elektro pro potravinářský průmysl?
 Jaké je krytí topných těles použít v prostředí s textilem?
 Jak se určuje stupeň prašnosti?
 Mohu na dílně s BE2N3 instalovat halogenový reflektor?
 Jaké je korozní prostředí 0,5-1m nad hladinou aktivační nádrže venkovní ČOV?
 Prováděl někdo instalaci v "gabionové stavbě"?
 Jaké doklady musí dodat dodavatel gastro zařízení?
 Jak se dívat na zděné silo pilin z hlediska ochrany před bleskem?
 Jaký prostor a vliv prostředí by se měli zvolit pro nafukovací stan 2000-3,5-51?
 O jaký se jedná prostor z hlediska úrazu el. proudem v zóně 22?
 Lze umistit rozvadec do technicke mistnosti s umyvadlem?
 Musí být v prostředí zvlášť nebezpečném použita doplňková ochrana?
 Řeší nějaká norma rozvaděče umístěné ve sklepě?
 Sú nejaké špeciálne požiadavky na elektroinštalácie v športovej strelnici?
 Které nové předpisy řeší instalaci venkovní zásuvky v prostředí AD5?
 Jaká zvláštní specifika má instalace v kadeřnictví?
 Aký je rozdiel medzi VV BA1 a BA2?
 Jaká je definice bytu?
 Jaké vyhlášky, předpisy či normy dnes řeší elektroinstalaci v krytech CO?
 Může být rozvaděč umístěn v plynové kotelně?
 Jaké krytí by měl mít rozvaděč ve venkovním přístřešku s otevřenými stěnami?
 Lze mít v archivu doumentace zářivková svítidla bez krytu?
 Je strojovna chlazená čpavkem prostor s nebezpečím výbuchu?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 23 dotazů.