{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jan Hájek nad otázkami ochrany dle ČSN 33 2000-4-443 ed.3
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Jan Hájek nad otázkami ochrany dle ČSN 33 2000-4-443 ed.3  (Přečteno 437 krát)
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« kdy: 14.11.2017, 08:02 »

DEHN: Nad otázkami ochrany dle ČSN 33 2000-4-443 ed.3
    Proč instalovat svodič blesků? Co je to zkratka LPL? Vzniká povinnost instalace za jiných než legislativních důvodů? Ochrana před přepětím je vyžadovaná, pokud přepětí může mít následující účinky na ... Může mít energetika jiné nároky než z ČSN 62 305 vyplývající? Jaké jsou vlastnosti tohoto svodiče? Jakým principem dochází k účinné ochraně zařízení? Jsou tedy instalace za elektroměrem pro ochranu vhodnější? K čemu je dobrý vlnolam? Proč se DEHNshield označuje za kombinovaný svodič?
    Zdroj: zde...


   


    Co pozitivního a konstruktivníh o byste doplnili k této informaci?
   
Jan Hájek nad otázkami ochrany dle ČSN 33 2000-4-443 ed.3
   
Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jan Hlavatý.
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 14.11.2017, 08:32 »

ČSN 33 2000-1 ed. 2
Citace
131.6.2 Osoby, hospodářská zvířata i majetek musí být chráněny před poškozením v důsledku přepětí, které vzniká z atmosférických vlivů, nebo ze spínacích procesů.
POZNÁMKA Pro ochranu proti přímému úderu blesku platí soubor EN 62305.

ČSN 33 2000-4-443 ed. 3
Citace
443.4 Řízení přepětí
Ochrana před přechodnými přepětími se musí zajišťovat tam, kde následky způsobené přepětím postihují:
a) lidský život, např. zařízení pro bezpečnostní účely, zařízení poskytující zdravotnickou péči;
b) veřejné služby a kulturní dědictví, např. ztrátu veřejných služeb, centra IT, muzea;
c) komerční nebo průmyslové činnosti, např. hotely, banky, průmysl, obchodní trhy, hospodářství;
z1) velké množství jedinců, např. velké budovy, úřady, školy.

ČSN EN 62305-4 ed. 2, čl. 7
Citace
7 Koordinovaný systém SPD
V SPM používajícím koncepci zón ochrany před bleskem s více než jednou LPZ (LPZ 1, LPZ 2 a vyšší), musí být SPD umístěny na vstupu vedení do každé LPZ (viz obrázek 2).
V SPM používajícím jen LPZ 1, musí být SPD umístěn minimálně na vstupu vedení do LPZ 1.

ČSN 33 2000-5-534 ed. 2
Citace
534.4.1 Umístění SPD a typ SPD
Přepěťové ochrany musí být instalovány co nejblíže k začátku instalace. Pro ochranu před účinky blesku a spínacích přepětí musí být použity přepěťové ochrany (SPD) typu 2.
Jestliže je budova vybavena vnějším systémem ochrany před bleskem nebo je ochrana před účinky přímého úderu blesku předepsána jiným způsobem, musí být použity přepěťové ochrany (SPD) typu 1.

Přiznám se, že úplně nerozumím tomu, proč mám podle 4-443 ed. 3 dělat nějakou analýzu rizika (což je mimochodem jiná analýza rizika než pro LPS), když mi několik norem nařizuje, že SPD stejně být musí?
Zaznamenáno

Projekce elektro silnoproud vn a nn, s primárním zaměřením na elektroinstala ce v průmyslu, trafostanice, technologické a zdravotnické instalace. ePLAN Electric P8 + BIM
Více info viz www.EEProjekt. cz
www.JanHlavaty .cz
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 14.11.2017, 19:58 »

Vydání ČSN 33 2000-4-443 ed. 3 jsem uvítal, protože do té doby chyběl návod, jak rozhodnout o osazení nebo neosazení SPD v případech, kdy se neřeší ochrana podle ČSN EN 62305 ed. 2. Všechna dosavadní ustanovení o nutnosti ochrany před přepětím byla příliš obecná. Bylo to jako kdyby byla stanovena povinnost chránit zařízení před nadproudy, ale chyběly by normy 33 2000-4-43, 4-473 a 5-52. 
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.099 sekund, 22 dotazů.