Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak měřit impedanci v síti IT?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak měřit impedanci v síti IT?  (Přečteno 22152 krát)
Radim Cienciala
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 13.11.2017, 08:31 »

Ano, to je první porucha.

Já osobně to ale nedělám. Vykopnout půlku elektrárny by mě asi stálo pojistnou událost.
To je přesně to čeho se obávám Mrknutí. Takže do revizní zprávy uvádíte pouze přechodové odpory a izol. stavy?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #19 kdy: 13.11.2017, 08:32 »

Podle mého názoru není v sítích IT nutné měřit "impedanci poruchové smyčky",  ale spíše "vnitřní odpor sítě" (L - N) a dále "spojitost" PE vodiče.  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #20 kdy: 13.11.2017, 08:41 »

Legrace nastane, pokud se vám ukáže "symetrická" porucha. Co potom s tím?
Co to je?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 13.11.2017, 08:48 »

Podle mého názoru není v sítích IT nutné měřit "impedanci poruchové smyčky",  ale spíše "vnitřní odpor sítě" (L - N) a dále "spojitost" PE vodiče.  

U většiny sítí IT není N vyvedený.
Měříme " vnitřní odpor sítě L1-L2" k posouzení jištění.

Proto jsem se ptal, kde je v normách uvedeno, že musíme měiít v sítí IT "impedanci poruchové smyčky"? Nemáme při revizích ověřovat elektrickou bezpečnost elektrického zařízení?
Pokud ze sítě IT udělám pro měření síť TN a měřím pro simulaci "druhé poruchy",  tak je to z hlediska obvodové techniky to samé, jako když měřím vnitřní odpor sítě.

Jeden inšpektor mi dávno říkal, chlapi opatrně a neblbněte moc....

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 13.11.2017, 09:00 »

Pokud ze sítě IT udělám pro měření síť TN a měřím pro simulaci "druhé poruchy",  tak je to z hlediska obvodové techniky to samé, jako když měřím vnitřní odpor sítě.
Ne tak docela. Vnitřní odpor je obvod obou pracovních vodičů. Impedance druhé poruchy se uzavírá přes PE. A v tom je ten smysl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #23 kdy: 13.11.2017, 09:05 »

Co to je?

Zdroj zajištěného napájení 220V DC. Oba póly mají proti zemi stejně snížený izolační stav na 30 kOhm.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 13.11.2017, 09:15 »

Ne tak docela. Vnitřní odpor je obvod obou pracovních vodičů. Impedance druhé poruchy se uzavírá přes PE. A v tom je ten smysl.

Určitě si rozumíme, že to zjednodušujeme .
K vnitřnímu odporu zdroje přibude přechodový odpor spojení fáze z PE, to je ta simulace první poruchy. A také přibude další přechodový odpor při spojení další fáze s PE při měření. Tyto přechodové odpory mohu zanedbat.

Moudřejší je v sítí IT  měření pospojování a přechodových odporů PE v rozsahu dosahu, anebo v oblasti celého pracoviště.

Při měření impedance poruchové smyčky mohou vzniknout značné problémy.
Máte to někde v normách takto exaktně specifikováno?
Prostě psáno jest?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 13.11.2017, 09:24 »

... Impedance druhé poruchy se uzavírá přes PE. A v tom je ten smysl.
Jenže vše nemusí být na "jednom PE"... A v tom je ten problém


* IT dle 4_41.jpg (161.78 KB, 1600x486 - prohlédnuto 320 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #26 kdy: 13.11.2017, 09:29 »

V určitých IT sítích je ještě nutné monitorování přetížení a vysoké teploty trafa.
  
Citace
Moudřejší je v sítí IT  měření pospojování a přechodových odporů PE v rozsahu dosahu, anebo v oblasti celého pracoviště.

Proto se např,ve zdravotnictví je přímo určen odpor 0,7 a 0,2 Ohmu (dle skupin) pro odpor
ochranných vodičů,odporu pospojení.A to by se mělo měřit v RZ.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #27 kdy: 13.11.2017, 09:41 »

Jenže vše nemusí být na "jednom PE"... A v tom je ten problém
To ano, ale my přece napřed simulujeme první poruchu - vznikne síť TN a druhou poruchu simulujeme už měřícím přístrojem.
Pokud budu muset měřit v nějakém bodě sítě, tak tu první poruchu musím simulovat na daném PE v místě měření. Jinak to ztrácí logiku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 13.11.2017, 10:32 »

Tak mi to nedalo a vzal jsem starou ČSN 341010 a ČSN 33 2000-4-41 ed. 2
a srovnával jsem články ve staré normě  86 až 90 a v nové 411.6 až 415.2.2

V případě, že není vyvedený nulový bod u zdroje, platí dvě možnosti při ověření
funkce ochrany automatického odpojení.

1. je cesta zoufala a trnitá podle článku 411.6.4, kdy chci mermomocí změřit hodnotu Zs
    impedanci poruchové smyčky obsahující vodič vedení a ochranný vodič v ohmech. Tuto
    zjištěnou hodnotu násobím 2x hodnotou vypínacího prvku v amperéch, aby to vyšlo méně
    než jmenovité napětí mezi fázemi

2. Jenže je zde cesta daleko jednodušší podle článku 411.6.2, který říká, že neživé části
    musí být uzemněny a to individuálně nebo po skupinách nebo společně. Je zde ale
    problematická hodnota Id...a máme pochybnosti, tak použijeme článek 415.2.2, kde  pak
    ověřujeme rezistanci a spojitost ochranných vodičů

    "musí se ověřit, že odpor R mezi neživými částmi současně přístupnými dotyku a cizími
     vodivými částmi splňuje podmínku 50V/ Ia - vypínací proud ochranného prvku"

pro pospojování stačí vodič 4 mm2 do hodnoty jištění 100A. Hodnota odporu vodiče 4 mm2 o délce 10 m je  0,045 ohmů. Proto stačí tuto hodnotu zanedbat a měřit přechodové odpory, aby nebyly větší než 0,1 ohmů. Spojitost vodičů pospojování se má kontrolovat při prohlídce.

Poznámka.
Je vidět, že i normo tvůrci měli se soustavou IT trochu problémy a vysvětlit polopaticky revizním technikům, jak mají ověřovat elektrickou bezpečnost. Proto není dobré vytrhávat z norem jen jednu možnost, když je nabízená lepší cesta. Jaksi chápu, že "impedance smyčky" nás může hodně strašit. Přitom inspektoři v DE nějakou Zs nevyžadovali, ale zajímal je jen zkratový proud.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Radim Cienciala
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 13.11.2017, 12:09 »

Jsem rád že se toto téma zde rozvinulo, né každý v tom má jasno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #30 kdy: 13.11.2017, 12:29 »

No musím se přiznat, že když jsem prováděl periodickou revizi na uhelné elektrárně, tak u sítí „IT 220 DC“,  jsem teda impedanci, neměřil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Radim Cienciala
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 13.11.2017, 13:05 »

No musím se přiznat, že když jsem prováděl periodickou revizi na uhelné elektrárně, tak u sítí „IT 220 DC“,  jsem teda impedanci, neměřil.
dělám právě revizi krokové pece(zhruba 15 rozvaděčů, to nemluvě o počtu koncových prvků) a tam je IT všude.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #32 kdy: 13.11.2017, 13:17 »

Zapoměl jsem dodat, že ta elektrárna je v provozu od roku 1958! Mrknutí
V tomto roce se spouštěly do provozu celkem 3 uhelky. Hodonín, Opatovice nad/Labem a Poříčí u Trutnova.


dělám právě revizi krokové pece(zhruba 15 rozvaděčů, to nemluvě o počtu koncových prvků) a tam je IT všude.

To je ale strojní zařízení že Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 13.11.2017, 13:27 »

No musím se přiznat, že když jsem prováděl periodickou revizi na uhelné elektrárně, tak u sítí „IT 220 DC“,  jsem teda impedanci, neměřil.

U IT DC sítí se dobré nejdříve se podívat do dokumentace, jak je to s M a PE, případně s PEM. Variant DC sítě je více dle ČSN 33 2000-1 ed. 2
Důležité je také jaka varianta k ochraně sítě dle 411.6.3 je použitá

V mnoha případech Honzo, proč bys asi měřil nějakou impedanci, když stačí prověřit pospojování. Občas se mi stalo při výchozí revizi, že bylo sice pospojování, ale scházelo uzemnění sítě.....

To: RC
V průmyslových aplikacích dříve IT sít byla použitá v 90% a to  jak AC, tak DC.
Při revizích takových rozsáhlejších celku je obvyklá závada scházející jednopólové schéma rozvodu. To při orientaci hodně pomůže. NV 176/2008 Sb.,  jej vyžaduje a tak jej chci při revizích také. Americké normy dokonce vyžaduji při každé změně do měsíce upravit jednopólové schéma napájení. A také kinematické schéma s navěšenou elektrikou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Radim Cienciala
*
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 13.11.2017, 13:36 »

Zapoměl jsem dodat, že ta elektrárna je v provozu od roku 1958! Mrknutí
V tomto roce se spouštěly do provozu celkem 3 uhelky. Hodonín, Opatovice nad/Labem a Poříčí u Trutnova.


To je ale strojní zařízení že Úsměv
ANO MĚLO BY BÝT. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #35 kdy: 13.11.2017, 13:49 »

 Smích Smích Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Vyhodnotil som nameranú hodnotu impedancie poruchovej slučky správne ?
 Ako upravujete nameranú impedanciu?
 Je ochrana proti úrazu el. proudu při 2 ohmech IS v pořádku?
 Co je to impedanční smyčka?
 Jakým způsobem změřit izolaci a impedanci v bytové rozvodnici?
 Jak ověřit naměřenou impedanční smyčku dle ČSN 34 1010?
 Da sa odhaliť zle dotiahnutý spoj meraním impedancie vypínacej slučky?
  Jak kompenzovat tento zvýšený odpor vedení?
 Jak mám správně vyhodnotit naměř. hodnoty impedanční smyčky ve staré instalaci?
 Jaké zvolit opatření při nevyhovující impedanci poruchové smyčky?
 Je naměřená impedance 1,48 ohm pro kabel CYKY5x4 / 150m vyhovující?
 Jak vypočítat impedanci smyčky pro návrh kabelového vedení?
 Je možné naměřit impedanční smyčku o hodnotě 74,8 Ohm?
 Co je impedance smyčky?
 Mohu měřit impedanci ochranné smyčky pomocí Eurotest 61557 za chráničem?
 Číslicové měření impedance, kapacity a indukčnosti
 Musí být vždy dodržena impedance, když mám na vývodu chránič 30mA?
 Jak správně počítat zda je impedance vyhovující u jističe v čase vypnutí do 5s.?
 Ako zahrniem do výpočtu impedančnej slučky dlžku kábla?
 Jak změřím REVITESTERem 100 impedanci smyčky?
 Jaká může bý udávaná frekvenční závislost impedance koaxiálního kabelu?
 Ako mám chápať meranie netočivej zložky impedancie vedenia?
 Automatické odpojení v síti TN – impedance smyčky
 Čím měříte velmi malé impedance smyček?
 Má vliv UPSka na impedanci zásuvky 230V?
 Jak hodnotit měření v revizní zprávě, když má PE <500Mohm?
 Jak měříte impedanci smyčky světelného obvodu, při pravidelné revizi?
 Má význam udávat impedanci pro laiky?
 Jak měříte impedanci smyčky u motorového pohonu?
 Jakým způsobem musí být provedeno měření impedance zemní smyčky u zařízení napájeného ze sítě (spoje
 Jakou podmínku musí u sítí TN splňovat impedance smyčky za respektování bezpečnostního součinitele?
 Víte, oč jde při měření impedance smyčky?
 Co s obvodem, kde nevyhovuje změřená impedance?
 Jak zlepšit stav impedance?
 Jaký je v praxi rozdíl mezi impedancí sítě a smyčky?
 Jak řešíte silné rušení při měření impedance v průmyslových prostedích?
 Jak řešit 1,45ohmů v HDS?
 Jak si mám vysvětlit podivnou hodnotu impedance smyčky?
 Jaká max. impedance poruch. smyčky může být v obvodu 117V AC-jistič K2A?
 Jak ověřit impedanční smyčku u objektu bez elektroměru?
 S jakými vzdálenostmi mezi přepěťovkami se v praxi setkáváte vy?
 Jak postupovat při výpočtu impedance?
 Jak snížit velkou impedanci smyčky?
 Jakou hodnotu ukáže měřící přístroj, když se spojí vývody zemničů?
 Jak řešíte vysokou impedanci na vstupu objektu?
 Jak změřit impedanci ochranné smyčky Zs "bez vybavení chrániče" s PU195?
 Měříte impedanční smyčku, nebo jen přechodový odpor?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.077 sekund, 23 dotazů.