Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Co vám říká pojem úplný kryt?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 3 [4] 5 6 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co vám říká pojem úplný kryt?  (Přečteno 40059 krát)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #54 kdy: 31.10.2017, 13:50 »

A přitom je to tak jednoduché. Vezmu si software 1 2 3 4 schémata,  zadám přístroje a software mi vyjede sestavou rozložení jednotlivých komponent a schéma zapojení. Podle toho mohu připravit i objednávku a dalším kliknutím si otevřu software v kterém vytisknu popisky na jističe, dle vyhotoveného schémata, případně popis okruhů. Vše více méně automaticky.
Celé mi to zabere maximálně 10 minut. Tak kde furt hledáte problémy? A výsledek rozhodně stojí za to.
Hned poznáte že zde byl řemeslník a ne břídil.

Samozřejmě že podobných sw je určitě více. Jen si vybrat ten co vám bude vyhovovat.

Co je to tak jednoduché, nevidím prostor pro jakoukoliv benevolenci během revize. Naopak hlasitě i písemně dávám najevo, jestli jde o šmoulu, nebo pana elektrikáře.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
J Lhava
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #55 kdy: 31.10.2017, 13:56 »

Mě právě léta praxe naučily ve schématech nespecifikovat žádné konkrétní výrobky. Protože ten co to vyhraje v 99,9% jako první začne nahrazovat za ty výrobce, u kterých má nejlepší marže. Takže vypisovat do schémat konkrétní výrobky je v 99,9 % případů zcela zbytečná práce. Neb jako projektant jaksi nemůžu tušit kdo to vyhraje a u koho má ty nejlepší marže, že.

Takže v případě úplných krytů,  které nejsou zaměnitelné mezi výrobci, je z mého pohledu zbytečné do dokumentace cokoli kreslit. Když to nakreslím ve Schracku, zhotovitel to udělá v OEZ/ABB/Schneideru/Eatonu. Jenže to tím pádem musí i překreslit, neb jak vyplynulo z diskuse, plné kryty jsou použitelné jen se zkoušenými výrobky.

Tudíž stačí seznam v excelu a zhotovitel si k tomu holt to schéma musí dodat/dodělat sám. Taky nevím, co se tu na tom pořád tak řeší,  když to má za 10 minut hotové :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #56 kdy: 31.10.2017, 14:29 »

Mě právě léta praxe naučily ve schématech nespecifikovat žádné konkrétní výrobky. Protože ten co to vyhraje v 99,9% jako první začne nahrazovat za ty výrobce, u kterých má nejlepší marže. Takže vypisovat do schémat konkrétní výrobky je v 99,9 % případů zcela zbytečná práce.

A já se právě z praxe snažím v PD specifikovat přesné výrobky. Např. náhrada osvětlovacích těles je z mého pohledu nepřijatelná, jelikož je k PD dodán i výpočet osvětlení, který je jasně stavěn na přímý typ svítidel a zdrojů.
U Úplných krytů by to mělo být jasné. Tam jsou výrobcem jasně specifikované typy.

Do PD pak uvádím: Pokud je v dokumentaci uveden konkrétní typ výrobku, jedná se pouze o informativní údaj projektovaných parametrů, nahrazující specifikaci výrobku. Dle §89 Zákona 134/2016 Sb. musí zadavatel veřejné zakázky umožnit použití rovnocenného řešení

Toť alespoň malá snaha o to, aby byly dodrženy mnou navržené výrobky. Málo kdo se pak chce zabývat tím, aby rovnocenně nahradil mnou udané výrobky a radši použije ty, co jsem navrhl. A funguje to.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #57 kdy: 31.10.2017, 15:01 »

Takže v případě úplných krytů, které nejsou zaměnitelné mezi výrobci, je z mého pohledu zbytečné do dokumentace cokoli kreslit. Když to nakreslím ve Schracku, zhotovitel to udělá v OEZ/ABB/Schneideru/Eatonu. Jenže to tím pádem musí i překreslit, neb jak vyplynulo z diskuse, plné kryty jsou použitelné jen se zkoušenými výrobky.

Tudíž stačí seznam v excelu a zhotovitel si k tomu holt to schéma musí dodat/dodělat sám. Taky nevím, co se tu na tom pořád tak řeší, když to má za 10 minut hotové :-)
Sice to nezvládám za 10 min. jako Honza F.,  asi to tak dobře neumím  Úsměv,  ale jinak také nevím, co se pořád řeší. U jednoduchých rozvaděčů si každý vyrobí rozvaděč, ke kterému musí stejně zhotovit předepsanou dokumentaci (podobně jako pro úplný kryt) a je jedno jakého má svého dvorního dodavatele. Pokud nasází modul. přístroje do softu od H nebo E, tak mu schema rozvaděče vyjede automaticky bez sebemenší námahy. U méně sofistikovanýc h softwarů si to holt musí nakreslit sám, ale stejně má každý nějaké vzory běžně používaných rozvaděčů, které jenom upraví dle potřeby. Samozřejmě jsou výrobci komponentů, kteří nemají žádný vlastní soft pro vytvoření potřebné dokumentace, ale to se netýká značek, které používá seriózní elektrikář. Pokud to některá firma není schopná takto jednoduše zvládnout, potom je asi schopná všehoMrknutí
Nevidím jednoznačnou výhodu úplných krytů před rozvaděči, jako revizák je naopak vnímám jako další rozšíření instalace, která se musí revidovat i při PR.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #58 kdy: 31.10.2017, 15:33 »

Mě právě léta praxe naučily ve schématech nespecifikovat žádné konkrétní výrobky. Protože ten co to vyhraje v 99,9% jako první začne nahrazovat za ty výrobce, u kterých má nejlepší marže. Takže vypisovat do schémat konkrétní výrobky je v 99,9 % případů zcela zbytečná práce.


Píšu to z pohledu montážní firmy a výrobce rozvaděče, či úplného krytu . Nicméně pokud jen trochu možné,  také vnímám přesnou specifikaci  produktů jako ochranu před změnou parametrů vyžadovaných projektem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #59 kdy: 31.10.2017, 22:42 »

To už docela odbočujeme od tématu, ale párkrát se mi stalo, že jsem byl vyhozen od zpracovatele rozpočtu pro veřejnou soutěž, když jsem mu dodal svůj rozpočet s kabelem CYKY.
Musel ven a nahradit to obkecem. CYKY může vyrábět jen někdo, někdo jiný může vyrábět kabel stejných parametrů pod jiným obchodním názvem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #60 kdy: 01.11.2017, 04:12 »

Tak mě celá tato problematika připadá spíš jako právnické kličky.

Výsledkem výroby rozvaděče i použití úplného krytu je (alespoň pro RD nebo byt, o průmyslových instalacích teď nehovoříme) bedna plná jističů spolu s jedním, dvěma stykači a zvonkovým transformátore m či napaječem DT. V obou případech se pozná, zda to dělal odborník nebo moula a jiný název to nezachrání. Nezachrání to ani osazení výrobky jednoho výrobce. Navíc výrobce kvalitních jističů nemusí mít vše ostatní ve svém sortimentu (např. napájecí zdroje pro DT bývají dost specifické) a nemusí být třeba jeho stykače tak perfektní jako jističe. Já to vidím jako polovičaté řešení, které přináší málo pozitivního a mnoho úskalí k tomu.

P.S. V 60. a70. létech jsme si k výrobě rozvaděčů sami vyráběli různé komponenty, jako nulové můstky a fázové sběrnice z mosazi, izolační podložky z pertinaxu a sklotextitu, takže jsme soustružili, frézovali, vyřezávali závity a mnohé tyto rozvaděče pracují bez zásadních problémů dodnes a když se do nich podíváte, vidíte, že to dělal odborník  s láskou k řemeslu. Dnes je vše prefabrikát a nedej bože, kdyby to někdo udělal podobně jako tenkrát. Nedávno jsem doslova roztrhl vejpůl nulový můstek při dotahování vodiče v rozvaděči asi tři roky starém. Proč? Protože i certifikovaný výrobek známého výrobce je z mosazi-nemosazi s vysokým obsahem zinku, takže je křehký a stárne vlivem vzdušné vlhkosti, šroubky jsou nekvalitní, nepřesné, lisované a s kočko-psí drážkou ve které nedrží pořádně žádný šroubovák. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #61 kdy: 01.11.2017, 06:09 »

Tak mě celá tato problematika připadá spíš jako právnické kličky.

Bingo. Papír světem vládne.  Mrknutí. Ale jako RT musím prostě ctít předpisy. Navíc schéma zapojení nebo i jen popsané obvody usnadňují servis, údržbu i vlastní revizi. Osobně tedy tyto požadavky vítám a schvaluji. Ne že by to bylo 100% pravidlo, ale pokud najdu na rozvaděči štítek s výrobcem, vypadá to uvnitř o mnoho lépe a přehledněji, než v "noname plastu". Proč asi?


Výsledkem výroby rozvaděče i použití úplného krytu je (alespoň pro RD nebo byt, o průmyslových instalacích teď nehovoříme) bedna plná jističů spolu s jedním, dvěma stykači a zvonkovým transformátore m či napaječem DT.


Ano, souhlasím a také jsem o tom psal. Ale amatér využije v rozvaděči s podobným "topením" rozvaděč do posledního modulu. A to bývá často problém. Už jsem zde psal o rozvaděčích kde padaly jističe zatížené na 80%,  vždycky když teplota v létě stoupla nad 30stupnu.

Nedávno jsem doslova roztrhl vejpůl nulový můstek při dotahování vodiče v rozvaděči asi tři roky starém. Proč? Protože i certifikovaný výrobek známého výrobce je z mosazi-nemosazi s vysokým obsahem zinku, takže je křehký a stárne vlivem vzdušné vlhkosti, šroubky jsou nekvalitní, nepřesné, lisované a s kočko-psí drážkou ve které nedrží pořádně žádný šroubovák.  


Mám stejnou zkušenost. Pak sem vložím i fotky s konkrétním výrobcem.




Fakticky jsem rád že nám legislativa a výrobci jednoduše umožňují výrobu rozvaděčů/krytů. Donedávna bych musel na zkušebnu a utratit minimálně 30 tisíc Kč. Osobně to vnímám jako pokrok. Tak kde je problém?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #62 kdy: 01.11.2017, 06:25 »

Postaví se k "úplným krytům" nějak BONEGA?
U rozvaděčů řešení hledala - má SW, který umožňuje vytvořit rozvaděč vložením jejich komponentů do "některých cizích beden"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #63 kdy: 01.11.2017, 10:16 »

Všetci výrobcovia úplných krytov vychádzajú z rovnakých noriem, takže akýkoľvek úplný kryt v rozsahoch ktoré  ponúkajú výrobcovia, by mal prejsť prípadným následným overením podľa 61 439 aj po vzájomnom premiešaní ich komponentov vyhovujúcich výrobkovým normám.
V boji o zákazníka je ale pre výrobcu dôležitá každá, hoc aj nepodstatná konštrukčná maličkosť. Dôležité je preto pre neho čo najširšie obsadenie štartovacej pozície pri východiskovej revízii.
Z toho pohľadu je riešenie úplným krytom priam šité na objekty, kde sa počas ich životnosti nehrá na periodické revízie zo zákona. Bežné výmeny certifikovanýc h súčastí musia ostať v povolenej tolerancii, a tak by sa k tomu mal postaviť aj RT pri prípadnej periodickej revízii v čase, keď totožné pôvodné komponenty už budú pasé. Napr. pri predaji bytu.
Viď príspevok #46.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #64 kdy: 01.11.2017, 13:37 »

Až do března letošního roku jsem se s tímto pojmem nesetkal a nehledal bych v tom nějakou souvislost s rozvaděči. Přitom EN 60670-1 u nás platí již od roku 2005! Celé roky bylo ticho po pěšině. Výrobci komponentů o tom nemohli nevědět. Raději spustili něco, o čem dříve nechtěli slyšet. Ze svého sortimentu vytvořili každý nějakou svoji řadu rozvaděčů s typovým ověřením s tím, že finální výrobce použije jenom a pouze jejich prvky, což obsahuje prohlášení o shodě. A nyní se provalilo něco, co dává elektrikářům i elektro firmám poměrně volnou ruku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #65 kdy: 01.11.2017, 20:39 »

.......... Ze svého sortimentu vytvořili každý nějakou svoji řadu rozvaděčů s typovým ověřením s tím, že finální výrobce použije jenom a pouze jejich prvky, což obsahuje prohlášení o shodě. A nyní se provalilo něco, co dává elektrikářům i elektro firmám poměrně volnou ruku.

S tou úplně volnou rukou bych to nebral doslova, ale velmi, velmi opatrně  podivej

Osobně raději volím variantu rozvaděče. Během revize mám tak méně starostí. Ověřím zda máme štítek, a další podklady. Pak nemusím řešit mnoho dalšího. V podstatě to vidím tak, že o co je jednodušší připravit podklady k úplnému krytu než k rozvaděči, o to je dvakrát složitější zrevidovat úplný kryt.
Položte si otázku. Pokud revidujete úplný kryt jako součást instalace, jaká měření, ověření a podobně, musíte provést. Co řeknete/napíšete do revize když tam někdo nacpe dva rozdílné výrobce u jističů, s rozdílnou výškou a 3f lpropojovací lišta nebude úplně dobře sedět? Jak ověříte vzdušné vzdálenosti u lišty uklohněné pilkou nebo flexou, bez začištění a koncovky, nebo ukončené kouskem izolačky?
Jaké bude mít vlastnosti kryt co se třeba proudové zatížitelnosti, nebo krytí  týká, když na něm nebude štítek s údaji, nebo nebude dodána nějaká dokumentace? Co oteplení plasťáku? to jen tak co mě rychle napadlo.
Myslím si že se prostě o úplně volné ruce jen těžko dá mluvit a pro nás RT to přináší mnoho dalších nečekaných problémů, s kterými se musíme potýkat.

Z mého pohledu RT "zlaté" rozvaděče  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #66 kdy: 01.11.2017, 21:08 »

Už se to začíná omílat dokola. Za mě (už jsem to na některé diskusi uvedl),  než bych se s rozvaděčem (např. trochu profesionálně vypadající popisky přístrojů a svorkovnic uvnitř rozvaděče) dělal, když to potřebuju jednou za čas, tak si to raději nechám udělat od firmy, která je na výrobu rozvaděčů vybavena a je to jejich denní chleba. Mám to bez trápení, stačí k tomu ten rozpis v excelu a když si to spočítám, tak v horším případě nula od nuly pojde, ale spíš na tom vydělám. Nechápu co se dá urvat na výrobě DBO. Nerozhodný

EDIT:
A to, že udělat rozvaděč v souladu s ČSN papírově není žádný problém, na tom nic nemění. tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Hudeček - BONEGA
*
Offline Offline



WWW
« Odpověď #67 kdy: 08.11.2017, 08:33 »

Reaguji za firmu BONEGA na výzvu od pana Schwarze vstoupit do této diskuse.

Po velmi podrobném nastudování normy jsme dospěli již dříve k závěru, že administrativn í práci norma pro krabice a úplné kryty (ČSN EN 60670-24) v podstatě nijak nezjednodušuje . Důvodem proč ji ostatní výrobci prosazují je podpora prodeje vlastních výrobků, protože tato norma vyžaduje použití všech přístrojů ve skříni od stejného výrobce. Praxe však vyžaduje mnohem vyšší flexibilitu co se týká skříní i přístrojů. V tomto smyslu je naopak tato norma zbytečně svazující.

Výpis některých vyžadovaných administrativn ích úkonů z normy pro krabice a úplné kryty (ČSN EN 60670-24):

Citace
Pracovník provádějící instalaci musí provést tyto výpočty:
  • podle pokynů výrobce úplného krytu provést výpočtem maximální oteplení (při zapojení přístrojů v nejhorší možné provozní konfiguraci - podle přílohy AA.1)

Pracovník provádějící instalaci musí provést tyto zkoušky:
  • ověření maximální schopnosti úplného krytu rozptylovat výkon (pokud toto nezajistí výrobce prázdného úplného krytu "skříně)
  • ověření oteplení z výpočtu (při zapojení přístrojů v nejhorší možné provozní konfiguraci)

Pracovník provádějící instalaci musí rozhodnout:
  • volbu úplného krytu, aby dokázal odvést maximální tepelné ztráty z použitých přístrojů a nestal se potenciálním zdrojem požáru

Zkouška ověření provedená pracovníkem provádějícím instalaci:
  • prohlídka značení a shoda vybaveného úplného krytu GP se schématy zapojení
  • ověření požadavků na ochranu celkovou izolací
  • ověření a zkouška účinnosti ochranného obvodu
  • ověření správnosti zapojení, zkoušky mechanické činnosti a je-li to nutné, elektrické činnosti
  • ověření ochrany před vniknutím pevných cizích těles a před škodlivým vniknutím vody
    zkouška izolačního odporu
  • mezní hodnoty oteplení musí být pokryty výpočtem

Povinné značení pracovníkem provádějícím instalaci (de facto výrobní štítek):
  • jméno nebo identifikace pracovníka provádějící instalaci
  • uvedení typu nebo jiné prostředky používané pracovníkem provádějícím instalaci pro identifikaci vybaveného úplného krytu GP
  • jmenovitý proud v ampérech
  • jmenovité napětí ve voltech
  • značka pro druh napájení
  • stupeň ochrany vybaveného úplného krytu GP
  • značka pro ochranu celkovou izolací, přichází-li to v úvahu
  • písmeno N pro svorky určené výhradně pro nulový vodič

Pracovník provádějící instalaci musí poskytnout tuto dokumentaci:
  • prohlášení o shodě
  • výpočet maximálního oteplení pro 3 fázové provedení a pro 1 fázové při proudech nad 32A

(pokračování v dalším příspěvku)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Hudeček - BONEGA
*
Offline Offline



WWW
« Odpověď #68 kdy: 08.11.2017, 08:34 »

(pokračování předchozího příspěvku)

Profesionálním řešením pro praxi je tedy podle nás zjednodušení administrativy za pomoci software při zachování vysokých nároků na bezpečnost dle normy ČSN EN 60439-3,  nikoliv kličky v normách.

Proto jsme vytvořili online aplikaci Ověření návrhu.cz (www.overeninav rhu.cz),  která tento problém elegantně řeší:

  • Aplikace po naklikání přístrojů provede skutečný fyzikální výpočet nejhoršího možného tepelného zatížení a umožní zvolit jen takové skříně, které tomuto zatížení odpovídají. Nevěřili byste, kolik elektroinstala térů nám sdělilo, že je naše aplikace nepustila do skříní, které běžně před tím pro podobnou sestavu přístrojů používali. Díky aplikaci tak začali používat kvůli odvodu tepla větší skříně, což přispělo k vyšší bezpečnosti. Některé plastové skříně pro povrchovou montáž na 36 modulů dokáží pro příklad odvézt teplo jen do 30W, což je pro mnohé překvapením.
  • Vygeneruje veškerou potřebnou dokumentaci k rozvaděči včetně výrobního štítku. Jediné co zbývá ručně vyplnit je tzv. Protokol o kusovém ověření, který se vyplňuje až po fyzickém sestavení rozvaděče (navíc ke každému kroku je uveden praktický návod). Vše ostatní je vygenerováno zcela automaticky!
  • Výrobní štítek obsahuje QR kód, po jehož načtení je možné ihned zobrazit i na mobilním telefonu původní dokumentaci a porovnat ji s reálným aktuálním osazením rozvaděče (ideální pro revize). V případě požáru je tak výrobce rozvaděče snadno schopný dokázat, že došlo k dodatečné úpravě rozvaděče bez jeho vědomí. V tomto je velká výhoda oproti klasickým PC softwarům na pouhou konfiguraci rozvaděče.
  • Po načtení QR kódu je možné v rozvaděči udělat dodatečné odborné úpravy pokud je fyzikální výpočet tepelného zatížení připustí do původní skříně. Obratem tak lze získat opět platnou dokumentaci včetně nového výrobního štítku s novým QR kódem.  Toto přesně řeší problém zmiňovaný panem Alinem, kdy většina rozvaděčů je po prvním roce předělaná.
  • Nabídka skříní a přístrojů není omezena jen na přístroje BONEGA. Je tak možné flexibilně nakombinovat přístroje a skříně od různých výrobců tak, jak praxe opravdu vyžaduje.


Závěrem tedy mohu shrnout, že využití normy pro krabice a úplné kryty neznamená de facto žádné usnadnění, ale naopak omezení ve výběru skříní a přístrojů jen na jednu značku. My vidíme řešení naopak v rozšíření online aplikace Ověření návrhu o další značky přístrojů a skříní, tak aby byly pokryty reálné požadavky praxe. Nejdeme kvůli výše uvedenému proto cestou Krabic a úplných krytů. Viděli bychom v tom krok zpět.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #69 kdy: 08.11.2017, 09:50 »

Díky za reakci. Vaši aplikaci určitě vyzkouším, protože váš logický přístup k věci se mi líbí a má méně nedostatků než výše zmiňované kryty.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #70 kdy: 08.11.2017, 13:40 »

Zběžně jsem se podíval na popis aplikace a je to zatím v principu to nejlepší, co jsem viděl. Ten nápad s QR kódem je zajímavý, znamenal by konec výmluv :-). Určitě vyzkouším.


Edit:
Beru na vědomí, že správnost výpočtu tepelného zatížení je podmíněna výhradním použitím prvků určených původním výrobcem firmou BONEGA, spol. s r.o. Použitím jiných značek přístrojů při výrobě rozvaděče se dokumentace stává neplatnou a hrozí postih od kontrolních orgánů, které si mohou vše okamžitě ověřit přímo na místě pomocí odkazu na výrobním štítku. Výpočet si mohu udělat sám, jak to ale pak bude s platností dokumentace?

Takže taky vázáno na sortiment jedné firmy, to je sice pochopitelné, ale celkem škoda.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Hudeček - BONEGA
*
Offline Offline



WWW
« Odpověď #71 kdy: 08.11.2017, 14:05 »

Není to vázáno jen na sortiment BONEGA. Tato věta znamená, že je nutné dodržet přesně značky přístrojů, které jste v aplikaci naklikali, jinak je dokumentace neplatná. Různé značky byť stejného typu přístroje mají různé tepelné zatížení, takže není možné po provedení výpočtu značky zaměňovat. V samotné aplikaci je ale k dispozici řada různých přístrojů od různých výrobců - viz. https://overeni-navrhu.cz/homepage/seznam-pristroju

V nabídce naleznete např. i pojistkové odpínače OEZ, přepínače ABB atd.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 3 [4] 5 6 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Proč používat zářivky s ochrannými kryty?
 Kde sehnat náhradní sklo do socialistického svítidla ?
 Kde sehnat kryty na staré 3f jističe ITM?
 Mohou být kryty svorkovnic stoupacího vedení z průhledného plexi?
 Kde se lze setkat s ochranou neživých částí krytem či zábranou?
 Jak musí být uzemněny kryty plynem izolovaných kovově krytých rozvaděčů s napětím nad 52 kV?
 Neměl by být jistič v krytu? A pokud ano, o jakou normu toto mohu opřít?
 Je nutné zakrytovat přívodní svorky v rozvaděči?
 Kde pořídit krabičku kombinace zásuvky a vidlice pro vlastní vestavbu?
 Lze ochranný kryt stroje použit k funkci start?
 Tabulka krytí IP (popis stupňů)
 Jak v zaplombovaném krytu jističe odstranit vlhkost?
 Bude elektrický spotřebič po opravě truhlářem vyhovující?
 Jak odstranit kondenzaci vlhkosti v plombovaném krytu jističů?
 Jaká je při 230V minimální vzdálenost krytu od živé části?
 Je chybějící vnitřní kryt rozvaděče v panelovém domě velmi závažná závada?
 Musí být na zářivkách v hledišti v divadle kryt?
 Jak je krytí hlavního jističe pro ČEZ v pořádku?
 Jaký materiál (plast) použít na výrobu náhradních krytů pro starý rozvaděč?
 S jakou normou je v rozporu chybějící kryt ventilátoru chlazení elektromotoru?
 Neznáte někdo označení tohoto krytu spouštěče dřevoobráběcího stroje?
 Jaká jsou pravidla pro pospojování krytů a vnitřních částí zařízení?
 Používáte kryty nad podhledová svítídla?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.091 sekund, 24 dotazů.