Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Co vám říká pojem úplný kryt?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 ... 6 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co vám říká pojem úplný kryt?  (Přečteno 40057 krát)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« kdy: 29.10.2017, 12:17 »

Vím, že zde existuje diskuse, která okrajově zabrousila k ČSN EN 60670-24 Krabice a úplné kryty pro elektrická příslušenství pro domovní a podobné pevné elektrické instalace - Část 24: Zvláštní požadavky na úplné kryty pro umístění ochranných zařízení a jiných elektrických zařízení rozptylujících výkon,  která se ovšem jen jemně otřela o celou problematiku.
Před časem se tu hojně diskutovalo o rozvaděčích coby výrobcích dle ČSN EN 61439. Z těchto diskusí jsem vždy nabyl dojmu, že jsme všichni pomalu jednou nohou v teplákách. A hle, najednou tu máme řešení.
A je dobré nebo špatné?

Úplný kryt:

- nevznikne nový výrobek
- posuzován jako součást elektroinstala ce
- podléhá revizi jako elektroinstala ce
- nutné pouze schéma zapojení - součástí elektroinstala ce
- při modifikaci, doplnění prvků se doplní revize
- vybavení jen jasně danými přístroji výrobcem krytu

rozvaděč:

- nový výrobek dle zák. 90/2016 Sb.
- ověření návrhu, kusová zkouška
- štítek a označení CE
- dokumentace, návod
- možnost vložení libovolných přístrojů
- při modifikaci, doplnění prvků - úprava výrobku

Např. EATON mají pro tento účel zkoušené úplné kryty dle ČSN EN 60670-24 typu KLV (verze pro předem určené modulární přístroje PD - pokyny dle BB a verze multimediální pro všeobecné účely - pokyny dle AA).

V minulém týdnu jsem absolvoval přednášu EATON Tour v Plzni a musím říci, že byla opravdu velice zajímavá.

Kolegové, co si vy myslíte o plných krytech?
Já si myslím, že je to konečné východisko ze zbytečné buzerace u produkování malých rozvaděčů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #1 kdy: 29.10.2017, 12:34 »


Kolegové, co si vy myslíte o plných krytech?
Já si myslím, že je to konečné východisko ze zbytečné buzerace u produkování malých rozvaděčů.

Tak se na to také dívám Pavle. Mrknutí
Akorát že u rozvaděčů pro strojní zařízení, postupujem jinak. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 29.10.2017, 12:48 »

Již před několika lety jsem upozorňoval na obtížnou aplikovatelnos t normy pro rozvaděče na malé domovní pixly, přičemž u některých verifikovaných kolegů jsem cítil jistou známku nesouhlasu až paniky tanecek
Takže moje prognóza vyšla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #3 kdy: 29.10.2017, 12:57 »

Akorát že u rozvaděčů pro strojní zařízení, postupujem jinak. Úsměv

To je jasná věc.
Úplný kryt je určen pro umístění ochranných zařízení a jiných elektrických zařízení rozptylujících výkon pro Un do 400V a In do 125A pro domácí a podobné pevné el. instalace.
- mají být instalovány do míst, kam mají přístup nekvalifikovan é osoby
- jsou určeny k tomu, aby je na místě montáže znalé osoby (osoby provádějící instalaci) integrovaly s el. zařízeními.

EATON má k těmto účelům zkoušené pouze kryty (rozvodnice) KLV, které by v průmyslu opravdu neprošly  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #4 kdy: 29.10.2017, 13:00 »


Takže moje prognóza vyšla.


A troufnu si prohlásit "zaplať pánu Bohu". Tím se moc zjednoduší spousta věcí, jen abysme je pak byly schopni tak nějak ukočírovat. V ČR každá benevolence většinou vede k jistému obrovskému bordelu....... i když, jako by tu už dávno nebyl, že?  Mrknutí Úsměv

Jde především o to, aby se montéři řídili dle jasných pravidel a používali do krytů jen prvky, které jsou pro tento účel povoleny.
Již na samotném výše zmiňovaném školení se přihlásil jakýsi pán a chtěl do rozvaděče nacpat nepovolený zdroj pro napájení systému domácích telefonů. Divil se, když mu byl tento přednášejícím zakázán a přitom je to tak jednoduché.
A tak mě napadlo, že si to opět budou hnojit sami elektrikáři opětovným nedodržováním jednoduchých jasně daných pravidel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #5 kdy: 29.10.2017, 14:41 »

Už jsem tady o tom psal.

http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,38525.0.html

HAGER má více řad rozvaděčů/úplných krytů. Tedy "plasty". které jsou testovány podle obou norem. Myslím, že byli prvními, kteří pochopili co je potřeba na zdejším trhu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #6 kdy: 29.10.2017, 14:48 »


Ano vím. Chtěl jsem ale založit vlákno, které se bude zabývat vyloženě tímto problémem. Ty jsi o úplných krytech psal do vlákna, kde se probírala legalizace podružného elektroměrovéh o rozvaděče a to prostě není ono.

HAGER má více řad rozvaděčů/úplných krytů. Tedy "plasty". které jsou testovány podle obou norem. Myslím, že byli prvními, kteří pochopili co je potřeba na zdejším trhu.

HAGER v tom jede už dlouho.
Já se však vše dozvěděl od EATONu a tím je chválím, protože jejich přednáška byla opravdu na profi úrovni.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 29.10.2017, 14:56 »

Tak dlouho pí.Dokonalá nasí... svého chlapa, až se sebral a odešel k pí.Přívětivé.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 29.10.2017, 14:59 »

Idea je to pěkná, také jsem úplné kryty uvítal, protože umožňují nepodvádět. Bohužel, cokoli bylo navázáno na jednotný sortiment konkrétního výrobce tu vždy zkrachovalo. Už výměna porouchaného prvku bude zcela jistě za výrobek někoho neschváleného, nebo z následující řady výrobků a tím vlastně zpětně nelegální.
Když tak chodím a koukám se, většina rozvaděčů je již po prvním roce částečně předělaná a tím neplatí ani dokumentace a vlastně ani prohlášení o shodě. Když to vidí jak zákazník, tak řemeslník, jak mu pak vysvětlit že jeden zdroj tam být může a druhý, takřka shodný (někdy úplně shodný, protože asijský výrobce ho dělá pro více zákazníků jen s jinou barvou a nápisem) tam být nesmí. Když jsem koukal třeba v Rakousku, tak se situace v rozvodech příliš neliší od té u nás, dál na jih bych to někdy ani nekomentoval.

To je opravdu tak těžké určit, že malý rozvaděč třeba do těch 125A se může složit z dostupných dílů, vypočítat oteplení aby plasťák neskápnul ze zdi a dát konkrétní štítek jako u rozvaděče kdo to vyrobil s jednoduchou dokumentací. Omezení bych viděl u speciálních druhů provozu, kde jsou i jiné, než běžné požadavky, třeba zdravotnictví, výbuchy, stísněné prostory atd. tam by měla být legislativa přísnější.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #9 kdy: 29.10.2017, 15:31 »

..........Bohu žel, cokoli bylo navázáno na jednotný sortiment konkrétního výrobce tu vždy zkrachovalo. Už výměna porouchaného prvku bude zcela jistě za výrobek někoho neschváleného, nebo z následující řady výrobků a tím vlastně zpětně nelegální.


Sorry kolego, ale to je blbost. Veškerá prohlášení, ověření a revize, se vztahují pouze a jen na konkrétní výrobek v ten konkrétní čas. Pokud do toho někdo zasáhne druhý den, nese plnou odpovědnost ten kdo do toho zasáhl. Právě proto píšu do revize podrobnosti a dost fotím.
A to že někdo vymění nějaký jistič za jistič jiného výrobce, je problém toho konkrétního šmouly a rozhodně se o tom nedá psát jako o zpětně nelegálním. Prostě to jen bylo do onoho zásahu v pořádku.

Zpětně nelegální --- to je ale kravina  Škleb Škleb

To je opravdu tak těžké určit, že malý rozvaděč třeba do těch 125A se může složit z dostupných dílů, vypočítat oteplení aby plasťák neskápnul ze zdi a dát konkrétní štítek jako u rozvaděče kdo to vyrobil s jednoduchou dokumentací.

Ale vúbec ne. O čem tady už dlouho píšeme? Vyrobit malej plasťák jako úplný kryt, ale i jako rozvaděč, není žádný problém. Mnoho výrobců připravilo pro své montéry kvalitní školení, kde se mohou naučit správný a jednoduchý postup, jak svůj výrobek legalizovat. Stačí jen chtít a nějaké podobné školení navštívit. Dostanete nejen informace, ale v mnoha případech i podklady a sw vybavení.

Možná bude i nějaký záznam z podobného školení zde na elektrika.tv

Edit:
je tam několik rozhovorů, ukázek školení a představení těchto produktů, od několika firem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 29.10.2017, 15:58 »

Zpočátku, když s tím vyšel Hager, jsem nabyl dojmu, že úplné kryty jsou jednoduchým řešením legalizace DBO. Po přednášce od Eatonu,  jsem změnil názor. Výroba DBO podle softu výrobců, jako rozvaděče je daleko benevolentnějš í a  méně svazující. Chce si to vyzkoušet, např. 1-2-3 Schema, ale i E- Config nebo Schracknorm, který je vhodné kombinovat se Schrack Design (chtělo by to ještě vyladit).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #11 kdy: 29.10.2017, 16:25 »

Odhadem to tak už roky dělalo cca 70% montážníků a potažmo revizáků to osvědčilo! tanecek

Na malé RD je to cesta určitě dobrá, firmy co dělají rozvaděče asi nadšení nebudou, protože jim hodně ubude "kšeftů"!
Dříve to bylo "nelegální" někteří do toho bušily!!Dnes to má návev a je to "legální"....
Jinak je to úplně stejné... Škleb ;DVýrobce si nechal atestovat kryt, stejně neví co tam montážník dá?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #12 kdy: 29.10.2017, 16:51 »

Výrobce si nechal atestovat kryt, stejně neví co tam montážník dá?

Výrobce to hlavně pak už nezajímá. Teď jde už jen o to, do jaké míry rozpoutá osvětu. Výrobce se stará hlavně o zisky z výroby. K tomu jako podporu dodává zdarma software, který je rovněž postaven na jeho výrobky.
Já jako projektant pak pracuji se všemi dostupnými software. Jsem pak schopný bez problému připravit podklady pro každý úplný kryt - tak by to mělo být  Úsměv

To, zda se budou dodržovat požadavky, na jejichž základě jsou produkovány úplné kryty, je již na RT. Když budeme přehlížet to, že je úplný kryt narván prvky jiného výrobce než je výrobce krytu, nebo mávneme rukou nad nedodaným schématem rozvaděče a nevyplněným, nebo nedodaným štítkem, pak půjde opět vše do pekel.

A přitom se vše tímto tak fantasticky zjednodušilo.

Tak si říkám, jak budou kolegové vyplňovat razítko s obsahem výkresu?
Místo "rozvaděč RB" se bude psát "úplný kryt UK"? Divné, že. Ale proč by ne? Má to svoji logiku. Jen neznalí montéři, takoví co dělají jen podle novinek z doslechu, si budou nějakou dobu ťukat na čelo, jestli se ten Horský dočista nezbláznil. Ono stačilo jen, když jsem začal označovat Hlavní Ochrannou Přípojnici zkratkou MEP.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 29.10.2017, 18:34 »

Sorry kolego, ale to je blbost. Veškerá prohlášení, ověření a revize, se vztahují pouze a jen na konkrétní výrobek v ten konkrétní čas. Pokud do toho někdo zasáhne druhý den, nese plnou odpovědnost ten kdo do toho zasáhl. Právě proto píšu do revize podrobnosti a dost fotím.
A to že někdo vymění nějaký jistič za jistič jiného výrobce, je problém toho konkrétního šmouly a rozhodně se o tom nedá psát jako o zpětně nelegálním. Prostě to jen bylo do onoho zásahu v pořádku.

Zpětně nelegální --- to je ale kravina  Škleb Škleb


Asi jsem se neobratně vyjádřil, možná tam mělo být opět místo zpětně, prostě jsem chtěl říct, že po zásahu je většinou stav legislativě nevyhovující a nemusí to být zásah nějakého šmouly, stačí aby se konkrétní díl již neprodával.

Ale vúbec ne. O čem tady už dlouho píšeme? Vyrobit malej plasťák jako úplný kryt, ale i jako rozvaděč, není žádný problém. Mnoho výrobců připravilo pro své montéry kvalitní školení, kde se mohou naučit správný a jednoduchý postup, jak svůj výrobek legalizovat. Stačí jen chtít a nějaké podobné školení navštívit. Dostanete nejen informace, ale v mnoha případech i podklady a sw vybavení.

Možná bude i nějaký záznam z podobného školení zde na elektrika.tv

Edit:
je tam několik rozhovorů, ukázek školení a představení těchto produktů, od několika firem.

Byl jsem na takovém školení asi dvakrát a vždy se to týkalo jen a pouze sortimentu od jednoho dodavatele, dát jistič od konkurence nešlo. Tím se dostáváme zas na začátek.

V podstatě máme stejný názor, jen netuším jak to napsat abych byl pochopen.  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #14 kdy: 29.10.2017, 20:19 »

Byl jsem na takovém školení asi dvakrát a vždy se to týkalo jen a pouze sortimentu od jednoho dodavatele, dát jistič od konkurence nešlo. Tím se dostáváme zas na začátek.


A proč na začátek?

Podle mne je to celkem logické. Konkrétní výrobce testuje pouze své produkty a rozhodně nestojí o ty konkurenční. Proč by například řešil ztráty na konkurenčních jističích důležité pro výpočet oteplení? Navíc vložit konkurenční jistič mezi jeho produkty je zpravidla nemožné, nebo prasárna, protože na sebe jen velmi zřídka pasují.
Dále je potřeba si uvědomit, že je to tak jednoduché právě pro tu technickou a produktovou podporu. Nestandardní řešení by měla řešit firma zabývající se výrobou rozvaděčů a která umí provést vše co je potřeba v těchto případech.
Když vidím splácanej rozvaděč z více výrobců, začínám pozornět a  reviduji o mnoho pozorněji. Zpravidla je na instalaci poznat i ta práce "co dům dal, nebo co kde zbylo" a velkej rozdíl oproti práci profesionálů. Jedno je radost revidovat a to druhé spíše za trest.
Pokud řeším někde opravu, dojdu se tam podívat a nedělá mi problém zakoupit jistič konkrétního výrobce, abych  si usnadnil jeho výměnu a neřešil to nějakou prasárnou. Jde o to jen chtít.
Občas se mi zdá, že někteří hledají zcela zbytečně problémy tam, kde nejsou. Vždyť je to přeci tak jednoduché. Ještě k tom udodám jednu věc. Pořád se bavíme o malých rozvaděčích pro rodinné domy, kde není mnoho složitostí a třeba maximálně dva stykače a někdy možná zdroj pro domácí telefon. Ne o složitějších "bednách" plných modulů a zdrojů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Schwarz
*
Online Online




« Odpověď #15 kdy: 29.10.2017, 21:27 »

... Proč by například řešil ztráty na konkurenčních jističích důležité pro výpočet oteplení? Navíc vložit konkurenční jistič mezi jeho produkty je zpravidla nemožné, nebo prasárna, protože na sebe jen velmi zřídka pasují.
...
Já bych si tady dovolil ještě dodat ještě jednu věc. Jističe budou hodně podobné, ale co jiné komponenty?
Setkal jsem se s tím, že si "někdo" někam nacpal jističe, které byly o pětikačku levnější, a pak k tomu lepil některé komponenty jiného výrobce (trafo, stykač...) protože ten, co vnutil "hobbymarketu" jističe, k nim nemá nic dalšího.
Já beru jako lepší řešení mít vše od jedné firmy... Myslím že je z čeho vybírat, tak proč ušetřit stováka a investovat hodinu i více na složitější nákup a montáž.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 29.10.2017, 22:25 »

A proč na začátek?


Protože ten stav zůstane stejný jako je teď. Po pár letech se stejný komponent nesežene a v lepším případě elektrikář, v horším sám majitel, tam nacpou to, co je v regionu zrovna k dostání. Když přijde elektrikář na opravu a zjistí vyhořatou svorku u jističe, vždy vezme ten, který má v autě a nejde na podporu výrobce shánět co mu schválí tam dát. Přitom to nemusí být ani špatně provedeno a ztráty třeba u 16A jističe u jednotlivých výrobců budou tak stejné, že je to zanedbatelné, přesto to bude již papírově špatně a to zcela zbytečně. Řešení by mělo být trochu univerzálnější . Proč třeba neopravit, nevyfotit, nenapsat co za co bylo vyměněno a nepodepsat se pod to, že je to stále dobře. Vše řešitelné na místě a jednoduše, jen ta podpora v papírech jaksi chybí. Pokud to nelze s jistotou udělat jednoduše správně, pak se to bude bastlit tak, jako doposud a to je stav, který nikomu z nás nevyhovuje.  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #17 kdy: 30.10.2017, 07:36 »


O tom však celý problém není.

Zde jde o revoluci v legalizaci jistících skříní v bytových a domovních rozvodech. O to nám tu jde opravdu dlouhá léta a je to tu.
Teď záleží jen na nás, jak se k tomu postavíme.
Copak zákazníkovi v případě vypálené zásuvky nebo mechanicky poškozeného spínače nainstaluji jakýkoli typ co mám v autě a nechám to tak? Nebo vyměním interiérové svítidlo s vypálenou objímkou za obyčejnou "želvu"?
Připadá mi, že vždy hledáme zbytečně problémy, které pak zveličíme a označíme je jako neřešitelné. Proč?
Vždy si mohu před návštěvou zákazníky zjistit podrobnosti, která bych měl před svojí návštěvou znát. V době, kdy má chytrý telefon už i většina důchodců je vše daleko lehčí. Pokud někdo nemá a nebo neumí s takovým zařízením pracovat, pak má oči a pusu. Přečte typ a nadiktuje do telefonu.
Máme tu tedy řešení a teď vždy půjde jen o to, jak s ním naložíme, jak se nám bude chtít.
Když budeme donekonečna hledat jen to, proč to nejde a nebo proč to nemůže jít, pak si ty problémy budeme dělat vždy jen my sami.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Stran: [1] 2 3 4 ... 6 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Proč používat zářivky s ochrannými kryty?
 Kde sehnat náhradní sklo do socialistického svítidla ?
 Kde sehnat kryty na staré 3f jističe ITM?
 Mohou být kryty svorkovnic stoupacího vedení z průhledného plexi?
 Kde se lze setkat s ochranou neživých částí krytem či zábranou?
 Jak musí být uzemněny kryty plynem izolovaných kovově krytých rozvaděčů s napětím nad 52 kV?
 Neměl by být jistič v krytu? A pokud ano, o jakou normu toto mohu opřít?
 Je nutné zakrytovat přívodní svorky v rozvaděči?
 Kde pořídit krabičku kombinace zásuvky a vidlice pro vlastní vestavbu?
 Lze ochranný kryt stroje použit k funkci start?
 Tabulka krytí IP (popis stupňů)
 Jak v zaplombovaném krytu jističe odstranit vlhkost?
 Bude elektrický spotřebič po opravě truhlářem vyhovující?
 Jak odstranit kondenzaci vlhkosti v plombovaném krytu jističů?
 Jaká je při 230V minimální vzdálenost krytu od živé části?
 Je chybějící vnitřní kryt rozvaděče v panelovém domě velmi závažná závada?
 Musí být na zářivkách v hledišti v divadle kryt?
 Jak je krytí hlavního jističe pro ČEZ v pořádku?
 Jaký materiál (plast) použít na výrobu náhradních krytů pro starý rozvaděč?
 S jakou normou je v rozporu chybějící kryt ventilátoru chlazení elektromotoru?
 Neznáte někdo označení tohoto krytu spouštěče dřevoobráběcího stroje?
 Jaká jsou pravidla pro pospojování krytů a vnitřních částí zařízení?
 Používáte kryty nad podhledová svítídla?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.132 sekund, 24 dotazů.