{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak lze získat požadovanou praxi pro §6 (8) jako OSVČ?
0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Jak lze získat požadovanou praxi pro §6 (8) jako OSVČ?  (Přečteno 283 krát)
Jirka99
« kdy: 16.01.2018, 23:39 »



Mám vzdělání v oboru elektro, nyní po cca 15 letech od absolvování SŠ elektrotechnic kého směru bych se rád začal věnovat oboru. Rád bych to zkombinoval paralelně se současným podnikáním, které mě živí.

Je mi jasné že prvním krokem je udělat si §5. Poté bych měl rok pracovat pod dozorem, udělat si §6 a za další 3 roky si mohu udělat §8 a fungovat samostatně jako elektrikář.

Nerad bych ale ve svých 34 letech zanechal svého dosavadního podnikání (které je mimo elektro) a nechal se zaměstnat u firmy kde budu vysekávat drážky abych si "odkroutil" praxi, kde se stejně nic nového nenaučím za 60 Kč na hodinu. Chápu že pro 18 letého kluka je to standardní postup, ale mě by se to přecejenom finančně úplně nevyplatilo...

Lze tento postup nějak obejít? Domluvit se s elektrikářem který má §8 že přijede na stavbu kterou domluvím, "zadá" mi úkoly, po dokončení přijede na kontrolu a zákazníkovi vydá fakturu. Já se u něj nechám zaměstnat na DPP třeba na 4 hodiny denně a on mi po roce vydá potvrzení o praxi na §6 a po dalších třech letech na §8. Já skončím se současným podnikáním a mohu fungovat samostatně.

Dovolím si citovat pana Boceka z diskuse http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,36158.0.html , úplně dole:

"Pokud legálně pracujete na ŽL již dva roky, tak máte také svého "zástupce", který má §8 a Oprávnění k této činnosti. Také máte smlouvu s revizním technikem, který reviduje tu vaši práci.
Tito lidé jsou k vám v určitém vztahu, jak již psal kolega Jiří Schwarz. Oni vám potvrdí tu požadovanou praxi."

Je to myšleno ve smyslu mého "návrhu řešení", nebo je to celé nesmysl a je opravdu nutné nechat se zaměstnat na tu "nejhorší pozici" až do získání praxe?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: Včera v 16:56 »

Nikomu se do odpovědi nechce, protože je to téma zde již mnohokrát diskutované.

Doporučil byl z knihovny In-ELu zakoupit svazek Příručka pro zkoušky elektrotechnik u - požadavky na základní odbornou způsobilost. Je dobré mít poslední aktualizované vydání.

Tam se dozvíte, co po vás budeme chtít na osvědčení způsobilosti pro §6.
Pokud prokážete, že jste ještě stále elektrikář, nic nebrání v daném postupu
mít všechny náležitosti, aby jste dostal k této živnosti Oprávnění.

V elektrotechnic e vede cesta k cíli vždy přes dvě základní "přehrady". Jedna je cesta teorie a druhá je cesta praxe. Tyto dvě cesty se často setkávají, protínají a většinou jdou spolu společně životem, podobně jako v manželství.

§5 nepotřebuje, ale potřebuje výuční list, anebo ve vašem případě zřejmě maturitní vysvědčení elektrotechnic kého směru k tomu, aby jste získal §6. A jako elektrikář již můžete podnikat formou svého zástupce. Až splníte podmínky pro §8 tak zástupce zrušíte ve svém oprávnění.

Pokud získáte §6 tak je možné takto postupovat, jak dále uvadíte.

Domluvit se s elektrikářem který má §8 že přijede na stavbu kterou domluvím, "zadá" mi úkoly, po dokončení přijede na kontrolu a zákazníkovi vydá fakturu. Já se u něj nechám zaměstnat na DPP třeba na 4 hodiny denně a on mi po roce vydá potvrzení o praxi na §6 a po dalších třech letech na §8. Já skončím se současným podnikáním a mohu fungovat samostatně.


Ne, ne, Vy budete mít ŽL a sám to budete na své IČO fakturovat. Ten zástupce obvykle s §8 a také s §9 zkontroluje a zreviduje to vaše dílo. Z počátku to bude velký boj....ale možné to je. To co jsem škrtnul, tak to je z mého úhlu pohledu utopie. Ne že by to nebylo možné, ale v praxi si to nedovedu představit. Každá firma podniká proto, aby vytvořila zisk. A to by byla zátěž....zkust e si to namodelovat. Myslím, že jsou jiné a lepší cesty k výsledku. Pokud je vůle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jirka99
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: Dnes v 22:20 »

Děkuji za vysvětlení, tak jak píšete, s tím "zástupcem" to bude rozhodně rozumější a ekonomicky efektivnější. Tip na příručku určitě využiji, mám raději papírovou verzi, tak snad bude někde k dostání.

Jen úplně přesně nerozumím té pasáží "§5 nepotřebuje, ale potřebuje výuční list...".

Mám to chápat tak, že při prokázání dostatečných znalostí je možné  §5 přeskočit a rovnou složit zkoušku z §6 a s "odborným zástupcem" legálně podnikat v oboru? Není tedy nutné udělat si §5, mít rok praxe a poté §6?

Díky moc



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka99
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: Dnes v 22:22 »

Ještě doplním: Maturitní vysvědčení z oboru Elektrotechnik a samozdřejmě mám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kde bych sehnal kompletní podklady ke zkouškám z vyhlášky 50/78Sb. ?
 Je důležitější papír na §6 nebo spíš skutečná praxe?
 Mohu u živnostníka získat platnou praxi pro zvýšení §?
 Chci se vratit po letech k oboru mechanik elektronik- je to realne?
 Zvýhodní mě maturita v jiném oboru u u vyhlášky 50?
 Víme o existenci "Pravidel praxe" ?
 Dá se krátkodobě pracovat v oboru v cizině?
 Jak by mělo vypadat potvrzení o praxi v oboru elektro?
 Jaký je správný postup při návrhu vedení v novostavbě RD samotným elektrikářem?
 Jak se započítává délka praxe mezi vyhrazenými a určenými tech.zařízeními?
 Lze získat živnostenský list s §5?
 Má mít potvrzení o praxi k vyhl. 50/78Sb. nějaký konkrétní formát?
 Započítává se do praxe pro vyhlášku 50 činnost OSVČ s odpovědným zástupcem?
 Opravdu nám v republice chybí elektrikáři?
 V pracovní smlouvě mám "dělník" načítá se mi potřebná praxe na §7 atd.. ?
 Kde bych mohl získat zkušenosti dobreho elektromontera?
 Jak vypadá práce "elektrikáře" po 30-ti leté pauze?
 Jak získat praxi v silnoproudé elektrotechnice i když v tom nechci pracovat?
 Započítáva se praxe když budu pracovat jako osvětlovač?
 Lze si vyhlášku 50 obnovit bez dokladu o praxi?
 Počítá se 1 rok praxe, když pracuji jako elektrikář s §5 samostatně?
 Mohu pomoci zkušenému elektrikáři z Prostějovska?
 Jak získat praxi na rozšíření živnosti na montáž kamerových systému ?
 Jaké znalosti a dovednosti by měl mít absolvent SPŠE či ČVUT FEL?
 Jak je to se vzděláním u vyhlášky 50 v případě rekvalifikačního kurzu?
 Započítá se praxe §6 prací na vlastním domě?
 Započítává se základní vojenská služba do praxe?
 Co mohu dělat jako živnostník s §5?
 Jak získat potvrzení o praxi, když jsem OSVČ?
 Jak začít podnikat bez praxe?
 Jak získat paragraf 8 bez toho aby se na 6 let někde zaměstnal?
  Je možné zahrnout do praxe pro vyhl. 50 i poslední rok SOUE?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.091 sekund, 23 dotazů.