Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Proč se oba ventilátory po zapojení nespustí na plné otáčky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč se oba ventilátory po zapojení nespustí na plné otáčky?  (Přečteno 4332 krát)
Jiří Vítek 1
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 10.10.2017, 11:47 »


Zakoupil jsem v GME:
2x ventilátor 120x120x38mm 12V/845mA (položka 625-224);
1x napájecí rozbočovač (652-138);
1x spínaný napájecí adaptér 12V 2500mA (751-813).

Problém je v tom, že když mám ventilátory zapojený a zapojím i trafo, tak ventilátory jedou cca na 25% a škube to v nich. Když jeden z nich odpojím, tak druhý se roztočí na 100%. Když k tomuto připojím druhý, tak najednou oba se točí na 100%.
Nevíte, proč je musím do obvodu zapojovat postupně a ne najednou?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 11.10.2017, 08:49 »

Protože proudová pojistka v napáječi neutáhne rozběhový proud obou motorků současně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Patrik Mlynar
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 11.10.2017, 10:01 »

Mozno pomoze za cenu mierneho znizenia otacok zaradit do serie s kazdym ventilatorom odpor alebo este lepsie termistor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miestny elektrotaliban zacne citovat svate normy  ....
Jiří Vítek 1
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 11.10.2017, 11:34 »

Myslel jsem si, že tam bude nějaká pojistka, ale nebyl jsem si jistý, protože jsem se domníval, že kdyby tam pojistka byla, tak se vůbec neroztočí. Navíc jsem si myslel, když je zdroj na 2500 mA a ventilátory mají celkem 1700 mA, tak na špičku by mohla být dostatečná rezerva.
Ideálně bych koupil spíše nový zdroj. Dá se u nakupovaného zdroje zjistit, že tyto dva ventilátory dokáže souběžně napájet? Pro mé potřeby je ideální trafo, které se zasouvá přímo do zásuvky (aby tělo trafa nebylo dále na kabelu z důvodu místa).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 11.10.2017, 12:36 »

Dá se u nakupovaného zdroje zjistit, že tyto dva ventilátory dokáže souběžně napájet?
Když budete vědět, co ty dva ventilátory chtějí. To se buďto vyčte z jejich dokumentace, nebo změří (např. pomocí laboratorního zdroje s nastavitelným proudovým omezením a ampérmetru).
Z toho, co jste zatím uvedl, se dá odhadnout, že spínaný zdroj 12 V/3,5 A by možná mohl stačit (pokud nemá degenerativní pojistku),  a 12 V/5 A by měl stačit s vysokou mírou pravděpodobnosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #5 kdy: 11.10.2017, 14:30 »

Problém může také působit nedostatečný průřez dlouhých vodičů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.044 sekund, 23 dotazů.