Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Lze uznat pro §6 elektrotechnické vzdělání z Ukrajiny?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze uznat pro §6 elektrotechnické vzdělání z Ukrajiny?  (Přečteno 8358 krát)
Richard Holeček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« kdy: 02.10.2017, 23:56 »

Dostal jsem dotaz z firmy, kde provádím revize:
Přijali pána, z Ukrajiny, kde vystudoval elektrotechnic kou fakultu s titulem Bc.
Jak je to v tomto případě s naší vyhláškou 50? Pán by si rád udělal alespoň §6
Je studium a titul z Ukrajiny u nás uznatelný, nebo je potřeba studium u nás?
Ve vyhl. 50 se píše, že žadatel musí mít elektrotechnic ké vzdělání, ale nikde jsem nenašel, že musí být české, nebo slovenské.
Jak to tedy je?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Richard H.
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 04.10.2017, 05:53 »

Zákon č. 18/2004 Sb.,  o uznávání odborné kvalifikace a jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie a některých příslušníků jiných států a o změně některých zákonů (zákon o uznávání odborné kvalifikace),  ve znění pozdějších předpisů, nabyl v plném rozsahu účinnosti dnem přistoupení České republiky k Evropské unii, tj. 1. května 2004. Tento zákon upravuje obecný systém uznávání odborných kvalifikací.
Bližší informace podá TIČR.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 04.10.2017, 06:59 »

Nevím, jestli legálně ve smyslu kvalifikace, ale byl jsem teď na větší stavbě, kde se pohybovalo podle jednoho z parťáků od 50 do 100 elektrikářů. Z toho mluvil česky stavbyvedoucí a tak 4-5 parťáků. Ostatní z východu.... Nic proti nim, zdálo, se, že práci většinou rozumí. A konkrétně EPS oživoval taky UK.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 04.10.2017, 07:17 »

Na velkých stavbách běžný jev, šéfmontér +3-6 Čechů, zbytek SK, PL a UK.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 04.10.2017, 07:23 »

Pokud si vezme na triko problémy s případným úrazem, je to na něm.

Na východ od slovenských hranic má skoro každý "univerzitět". Obvykle se jedná o vzdělání někde na úrovni střední odborné školy nebo dokonce učiliště.

Jak píše kol. Friedrich, obrátil bych se s dotazem na TIČR, ale vidím to max. na §4.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 04.10.2017, 09:13 »

Dostal jsem dotaz z firmy, kde provádím revize:
Přijali pána, z Ukrajiny, kde vystudoval elektrotechnic kou fakultu s titulem Bc.
Jak je to v tomto případě s naší vyhláškou 50? Pán by si rád udělal alespoň §6
Je studium a titul z Ukrajiny u nás uznatelný, nebo je potřeba studium u nás?
Ve vyhl. 50 se píše, že žadatel musí mít elektrotechnic ké vzdělání, ale nikde jsem nenašel, že musí být české, nebo slovenské.
Jak to tedy je?

Norma živitelka ČSN EN 50110-1 ed. 3 v článku 4.4 nabízí:

"Jestliže jsou na pracovišti osoby hovořící různými jazyky, musí být předem stanoven jazyk, kterému příslušné osoby rozumějí."

Pro přiznání statutu osoby znalé v elektrotechnic e platí  podle 4.4 kritéria pro vyhodnocení odborné způsobilosti. Není to jen elektrotechnic ké vzdělání.

Jenže, stále platí vyhláška 50/78 Sb.,  která s takovou variantou v roce 1978 vůbec nepočítala. Měla by platit zásada, která se uplatňuje většinou ve světě. Jazykové zkoušky z jazyku, který je v zemi oficiálně stanovený.

V praxi se ale s tímto stavem budeme stále více setkávat.
Pro jednu velkou tiskárnu jsme projektovali a realizovali přívod pro velký tiskařský stroj.
Je to v podstatě linka s mnoha stroji o celkovém příkonu trafa 630 kVA. Obvykle to instalovali montéři ve složení DE+CZ. Ale najednou to byli SP+UA a šéf montér z Doněcka.
Ten přízvuk EN se mi zdál divný a tak jsme rychle přešli do ruštiny. Navíc byl ještě "radioljubitěl" a tak jsem se domluvili dobře. V projektu byl jeden přívod a on potřeboval pět přívodů....pro stě špatně provedená smlouva. To se stává. Svět se mění. RT občas musí jednat i s Korejci, nebo s Italy. ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #6 kdy: 04.10.2017, 09:26 »

Už se to řešilo...
Jak píší kolegové, obrátit se na ústředí TIČR ,  ne na regionální odbočky . Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #7 kdy: 04.10.2017, 09:58 »

Požadavek na místní jazyk je někdy dost obtížně realizovatelný . Zkuste donutit anglicky mluvící Číňany, aby s vámi hovořili česky. A to byli inženýři od Schneideru.

Přiznat vzdělání je dost obtížná záležitost. Neměl jsem problém dát §6 a 8 Slovákovi, který se vyučil na Slovensku ve stejném oboru, jako se učí u nás a měl §22, 74/96.

U východnějších elektrotechnik ů bych byl opatrný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 04.10.2017, 10:33 »

Požadavek na místní jazyk je někdy dost obtížně realizovatelný . Zkuste donutit anglicky mluvící Číňany, aby s vámi hovořili česky. A to byli inženýři od Schneideru.

Proto se předem stanovuji pravidla. Obvykle je to "only En"......jsou zde továrny, kde celé vedení je z dálného východu. Někteří korejci ale mluví En dosti slušně. Jsou to inženýři a většinou v hodnosti majora. Již jsem několikrát zažil, že byl stanoven "certifikovaný" překladatel En/Cz, na příklad při přejímce.

Již jsem ale zažil kuriosní situaci, kdy personalista přijme na posici elektro pracovníka bez elektro vzdělání a po mně chce "abych jej předělal ke šroubováku a elektrice" a přidělil mu § podle 50/78 Sb. Jenže tuhle cesta nevede....

Vzpomínám na dobu, kdy se u nás učili oboru elektro nejdříve řekové, pak bulhaři a nakonec i vietnamci. Všechny jsem je měl v pracovní skupině. S těmi prvními nebyl jazykový problém, ale těm posledním jsme nikdy nedali §6. Vždy pracovali jen pod dohledem....to je ta opatrnost o které píše Jirka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Martin Bauer
živnostník
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 04.10.2017, 23:48 »

Můj názor:
Má pán v ruce nějaký papír?
Pokud ano, asi dotaz na Ministerstvo školstvi, zda mu vzděláni uznají a na jaké úrovni.
Pokud uznají a uvedou úroveň, pak, jak píší kolegové dotaz na TIČR.
Moje zkušenost je taková, že např. vzdělání zdravotní sestry nebylo uznáno a bylo požadováno přezkoušení - rodinná zkušenost.

Dost pravidelně komunikuju s jedním inspektorem, pokud by byl zájem, mohu se zeptat
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT E1/B, EZS, CCTV, elektromontáže, projektování slaboproudu

Říkali nám: elektrika jsou dva drátky, jeden tam a druhý zpátky, prý to občas kope.....
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Pokud chci dělat revizi na přípojky z veřejné sítě E.ON, musím podstoupit nějaké školení či přezkoušení?
 Kdo vlastně přezkušuje rev.technika?
 Kde naleznu nějaké informace o potřebné kvalifikaci k provádění elektroprací v Rakousku?
 Je učební obor 23-45-L/004 elektrotechnickou kvalifikací?
 Musí mít nadřízený revizního technika v zaměstnaneckém poměru elektrotechnické vzdělání ?
 Odpovídá gymnazijní vzdělání vyhlášce 50/78S.?
 Mám s §6 kvalifikaci na provádění revize?
 Mohu vypracovávat projektovou dokumentaci pokud nejsem v komoře projektantů?
 Kdo provádí zkoušku nebo přezkoušení §6 vyhlášky 50/1978?
 Co je třeba k přezkoušení z vyhlášky 50/78 Sb. §8?
 Jak získat elektrotechnické vzdělání, značka: Rychle?
 Jaké zaměstnání mohu vykonávat se vzděláním v oboru 26-86-2 a 26-75-4/03?
 Jak získat výjimku od ITI pro získání §6 vyhlášky 50/78Sb?
 Kde je možné získat dálkově potřebné silnoproudé vzdělání?
 Podle čeho zjistím klasifikaci dosaženého vzdělání dle vyhl. 50/78Sb.?
 Které konkrétní SŠ a VŠ obory spadají do kategorie vzdělání dle vyhlášky 50?
 Jakou práci v oboru silnoproudé elektrotechniky zvolit?
 Naši maturanti na SOŠ/SOU Trnkova Brno 2012
 Musí mít správce počítačové sítě elektrotechnické vzdělání?
 Měl by mít revizní technik maturitu nebo mistrovskou zkoušku?
 Miloš Kodad o budoucnosti středního elektrotechnického školství na AMPERu 2014
 Zaměstnáte elektrikářskou rychlokvašku?
 Máte své dítě na elektrotáboře také? Jaký je?
 Je toto potvrzení rekvalifikace platné jako vzdělání v elektrotechnice?
 Jaké znalosti a dovednosti by měl mít absolvent SPŠE či ČVUT FEL?
 Jak se na Elektrice vyvíjí a připravují bezplatné PODCASTY
 Náš člověk ve světě aneb Zahraniční zkušenosti absolventa
 Dotáhni to dál s IAESTE ČR
 Jak je to se vzděláváním elektrotechniků na Slovensku?
 Potřebujeme víc elektrotechnických středoškoláků nebo vysokoškoláků? Kde je pravda?
 Proč se říká, že je elektrikář šlechtic mezi řemeslníky?
 Elektrotechnické vysokoškolské vzdělávání včera, dnes a zítra
 ÚVAHA: Když elektrotechnik opouští svou komfortní zónu ...
 Jak se vzdělává obyčejný elektrikář?
 Je gymnázium s výučním oborem považováno za ÚSO?
 NP8# Za současné vyhlášky padesát u vzdělání existují pouze dvě možnosti, říká Radek Roušar
 Je obor elektrikář silnoproud těžký?
 Proč chce Hájek střílet po starých občanech?
 Mohu zasahovat do svorkovnice svítidel bez elektrotechnického vzdělaní?
 Kde lze v Praze doplnit odborné vzdělání 26-51-H/01 / elektrikář?
 Jak to vypadá novými, mladými elektrotechniky, nechybí více, než před covidem?
 Které školení vybrat, prezenční nebo on-line?
 Student v Asii studuje to, co si myslí, že ho uživí ...
 Kdo má zkušenosti se zkrácenou formou studia?
 Kde v roce 2024 získat elektrochnické vzdělání?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 22 dotazů.