Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak v praxi vypadá přizemnění bodu rozdělení?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak v praxi vypadá přizemnění bodu rozdělení?  (Přečteno 34529 krát)
Patrik Dedík
Elektrikár a živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #36 kdy: 04.10.2017, 09:56 »

SPD ma 2 vyvody na presne 2 vodice. Neviem odkial mate stale 3.
Este raz pozrite si.moj obrazok Dehn shield tn-c.
Dole na lavo je znak uzemnenia - tam dam CYA drot z MET -1 drot z MET
Dole na pravo je PEN tam dam CYA drot zo zbernice PEN.
Z MET na zbernicu PEN to je ten druhy CYA drot .
 Cize SPD ma pripojeme 2.vodice a 2 vediem z MET uz chapeme?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrotechnik na riadenie činnosti, alebo na riadenie prevádzky E1/A
Projektovanie E2/A
El. inštalácie domov a bytov vrátane bleskozvodov

pdedik@centrum.sk
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #37 kdy: 04.10.2017, 18:18 »

Já tam tedy vidím oba dva. Ale protože se ve Vaší argumentaci poněkud ztrácím (a předchozí věta je toho ukázkou),  od diskuse jsem se odpojil.

Připojuji se ke kolegovi Fukovi. Po přečtení vašich příspěvků vůbec nechápu vaše myšlenkové pochody. Držte se doporučení výrobce (v našem případě DEHN),  který to má již vymyšlené a není tedy potřeba nic víc vymýšlet.

Podle všeho nejsem jediný, kdo se ve vašich příspěvcích ztrácí. Předpokládám tedy, že chyba nebude na straně mého přijímače  Mrknutí Mrknutí a dekodéru.  Škleb Škleb

Inak pozrite si posledný príspevok p. Dedíka.
Stále to vidí na tri vodiče z SPD.

Promíňte, ale to tam nikde nevidím a nečtu. Podle mne mluví o vodiči z MET na svorl)ku SPD označenou zemněním, potom z MET na PEN svorkovnici a vodič ze svorkovnice PEN na svorku SPD označenou PEN. Tedy sice tři vodiče, ale jen dva jdou dvou svorek SPD podle jejich označení. Tedy podle mne je to v pořádku.
Ostatně se vám to pokouší sám osvětlit. Stejně jako on nechápu kde berete ten třetí vodič na SPD  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #38 kdy: 04.10.2017, 21:31 »

Čo sa týka troch vodičov, tak som iba úplne normálne v rýchlosti (bus som stihol) nepochopil názvoslovie p. Dedíka, Samozrejme sa mu ospravedlňujem . Úsměv
Môžete mi všetci spokojne veriť, že mi v SPD1 úplne stačia dva vodiče, len ja tam vidím podľa návodu DEHN iné konce. Teda hlavne nič dlhé z MEB.

Nakoniec mi to skutočne vychádza tak, že okrem mňa tu vlastne všetci vychádzajú z  normálneho stavu v realite, že MEB je klasicky niekde v suteréne pri vývode zo základového zemniča a SPD1 je niekde na chodbe v rozvádzači s hlavným prívodom. No a toto mi zasa nesedí s návodom.
Nepochopil som totižto, kamže to chcú p. Dedík a p. Miroš ťahať vodiče z MEB niekam do rozvádzača na SPD1 po dome, keď podľa návodu majú byť MEB aj SPD pospolu na max. 50cm od seba na začiatku vnútornej inštalácie.
V návode je z ľavej svorky vývod z SPD1 na MEB, takže pri zapojení „V“ môže mať podľa normy max. 0,5m. Z toho jasne vyplýva, že SPD1 musí byť blízko pri MEB. V domoch sa však ťahajú drôty ktovie kade a ktovie aké dlhé. To je prvý problém. Problém navyše so zavlečeným prepätím do vnútra objektu, ktoré samozrejme treba aj nejako dostať von.
DEHN v jednom zo svojich usmernení situuje MEB a HR niekde na vstupe do objektu v blízkosti hlavného prívodu a vývodu uzemnenia. MEB môže byť na stene, alebo aj v tom hlavnom rozvádzači, ale vždy spolu s SPD1.

Ako správne a logické s ohľadom na vývod z uzemnenia teda vidím MEB na vstupe do objektu, SPD1 nad ním pripojené vodičom dĺžky „c“ z uzemňovacej svorky, prívod zdola (PEN prívodu na MET),  vývod zhora (PEN vývodu priamo zo svorky SPD1),  a z HR na MET „čistý“ vodič uzemnenia bodu rozdelenia. Na tých troch obrázkoch je to vlastne aj čiastočne vidieť. Zišiel by sa aspoň jeden aj komplet realizačný pohľad, nejaké by som od DEHNu aj čakal, nielen schémy.

Takých domov ale zatiaľ asi veľa nebude, to čo zatiaľ vidím okolo seba to len potvrdzuje.
V reálnom živote ak sa robí uzemnenie tak ešte nie sú káble, a ak sa ťahá prívod, tak sa na uzemnenie už zabudlo.
No a potom sa to počas stavby už len nejako poprepája. Však on ten blesk zasa tak často neudrie, a ak aj áno, nemusí to byť hneď 200kA, dáko už tie drôty vydržia. Úsměv


P.S.
A možno mi raz niekto objasní aj to prepojenie vodičov PEN v návode nakreslené nad SPD1. Príliš tomu prepojeniu nerozumiem.
Nestačí ich spojenie dolu na MEB? Je potrebné ten bleskový prúd ešte aj pred MEB rozdeliť a prehnať dookola SPD1 cez PEN vývodu?
Ale už to tu nechajme tak.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jozef Baránka
*
Offline Offline


RT E2A


« Odpověď #39 kdy: 05.10.2017, 07:38 »

Ďakujem pán Klein za Vaše príspevky. Vidím, že stále sa mám čo učiť. Vážim si znalosti aj ostatných, a hlavne ochotu diskutovať.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #40 kdy: 06.10.2017, 10:49 »

Nielen pre tých ako p. Baránka, ktorí v tichosti sledovali túto diskusiu, ale pre každého som svoje zamotané myšlienkové pochody nakoniec pre istotu nakreslil.
Keďže moja predstava HUS a SPD1 je už dlho na mieste, kde vstupuje základové uzemnenie do objektu, celkom logicky som nechápal myšlienkové pochody typu „ťahám drôty do rozvádzača“. Ak by počítali ich tvorcovia s umiestnením SPD1 na vstupe pri HUS, tak by ich to snáď ani nenapadlo.
Z tohto dôvodu som potom reagoval na príspevok p. Miroša, a neskôr i p. Fuka, ktorý toto riešenie s úpravou vyzdvihol. Jednoducho mi doteraz nie je úplne jasné, načo je dobré mať kábel s bleskovým prúdom v dome.
Nakoniec sa podstata toho čo som naznačil už v príspevku #9 zvrtla cez zložité vysvetľovania až do banality počítania zdierok na SPD (uznávam že tieto veci treba radšej kresliť, čo sa okrem p. Hájka Jaroslava nechcelo nikomu, vrátane mňa).
V prvej prílohe je situácia s SPD1 na vstupe, v druhej s SPD1 v rozvádzači domu, ktorý je prevažne logicky kvôli všetkým rozvodom umiestnený nad suterénom niekde vnútri na chodbe, ale hlavne nie niekde v kúte pivnice.
Takto už hádam budú moje myšlienkové pochody prijímačmi lepšie dekódovateľné. Mrknutí
Schémy, na ktorých zvláštnosti som upozornil, ale asi tiež nie úplne zrozumiteľne, pri troche času tiež prekreslím.

Ak to niekomu pomôže, bude len dobre.
Ak to niekto zdôvodní ako nezmysly, aj o tom sa môže seriózne podiskutovať.
A tiež to bude len dobre, lebo učiť sa dá vždy a zo všetkého. Úsměv

* SPD1 v suteréne.pdf (33.98 KB - staženo 672 krát.)
* SPD1 v RD domu.pdf (35.07 KB - staženo 777 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #41 kdy: 06.10.2017, 12:40 »

K Vašim dvěma obrázkům bych řekl tolik:
- na prvním obrázku bych vedl oba dlouhé PE/PEN vodiče od MEB. Aby šel PEN skrz SPD1, to je zbytečný jeden spoj po cestě navíc.
- to, co na druhém obrázku označujete jako "riziko",  já jako riziko nevidím, pokud jsou oba vodiče stejného průřezu i délky. Oba dlouhé PE vodiče z MEB vedou přibližně stejně velký bleskový proud, jsou na dolním konci spojeny přímo a na horním konci přes krátký propoj mezi SPD1 a PEN, protékaný navíc jen polovinou bleskového proudu tekoucího každým z těch dlouhých vodičů. Impulsní napětí mezi jejich horními konci bude v úrovni stovek voltů, to jejich izolace v klidu ustojí (pokud jste tedy tím rizikem mínil přeskok mezi nimi). Jiná věc ovšem je, že na tomto obrázku MEB plní velmi špatně svou hlavní úlohu - propojit nakrátko kovové předměty hned u vstupu do budovy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #42 kdy: 08.10.2017, 08:31 »

Obrázkami čisto ilustratívnymi som mal v úmysle predovšetkým upozorniť na zásadný rozdiel v umiestnení SPD1 v chránenom objekte a poukázať na cesty bleskového prúdu.
Išlo mi teda hlavne o to, aby konkrétne usporiadanie pre konkrétny objekt a situáciu bolo posudzované na základe tohto rozdielu.
Aké z toho môžu vyplývať jednotlivé riziká pre rôzne prevádzky sa už v žiadnom zjednodušenom obrázku odhadnúť nedá. Priebežné vyhodnocovanie a eliminácia rizík po zásahu bleskom musia byť súčasťou postupu a zmien už v prípravnej fáze projektu, a pokiaľ projektant hneď na začiatku poruší návod výrobcu v rozmiestnení stupňov SPD, má „podaný tiket“ na účasť v následných prípadných vyšetrovaniach . Požiarnikom, ak zhorí všetko, sa hodí úplne akákoľvek vhodná možná príčina. Mám to od nich osobne.

Myslím si, že zásah bleskom s následným minimalizovaní m následkov systémom opatrení súboru 62 305 nie je možné považovať za normálnu prevádzku, ale rovnako ani jej funkčnosť pri udalosti nesignalizuje poruchový stav.
Mám za to, že samotná ochrana pred bleskom, ktorá je pre bezpečnosť inštalácie vo svojej podstate potenciálne " úplne zbytočná" pre prípad celej doby svojej existencie v situácii bez zásahu, si práve v záujme jej ochrany vyžaduje nejaký rozsah ústupkov a neštandardných riešení, ktoré zohľadňuje aj jej výrobca.
Výrobca však SPD1 vyrába rovnakú pre všetky triedy ochrany LPS a v každej situácii musí počítať s možnosťou maximálneho využitia jej parametrov.
Z toho pohľadu „nutného zla“ vnímam aj ďalší spoj pre vodič PEN do inštalácie v SPD navyše. Výrobca v snahe poslať ďalej do objektu čo najčistejší PEN sa snaží z pohľadu úbytku na výstupe z SPD o minimalizáciu „c“,  a jej maximálnu možnú dĺžku ponecháva pre pripojenie MEB.
Na MEB v normálnej situácii patria všetky vodiče PEN/PE, situáciu ale mení prítomnosť SPD1, keď mi príde presun PEN výstupu na svorku SPD1 celkom logický. Ako v schémach, tak aj v ukážkach zapojenia. Inak by vlastne stačil jeden vývod z SPD1.
SPD1 mi pri MEB pripadá ako taký užitočný parazit, také elektrotechnic ké imelo, ktoré stráži pokoj Vianoc aj počas letných búrok.

Zo štatistického pohľadu ale ani menšie či väčšie chyby v inštalácii SPD1 a MEB nemusia nijako viditeľne nepriaznivo ovplyvniť  bežnú prevádzku, a aj ochrana zriadená v rozpore s návodom výrobcu môže spracovať zásahy do 50kA bez povšimnutia pri hocijakom rozmiestnení SPD1 a MEB.
Možno do času, ale aj so slušnou pravdepodobnos ťou na dlhú dobu mnohých generácií.
Tento stav v realite bohužiaľ iba zbytočne podporuje falošnú sebaistotu v používaní nie úplne korektných riešení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #43 kdy: 08.10.2017, 11:13 »

Pokud to pěněženka snese, propojil bych obě přípojnice padesátkou zž.
Vznikne tak "jedna".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #44 kdy: 08.10.2017, 13:38 »

Podle mého názoru to dostatečně nezmenší indukčnost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #45 kdy: 08.10.2017, 13:50 »

Podle mého názoru to dostatečně nezmenší indukčnost.
Když to nebude kulatý vodič, ale hodně plochý pásek, tak zmenší  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #46 kdy: 08.10.2017, 13:58 »

Jak hodně plochý by ten pásek měl být?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #47 kdy: 08.10.2017, 15:14 »

Podle mého názoru to dostatečně nezmenší indukčnost.
Každopádně dle normy je padesátka průřez minimum pro svorkovnici, tak to snad mají spočítané.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #48 kdy: 08.10.2017, 15:54 »

Jak hodně plochý by ten pásek měl být?
Hodně moc. Vlastní indukčnost pásku 50x1 mm je asi 1,4x menší, a 100x0,5 mm asi 1,7x menší, než kruhového vodiče 50 mm2.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #49 kdy: 08.10.2017, 17:44 »

Hodnota mne trochu překvapila.
Mohu požádat o srovnání pásku 50x3 a vodiče 16mm?
Jedná se o rozdíl v požadavcích DIN a ČSN na pospojení v servrovnách.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #50 kdy: 08.10.2017, 18:26 »

Hodnota mne trochu překvapila.
Nic moc, efektivnější je vést paralelně více vodičů s rozestupem 10 cm (viz např. MN Dehn HVI).

Mohu požádat o srovnání pásku 50x3 a vodiče 16mm?
Jedná se o rozdíl v požadavcích DIN a ČSN na pospojení v servrovnách.
Poměr vlastních indukčností 1:1,6
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #51 kdy: 08.10.2017, 20:00 »

To je důvod, proč se používají ploché slaněné vodiče pro pospojování tam, kde hrozí vf rušení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #52 kdy: 08.10.2017, 21:43 »

Na příklad


* konstrukcni_prvky_8.jpg (25.99 KB, 350x282 - prohlédnuto 245 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Patrik Dedík
Elektrikár a živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #53 kdy: 08.10.2017, 23:16 »

Prosim Vas s tymi pasmi som moc este nestretol na co sa hlavne pouzivaju? Najdu uplatnenie aj v beznych RD? Rad sa dozviem nieco nove
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrotechnik na riadenie činnosti, alebo na riadenie prevádzky E1/A
Projektovanie E2/A
El. inštalácie domov a bytov vrátane bleskozvodov

pdedik@centrum.sk
Stran: 1 2 [3] 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 V kterém rozvaděči přizemnit bod rozdělení?
 Je v případě rozdělení PEN opravdu nutné řešit dodatečné zemnění?
 Kam přizemnit bod rozdělení PEN pokud chybí MET?
 Jak se správně provedené rozdělení TN-C a TN-C-S ?
 Je z hlediska rozdělení TNC vhodnější přívod z ER do HDR 4x10 nebo 5x6 CYKY?
 Mohu provést bod rozdělení u sporáku ještě před svorkovnicí?
 Mohu z TN-C-S udělat přívod jako TN-C, uzemnit a znovu rozdělit?
 Jak přizemnit bod rozdělení TN-C pokud dům nemá zemnič?
 Lze v novostavbě odůvodnit jednu PEN lištu místo dvou PE a N?
 Jak nejlépe v zemní svorkovnici typu HLAK rozdělit vodič PEN?
 Vytvoří bod rozdělení PEN vodiče síť TN-C-S?
 Kde a jakým způsobem smí být v paneláku převeden TN-C na TN-C-S?
 Lze bod rozdělení PEN uzemnit na zemnění hromosvodu v domě?
 Musí být místo rozdělení na TN-C-S pod kontrolou?
 Můžeme ve staré instalaci vytvořit síť TN-C spolu TN-C-S?
 Bod rozdělení PEN v RE?
 Musí být domovní rozvaděč v místě rozdělení TN-C-S přizemněn a odkud?
 Má smysl předělat obvod TN-C na TN-S bez přizemnění bodu rozdělení?
 Jak uzemnit bod rozdělení ve 2. patře cihlového bytového domu?
 Kde provézt bod rozdělení?
 Kde má být u mobilního domu proveden bod rozdělení PEN?
 Jak se řeší rozdělení/zapojení PEN v TN-C-S?
 Jak pomoci svorkovnice typu cokolada prakticky splnit PE-PEN a PE-N?
 Mám propojit můstky PE+N, když už jsou taženy od elektroměru každý zvlášť?
 Lze se dívat na přívod do rozvaděče TN-C jako na sdružený obvod?
 Jak reálně tečou paralelní proudy přes N a PE?
 Jak pochopit přizemnění bodu rozdělení, MET a doplňkovou ochranu pospojováním?
 Lze napojit bod rozděleni na svod hromosvodu?
 Je k doplnění přizemnění k bodu rozdělení vhodná zemnící tyč?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 23 dotazů.