Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak v praxi vypadá přizemnění bodu rozdělení?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak v praxi vypadá přizemnění bodu rozdělení?  (Přečteno 34536 krát)
mkkkkk
« kdy: 24.09.2017, 20:46 »

U nového domu kde provádíte el. instalaci - Máte vyvedene uzemnění ktere je kolem základu domu (vetšinou krabice někde pod nebo kolem rozvadeče),  to si vyvedete do domovního rozvaděče kde toto uzemnění spojíte s PEN vodičem který je součast přivodu z HDS, toto chápu dobře doufam Úsměv ...
Z této svorkovnice si vyvedete modrý N vodič na novou svorkovnici N - pak dále chránič na chráněne trasy atd atd...
Zajíma me tedy ten bod rozdělení? To znamená že ze svorkovnice kde mám přívodni PEN, uzemnění kolem domu, a odkud vyvedu N vodič vyvedu další PE vodič který povedu opet na vývod uzemnění kolem domu, nebo se pro tento učel děla nějake další venkovní zakopani zemnění?
Snad to jde pochopit Úsměv
Samozřejmě mam el. vzdělání a pracuji jako opravař el. zař. o instalace se teprve teoreticky zajimam.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 24.09.2017, 21:46 »

Ta krabice se jmenuje MET (main equipotential terminal). Do ní by se měl sejít vodič od uzemnění (obvykle nějaký FeZn nebo AlMgSi drát) a dál by měla rozvádět potenciál země dál.

Z MET by měl jít do rozvodnice vodič (zeleno/žlutý) na přípojici PEN v rozvaděči. Měl by mít nejméně polovinu průřezu fázových vodičů. Když bude mít průřez stejný, nic tím nezkazíte.

Dál můžete z této přípojnice rozvést vodiče pro hlavní nebo i místní ochranné pospojování dál. Koupelna (dneska už moc není co pospojovat),  ale v RD to bude třeba dílna, sklep, kotelna ...

Do MET modrý vodič nepatří v žádné případě! Je určena pouze jako ochranná přípojnice pro vyrovnání potenciálu, nikoliv pro vedení proudu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Patrik Dedík
Elektrikár a živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 25.09.2017, 07:02 »

Ja doplnim, ze este je vhodne z tejto MET potiahnut CYA drot na prepatovu ochranu (SPD). Ja to robim tak, ze z tej MET vyvediem 2x droty do rozvadzaca, jeden dam na PEN a druhy na SPD. Dalej z MET idem pospojovanie ako pisal p. Svejkovsky. Popripade este odtialto taham drot do podruzneho rozvadzaca na PE atd
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrotechnik na riadenie činnosti, alebo na riadenie prevádzky E1/A
Projektovanie E2/A
El. inštalácie domov a bytov vrátane bleskozvodov

pdedik@centrum.sk
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 25.09.2017, 12:08 »

Který výrobce SPD udává na připojení svodičů k uzemnění pouze 4mm2 drát?
Namátkou...
Dehn ventil min. 16mm2
Dehn schield min. 16mm2
Saltek FLP-25-T1-V/3 informace nenalezena
OEZ SJB xxx - min 16mm
OEZ SVB xxx - Suzemění min 16mm

Více se mě hledat nechce...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Patrik Dedík
Elektrikár a živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 25.09.2017, 12:43 »

Který výrobce SPD udává na připojení svodičů k uzemnění pouze 4mm2 drát?
Namátkou...
Dehn ventil min. 16mm2
Dehn schield min. 16mm2
Saltek FLP-25-T1-V/3 informace nenalezena
OEZ SJB xxx - min 16mm
OEZ SVB xxx - Suzemění min 16mm

Více se mě hledat nechce...
A kto napísal 4 prierez?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrotechnik na riadenie činnosti, alebo na riadenie prevádzky E1/A
Projektovanie E2/A
El. inštalácie domov a bytov vrátane bleskozvodov

pdedik@centrum.sk
Lukáš Jůzl
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 25.09.2017, 12:50 »

Který výrobce SPD udává na připojení svodičů k uzemnění pouze 4mm2 drát?
Namátkou...
Dehn ventil min. 16mm2
Dehn schield min. 16mm2
Saltek FLP-25-T1-V/3 informace nenalezena
OEZ SJB xxx - min 16mm
OEZ SVB xxx - Suzemění min 16mm

Více se mě hledat nechce...

Předpokládám, že žádný - viz ČSN 33 2000-5-534 ed. 2:
534.4.10 Připojovací vodiče přepěťových ochran (SPD)
Vodiče mezi SPD a hlavní uzemňovací svorkou nebo ochranným vodičem musí mít průřez, který není menší než:
- 6 mm2 mědi nebo ekvivalentní pro přepěťové ochrany (SPD) typu 2 instalované na začátku instalace nebo v jeho blízkosti;
- 16 mm2 mědi nebo ekvivalentní pro přepěťové ochrany (SPD) typu 1 instalované na začátku instalace nebo v jeho blízkosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 25.09.2017, 12:55 »

A kto napísal 4 prierez?

Omlouvám se... Nevím, kde jsem tu 4ku viděl... asi jsem v rychlosti četl CY4

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Michal Michal Michal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 25.09.2017, 18:57 »

Super,  všem za info Úsměv Takže to přízemnění bodu rozdělení PEN vlastně provedu tím že si z MET nátáhnu zlutozelený vodič, který bych vyvedl tak čí onak. Takže žádne extra přizemnění bodu rozdělení se nekoná jak jsem to chápal já.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #8 kdy: 25.09.2017, 20:22 »

Super,  všem za info Úsměv Takže to přízemnění bodu rozdělení PEN vlastně provedu tím že si z MET nátáhnu zlutozelený vodič, který bych vyvedl tak čí onak. Takže žádne extra přizemnění bodu rozdělení se nekoná jak jsem to chápal já.

Tak já to beru tak, že ke svodičům, tahám samostatný ZŽ vodič, a k přizemnění bodu rozdělení PEN na PE a N, tahám další samostatný ZŽ vodič. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 26.09.2017, 07:48 »

Tak já to beru tak, že ke svodičům, tahám samostatný ZŽ vodič, a k přizemnění bodu rozdělení PEN na PE a N, tahám další samostatný ZŽ vodič. Mrknutí
A nemáte obavy so súbehu pri zvedení prepätia?

----

Mne sa pozdáva 1.stupeň ochrany pred prepätím s hlavným prívodom napájania TN-C zdola umiestnený vedľa HUS (MET),  PEN z neho zhora hneď na HUS, všetky prívody PE s vývodmi z ďalších stupňov FV z objektu zhora a vývod do základu zdola. Potom je aj bod rozdelenia už priamo na HUS.
Samozrejme že usporiadanie závisí od celkovej dispozície rozvodov stavby, uviedol som iba všeobecný príklad pre zemnú prípojku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #10 kdy: 26.09.2017, 23:14 »

A nemáte obavy so súbehu pri zvedení prepätia?


Ne. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 27.09.2017, 08:28 »

A nemáte obavy so súbehu pri zvedení prepätia?

Ne. Mrknutí

Ani z čl. 534.2.9? Úsměv (ke svodičům, tahám samostatný ZŽ vodič)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #12 kdy: 27.09.2017, 09:00 »

Ani z čl. 534.2.9? Úsměv (ke svodičům, tahám samostatný ZŽ vodič)

Tak tento článek v ed.2 není. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 27.09.2017, 10:13 »

Tak tento článek v ed.2 není. Mrknutí
A sakra, máte pravdu. Smích
Hádam len z nej nevypadli maximálne povolené dĺžky pripojovacích vodičov prepäťových ochrán SPD. S ich hľadaním v ed.2 vám už veru veľmi nepomôžem. Úsměv
Ale tipujem, že ani v ed.2 nevydajú povolené dĺžky z HR niekde v dome na HUS pri vstupe do budovy. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 28.09.2017, 13:18 »

Ja doplnim, ze este je vhodne z tejto MET potiahnut CYA drot na prepatovu ochranu (SPD). Ja to robim tak, ze z tej MET vyvediem 2x droty do rozvadzaca, jeden dam na PEN a druhy na SPD...
Jestli jste to myslel tak, že z MET vedete zž na PE/PEN v rozvaděči, druhý zž na PE/PEN svorku SPD typ 1, a třetí kratinký zž z PE/PEN svorky SPD na PE/PEN v rozvaděči, pak je to lepší než předepsané minimum, a lze to jen pochválit.
Jestli jste to ale myslel tak, že ten zmiňovaný třetí zž vodič tam není (a já jsem tak váš příspěvek pochopil),  tak je to úplně špatně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 28.09.2017, 13:57 »

... a přítom taková blbost. Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Dedík
Elektrikár a živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 28.09.2017, 19:32 »

Jestli jste to myslel tak, že z MET vedete zž na PE/PEN v rozvaděči, druhý zž na PE/PEN svorku SPD typ 1, a třetí kratinký zž z PE/PEN svorky SPD na PE/PEN v rozvaděči, pak je to lepší než předepsané minimum, a lze to jen pochválit.
Jestli jste to ale myslel tak, že ten zmiňovaný třetí zž vodič tam není (a já jsem tak váš příspěvek pochopil),  tak je to úplně špatně.
Prva moznost je spravna:) akurat som to mozno blbo napisal. 2xCYA 16/25 podla prierezu privodneho kabla, 1x na PE/ PEN, 1x na SPD a este zo SPD na PE/PEN do rozvadzaca. Aby sme boli presny.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrotechnik na riadenie činnosti, alebo na riadenie prevádzky E1/A
Projektovanie E2/A
El. inštalácie domov a bytov vrátane bleskozvodov

pdedik@centrum.sk
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 28.09.2017, 20:06 »

A sakra, máte pravdu. Smích
Hádam len z nej nevypadli maximálne povolené dĺžky pripojovacích vodičov prepäťových ochrán SPD. S ich hľadaním v ed.2 vám už veru veľmi nepomôžem. Úsměv
Ale tipujem, že ani v ed.2 nevydajú povolené dĺžky z HR niekde v dome na HUS pri vstupe do budovy. Mrknutí


ed. 2


* delka vod spd..jpg (271.27 KB, 975x256 - prohlédnuto 617 krát.)

* obr spd zapoj.jpg (114.2 KB, 987x774 - prohlédnuto 1632 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 V kterém rozvaděči přizemnit bod rozdělení?
 Je v případě rozdělení PEN opravdu nutné řešit dodatečné zemnění?
 Kam přizemnit bod rozdělení PEN pokud chybí MET?
 Jak se správně provedené rozdělení TN-C a TN-C-S ?
 Je z hlediska rozdělení TNC vhodnější přívod z ER do HDR 4x10 nebo 5x6 CYKY?
 Mohu provést bod rozdělení u sporáku ještě před svorkovnicí?
 Mohu z TN-C-S udělat přívod jako TN-C, uzemnit a znovu rozdělit?
 Jak přizemnit bod rozdělení TN-C pokud dům nemá zemnič?
 Lze v novostavbě odůvodnit jednu PEN lištu místo dvou PE a N?
 Jak nejlépe v zemní svorkovnici typu HLAK rozdělit vodič PEN?
 Vytvoří bod rozdělení PEN vodiče síť TN-C-S?
 Kde a jakým způsobem smí být v paneláku převeden TN-C na TN-C-S?
 Lze bod rozdělení PEN uzemnit na zemnění hromosvodu v domě?
 Musí být místo rozdělení na TN-C-S pod kontrolou?
 Můžeme ve staré instalaci vytvořit síť TN-C spolu TN-C-S?
 Bod rozdělení PEN v RE?
 Musí být domovní rozvaděč v místě rozdělení TN-C-S přizemněn a odkud?
 Má smysl předělat obvod TN-C na TN-S bez přizemnění bodu rozdělení?
 Jak uzemnit bod rozdělení ve 2. patře cihlového bytového domu?
 Kde provézt bod rozdělení?
 Kde má být u mobilního domu proveden bod rozdělení PEN?
 Jak se řeší rozdělení/zapojení PEN v TN-C-S?
 Jak pomoci svorkovnice typu cokolada prakticky splnit PE-PEN a PE-N?
 Mám propojit můstky PE+N, když už jsou taženy od elektroměru každý zvlášť?
 Lze se dívat na přívod do rozvaděče TN-C jako na sdružený obvod?
 Jak reálně tečou paralelní proudy přes N a PE?
 Jak pochopit přizemnění bodu rozdělení, MET a doplňkovou ochranu pospojováním?
 Lze napojit bod rozděleni na svod hromosvodu?
 Je k doplnění přizemnění k bodu rozdělení vhodná zemnící tyč?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 23 dotazů.