Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Proč a kdy se v elektrotechnice znovu vyměnila měď za hliník?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč a kdy se v elektrotechnice znovu vyměnila měď za hliník?  (Přečteno 10455 krát)
Tým portálu Elektrika
Redaktoři portálu právě konající službu
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 04.09.2017, 10:02 »

Proč a kdy se v elektrotechnic e znovu vyměnila měď za hliník?
    Víte, za jakých okolností se v našich obydlích objevily po válce znovu hliníkové vodiče místo měděných? Letos je tomu 60 let od slavného zdůvodňovacího prohlášení tehdejšího náměstka ministra. Mnozí si dovedeme představit hliníkové vodiče v domovní elektroinstala ci. Ale i v motorech? Víte, že se v roce 1950 uvažovalo o vývoji pohyblivých vodičů z hliníku? Tehdejší prognózy těžby světové mědi nebyly s plánovaným vývojem elektrizace nijak optimistické ...
    Zdroj: zde...


   


    Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Proč a kdy se v elektrotechnic e znovu vyměnila měď za hliník?
   
Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 04.09.2017, 10:35 »

V historickém materiálu zmińované hliníkové pohyblivé vodiče se nakonec objevily i v praxi, jejich nízká životnost je velice brzy poslala do šrotu.

Viděl jsem originální hliníkové svařovací kabely průřez 50 mm2. Nedalo se s nimi svařovat, byly velice silné, tuhé a těžké, protože špatnou mechanickou odolnost hliníku podpořil výrobce silnou a tuhou gumovou izolací.

Také se objevily čtyřžilové gumové kabely větších průřezů. Ty se používaly také velmi krátce, do tehdejších motorových zásuvek (25 a 60A ,  vzor MEZ / ČKD, lidově zvané ovál či hruška) se musely připojovat pomocí speciálních mezisvorek, takže se vyrábělo speciální provedení vidlic, které měly delší vnější bakelitový kryt, aby se tam mezisvorky vůbec vešly.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 04.09.2017, 18:56 »

V historickém materiálu zmińované hliníkové pohyblivé vodiče se nakonec objevily i v praxi, jejich nízká životnost je velice brzy poslala do šrotu.
V Trabantu jsem měl původně hliněné lano od aku ke startéru.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #3 kdy: 04.09.2017, 22:03 »

V historickém materiálu zmińované hliníkové pohyblivé vodiče se nakonec objevily i v praxi, jejich nízká životnost je velice brzy poslala do šrotu.

Viděl jsem originální hliníkové svařovací kabely průřez 50 mm2. Nedalo se s nimi svařovat, byly velice silné, tuhé a těžké, protože špatnou mechanickou odolnost hliníku podpořil výrobce silnou a tuhou gumovou izolací.

Také se objevily čtyřžilové gumové kabely větších průřezů. Ty se používaly také velmi krátce, do tehdejších motorových zásuvek (25 a 60A ,  vzor MEZ / ČKD, lidově zvané ovál či hruška) se musely připojovat pomocí speciálních mezisvorek, takže se vyrábělo speciální provedení vidlic, které měly delší vnější bakelitový kryt, aby se tam mezisvorky vůbec vešly.
Opravdu se o to pokusili? Já tomu nevěřil, že se tak stalo!
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 04.09.2017, 22:07 »

Mnozí si dovedeme představit hliníkové vodiče v domovní elektroinstala ci. Ale i v motorech?
       

Hliník sa opäť začína používať vo vinutiach. Už som sa s ním stretol v čínskych motoroch a v trafách do mikrovlnky. A ešte v jednom trafe vymontovanom zo zdroja 230/24V.

Cena je dôležitá ...
Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Tomáš.Ondra
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 04.09.2017, 22:45 »

Což o to ve vinutích, ale hliníkové prodlužováky, to je teprve objev... Nevím, ale Al licna mě přijde jako velice špatný nápad.
Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 05.09.2017, 08:00 »

V Trabantu jsem měl původně hliněné lano od aku ke startéru.

Vidíte, na to jsem zapomněl. Tam byly problémy s nalisovanou olověnou svorkou na kontakt baterie. Jakmile došlo k uvolnění plastové izolace a začaly se dostávat páry z akku na spoj Al-Pb, velice rychle došlo ke korozi. Kabel samotný a nalisované Al oko pod šroubem startéru většinou problémy nedělalo.

Transformátork y malých výkonů s hliníkovým vinutím dělali docela běžně V NDR. Modelářům známý transformátore k FZ-1 k železnici PIKO má primární vinutí z hliníku, sekundár, kde je použita vrchní vrstva vinutí jako regulační a běží po ní kontakty ovladače rychlosti je měděný.

Před nedávnem jsem měl v ruce motor z levného vysavače, statorové vinutí bylo z hliníku,  rotor navinut mědí. Problém byl samozřejmě v nakontaktování hliníku na mosazný domek uhlíku.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Ladislav Koštejn
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 09.09.2017, 11:29 »

Já se na hliníku vyučil ,  když se zapojovala AYKY 4B x 4 do ACIDURKY (někdy výjímečně a spojení pomocí "čokolády" 6 mm2) tak to bylo o pazoury a o nervy! (zle)Zlatá Cu později ,  pouze si nedovedu představit slaněný vodič pohyblivého přívodu z Al ,  jedině jako se to dělá se skleněnými vlákny tzn: co nejtenčí licny!?!
Zaznamenáno

L. Koštejn R-EZ-E2/A + §10
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #8 kdy: 09.09.2017, 17:04 »

Hliník na měď se v některých trasách nevyměnil dodnes!!
jsou to silové kabely....
Např. ve zdravotnictví dle normy se hliník nesmí používat už přes 40 let!!
Bývali firmy, co montovali zdravotnické objekty a dostali tehdy podpultovou měď.
Měď šla na stavbu RD a do nemocnic dali hliníky....Dod nes na to při revizích narážím.
Ale je to už málo, 95% je už rekonstruováno za Cu.
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #9 kdy: 11.09.2017, 08:21 »

Hliník na měď se v některých trasách nevyměnil dodnes!!
jsou to silové kabely....
Např. ve zdravotnictví dle normy se hliník nesmí používat už přes 40 let!!
Bývali firmy, co montovali zdravotnické objekty a dostali tehdy podpultovou měď.
Měď šla na stavbu RD a do nemocnic dali hliníky....Dod nes na to při revizích narážím.
Ale je to už málo, 95% je už rekonstruováno za Cu.


Ve zdravotnických provozech jsem se dokonce setkal i s tím, že asi 20 cm nad zásuvkami 230V byly odbočné krabice, původní Al a TN-C přívody byly napojeny na kabely CYKY 3C. Zásuvky 230V byly napojeny třívodičově (TN-C-S).
Tímto způsobem byly "šalamounsky" vyřešeny požadavky na TN-C-S a Cu vodiče v zásuvkách 230V.
V tomto případě šlo zřejmě o úpravu původních kancelářských prostor na prostory pro zdravotnictví, úprava proběhla někdy v osmdesátých letech minulého století, ale i tak mě to docela překvapilo a svým způsobem i pobavilo.  Úsměv
Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
František Kabát
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 12.09.2017, 09:36 »

Pamatuji si na školení z 80.let "využití mědi v elektrotechnic e" kde se tvrdilo, že se pro domovní rozvody do budoucna počítá jen 1,5mm. Jinak statorové vinutí startéru z hliníku měl již KDF z 40.let
Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 12.10.2017, 08:32 »

Historie se vrací. Pozor na označení CCA

Před nedávnem jsem potřeboval kus jemně slaněné reproduktorové dvoulinky podobné CYH s průřezem 2x4 (na něco úplně jiného než jako přívod pro repro),  poohlédl jsem se po ní tedy zde na internetu a objevil jsem, že někteří dodavatelé mají ve své nabídce podezřele levné provedení těchto dvojlinek ve větších průřezech. Zavětřil jsem nějakou čertovinu a zapátral po příčině nadměrné láce.

Tyto vodiče mají ve svém označení  nebo v technickém popisu zkratku CCA což je copper covered aluminium - tedy poměděný hliník. Možná jako dlouho ležící šňůra k reproduktorům za skříní bude vyhovovat, ovšem pro časté ohýbání a manipulaci nepoužitelné.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 23 dotazů.