Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak dodatecne zapojit HDO pro nizky tarif?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak dodatecne zapojit HDO pro nizky tarif?  (Přečteno 18262 krát)
Michal M.
« kdy: 01.08.2017, 10:26 »


koupil jsem domek, kde se primarne topi primotopy. Puvodni majitel se "jaksi zapomnel" zminit, ze ale neni dojednan (natoz zapojen) jiny nez bezny tarif (~dodavatel CEZ). Vstupni situace:

- rozvody v dome jsou podle vseho pripraveny pro zapojeni HDO, oba (budouci) ovladaci vodice jsou vyvedeny az ke skrince na plotu pred domem, kde jsou nyni propojeny tak, aby primotopy topily a bojler nahrival (tj. zatim bez spinani HDO). Oba vodice = jeden pro bojler (stykac) a druhy pro primotopy (~nejaky druh rele, jsem pouhy lajk tak prosim o narovnani nazvoslovi)

- domovni elektromer se nachazi cca 30 metru dale ve spolecne skrini u hlavni cesty. Tato spolecna "kaplicka" uz je plne osazena a neni v ni misto pro dalsi prvky (~HDO pro nas dum neni kam umistit)

V podobne situaci jsem jiz byl, na starem domu jsem vyrizoval dvojsazbu pro bojler, stacilo zadat elektrikari, ten vse pripravil "od hodin dale",  pak prijel elektrikar spolupracujici s CEZ, zapojil HDO a jelo se.

Muj plan tedy byl, ze zridim vlastni "kaplicku" (jaky je spravny nazev - hlavni domovni skrin?) na svem plote, v miste, kam jsou nyni vyvedeny budouci ovladaci vodice a kde jsou nove rozvody propojeny se starym kabelem od elektromeru. Do ni si necham premistit elektromer a zapojit HDO prvky.

Pro jistotu, ze cele veci rozumim, jsem si zavolal mistniho elektrikare. Ten mi ovsem rekl, ze tento plan nepujde uskutecnit, respektive ze se pri nem stejne nevyhnu kopani mezi stavajicim elektromerem u cesty a zamyslenym mistem mereni na plotu. Hned mi taky spocital, za kolik celou tu vec vykope a zapoji.

Protoze jsem zvidavy vic, nez je zdravo, porad mi to vrta hlavou. Kdyz jsem se ptal na presne vysvetleni, rekl mi, ze bych "to nepobral" (~samozrejme slusne, ale s podobnym vyznamem) a ze se kopani proste nevyhnu.

Tak jdu s prosikem o vysvetleni, abych si byl jisty, ze me jen nelaka do zbytecne investice. V tomto bode to bude investice hlavne casova, vybehat vsechna povoleni k rozkopani obecni cesty...

Na starem domu jsem mel v zemi od sloupu k elektromeru taky stary kabel a s pripojenim HDO nebyl problem. Je to dano rozdilem "chci jen bojler" vs. "chci bojler a primotopy"? Celou tu dobu jsem zil v presvedceni, ze se HDO spina nejakym multiplexovany m "impulzem" vedenym po nulovem vodici a ze zadny extra kabel / vodic nebude potreba.

Byl by nekdo ochotny mi celou vec osvetlit?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #1 kdy: 01.08.2017, 13:48 »

Citace
Protoze jsem zvidavy vic, nez je zdravo, porad mi to vrta hlavou. Kdyz jsem se ptal na presne vysvetleni, rekl mi, ze bych "to nepobral" (~samozrejme slusne, ale s podobnym vyznamem) a ze se kopani proste nevyhnu.

Musíte mít ještě jeden kabel z elektroměrovéh o rozvaděče "kaplička" do podružného rozvaděče,kde bude umístěno spínacízařízen í stykač.
Po "hlavním" napájecím kabelu to nepůjde tak musí být dva kabely -jednten ovládací od HDO ke stykači!Proto asi budete kopat. Neznám celou vaši situaci.

Já tahám vždy dva kabely od elektroměrovéh o rozvaděče i když nebude dousazba.....p ro případ kdyby -nebo vašeho! tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 01.08.2017, 13:58 »

Fotografie by napovedali viac a lepšie by sa radilo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Michal M.
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 01.08.2017, 14:30 »

Je to muj prvni dotaz na tomto foru, dekuji za trpelivost.

Pokusim se prilozit dulezite veci bodove, puvodni myslenka se mozna ztratila v tom dlouhem textu:

1, stavajici stav :
-elektromer u hlavni cesty (30m cca)
-pomocna "krabice" na plote pozemku. V pomocne krabici je propojen "stary" kabel od elektromeru s novymi rozvody domu. Sem take vyvedeny vodice pro ovladani stykace a rele (bojler, primotopy).

2, zamer :
- premistit elektromer od cesty k plotu
- HDO "krabici" (krabice?) nechat umistit k novemu elektromeru ~ k plotu
- propojit pripravene ovladaci vodice s HDO

3, dotaz:
- co brani realizaci zameru. Pokud se musi pridat vodic/e mezi stare a nove umisteni elektromeru, co se po nem bude prenaset a z jakeho duvodu?


Doplneni :
Dotaz velice pravdepodobne souvisi s podstatou fungovani HDO spinani. Na starem dome mezi sloupem a elektromerem neni vubec zadny vodic navic a HDO spinani ("nizky tarif") mi tam pripojili, z toho jsem empiricky usoudil, ze az do mista, kde je elektromer, zadne extra vodice nejsou potreba.

Fotky, v pripade, ze pomuzou, muzu vecer zhotovit
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 01.08.2017, 14:57 »


1, stavajici stav :
-elektromer u hlavni cesty (30m cca)
-pomocna "krabice" na plote pozemku. V pomocne krabici je propojen "stary" kabel od elektromeru s novymi rozvody domu. Sem take vyvedeny vodice pro ovladani stykace a rele (bojler, primotopy).



Trpezlivosť sa nájde, to je v pohode.

K tomu súčasnému stavu by som mal niekoľko otázok:

Koľko káblov vedie z domu ku plotu?
Ako vypadajú? (jednoduchý popis)

Uvediem typický príklad:

Zo siete do elektromerovéh o rozvádzača (ktorý je umiestnený v plote) je privedený hlavný kábel. Je hrubší, má 4 žily s hrúbkou cca 4-6mm a môže byť hliníkový alebo medený.

Z elektromerovéh o rozvádzača do domu vedú dva káble. Jeden je prakticky rovnaký, ako ten prívod zo siete, druhý je tenký, medený a má 3 až 5 žíl.
Hlavným káblom ide napájanie domu a tenkým káblom idú povely z HDO do domu, kde sa týmito povelmi spínajú stykače.

Ak máte z domu ku plotu prevedený hrubý a tenký kábel, tak by sa dalo ovládanie HDO urobiť bez kopania. Samozrejme, po namontovaní nového elektromerovéh o rozvádzača.

Konkrétnosti by mal dodať miestny elektrikár, avšak je možné, že iný, ako ten, čo ste ho oslovil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Michal M.
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 01.08.2017, 15:15 »

Trpezlivosť sa nájde, to je v pohode.

K tomu súčasnému stavu by som mal niekoľko otázok:

Koľko káblov vedie z domu ku plotu?
Ako vypadajú? (jednoduchý popis)

...

Mel jste pravdu hned na zacatku, obrazek je vice, nez tisic slov. Vecer vyfotim detail "pomocne" krabice na plote a nasdilim
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 01.08.2017, 16:22 »

Záleží, zda kabel použitý mezi stávajícím a novým umístěním elměru vyhoví jako neměřený přívod. Možná je slabý, případně starý a s nevyhovujícím barevným značením. Proto zřejmě místní elektrikář uvažuje o kopání nového kabelu.

Já osobně bych zašel na kontaktní místo ČEZ a sehnal nějakého technika, aby se vyjádřil přímo člověk "od pramene". Pokud podáte žádost o změnu připojení, měl byste dostat vyjádření se vším potřebným také.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 01.08.2017, 17:08 »

Záleží, zda kabel použitý mezi stávajícím a novým umístěním elměru vyhoví jako neměřený přívod. Možná je slabý, případně starý a s nevyhovujícím barevným značením. ...
Nebo dokonce možná jeho vedení/uložení neodpovídá požadavkům na neměřený přívod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Michal M.
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 01.08.2017, 18:33 »

Prikladam foto "pomocne krabice" tak, jak ji ted mam na hranici pozemku - doufam, ze odkaz bude fungovat.

V krabici figuruji tri fyzicke kabely:

 - od elektromeru/sloupu (uplne vpravo),  hlinik
 - od domu (uprostred),  med
 - od domu, tensi med, tri vodice, dva s popiskou "TUV" a "PV",  jeden nepopsany a nezapojeny. Predpoklad je, ze jde o ovladaci vodice, "TUV" je tedy evidentne ke stykaci bojleru, "PV" pak zrejme "Predrazene Vytapeni" (~ Primotopy).





* EnOCqTc.jpg (548.01 KB, 1872x3328 - prohlédnuto 12066 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 01.08.2017, 18:47 »

Průřez vodiče PEN v kabelu AYKY, tedy HDV, asi není 16mm2,  čímž je řečeno vše a můžete začít kopat, pokud to nepůjde protáhnout tou chráničkou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Michal M.
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 01.08.2017, 19:41 »

Průřez vodiče PEN v kabelu AYKY, tedy HDV, asi není 16mm2,  čímž je řečeno vše a můžete začít kopat, pokud to nepůjde protáhnout tou chráničkou.

Byl jsem to ve jmenu vedy jeste premerit (~z respektu radeji jen priblizne a ne suflerou  Neřeknu, abych neskoncil v cerne kronice).

Vodic PEN v hlinikovem kabelu (~od stavajiciho elektromeru) ma prumer cca 3.5mm, coz by, pokud me moje vnitrni kalkulacka neklame, odpovidalo cca prurezu 10 mm2.

Tj. pokud to chapu, existuje narizeni, ze v nemerene casti vedeni nesmi mit vodic PEN ALU prurez nizsi nez 16 mm2? Toto plati plosne pro vsechny distributory a nelze udelit nejakou vyjimku?

Ale abych nevypadal jako nevdecnik - moc si vazim toho, ze jste mi vysvetlil / vysvetlili, jak se veci maji. Je skoda, ze se mi zasahujici elektrikar nepokusil vec podrobneji priblizit, prestoze jsem jevil zajem, ale zrejme ma sve duvody, ci spise spatne  zkusenosti s laiky jako ja.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 01.08.2017, 19:57 »

Tj. pokud to chapu, existuje narizeni, ze v nemerene casti vedeni nesmi mit vodic PEN ALU prurez nizsi nez 16 mm2? Toto plati plosne pro vsechny distributory a nelze udelit nejakou vyjimku?
Podle aktuálních ČSN platí ta podmínka pro každý PEN.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 01.08.2017, 20:22 »

...
Tj. pokud to chapu, existuje narizeni, ze v nemerene casti vedeni nesmi mit vodic PEN ALU prurez nizsi nez 16 mm2? Toto plati plosne pro vsechny distributory a nelze udelit nejakou vyjimku?
...
Ono se to "nařízení" jmenuje technická norma. Konkrétně můžeme mluvit o ČSN 33 2000-5-54 (dejme tomu, že aktuálně platí ed.3).
Připojovací podmínky distributorů jsou postaveny na úroveň oborové nebo podnikové normy, která může mít rozdílné požadavky a pak je její platnost vyšší, ale neměla by být koncipována proti ČSN, neměla by snižovat stupeň bezpečnosti,...

A pak tu máme jisté pravidlo (vychází z principu retroaktivity práva),  kdy to, co se dá do provozu podle aktuálně platné normy, se podle ní za jistých podmínek může provozovat, i když se norma zruší, změní,...
A to je věc, kterou občas někdo moc nechápe, že to ještě včera bylo OK a když dnes chci něco změnit, "energetika" chce předrátovat celý rozvaděč, odmítá jistič řady J1K,... protože to neodpovídá platným PP
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Michal M.
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 01.08.2017, 22:58 »

Rozumim, moc vam panove dekuji za vas cas.

Odnasim si z toho nejen dobry pocit z toho, ze vim neco, co jsem rano nevedel.

Mam trochu obavy, jak v realu probiha "stopovani" a vymena kabelu, ktery vede v zemi pod obecni cestou, ale jiste nejsem prvni clovek, ktery takovy problem resi.

Kdyz uz to bude odkryte a vykopane - chapu spravne, ze lepe je nove ukladany kabel "predimenzovat" v prurezech, aby lepe vyhovel pripadnym budoucim (prisnejsim) normam? (~dimenzi kabelu zrejme bude muset urcit projektant, ale kdyz se bude ptat, at vim, co poptavat). Cena kabelu je dle vseho jen zlomkem ceny vykopovych praci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 01.08.2017, 23:57 »

... Cena kabelu je dle vseho jen zlomkem ceny vykopovych praci.
Někdo "umí" udělat protlak za výrazně zajímavějších podmínek než překopání zaasfaltované vozovky, nacpe tam chráničku a pak se dá třeba i něco měnit, doplnit,...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Opravdu musím doložit revizi při změně sazby?
 Jaká je skutečná cena výměny 1fázového hlavního jističe 25A za 3fázový 20A?
 Vyplatí se přejít k levnějšímu dodavateli energie nebo zůstat u ČEZu?
 Jakou hodnotu hlavního jištiče (A) u staveništní přípojky máme zvolit?
 Jakou mám vyplnit požadovanou sazbu staveništní přípojky?
 Poradíte mi s opakovanými změnami hlavního jističe?
 Máte nějaké zkušennosti se změnou dodavatele el. energie?
 Vyplatí se mi 3f nebo 1f elektroměr?
 Musíte dokladovat přimotové vytápění při přechodu na D45d?
 Jak splnit podmínky tarifu D35d pro odběr elektřiny u ČEZ?
 Lze zřídit tarif D45 pokud je přímotop pouze ve voliéře?
 Hledám info k výběru el.kotle v RD a co vše musím na elektrárně požádat?
 Co říkáte na zlepšovák k úspoře peněz v nt?
 Dle čeho RZ fakturují rez.příkon, když namísto jističe před elměrem je vypínač?
 Jak co nejjednodušeji a nejlevnějí přejít na vyhodnější sazbu?
 Jak spočítám jednu z podmínek tarifu D45d?
 Je možné na nízký tarif použivat celou elektroinstalaci nebo jen bojler?
 Je možný přechod z distribuční sazby D02 na D25?
 Jak se počítá "Součtový instalovaný příkon přímotopů" pro sazbu D45d?
 Může jistič ovlivnit spínání HDO?
 Je D45d správnou volbou pokud chci ohřívat vodu plynem?
 Mohu dostat tarif D45d v RD na podlahové vytápění?
 Jaký je rozdíl mezi kategorií odběru D a C ?
 Je třeba revize při změně tarifu D25D na D45D?
 Jak správně připojím další stykač ke spínání druhého bojleru?
 Vyplatí se sazba d45d, když nemám přímotopy?
 Lze spouštět kotel Protherm Rejnok mimo nt tedy bez HDO?
 Vyplatí se dvoutarif D25d a jaké jsou podmínky?
 Povoli mi CEZ zmenu sazby z D25D na D26D?
 Jaký zvolit jistič a sazbu při změně vytápění?
 Jak zajistit chod datacentra na nízký tarif?
 V kolik hodin (4x za 24hod.) je u sazby D45d zapínán vysoký tarif?
 Je nízký tarif v čase nt v celém domě nebo jen ve vybraných okruzích?
 Je povinností v každé instalaci povinnost instalovat instalovat vodič k HDO?
 Jak fungují hodiny DIEHL selfmat-T?
 Jak instalovat spínací hodiny na nízkou sazbu do malého rozvaděče v paneláku?
 Je možné změnit sazbu když je elektroměr nepřístupný z hranice pozemku?
 Jak nastavit spínací hodiny sazby na správný čas nízkého/vysokého tarifu?
 Proč je na ovládání HDO fáze od souseda?
 Může výměna elektroměru ovlivnit funkci spínání bojleru?
 Kde sehnat tepelné ztráty objektu pro přiznání sazby C56d?
 Je to tak složité změnit sazbu z d45D na d56D?
 Změna sazby elektřiny na tarif D25D - jaké jsou podmínky?
 Je v zahraničí a kde zavedena platba za velikost jističe a jaká je cena ?
 Je u dvoutarifních sazeb požadován nutný odběr nt/vt?
 Kdo přepojí a zaplatí špatně zapojený stykač od HDO?
 Podle čeho změnit tarif energetiky?
 Jak poznám, že mám bojler správně zapojený na HDO (že nejede i na vt)?
 Podle jakých časů nízkého tarifu se orientovat?
 Kde je skutečná hranice pro změnu distribuční sazby z D25d na D57d?
 Jaký tarif bude účtován při řezání dřeva cirkulárkou?
 Mohu žádat změnu sazby díky klimatizaci z D25d na o sazbu D57d?
 Je možné si požádat o nízký a vysoký tarif, tak aby šel pro celý dům?
 Mohu občas porušit podmínky dodavatele a sepnout bojler ručně ve vyšší sazbě?
 Kdy připojit blokované spotřebiče než dojde ke skutečné změně tarifu?
 Jak technicky připravit domek na tarif Přímotop?
 Jak zjistím dle instalovaných spotřebičů správnou sazbu energetiky?
 Opravdu jsou k sazbě c46d potřeba dva elektroměry?
 Jak je to s nízkým tarifem pro objekty pro podnikání?
 Má vlastník firemních bytů, prostory nárok na tarify D?
 Proč je tak velký cenový rozdíl mezi jedno a třífázovou přípojkou?
 Lze ušetřit vypnutím jističe pro HDO?
 Má smysl přejít ze sazby D45d na D57d?
 Proč stojí změna jističe z 1x25A na 3x25A 11.000Kč?
 Jde u sazby D25d připojit 30l bojler i přes zásuvku nebo to musí být napevno?
 Jak odstranit při vyšším tarifu drnčící stykač blokování?
 Čím může být způsobena porucha spínání nízkého tarifu?
 Co v chytrých instalacích blokujete ve vyšší sazbě, než topení a ohřev vody?
 Jaká vychází aktuálně cena za kWh při sazbě D56d?
 Jaký zvolit přímotop pro splnění podmínky nízkého tarifu?
 Lze spolehlivě detekovat nt (HDO) bez relé?
 Jak mám sám vyřešit problém s nefunkčním HDO?
 Skutečně hrozilo vyhoření při tomto zapojení stykačů?
 Proč není více tarifů elektřiny pro maloodběratele?
 Jak je to s uplatněním distribučních sazeb d27d a d57d u RD?
 Jaká je logika přepínáni NT a VT spinače HDO v zásuvce?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 23 dotazů.