{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!

+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -A- Nově přidané příspěvky ke kontrole moderátory
| | |-+  Aký prívod a istenie na varnú dosku a el. rúru?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Aký prívod a istenie na varnú dosku a el. rúru?  (Přečteno 128 krát)
Zóna A - zde na příspěvky nelze odpovídat. Vyčkejte na přesunutí moderátory do zóny B
PatrikF
Neverifikovaný uživatel @1

« kdy: 15.07.2017, 16:54 »

Moderátoři: Rak takto to opravdu nepůjde! Nejdřív si prosím přečtěte návod jak zde pokládat dotazy.

Zdravím páni, som tu nový ale mal by som malú otázku - teda viac malých otázok. Úsměv
1. Prevažne realizujem inštalácie v bytových domoch kde je vedený aj plyn. Teda zo zapojením el.varných dosiek nemám každodennú skúsenosť. Momentálne riešim byt kde majitel zrušil plyn a vybavujeme 3F prípoj - hlavne kôli vareniu na elektrike. Hl istič bude 3x25A (prívod 5x6mm2)
Všeobecne sa používa na pripojenie sporáka (prip. dosky a rúry do cca 10kw) kábel 5x2,5 a istenie 3x16A. Otázka znie či to nieje na hrane a nebolo by lepšie použiť napr kábel 5x4 a istenie 3x20A. Konkrétne doska je 7,2kw a rúra cca 3kw. Dĺžka kábla od rozv. je cca 6m (časť nad SDK stropom a časť pod omietkou). Problém by som videl v malých spor. svorkovniciach do KU68 sú prevažne do 2,5mm2.

2. Ako realizujete zapojenie el. rúry v prípade dosky na 2F (2x230V) (1 fáza ostane voľná) Konkrétne na aké svorky pripojíte rúru (v sporákovej svorkovnici, v svorkovnici na doske, prípadne nejaký prepoj?)
V prípade dosky na 3x230V samozrejme viesť osobytne istený 3x2,5mm2 na rúru. ale nebolo by ho vhodné viesť aj v prípade 2F dosky. A jednu fázu jednoducho nevyužiť.

3. Je nutne podľa noriem v SR použiť sporákový vypínač? V prípadne bytu je to podľa mňa zbytočné  nakoľko cca 5m od sporáku je rozvádzač (viem že istič nenahrádza vypínač hlavne kôli mech. vlastnostiam ale aj tak. Moji kolegovia revízny sa nevedia 100% zhodnúť.

4. Čo sa týka posunutia fáz a následného zaťaženia nulového vodiča. Ako bývaju zapojené platne na jednotlivé fázy. Sú rovnomerne zapojené v prípade 2F? V tom prípade by bolo podľa mňa vhodné zapojiť zostávajúcu L3 na el. rúru kôli odľahčeniu nulového vodiča. Je tak Úsměv ?

Ďakujem znalejším kolegom za odpovede.

Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 21 dotazů.