Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jaké jsou varianty zapojení varné desky a trouby?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké jsou varianty zapojení varné desky a trouby?  (Přečteno 11719 krát)
Jan P
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« kdy: 02.07.2017, 15:34 »

Předem chci uvést, že se nechystám připojovat žádný takový spotřebič, ale zajímá mne to po teoretické stránce, protože mi nejde na mysl jedna věc.

Pokud výrobce nabízí zapojení na 230V, tak je zapojeno L, N, PE - pokud to chápu dobře na L a N naměřím stejný protékající proud.

Poté jsem objevil 2 možnosti zapojení - 3x230V a 400V. Chápu to správně tak, že 3x230 je podobné jednofázovému připojení, kde L1, L2, L3 napájí vždy nějakou část plotýnek a všechen sečtený proud "se vrací" přes N a u 400V pracují plotýnky na toto napětí a přes N teče v ideálním případě jen proud potřebný pro ovládací elektroniku apod.?
Nevím totiž jak by jinak byl řešen stav, kdy pro desku a troubu je nachystán kabel např. 5x2.5 a pokud by vše teklo přes N zpět, tak při cca. 7kW plného výkonu by byl N vodič hodně přětížen.

Případně mne asi nejvíc zajímá varianta, kdy je třeba L1, L2, N, PE pro napájení desky a zároveň  L3, N, PE pro napájení trouby. Tam je třeba k 7kW desky přidat ještě 2kW trouby.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 02.07.2017, 16:53 »

Ono je to trošku složitější.
Zkusím jestli se chytnete, ale představte si proudy ne jako "reálné číslo",  ale jako "vektor" nebo "komplexní číslo",  které v "geometrickém formátu" znamená polohu v Gaussově rovině "geometrickém formátu". Potom se tyto proudy v uzlu to je svorka N společná pro všechny konce plotýnek sčítá v kompletním zápisu. V ideálním případě tj. při rovnoměrné zátěži (ve všech fázích teče stejně) a ideálním vstupu, napětí na přívodu je rovnoměrné a vektory napětí jsou rozloženy po 120 stupních, dojde k tomu, že pokud tyto proudy sečtete vektorově bude výsledek 0.

Když se k tomu přidá ještě trouba na jedné fázi, bude to obdobné.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jan P
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 02.07.2017, 17:28 »


U 3f zapojení to tedy chápu (snad správně) tak, že pokud bude zátěž rozdělena rovnoměrně mezi všechny fáze, nepoteče poté vodičem N teoreticky žádný proud.

Je tedy nějaký technický rozdíl v zapojení varné desky, když jsou varianty 3x230, 400V 3N, 400V 2N? Asi také záleží na tom, jak to výrobce označuje (zde jsem viděl hodně rozdílů). 230V variantu nepočítám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #3 kdy: 02.07.2017, 18:11 »

Tak především, variant zapojení varné  desky je přesně 1+N. Přičemž 1 znamená správně a N znamená platit novou desku. Na to pozor.

Tato zařízení obvykle v zapojení 400V využívají pouze dvě fáze, takže vám vodičem N nepoteče nula.  Ta třetí fáze se dá využít pro troubu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 03.07.2017, 10:38 »

Je tedy nějaký technický rozdíl v zapojení varné desky, když jsou varianty 3x230, 400V 3N, 400V 2N? Asi také záleží na tom, jak to výrobce označuje (zde jsem viděl hodně rozdílů). 230V variantu nepočítám.

Rôzne varianty sa používajú preto, lebo varná doska je určená pre EU trh a nie v každej krajine je k dispozícii trojfázová sieť.
Napr. vo Francúzsku a v Španielsku je pre domácnosti používaná sieť 1+N+PE 230V a varná doska sa zapojuje na jednu fázu, samozrejme so zodpovedajúcim prierezom kábla.
U nás (CZ/SK) sa bežne v domácnostiach používa trojfázová sieť a tak sa varná doska zapája na (prevažne) dve fázy - L1, L2, N, PE a tretia sa často používa na elektrickú rúru (L3, N, PE).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Oliver Mička
*
Offline Offline



Automatizácia


« Odpověď #5 kdy: 04.07.2017, 00:09 »

Ale aj u nás na Slovakoch som videl indukčnú varnú dosku pripojenú na 230V ( L+N+PE)
len teda pri plnej paľbe 1/ B/25A istič po chvilke lupol...  Škleb.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

- Projektovanie a programovanie PLC (Rockwell,Siemens,atd).
- Meniče a pohony.
- RaM.
- Elektroinštalá cie do 1000V.
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 04.07.2017, 12:40 »

To je daň za budovanie elektroinštalá cie bez rozmyslu, bez projektu a elektromurárom .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #7 kdy: 04.07.2017, 13:51 »

To je daň za budovanie elektroinštalá cie bez rozmyslu, bez projektu a elektromurárom .

BINGO  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #8 kdy: 16.07.2017, 18:19 »

Obvykle zapojuju desku na 2x400V, tam mi dvaapůlka stačí, třetí fázi mám pro troubu.
Sporákový vypínač už snad v žádné normě není, teda alespoň v ČR. Je to hnus, do kuchyně v bytě je naprosto zbytečný.

Mě spíš prudí požadavek výrobců na vypínání všech pracovních vodičů, včetně N. Při selhání kontaktu se zakouři z desky a záruka v p...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 23 dotazů.