Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Může mít staveništní rozvaděč pro funkci nouzového vypnutí napěťovou cívku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může mít staveništní rozvaděč pro funkci nouzového vypnutí napěťovou cívku?  (Přečteno 23470 krát)
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« kdy: 22.11.2006, 10:08 »

Navrhoval jsem v rychlosti pro větší stavbu staveništní rozvaděče větších amperáží (stovky ampér). Do přívodu jsem dal klasický deón s podpěťovou cívkou a na dveře červený hřib s rozpínacím kontaktem, tak jak jsem zvyklý obvody nouzového vypnutí dělat. Zavolal mi výrobce s tím, že tam chce dát vyrážecí cívku (napěťovou) a tlačítko se spínacím kontaktem. Obhajoval řešení tím, že tak si to přeje většina zákazníků a že to tak dělají běžně.
Překvapilo mě to a tak jsem vytáh normy a v ČSN 33 2000 -5-537, čl.:537.4 - Přístroje nouz. vypnutí (včetně nouz. zastavení) se píše:

"Jističe, stykače apod. ,  které jsou ovládany dálkově, musí vypínat při ztrátě napětí na cívkách nebo musí být použito jiného způsobu, kdy porucha vede k bezpečnému stavu zařízení."

Může mi někdo oponovat argumentem, že tlačítko nouz. zastavení je přímo na vypínaném rozvaděči a nejedná se tudíž dle něj o dálkové vypnutí? Podle mne nemá pravdu. Jaký je váš názor? A jestli se nemýlím, jak je možné, že nijak malý výrobce klidně vyrábí výrobky v rozporu s ČSN, byť třeba dle návrhu zákazníka?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 22.11.2006, 10:26 »

TO. Fasulis

 Naprostý souhlas!  Palec vzhůru

P. S. Malá poznámka - vyrážecí cívka je podle mne proudová. Nebo se pletu?  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #2 kdy: 22.11.2006, 10:36 »

To Beláň: Děkuji za rychlou odpověď. Úsměv
 Měl jsem trochu pochyb, jestli neexistuje nějáká výjimka pro staveništní rozvaděč, která by v tom dovolovala úlevu. Na druhou stranu, proč by dělala úlevovou výjimku zrovna pro staveništní rozvaděče, které mají naopak požadavky na bezpečnost přísnější, než na ostatní rozvaděče.
Vždy mě trochu rozhodí, teď myslím obecně v životě, argument typu - ale vždyť to tak dělají všichni.  Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 22.11.2006, 10:51 »

Jediný důvod přání většiny zákazníků, co mě napadá, je krátkodobé podpětí. Při zapnutí strojů s velkým příkonem tak dojde vlivem impedeance hlavního přívodního kabelu k poklesu napětí a tím i vybavení podpěťové spouště. Nasraní zedníci tak lítají neustále nahazovat hlavní jistič rozvaděče.
Podobné dilema jsem řešil u specializované ho rozvaděče pro kulturní akce u tlačítka nouzového vypnutí. Tancovačka na konci vesnice, spousta stánkařů, osvětlení placu a další faktory, zajišťující "napjatý" odběr často značně poddimenzovaný m přívodním kabelem není to pravé pro podpěťovou spoušť. Pořádná aparatura umožňující náležité zesílení kopáku celkem spolehlivě bliká i s lampiónky nad hlavami sedících opilců a v krajním případě dokáže i vybavit tu spoušť. Ale o hodně větší spoušť pak nastane, když je amfiteátr rázem po tmě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #4 kdy: 22.11.2006, 11:38 »

Souhlas s podpěťovou cívkou, ale u těch stavenišťáků to bývá problém viz. p.Dosbaba. Nezbývá než vřadit mechanický hlavní vypínač s přístupnou pákou zvenku.
Jinak s nouzovým vypínáním "napěťovou cívkou" jsem již jednou "dost narazil" u orgánů dozoru při přebírání stavby. Už to nikdy neudělám.  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav Janča
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 22.11.2006, 21:39 »

Norma pro výrobu staveništních rozvaděčů ČSN 60439-4 tento problém vůbec neřeší.
Podle mého názoru lze u podružných rozvaděčů použít vyrážecí spoušť. Hlavní vypínač staveniště však by měl být mechanický, uzamykatelný, přístupný a označený. Já osobně bych to preferoval i u všech podružných rozvaděčů. Použití podpěťové spouště je problematické zřejmě i jinde než na stavbách.
Dost se setkávám z výrobou rozvaděčů. Poměr projektovaných spouští je tak asi 20:1 ve prospěch vypínacích (vyrážecích) spouští. V téměř 100 % případů jde o tlačítka typu J s aretací.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #6 kdy: 23.11.2006, 09:52 »

Norma na rozvaděče neřeší i spoustu jiných věcí, protože jsou již obsaženy v jiných normách. Nouzové vypnutí viz ČSN 33 2000 -5-537, čl.:537.4. Použití napěťové spouště pokládám za nepřípustné, protože to odporuje samé podstatě "nouzového vypnutí" . A příklad z praxe: na jaře jsem zapojoval na jedné stavbě jedno zařízení, vypnul jsem si rozvaděč tlačítkem ozn. "vypni v nebezpečí" a nic. Po otevření vnitřního krytu (dokonce pod šrouby) se skrýval jednofázový jistič, který onu napěťovou spoušť jistil. Jak na potvoru byl ale vypnutý. Pro mně z toho plyne jasné poučení, nespoléhat se na vypínací tlačítka. No než takovéhle "nouzové vypnutí" to radši žádné, aspoň nebude nikdo uveden v omyl!
Jinak ČSN 33 2000 -5-537 ještě říká: "...pokud je to možné volí se pro nouzové vypínání ručně ovládané přístroje.." No u těch je to aspoň jasný (pokud někdo neukradne ovládací páku)  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #7 kdy: 23.11.2006, 10:47 »

Souhlasím s panem Karvánkem, nesouhlásím s panem Jančou. Pokud místo hlavního vypínače použijeme červeného hřibu, pak jde o nouzové vypnutí a musí tedy odpovídat i jeho provedení - to jest použití podpětové spoušťě a rozpínacího komtaktu.
Argument 20:1 je přesně ten ,  který nesnáším a který jsem uvedl již výše - "vždyť to tak dělají všichni".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #8 kdy: 23.11.2006, 12:07 »

 Hněv
A aby to u "vyrážecí" či napěťové cívky a nebo vypínacího magnetu (různé terminologie o jednom a totéž) nebylo tak jednoduché, bezpečnostní obvod se nemůže jistit nějakým podružným jističem, protože při jeho výpadku je obvod nefunkční. Jeho zkrat chytá hlavní či předřazený jistič zpravidla o větších ampérážích a vodiče bezpečnostního obvodu proto musí být na tento jistič patřičně dimenzovány.
Není to zkrátka vhodné řešení.
P.S. Teď jsem vrátil o 2 příspěvky zpět a vidím, že p.Karvánek již o té záludnosti psal, tedy alespoň o tom jističi, já přidávám tu dimenzi vodičů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Martin Hrdý
Optimismus je jen nedostatek informací
*
Offline Offline



WWW
« Odpověď #9 kdy: 23.11.2006, 13:46 »

Použití napěťové spouště pokládám za nepřípustné, protože to odporuje samé podstatě "nouzového vypnutí" -to p.Karvánek. Naprosto souhlasím.
Z praxe: Při revizi elektrovozu se zjistilo, že nefunguje tlač.nouzového vypnutí(červený hříbek se žlutým podkladem  Úsměv ). Důvod-spálená cívka spouště. Na dotaz výrobce bylo sděleno, že pokud je vyp.cívka pod napětím déle než 15 sekund, dochází i jejímu zničení.  Takže pokud tlačítko zadrhává, je na poruchu zaděláno. A v našem prašném provozu je to běžná věc.
A to nemluvím o možnosti nefunkčnosti  bezpeč.vypnutí vlivem poškození kabelu při cestě do rozvodny(cca 150m),  nebo vypadnutí drátku z tlačítka vlivem otřesů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 23.11.2006, 15:25 »

K zahození není též otázka, co by měly dělat stroje po beznapěťové pauze ze strany rozvodných závodů ? U napěťové spouště se mohou nekontrolovate lně rozeběhnout, u podpěťové spouště vypne hlavní jistič. Tím zabíjíme dvě mouchy jednou ranou.
To, že podobně vypadává jistič při těžkých rozbězích je jistě nepříjemné, ale spouště např. u MCB vypínají až při 75% Un.  25% pokles je nekorektní a poddimenzovaný rozvod by se neměl řešit napěťovými spouštěmi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Josef Nosek
RT - E2/A
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 23.11.2006, 17:42 »

To Hrdý:
Vypínací spoušť se musí zapojit z vývodu jističe. Pokud se zapojí z přívodu musí být přes rozpojovací pomocné kontakty. Při vypnutí jističe je bez napětí. Pokud je zapojená z přívodu a tlačítko zůstane zapnuté tak samozřejmě shoří, to je vyzkoušené.
S tím jištěním cívky se domnívám že by měla být jištěná proti zkratu. Při běžných jističích malých hodnot asi není problém bez jištění. Ale dovedu si představit co by taková vypínací cívka provedla při zkratu cívky,ať už poruchou nebo třeba přepětím a kdyby byla napojená např. z jističe 300A. To by byl ohňostroj.  Viděl jsem hořet hl. jistič u stožárové trafostanice, bylo to jako když startuje tryskáč.
Jinak samozřejmě musí být pro nouzové vypnutí rozpínací tlačítko, nebo jiný způsob. Jinak mohu říci že jsem v poslední době viděl 3 projekty kdy projektant navrhl vypínací cívku pro nouzové vypnutí a nebylo to pro nějaké malé objekty. Nevím co si o tom myslet. Tyto projektanti určitě nečtou tyto diskuze, to by bylo pod jejich úroveň.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Janča
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 23.11.2006, 21:54 »

Vím samozřejmě, že pro stoprocentní funkci nouzového vypnutí je nutná podpěťová spoušť, popsal jsem však stav, jaký je v praxi. Provozovatelé to prostě oprávněně nechtějí.
Myslím, že tam, kde není potřeba dálkové nouzové vypnutí to lze řešit naprosto jednoduše ručním pohonem jističe nebo vypínače do dveří nebo víka rozvaděče.
Co se týče případného spálení cívky vyrážecí spouště tam problém nevidím, je to jen otázka správného zapojení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #13 kdy: 23.11.2006, 22:10 »

... Provozovatelé to prostě oprávněně nechtějí.
A výrobci to prostě zcela nekompetentně vyrábějí. Nejvyšší čas aby se inspekce OIP zaměřila na tyhle nebezpečné staveništní rozvaděče. Nechápu jak na takový výrobek může někdo vydat prohlášení o shodě a někdo další napsat kladnou revizní zprávu.  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav Janča
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 23.11.2006, 22:20 »

To: Kavánek

Já bych se tak kategoricky proti použití vyrážecí spouště nevymezoval, kdyby to byl tak značný problém, tak by ji výrobci nevyráběli. Ano je vždy nutné posuzovat výhody i nevýhody. Pokud by jste chtěli například zabezpečit 100 % bezpečnost chodců, tak by byly všude kolem chodníků svodidla.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #15 kdy: 23.11.2006, 22:25 »

TO: Janča > tak jinak, norma nám popisuje jasně jaké způsoby lze použít pro bezpečnostní vypínání, nic víc, nic míň. Svojí zkušenost jsem popsal v předchozím textu. Mě o nic nešlo, ale dovedete si představit, že třeba se zedníkem klepe probíjející míchačka a jeho kolegové se mu marně snaží pomoct nefunkčním tlačítkem nouzového vypnutí? Já bych jako revizák vtakové komedii dost nerad učinkoval. Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Vejražka
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 24.11.2006, 11:32 »

Tak my máme v práci laboratoř, kde se vyvíjí řídicí SW pro trakční pohony. Jsou tady zdroje (regulační transformátor, řízené usměrňovače, dynamo) vyvedené na svorky na stolech. Celé je to napájeno přes jistič s motorovým pohonem, jehož vyrážecí cívka je ovládána červenými tlačítky CENTRAL STOP.
Podle původního projektu byla ta vyrážecí cívka napájena ze stejného zdroje 24V jako celá ovládačka, tedy v případě výpadku ovládacího napětí by sice něšel CENTRAL STOP, ale také by odpadly všechny stykače a pod napětím by zůstaly jen zásuvky.
Pak se ale projektant zamyslel a přidal tam zvláštní zdroj pro CENTRAL STOP, který je napájen z jističe motorového pohonu, tedy trvale. Snažili jsme se mu to rozmluvit, ale pak jsme si řekli, že on je projektant ví, co dělá, a je za to odpovědný.

Jak to tady čtu, tak je to všechno špatně, ani jsem netušil, že hrozí přepálení vyrážecí cívky. Pochopitelně to má revizi.

Na druhou stranu: Těch červených tlačítek je tady 10. Jak spolehlivý by asi byl řetězec 10 rozpínacích kontaktů na 24V?

Je vidět, že se odborníkům nesmí příliš věřit....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #17 kdy: 24.11.2006, 11:45 »

To Vejražka:
S tou spolehlivostí bych se netrápil, řetězec jako řetězec.
Systém rozepínacích kontaktů má neskonalou výhodu v tom, že hlídá sám sebe.
Systém zapínacích kontaktů tuto vlastnost nemá a kde máte záruku, že při občasném použití kteréhokoliv tlačítka zoxidovaný kontakt sepne ? Zvláště při 24 V !
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Musí být ve stolařské dílně central stop co vypne všechny stroje?
 Která norma řeší umístění STOP tlačítka hlavního vypínače rozváděče?
 Musí mít kuchyň centrální STOP vypínající současně i světla?
 Jak řešit STOP tlačítka rozvaděčů v případě častého podpětí?
 Kde a za jakých podmínek má být umístěn nouzový vypínač strojovny?
 Nemá někdo blokové schéma zapojení cetrálního tlačítka stop?
 Musí mít přípojnicový rozvod bezpečnostní vypínání?
 Musí byt STOP tlacitko u stavenišťového rozvaděče uzamykatelné?
 Musí mít stavba (RD, BD,.)tlačítko central stop, total stop pro vypnutí el. ?
 Je toto zapojení nouzového stop tlačítka správně?
 Jak řešíte CENTRAL a TOTAL STOP ??
 Která norma řeší stop tlačítka?
 Co používáte jako "Total stop" podle ČSN 73 0848 ?
 Je třeba centrálmí stop tlačítko na starém stroji?
 Jaké mohou být vypínací časy u tlačítek Central Stop a Total Stop?
 Jak má vypadat označení "Total stop"?
 Jak často kontrolovat funkci nouzového zastavení?
 Lze použít spojení L a PE za chráničem k nouzovému vypnutí?
 Jak se realizovaly obvody nouzového zastavení v dobách dřívějších?
 Je potřeba nouzové stop tlačítko na zařízení bez pohyblivých částí ?
 Je možné spraviť central stop s napäťovou cievkou?
 Proč tlačítko Central stop se spíná do zkratu?
 Lze aplikovat ČSN EN 13525 na štěpkovače pevně zabudované ve výrobních linkách?
 Jsou nutné vypínače v kuchyni restaurace před spotřebiči?
 Jak připojit tlačítko nouzového zastavení k jističi 250A?
 Mohu pro vypinani hlavniho jistice/vypinace pouzit jeho napetovou spoust?
 Jak řešit Central STOP v bytovém domě s více vchody?
 Který zákon nebo předpis nařizoval na staré soustruhy dosazovat stop tlačítka?
 Proč některé plynové kotelny mají centrální vypínací tlačítka?
 Jak postupovat při dle ČSN nesprávném zapojeni central stop?
 Je oprávněný požadavek hasičů, na označení Total Stop u RD?
 Jakým textem se má označit tlačítko nouzového zastavení?
 Eaton uvedl na trh novou řadu tlačítek nouzového zastavení
 Existuje alternativa k běžně používaným vypínačům TOTAL STOP a CENTRAL STOP?
 Jak vhodně navrhnout bezpečnostní obvod pro hlídání krytu stroje?
 Existuje norma popisující provedení obvodu Stop tlačítko laboratoře?
 Instalovali jste ruční tlačítka odkouření?
 Jaké jsou požadavky na stykač k nouzovému zastavení ?
 Hledám zapojení staveništního rozvaděče, poradíte?
 Musí být ve staveništní buňce proudový chránič ?
 Jak provést revizi před připojením staveništního rozváděče na síť?
 19) Jak se připojuje ochranný kontakt zásuvky staveništního rozváděče?
 20) Jakou ochranu proti dotyku neživých částí musí mít zásuvky se jmenovitým proudem nepřesahujícím 32 A používané pro přenosné spotřebiče u výstupní jednotky staveništního koncového rozváděče?
 21) Kdy nemusí být použit ochranný oddělovací transformátor v jednotce nn/nn transformátorového staveništního rozváděče?
 44) Jaká musí být konstrukce podpěr nebo upevňovacích zařízení staveništních rozváděčů?
 45) Jaký je minimální průřez každého ochranného vodiče uvnitř staveništního rozváděče, který není součástí kabelu?
 46) Jakou ochranu proti dotyku neživých částí musí mít zásuvky se jmenovitým proudem nepřesahujícím 32 A používané pro přenosné spotřebiče u výstupní jednotky staveništního koncového rozváděče?
 47)Kdy nemusí být použit ochranný oddělovací transformátor v jednotce nn/nn transformátorového staveništního rozváděče?
 48) Kolik zásuvek může být připojeno u staveništních rozváděčů na jeden proudový chránič s vybavovacím proudem 30 mA?
 Jak zakončit vývod z elektroměrového rozváděče na staveništi?
 Pokud musí mít antoníček pětipólovou zásuvku, musí být pátý kolík uzemněn?
 Co vše může být v rozvaděčovém sloupu?
 Jaké jsou požadavky pro výrobu stavebního rozvadeče?
 Musí být revize na staveništní rozvaděč pokaždé když se změní místo stavby?
 Jaký největší příkon jste instalovali pro stavební antoníček?
 IN-EL: Kniha Prozatímní a dočasná elektrická zařízení 2017
 Lze uzamčít pouze hlavní vypínač nebo musí být uzamčen celý Antoníček?
 Je nutní staveništní rozvaděč v LPZ 0a resp. LPZ 0b osadit přepěťovou ochranou?
 Podľa akej normy postupovať pri revízii staveniskového rozvádzača?
 Jaká jsou podle tebe možná rizika rozvaděčů na stavbách?
 Může stavební rozvaděč sloužit jako trvalé řešení?
 Lze navýšit jistič ve stavebním rozvaděči?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 24 dotazů.