Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Může se místo svorky N použít přípojnice N?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může se místo svorky N použít přípojnice N?  (Přečteno 6119 krát)
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« kdy: 23.11.2006, 08:00 »

Můj dotaz je směrován hlavně na projektanty a výrobce elektroměrovýc h rozvaděčů.

Setkávám se s nově vyrobenými elektroměrovým i rozvaděči s více odběrnými místy, kde místo výstupních svorek za elektroměry jsou instalovány společné přípojnice PE a N (tzv.  hranol). Výrobce uvádí na štítku normu ČSN EN 60439-1. Jsem přesvědčený, že je to nepřípustné provedení.

Jaký je váš názor?

Co je správně podle předpisů, samostatné svorky N (popřípadě PE),  nebo mohou být použity za elektroměry společné přípojnice (sběrnice)?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 23.11.2006, 09:35 »

Pane Beláň, obávám se, že když tuto otázku si nezodpovíte sám, pak se tu už asi těžko najde někdo jiný - snad kromě toho, kdo příslušné ČSN navrhoval...  Úsměv Mrknutí

Prakticky si ale myslím, že je toto řešení z hlediska menšího počtu kontaktů, propojů a svorek lepší, protože jedna sběrna bude vždy spolehlivější, než řada samostatných a pouze vzájemně propojovaných svorkovnic.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #2 kdy: 23.11.2006, 10:04 »

TO: Dosbaba

U vodiče PE není problém a dá se jistě tolerovat společná přípojnice a je platná Vaše argumentace. V dobách TN-C byly i samostatné výstupní svorky pro kombinovaný vodič PEN.

Vodič N, je však pracovní vodič určitého obvodu, a proto jsem přesvědčený, že za měřením a jištěním tohoto obvodu již nelze pracovní vodiče spojovat s vodiči jiných pracovních obvodů.
 Nerozhodný Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #3 kdy: 23.11.2006, 10:51 »

Můj názor je stejný s názorem pana Beláně:
PE vodič - čím méně svorek a spojení, tím lépe.
Ale u vodiče "N" je to dle mne za elektroměrem nesmyslné, spíše by mě překvapilo, že takový paskvil vůbec existuje. Ale nedělám si iluze z práce některých pracovníků některých RZ.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Pavel Rotrekl.
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 23.11.2006, 13:25 »

Nechci se příliš plést do diskuse vás, odborníků, je docela možné, že nechápu správně, o čem je řeč. Pokud správně chápu, co má být předmětem sporu, pak mi zde chybí jedna důležitá informace:
Jakými vodiči (průřez ve vztahu k průřezům vodiče přívodního a vodičů jdoucích ke spotřebitelům) a jakým způsobem jsou tyto sběrnice připojeny. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #5 kdy: 23.11.2006, 14:25 »

Dost podstatnou věcí je to, jak jsou zapojené elektroměry. Pokud je do elektroměru přiveden pouze jeden vodič N, je to funkčně celkem jedno, společné sběrnici N bych se v tomto případě nebránil.
Pokud je N vodič zapojen průběžně přes elektroměr, jak to snad stále vyžaduje PRE, potom už je další spojování jistě nežádoucí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #6 kdy: 23.11.2006, 16:55 »

Podle mne elektroměrový rozvaděč není klasický rozvaděč. Jedná se o speciální rozvaděč, na který se vztahuje, a upřesňuje řešení, stále platná ČSN 35 7030 "Rozvodnice a elektrorozvodn á jádra" V této normě je jasně uvedeno v čl. 48, že se přívody a vývody jednotlivých obvodů ukončují ve svorkovnicích. Takto se také vždy elektroměrová jádra vyráběly. V normě je i mnoho dalších užitečných zásad. Palec vzhůru

Doufám, že tato norma bude nahrazena novou normou z řady ČSN EN 60439-? například "Elektroměrové rozvaděče" a podobně.  Nerozhodný

P. S. Právě v této oblasti bych očekával doplňující informace v připojovacích podmínkách dodavatelů, a ne zbytečné opisovaní článků z norem! Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #7 kdy: 23.11.2006, 18:03 »

Vzpomněl jsem si ještě na ČSN 33 2130 čl. 4.5.1. Dovolím si pro dokreslení část ocitovat.

"Jsou li elektroměry pro několik odběrů soustředěny do elektroměrovýc h rozvaděčů (jader),  musí se od každého elektroměru zřídit samostatná odbočka k podružnému rozvaděči (rozvodnici)."  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #8 kdy: 23.11.2006, 19:18 »

Mám zkušenost s odběrními místy rozvodných závodů jenom v Praze, středních a jižních Čechách, ale ještě jsem na vlastní oči neviděl žádný elektroměrový rozvaděč, který by před měřením přiváděl na elektroměr síŤ TN-S. Vždy to bylo TN-C se společným pracovním a ochraným vodičem PEN. Asi jiný kraj jiná pravidla.  Nerozhodný A se společnou svorkovnicí PEN pro více elektroměrovýc h pozic na výstupu k jednotlivým bytům jsem se zatím nesetkal. Nicméně třeba v připojovacích podmínkách EON jsou na str. 25 a 26 přesně taková schémata jak popisuje p.Beláň " se společnou svorkovnicí PEN. resp. PE a N při zapojení s proudovým chráničem v síti TT. Asi to tak má být, když to EON dává jako vzorové zapojení. piskaci
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.044 sekund, 22 dotazů.