Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Může být zásuvka přímo nad umyvadlem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 4 5 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Může být zásuvka přímo nad umyvadlem?  (Přečteno 50267 krát)
Josef Drda
OSVČ RT-E2A
*
Offline Offline



TNS


« Odpověď #18 kdy: 03.03.2017, 17:48 »

 Úsměv
 ČSN 33 2130 ed.3  7.8.1
Za součást umyvadla se nepovažuje okolí umyvadla určené pouze k odkládání věcí, i když toto okolí spolu s umyvadlem tvoří jeden celek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize, kontroly a servis strojů, přístrojů, elektrických i elektronických zařízení a elektroinstala cí. 
Specializace na servis vstřikovacích lisů a vytlačovacích strojů na plasty včetně jejich periferií.
Neočekávej ,  že budeš osvícen ,  vstoupí-li do tebe elektřina ...
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #19 kdy: 03.03.2017, 18:07 »

To je právě ten rozpor textu s obrázkem. Norma spíchnutá horkou jehlou, obrázek z poloviny minulého století, který jenom nějaký student překreslil v CADu. Nikdo to po nich nekontroloval.

Co si o tom myslet. Já se nad tím zamýšlím minimálně jednou z šest měsíců, když dorazí fa z ČSNI. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #20 kdy: 04.03.2017, 07:26 »

Od vany se měří vzdálenost také od jejího vnějšího okraje a ne od vnitřního, tak proč by mělo být umývadlo výjimkou.

Také jsem byl u tohoto problému u bytovek typu T6B .....
Dodnes (pokud nerekonstruova li) má každá koupelna zásuvku od vany 55 cm a ne min
60 cm jak píše a psala norma odjakživa!
Toto by nikdy nemělo projít revizí a prochází to a burde to procházet do konce životnosti těchto bytů. Vžy se to měřilo od okraje vany, ne od "díry" na vodu.

Úsměv
 ČSN 33 2130 ed.3  7.8.1
Za součást umyvadla se nepovažuje okolí umyvadla určené pouze k odkládání věcí, i když toto okolí spolu s umyvadlem tvoří jeden celek.

Ano ,  ale to bylo myšleno (mám to od tvůrce normy) když je umyvadlo spojeno třeba s okapávačem a ne bokem vlastního umyvadla!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #21 kdy: 04.03.2017, 08:33 »

Ano ,  ale to bylo myšleno (mám to od tvůrce normy) když je umyvadlo spojeno třeba s okapávačem a ne bokem vlastního umyvadla!

Dvou normotvůrců jsem se ptal, když jsem narazil na podobné rozpory a nejasnosti. Výsledkem pro mne byl jen to, že jsem dostal nějaký jejich názor, který ovšem nedali písemně, což jsem požadoval. Šlo pak jen názor bez větší právní váhy. Tedy jsem k jejich názoru jen přihlédl a udělal to podle svého rozumu, což si pak samozřejmě musím umět obhájit v případném sporu.
Odpovědi jsem nedostal ani na UNMZ, kam jsem volal a ti mě odkázali právě na ty normotvůrce. Vlastně mi připadá divné, když se u technického dokumentu musíme ptát, co tím chtěl  autor říci, nebo jak to vlastně myslel. Má představa "technického dokumentu",  nebo řekněme "kuchařky" co se bezpečnosti týká, je často trochu jiná.
Ale na rovinu přiznávám, že sám bych to jistě nedokázal připravit a ni do této podoby, natož lépe. Vždy je snadnější hledat chyby v hotovém dokumentu, než připravit nějaký svůj vlastní, což platí vlastně uplně ve všem. Tedy nikomu se nechce udělat něco navíc, ale jakmile někdo něco připraví, udělá, zorganizuje, hned se najde tuna kritiků, kteří by to udělali/připravili lépe.
Tím bych chtěl jen říci, že k některým normám by se hodilo připravit "vysvětlení",  na základě připomínek techniků z praxe, aby se předešlo nejasnostem, pochybnostem a tak podobně. Osobně si kolegů kteří připravují onormy velmi vážím. Je to velmi těžká práce a kdo si to nezkusil, to asi nemůže pochopit.

Myslím že vše podstatné už bylo řečeno a já se jen přidávám k názoru kolegů, co se původního dotazu týká.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 04.03.2017, 12:26 »

Numerické požiadavky v normách sú skôr z kategórie tých menej ohybných.
Ustanovenia v normách pritom samozrejme všetci berú ako minimálne požiadavky na bezpečnosť, toto tu už odznelo nespočetnekrát . Každé ich podliezanie sa potom automaticky prenáša do subjektívneho vyhodnotenia rizík zodpovedného jednotlivca, a je jedno, či už bude podložené zdravým rozumom, skúsenosťami alebo vierou. V prípade vysvetľovania „svojej pravdy“ sú to všetko dôvody, ktoré skôr priťažia ako pomôžu.
Inak nevidím principiálny rozdiel v porušení hranice o 1cm pre zapustenú zásuvku alebo o 7cm pre zásuvku na povrch či zásuvkovú rozvodnicu. Vidím len vnútorný tlak sebaistoty jednotlivca na subjektívne ohnutie pravidiel.
To je v praxi realita slobodného výberu, ktorú isteže nikomu neupieram, ale ani neodporúčam. Každý dobre pozná stav, kde Riso 0,78MΩ v skutočnosti bude na papieri vyzerať vierohodnejšie ako 1,02MΩ, než že 55cm = 60cm.

V tomto konkrétnom prípade má byť zásuvka správne vľavo, čo tvorca, najskôr neinformovaný laik, pri realizácii vôbec netušil. Inak by ju tam určite dal.
P.S.: Ak by sa hľadalo riešenie nápravy, možno je práve na tom miesto z druhej strany priečky nejaká zásuvka nablízku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
MiroslavU
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 08.03.2017, 14:32 »

Děkuji všem, kteří hodnotně odpověděli. Dával jsem tuto otázku i dvěma revizním technikům, které znám osobně, ale názory jsou rozličné. Já sám mám propadlou vyhlášku §6, proto se raději poradím s vámi všemi zkušenějšími odborníky.
Kdybych tuto zásuvku montoval já osobně, nikdy bych ji takto neumístil. Podle mě je to s hlediska bezpečnosti nevyhovující a je mi v tomto případě jedno, že norma mluví tak jak mluví. Splňuji výšku >120cm a obvod přes FI.
Bohužel bych to musel přesekat v nově vybudované koupelně, když to původní majitel takto sprčil, ale to se mi fakt nechce. Druhá možnost je nepoužívat a nejlépe odpojit. Já zvolím variantu třetí a to je, že to předělám na zásuvku a vypínač v kytí IP44 a používat budu dál. Nikde jinde v koupelně již zásuvka není. To jen pro zvídavé, protože např. pračka je v kuchyni.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #24 kdy: 08.03.2017, 18:26 »

Ještě lepší je zásuvku zrušit a zakoupit pěknou zrcadlovou galerii s integrovanou zásuvkou. Přesně podle norem, rodina v bezpečí a nadšená manželka,  k nezaplacení...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #25 kdy: 08.03.2017, 18:45 »

Citace
Tím bych chtěl jen říci, že k některým normám by se hodilo připravit "vysvětlení",  na základě připomínek techniků z praxe, aby se předešlo nejasnostem, pochybnostem a tak podobně.

Ono to už funguje, jmenuje se to TNI..... Mrknutí
Ale někdy se mě zdá, že je to opsaná norma doplněná prkotinami. Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Tomáš Murass
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 08.01.2018, 11:58 »


je možné umístit zásuvku tak jak je to zakresleno v příloze ? V normě čsn 33 2130 ed.2 viz bod 7.8 Pokud je umyvadlo (umývací dřez)těsně zabudováno do pracovní desky plynule navazující na stěnu za tímto umývacím prostorem, potom tato deska ruší existenci umývacího prostoru pod ní. Řešíme to na jedné novostavbě bytovky, projektantka elektro, která to řeší chápe normu tak že deska ruší umývací prostor pod deskou jen mimo umyvadlo.

* zásuvka na pračku.pdf (124.63 KB - staženo 702 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #27 kdy: 08.01.2018, 14:27 »

Ano, je to možné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 08.01.2018, 14:40 »

Ovšem pračka vedle sprchového koutu nelze.... zle
Co říká návod pračky, kde ji lze umístit?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #29 kdy: 08.01.2018, 14:55 »

Ta zásuvka má být na zdi "pod" rozvodem vody a odpadem? To také není nejskvělejší řešení  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #30 kdy: 08.01.2018, 15:22 »

Ale notak, Jirko, nepřeháněj to. To bys nemohl namontovat nikdy nic, vždycky každá trubka může prasknout.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #31 kdy: 08.01.2018, 17:43 »

Prasklá trubka není provozní stav a od toho máme chránič.

Nedávno nám v rozvodně namastili do VV zvlášť nebezpečný vliv, protože tam jsou sprinklery. Tedy voda střídající ze všech stran. Že už to EPS bude mít dávno vypnutý nikdo neřešil...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 08.01.2018, 23:48 »

Prasklá trubka není provozní stav a od toho máme chránič.

Nedávno nám v rozvodně namastili do VV zvlášť nebezpečný vliv, protože tam jsou sprinklery. Tedy voda střídající ze všech stran. Že už to EPS bude mít dávno vypnutý nikdo neřešil...
S tím chráničem nevím nevím, v rámci mých pokusů jsem krabici s věnečkem za chráničem "sprchoval" a nijak nereagoval.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #33 kdy: 09.01.2018, 07:14 »

S tím chráničem nevím nevím, v rámci mých pokusů jsem krabici s věnečkem za chráničem "sprchoval" a nijak nereagoval.

No vidíš to  Úsměv,  já zase běžně vídám stav, kdy je např. v zahradním svítidle zvlhlá objímka či svorkovnice a chránič jde okamžitě ven. Nesprchoval jsi to destilkou?  Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 09.01.2018, 07:38 »

Dlouhodobá vlhkost sebou nese na rozdíl od jednorázového postříkání, viz prasklý kohoutek nad zásuvkou sůl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 09.01.2018, 08:01 »

Pri umiestnení zásuvky je tiež dobré vziať v úvahu, že zásuvka v kombinácii s vidlicou ako prostriedok pre odpojenie by mali byť v prevádzke bezpečne prístupné laickej obsluhe.

Ovšem pračka vedle sprchového koutu nelze....
701 to niekde zakazuje?

S tím chráničem nevím nevím, v rámci mých pokusů jsem krabici s věnečkem za chráničem "sprchoval" a nijak nereagoval.
Pre chránič je „môže“ veľký pán, ale „nemusí“ ešte väčší.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4 5 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Prosím o radu v akej minimálnej výške maju byť umiestnené zásuvky a vypinače?
 Je možné umístit zásuvky pod okno?
 Mohu dát zásuvku pro topný žebřík 30cm od vany a 20cm od podlahy?
 Jak řešit ve sklepě zásuvky pro router a switch?
 Do jaké výšky doporučujete zásuvky v kuchyni?
 Aky plastovy box do země (velkou protahovací krabici)?
 Umietniť zásuvku pre čerpadielko aby nebola vidno?
 Může být zásuvka ve venkovním prostředí jen 30cm nad terénem ?
 Jaké je správné umístění zásuvek nad podlahou v novostavbě?
 Vylučuje některý předpis vedení v chráničkách a se zásuvkami 25cm nad zemí?
 Co říkáte na tuto zásuvku instalovanou diletantem?
 Jaké je správné umístění vypínače a zásuvek do dřevotřísky?
 Kolik potřebuji zásuvkových a světelných okruhů na byt 3+1?
 Možem dať zásuvku na dřez s krytím IP44?
 Je správné, když na zahradě místo zásuvky osadím podružný rozvaděč?
 Co by rekl RT na podomitkovou krabicku se zasuvkou prilepenou na dlazdickach?
 Jak daleko musí býd zasuvka od odpadu z mycky?
 Za akých podmienek lze mít zásuvky nad drezom?
 Kolik je maximální počet zásuvek na 1 jistič?
 Jaká má být výška elektrických zásuvek nad podlahou?
 Kam umístit vypínače světel pro obývák+ KK , aby nebyly za lednicí ?
 Jakou použit zásuvku na venkovní použití u potoka?
 Jaká je vhodná výška zásuvek a spínačů?
 Kam instalovat zásuvku v koupelně když je málo místa?
 Je možné umístit zásuvku 230V přímo nad kombinovaný sporák?
 Môžem pripevniť zásuvku a svietidlá na kovový káblový žľab?
 Může být za ledničkou zásuvka?
 Je možné do elektroměrového rozvaděče přidat jistič zásuvky?
 Je možné přemístit vypínač na osvětlení sklepní kóje za dveře této kóje?
 Kolik zásuvek a s jakým jištění může být na CYKY 5Cx2,5 s jističem 16 A?
 Co s nízko umístěnými zásuvkami v přizdívce v kuchyňském koutě?
 Jak opravit uvolněnou zásuvku v krabičce KU 68?
 Mohu umístit elektrickou zásuvku v prostoru plynové varné desky?
 Ako montovat kabel povrchove zasuvky AC 400/230V 6h - 16A 50Hz, IP44?
 Musí se v nevytápěné garáži instalovat zásuvky v IP44, nebo stačí obyčejné?
 Jaká je vzdálenost pračkové zásuvky v kuchyňi od přívodů vody?
 Lze umístit zásuvku 230V ve společné jímce s vodoměrem?
 Jak montujete vypínače do skleněného obkladu u kuchyňské linky?
 Může být zásuvka pod odpadem a rozvody vody ?
 Lze umístit zásuvku na komín?
 Lze umístit novou zásuvku u vypínače?
 V jaké výšce musí být instalována zásuvka pro připojení topného žebříku?
 Jak néjlepe zapusit zásuvky do zdi?
 Kam umístit zásuvky pro bojler a pračku?
 Lze umístit vypínače v prostoru vstupu do místnosti?
 Jak elegantne vyresit zasuvky u nove kuch. linky v panelaku?
 Ako sa vy RT staviate k zasuvke, ktora je v drezovej skrinke pod drezom?
 Aká je výška osadenia elektrických zariadení v podzemných podlažiach?
 Kam dát zásuvku pro zásobníkový ohřívač vody pod umyvadlem ?
 Je nízké osazení lištové zásuvky 230V od podlahy v souladu s normami?
 Lze nainstalovat elektrickou zásuvku do niky sousedící s umyvadlem?
 Jak bezpečně zrušit zásuvku která je v umývacím prostoru?
 Neodporuje zásuvka 15cm nad zemí na nekrytém schodišti na terasu k bazénu ČSN?
 Jak v blízkosti elektroměru zřídit zásuvku nn 230V?
 Je nebezpečné provozovat zásuvku vně nábytku?
 Je možné umístit zásuvku v kuchyňské lince přímo pod přívod vody?
 Jak zapojit původní zásuvky s dřevěným obložením na omítce?
 Je možné pripojiť zásuvku 230V na prívod k pohonu brány?
 Mohu do dřevěné zástěny kuchyňské linky instalovat zásuvky?
 Lze bezpečně umístit zásuvku do koupelny?
 Ako zistím presne osadenie svetiel a zásuviek myslím rozmerovo?
 Je možné dostat zásuvku do malé koupelny v zóně 2?
 Jak lze řešit zásuvku překážející nábytku u stěny ?
 Kde může být umístěna zásuvka pro myčku?
 Je definována vzdálenost zásuvky od plynoměru?
 Lze na elektroměrovém rozvaděči instalovat 3f 32A zásuvku?
 Jaký počet zásuvek v bytě lze označit za dostatečný?
 Jaká je bezpečná vzdálenost mezi zásuvkou a dřezovou baterií se sprchou?
 Mohu přímo nad dřezem ponechat zásuvku, pokud ji zaslepím a nebudu používat?
 Je možné a případně jak, připevnit zásuvku na zeď, na které je nalepen koberec?
 Lze za krbová kamna umístit nějaký typ zásuvky?
 Je možné umístit v koupelně v zóně 3 zásuvky na omítku?
 Za jakých podmínek lze instalovat zásuvku 230V do podlahy obývacího pokoje?
 Jak vytáhnout zásuvku do nábytku?
 Lze umístit zásuvku z přední strany kuchyňské linky pod dřez?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 23 dotazů.