Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jaký jistič zvolit pro svářečku tak aby nevyhazovala hlavní jistič?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký jistič zvolit pro svářečku tak aby nevyhazovala hlavní jistič?  (Přečteno 15013 krát)
Matěj Zásuvka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 20.02.2017, 23:33 »



V domě mám hlavní jistič 3x25A/B.

V suterénu domu mám dílnu, kam mám přivedeny z rozvaděče dva kabely pro 400V zásuvky.
Jeden je zatím nezapojený a ten druhý je jištěn jističem 3x16A/B.

Problém mám se svářečkou. Když na ní nastavím větší proud než 90A, tak mi při zapnutí ten 16A jistič vyhodí. Když zapínám motory, tak je to v pořádku. Svářečka je 3fázové trafo (Elektrokov JS 90).

Prosím o radu, jaký použít jistič, aby mi jej svářečka nevyhazovala? Přemýšlel jsem, že bych použil 3x20A/B nebo 3x25A/B. U toho druhého se ale bojím, aby mi nezačal vypadávat i hlavní jistič u domu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Mlynar
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 21.02.2017, 14:49 »

Ak je hlavny istic 3 x 25 char B, ziadny dalsi zazracny istic za nim nevyriesi prilis velky prud zvaracky. Zasuvka v pivnici je aka ? 16 alebo 32 amperova ? Aky kabel k nej vedie, s akym prierezom, ako ulozeny (lista / omietka ...)  ?

Odhadujem sucasny stav na 4 vodicovy kabel, 4 polovu zasuvku ....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miestny elektrotaliban zacne citovat svate normy  ....
František Bernard
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 21.02.2017, 15:28 »

Svářecí transformátor JS 90 je připojen na dvě fáze, je to spotřebič třídy izolace 2. Podle návodu k obsluze má být připojen do sítě s tavnými pojistkami nejméně 25A nebo jističem nejméně 20A, protože jistič svářečky má hodnotu 17A. Originální kabel je dlouhý 3m, prodlužování se nedoporučuje. Tolik z návodu k obsluze.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 21.02.2017, 15:47 »

Svářecí transformátor JS 90 je připojen na dvě fáze, je to spotřebič třídy izolace 2. Podle návodu k obsluze má být připojen do sítě s tavnými pojistkami nejméně 25A nebo jističem nejméně 20A, protože jistič svářečky má hodnotu 17A. Originální kabel je dlouhý 3m, prodlužování se nedoporučuje. Tolik z návodu k obsluze.

Pokud je to opravdu JS90 se svařovacím proudem 50-120 A, tak byl vyráběn na napětí 380V a vstupní proud 11A.  Dnes máme ale v sítí min. 400V a proud bude o něco vyšší. Pomůže zvolit jistič 16/C, nebo D. Při zapnutí je dobré mít vždy nejnižší stupeň a postupně zvyšovat přepínačem hodnotu svařovacího proudu. Anebo místo jističe osadit pojistky 3x25A

Pokud jistič padá při přiložení elektrody a špatným zapálením, pomůže přejít na stejnosměrné svařování. A tímto přípravkem ( diodový můstek) svařuji na 120A a jistič 16/B drží.

PS pokud máte JS90-2, která má rozsah 50-16A, pak je proud na 400V / 23A a zde jistič padá již při přepnutí na 90A
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 22.02.2017, 07:50 »


PS pokud máte JS90-2, která má rozsah 50-16A, 50 až 160 A pak je proud na 400V / 23A a zde jistič padá již při přepnutí na 90A. Je to výkonově jiná svářečka určená pro firmy a ne pro domácí použití.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 22.02.2017, 08:24 »

Já mám JS 90FN, má sice psaný max. proud 22A, je v ní však namontován jistič L16A (maďarský licenční Weber - v některých býval také IJM 17A, asi dávali co bylo momentně k mání) a nepadá. Mám zkušenost také s JS 90-2 a ani u ní jsem nezaznamenal problémy.

Jediné tyto malé svářečky se kterými mám zkušenost, že dělají problémy, jsou RTB 3. Ty obvykle shazují jističe až B25A. Tam k tomu ovšem dochází zejména při přepínání rozsahů a zřejmě je na vině vačkový spínač. Tím, že výrobce použil na všechny rozsahy sváření při 220 i 380V jeden přepínač, mají kontakty velice krátký čas na přepnutí. Stařičké RTB 1 a 2 také problémy obvykle nedělají.

Doporučuji svářečku důkladně vyčistit, ve velkém počtu těchto svářeček bývají okuje ze sváření a kovové piliny z broušení. mohou tedy vzniknout problémy z mezizávitových zkratů nebo z uzavření mezery v rozptylovém jádře transformátoru .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 22.02.2017, 10:44 »

Problémem je obvykle vypínací charakteristik a jističe.
Všimněme si u typu B značného rozdílu působení zkratové spouště od 3 do 5 I/In.
Je to realizováno elektromagnete m v provedení cívky s jádrem a mechanické pohyblivé části, která udeří na volnoběžku a způsobí vypnutí jističe. Zde záleží na mechanickém provedení celého mechanismu. Norma ČSN EN 60898-1 uvádí pro charakteristik y B,C,D rozsahy působení 3-5,5-10,10-20 In. Ten rozptyl hlavně u jističů v oblasti omezení zkratového proudu do 6 kA je značný.

A když máte to "štěstí",  že jistič B25/3 bude mít jen 2-2,5 I/In tak je to v praxi jen 50-62,5 A. A svářečka malá si o tento magnetizační proud řekne.
A pokud budu mít jistič, který bude mít horní hranici 5I/In a vyšší, tak začínáme u 125 A špičkového proudu.

Proto je vhodnější a někdy již i nutnosti, osazovat hlavní jistič B25/3 s garanci 10 kA
Tam je ten rozptyl menší.

Když jsem viděl výrobní linky na skládání  jističů do 25 A v kuchyních a skládají to maminky s dětmi i babičky.....vy měnili jen dřívější tkalcovské stavy a len za plno krabic titěrných prvků a bižuterie. A v tom je celý ten fór značného rozptylu elektromagneti cké spouště, protože to záleží na kvalitě mechaniky a tření jednotlivých součástek. Již jste někdy změřili velice citlivý proudový chránič, který vypne v čase 8 ms ? Obvykle vypínají 15-25 ms. Ale také najdete s časem 100 ms. Vidíte ten značný rozptyl ? Před léty jsme vybírali jističe B, které měly I/In vyšší než 5. A ty jsme odkládali pro speciální zákazníky.  Jenže to potřebujete tak 100-200 jističů. Byla to metoda, aby se nemusely cinknut.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
IM
« Odpověď #7 kdy: 22.02.2017, 11:11 »

Dnes máme ale v sítí min. 400V ...
Jsem v rozpacíchPokud je mi známo, je tolerance +-10% Un.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Boh
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 10.07.2019, 18:34 »

 potřebuju poradit zda mi dílna utáhne tuto bodovou svářečku viz. foto štítku. V dílně mám největší jistič C25 A - 3fáz. a hlavní jistič na domu je B 32A 3fáz. Na štítku svářečky jsem toho moc nepobral zda mi to dílna utáhne. Tak se vás odborníků chci zeptat jestli utáhne nebo ne a za jakých pobmínek by to dílna zvládla. Předem děkuji za odpověď.


* 65002331_777493345979808_8408523844955930624_n.jpg (210.42 KB, 2030x1522 - prohlédnuto 684 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomas M.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 10.07.2019, 19:29 »

potřebuju poradit zda mi dílna utáhne tuto bodovou svářečku viz. foto štítku. V dílně mám největší jistič C25 A - 3fáz. a hlavní jistič na domu je B 32A 3fáz. Na štítku svářečky jsem toho moc nepobral zda mi to dílna utáhne. Tak se vás odborníků chci zeptat jestli utáhne nebo ne a za jakých pobmínek by to dílna zvládla. Předem  za odpověď.


Na základě zkušeností s 63 kVA bodovkou si myslím, že by to oba jističe mohli udržet, bude ale záviset na délce svaru a kolik svarů po sobě budete dělat. My ji máme jištěnou 80A/3/B jističem a při délce svaru 0.1s drží a svářečka si vezme v době svaru cca. 290A. Bacha ale na flikr, ať sousedům neblikají žárovky Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 11.07.2019, 10:28 »

Bodová svařečka WBP 20
je strojní zařízení, které má svůj protokol o zkouškách.
Tam je uvedeno, jaký je klidový proud při zapnutí naprázdno.
Dále jsou různé režimy pro bodovém svařování, kde jsou
uvedené i proudové odběry. Proto na štítku to rozpětí 20-50 kVA
Z toho vyplývá, že svařečka bude mít odběr v rozsahu 30-75 A

Myslím, že hlavní jistič B32 vypadne při trochu delším svaru.
Pokud ke stroji nemáte uvedený protokol, je nutné provést měření.
Protokol také získáte u servismanů těchto typů svařeček.

Není nad praktickou zkušenost, ale je rozdíl v jističích B32 a B80 !!


Na základě zkušeností s 63 kVA bodovkou si myslím, že by to oba jističe mohli udržet, bude ale záviset na délce svaru a kolik svarů po sobě budete dělat. My ji máme jištěnou 80A/3/B jističem a při délce svaru 0.1s drží a svářečka si vezme v době svaru cca. 290A. Bacha ale na flikr, ať sousedům neblikají žárovky Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak nastavit správnou selektivitu jistících prvků?
 Mohu použít chrániče od firmy Moeller typu G nebo typu S/A pro koupelnu a venkovní zásuvky?
 Mohu pouzit dva jistice za sebou ?
 Jak by jste postupovali při návrhu chráničů zásuvkového pole, do kterého se připojují uživatelé, co mají své proudové chrániče?
 Je možné, aby porucha v impulsním relé obešla selektivitu jištění?
 Jak správně zapojit posloupnost jističů a chránič?
 Které jističe vyměnit pro správnou selektivitu?
 Proč mi při zkratu vypadává jistič i u elektroměru?
 Co u zkoušky říct o výběrové schopnosti (selektivita) u proudového chrániče?
 Co se stane při zapojení dvou stejných jističů do série?
 V jakém pořadí zapojit jistič, chranic, přepětovku?
 Co vybaví dříve 16A jistič s vyp. char. B nebo 2A s vyp. charakteristikou C?
 Lze připojit dva jističe 16A za proudový chránič 30mA s proudem do 25A?
 Může se jako jistič před elektroměrem použít jistič?
 Instalovat najskôr prúdový chránič, alebo istič?
 Proc je pro cerpadlo v kanalizacni jimce jina charakteristika chranice?
 Proč při vypnutí a občas i při zapnutí vypadávájí jističe traf 230/200VA/12V~
 Aký istič použiť pro selektivitu jištění B nebo C?
 Je v popsaném případě dodržena správná selektivita jištění?
 Jak je to se selektivitou jištění u RD?
 Bude vybavovat starý chránič když za něj dám přepěťovku?
 Jak se rozhodnout, které obvody před a které za chránič?
 Prečo pri skrate vypol až hlavný istič?
 Proč při zkratu vypadává také jistič B32A, když je mu předřazen jistič B16A?
 Jak vyřešit selektivitu chrániče a přepěťové ochrany?
 Může být hodnota hl. jističe vyšší než hodnota předřazené pojistky?
 Jak zajistit selektivitu jištění v instalaci RD?
 Jaké máte zkušenosti při hlavním jističi 20A 3F a následném chrániči 25A 4P?
 Jak řadit chrániče selektivně za sebou?
 Z kterého článku které normy vyplývá požadavek na selektivitu?
 Jak řešit nevyhovující selektivitu u RD?
 Umíte předcházet zbytečnému \
 Jak je to se selektivitou instalačních jističů
 Ako dosiahnut selektivitu istenia?
 Je prijatelna selektivita jisticu 3x25A charB - 3x20A char C ?
 Máte v oblasti selektivity opravdu jasno?
 Umíte vysvětlit pojem kaskádování? A čím vším je zajímavé?
 Jak zajistit, aby nevybavoval jistič char. B při spouštění 3fázového motoru 6kW?
 Může LED světelný zdroj 3,5 W narušit selektivitu jištění?
 Jak je to s jističi v podružné rozvodnici s ohledem na charakteristiku a proud?
 Ako dosiahnuť selektivitu istenia?
 Je nožová pojistka 63A a následující jistič B40/3 na délku 250m v pořádku?
 Lze osadit 6A kombi-jistič za 6A hlavní jistič?
 Je nutné dodržet selektivitu hlavního jističe pro byt?
 Lze pro zásuvky běžného domovního rozvodu použít jistič charakteristiky C?
 Proč při prasknutí žárovky vybavují dva jističe za sebou?
 Jak vyřešit padání jističe při připojení více serverů do sítě?
 Mohu použít třikrát za sebou stejnou hodnotu jističe?
 Může být stejná hodnota jističe na zásuvku jako hodnota jističe hlavního?
 Jak omezit vybavování jističe, pokud změna charakteristiky nic neřeší?
 Jaké je správné selektivní řazení jistících prvků?
 Jak dimenzovat proudové chrániče?
 Má zkratová odolnost jističe před elektroměrem vliv na selektivitu jištění?
 LIVE EATON: Selektivita a záložní ochrana jističů
 TIP na technický datasheet o selektivitě
 LIVE EATON: Selektivita jističů
 Q: Existuje nějaké stručné pravidlo selektivity?
 Jak v domovních rozvaděčích nastavit správně selektivitu jistících prvků?
 Proč by měl proudový chránič reagovat na zkrat?
 Pavouk - seriál o programu EATON
 LIVE EATON: Pavouk - řešení jednoduchých paprskových sítí
 Jak docílit selektivity jištění u nabíječky elektromobilu?
 Koordinace přístrojů k ochraně elektroinstalací

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 23 dotazů.