Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  ÚVAHA: Když elektrotechnik opouští svou komfortní zónu ...
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: ÚVAHA: Když elektrotechnik opouští svou komfortní zónu ...  (Přečteno 7049 krát)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« kdy: 09.02.2017, 10:02 »

ÚVAHA: Když elektrotechnik opouští svou komfortní zónu ...
    Co z činností, které vykonáváme je pro nás existenčně důležité a co nás baví? U každého jsou to jiné aktivity a jiný poměr. Za slupkou toho co vidíme, se často v nitru skrývá zcela něco jiného, než bychom podle zevnějšku čekali. Proto moc nedejte na první pohledy! Zvláště pak u elektrotechnik ů. Toho potkáte jednou s měřákem, šroubovákem, jindy s lopatou nebo zahloubaného v technických normách. Tento rozptyl náhodný kolemjdoucí nevnímá a profil takového elektrikáře přisuzuje především právě tomu co vidí. A jak to vidíme my, kteří se v této profesi každodenně angažujeme?
    Zdroj: zde...


   


    Co pozitivního a konstruktivníh o byste doplnili k této informaci?
   
ÚVAHA: Když elektrotechnik opouští svou komfortní zónu ...
   
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 09.02.2017, 10:17 »

To se mi na tom právě líbí. Jeden den jsi zalezlý v kanclu a datluješ zprávy, kreslíš zapojení. Druhý den pobíháš po stavbě, třetí den v rozvodně řešíš výpadek nebo reviduješ instalaci ve čtyřiceti metrech na technologii. Někdy se protáhneš s kangem. Někdo má víc toho kanclu, někdo toho kanga. Ale znám pár kolegů (spíš kolegyň),  kteří nikdy neměli šroubovák v ruce. Být salónním projektantem by mě moc nebavilo.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 09.02.2017, 12:40 »

Kdybych měl celé dny sedět pouze u stolu, tak bych se asi zbláznil. Také mám rád pestrost v práci a nebojím se skoro žádné, jen už musím dávat trochu pozor na své zdraví.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #3 kdy: 09.02.2017, 15:04 »

Také souhlasím.  Úsměv

Nebojím se žádné práce, i když krumpáč nebo "kango" aktivně nevyhledávám. Přesto mi nedělá problém vzít ho do ruky a odvést nějakou práci.
I když tak trochu přemýšlím co je pro mě vlastně ta komfortní zóna. Každá práce mě začíná tak trochu štvát, když ji dělám moc dlouho v kuse. Ať jde o revize, kreslení, zapojování a podobně. Velmi mi vyhovuje právě to střídání, ty změny. Pak se asi cítím komfortně pořád.  na zdravi vegeeet funny poklona
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 09.02.2017, 15:14 »

Zajímavé zastavení se na cestě a úvaha k 7. otázkám.

1. Aby činnost bavila minimálně 80/20, ale lepší na 20/80. Je to otázka vztahu k sobě, vztahu k okolí, vztahu k té činnosti. Dělejte každou práci s radosti ( nás učili dědové...)

2. Hranice znalosti elektrotechnik a.
    Nastínil jsi Mirku rovnici kde na jedné straně je vzdělání a vědomosti
    a na druhé straně rovnice je dovednost a "oprávnění".
    Dalo by se také říci, že základy elektrotechnik y a její aplikace = realizace v praxi v procesu

3. Hranice hloubky znalosti? Stačí vyjmenovat předměty z průmyslovky a potom přidat vš oblasti. Je to strašně široké pole jen v oblasti silnoproudé techniky. Často jsem uvažoval o tom, kde je hranice mezi silnoproudem a slaboproudem? Před 20-30 léty se začalo prolínat. Vždy jsem viděl lidí, kteří se ponořili do velké hloubky problému, stali se v dané oblasti odborníky. viděl jsem elektrikáře, kteří zestárli již ve 27 letech. A ujel jim vlak. nechtěli se ponořit hlouběji.

4. Jak moc hluboko se ponořit? Co nejhlouběji. Má to vždy 3 fáze. Sběr informací, jejich třídění a realizace. Když o tom málo víš, nelze nic realizovat. Pomořování je celoživotní proces. Výsledkem je bud umíš nebo je čumíš. Je to otázka chtění a buzení....a je to odvislé od čtyřech složek jako se . ( tělesně, duševně, duchovně a sociálně). Ve všech oblastech je nutno se cvičit. Počátek moudrosti je ( odpověd je v Přísloví 1,7)

5. Tvoje dovednosti a Tvoje cena? Obojí je umění. Dovednost se dá trénovat, cena je věc morálky. I když někdy obvyklá....

Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 09.02.2017, 15:15 »

Pokračování ( přesáhlo to těch 3000 znaků)

6.  Co je v nás samotných? Připadá mi to jaka rada jednoho proroka, který říká, že se máme ( po létech) zastavit a pohlédnout zpátky, po jaké cestě šli naši dědové, profesoři, spolužáci ale i my, potom je ta třetí věc, pohlédnout před sebe a vybrat si tu lepší cestu. Zazněla otázka kolik času denně věnuješ čemu. Je to zajímavá otázka ale i inventura. Člověk se podobá zlomku, kde v čitateli je to co by mohl být a ve jmenovateli to, co skutečně je. A je to i otázka hospodaření s časem. Každý řekne že nemá čas. Lže sobě i jiným. Nenaučil se ještě v sedmdesáti hospodařit s časem. Ještě nenašel odvahu ustřihnout kabel od televize ( debilizátoru). Když to uděláš, víš kolik budeš mít času i na vzdělávání se a četbu?

7. Podle čeho se řídit? Moudrosti? Dr. ing. Jiří Mrázek CsC, jinak OK1GM, mi jednou dal radu, abych každý den přečetl jedno přísloví z knihy moudrosti v Bibli. Byli jsme tehdy v roce 1980 na 14 denním semináři v Božkově. Kouzelné místo republikových továrníků. A ráno jsme šli do letního kina T.G.Masaryka a společně studovali jedno přísloví. Tehdy tvrdil, že se můj život podstatně změní. Poznání je vždy v čase. Moc jsem mu nevěřil, ale byla to pro mne velká autorita a po létech jsem mu vděčný za semínko, které zasel. Naučil mne tehdy i více zacházet s kalkulačkou TI ( možná mnozí vzpomenou na jeho článek ve ST Trumfové eso z Texasu). Dr. Jiří Mrázek byl také komentátor letu do vesmíru v televisi.

Pánové, dlouhé sedění u stolu a vytváření dokumentu mne dlouho nebaví. Již sice mne nelákají 30 m stožáry a stavba antén, ani silné Kango, ale do procesu se ponořím občas i rád.
Někdy mi schází pohyb do těch minimálně 4 km denně, ale je to nutnost, abychom nezlenivěli. 10-12 hodinový pobyt v terénu již je také moc. Hledání v normách je někdy i dobrodružství i když mne také živila norma živitelka 60204 jak vtipně označil MK. Ale najednou jste v jiné oblasti a je nutno na těch základech stavět. Je to v důchodu výborný trening, abychom nezblbli.

Snad jsem se vešel do 3000 znaků......ale přečetl jsem ještě příspěvek Honzy a uvažuji, co to cítit se komfortně? To je jako dobře, spokojeně....o vocem je láska, radost, trpělivost, laskavost, dobrota, věrnost, tichost, a sebeovládání ( Ga, 5,22 ) kež by....
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jakou práci v oboru silnoproudé elektrotechniky zvolit?
 Nemá snad František Kosmák v otázce vzdělávání pravdu?
 Jak se na Elektrice vyvíjí a připravují bezplatné PODCASTY
 Dotáhni to dál s IAESTE ČR
 Z 20. ročníku ELECTRON v Nitře
 Jak se moderně vzdělávat v elektrotechnice
 Proč je František Kosmák tak populární jako byl Václav Honys?
 Jaká byla 53. konference SOLID Teamu 2016
 Elektrotechnické vysokoškolské vzdělávání včera, dnes a zítra
 Jak se vzdělává obyčejný elektrikář?
 Pozoruhodný showroom Foxtrotu v Brně
 Jaká byla 58. konference SOLID Team na jaře 2019
 Jaký kvalitní kurz RT (v Praze a okolí) doporučujete?
 Vítězné týmy BSEC 2022, soutěže studentů VUT Brno
 Které školení vybrat, prezenční nebo on-line?
 Kdo má zkušenosti se zkrácenou formou studia?
 Kde v roce 2024 získat elektrochnické vzdělání?
 Pokud chci dělat revizi na přípojky z veřejné sítě E.ON, musím podstoupit nějaké školení či přezkoušení?
 Kdo vlastně přezkušuje rev.technika?
 Kde naleznu nějaké informace o potřebné kvalifikaci k provádění elektroprací v Rakousku?
 Je učební obor 23-45-L/004 elektrotechnickou kvalifikací?
 Musí mít nadřízený revizního technika v zaměstnaneckém poměru elektrotechnické vzdělání ?
 Odpovídá gymnazijní vzdělání vyhlášce 50/78S.?
 Mám s §6 kvalifikaci na provádění revize?
 Mohu vypracovávat projektovou dokumentaci pokud nejsem v komoře projektantů?
 Kdo provádí zkoušku nebo přezkoušení §6 vyhlášky 50/1978?
 Co je třeba k přezkoušení z vyhlášky 50/78 Sb. §8?
 Jak získat elektrotechnické vzdělání, značka: Rychle?
 Jaké zaměstnání mohu vykonávat se vzděláním v oboru 26-86-2 a 26-75-4/03?
 Jak získat výjimku od ITI pro získání §6 vyhlášky 50/78Sb?
 Kde je možné získat dálkově potřebné silnoproudé vzdělání?
 Podle čeho zjistím klasifikaci dosaženého vzdělání dle vyhl. 50/78Sb.?
 Které konkrétní SŠ a VŠ obory spadají do kategorie vzdělání dle vyhlášky 50?
 Naši maturanti na SOŠ/SOU Trnkova Brno 2012
 Musí mít správce počítačové sítě elektrotechnické vzdělání?
 Měl by mít revizní technik maturitu nebo mistrovskou zkoušku?
 Miloš Kodad o budoucnosti středního elektrotechnického školství na AMPERu 2014
 Zaměstnáte elektrikářskou rychlokvašku?
 Máte své dítě na elektrotáboře také? Jaký je?
 Je toto potvrzení rekvalifikace platné jako vzdělání v elektrotechnice?
 Jaké znalosti a dovednosti by měl mít absolvent SPŠE či ČVUT FEL?
 Náš člověk ve světě aneb Zahraniční zkušenosti absolventa
 Jak je to se vzděláváním elektrotechniků na Slovensku?
 Potřebujeme víc elektrotechnických středoškoláků nebo vysokoškoláků? Kde je pravda?
 Proč se říká, že je elektrikář šlechtic mezi řemeslníky?
 Lze uznat pro §6 elektrotechnické vzdělání z Ukrajiny?
 Je gymnázium s výučním oborem považováno za ÚSO?
 NP8# Za současné vyhlášky padesát u vzdělání existují pouze dvě možnosti, říká Radek Roušar
 Je obor elektrikář silnoproud těžký?
 Proč chce Hájek střílet po starých občanech?
 Mohu zasahovat do svorkovnice svítidel bez elektrotechnického vzdělaní?
 Kde lze v Praze doplnit odborné vzdělání 26-51-H/01 / elektrikář?
 Jak to vypadá novými, mladými elektrotechniky, nechybí více, než před covidem?
 Student v Asii studuje to, co si myslí, že ho uživí ...
 Ako sa môžem kvalifikačne a skúsenosťami zaradiť na Slovensku?
 Kde se naučit opravovat pračky?
 Z čeho se má učit zaměstnanec, který nemá čas na aktivní vzdělávání?
 Jak poučit ty nejchytřejší, že by se mohli naučit konečně něco správně?
 Těšíte se na E-learning? A vidíte ho pozitivně?
 Jak musí být zajišťováno zvyšování a udržování odbornosti k vykonávání prací pod napětím?
 Pomohou vám audioknihy více, než papírové?
 Znáte HAGER Akademii? A líbí se vám?
 Vydavatelství IN-EL usnadňuje adeptům přípravu na zkoušky nebo přezkoušení!
 K jakému praktickému účelu vznikl §12 vyhlášky 50/78Sb.?
 Duální vzdělávání mladých elektrotechniků by pokračovalo druhým rokem
 Co očekávat od UNITu do konce února 2024

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.091 sekund, 25 dotazů.