Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak laicky rozšířit anténní systém?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak laicky rozšířit anténní systém?  (Přečteno 9686 krát)
Jan Tkadleček
« kdy: 09.12.2016, 22:47 »


Mám klasickou směrovou anténu DVB-T ( už i T2-H265) laděnou profesionály.
Problém ovšem je že nechytám stanice jako fanda, love, smíchov, telka, ...
Chytnu je jen v případech kdy je pod nulou.
Zajimavé je že po připojení klasického anténího zesilovače ( napájecího zdroje) do zásuvky a pak do televize nechytnu stanice skoro žádné.

Napadlo mě rozšířit si anténí sestavu vnitřní nebo širokopásmovou anténou třeba i v podkroví. Myslíte že by to mohlo doplnit potřebnou část signálu která chybí pro chytnutí těchto stanic nebo je to hloupost a prostě jsem odkázán na 6 programů ( ne že by těch pár navíc bylo nějak lepších Smích )

ještě misto kde bydlím Libosváry (okres Kroměříž)

jsem amater na dělání anténích soustav ale dělám v elektru takže klidně mi pošlete i odkazy co je potřeba koupit atd aby to šlo Smích
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 11.12.2016, 09:33 »

... anténu DVB-T ( už i T2-H265) laděnou profesionály. ... Zajimavé je že po připojení klasického anténího zesilovače ( napájecího zdroje) do zásuvky a pak do televize nechytnu stanice skoro žádné.
...
A neděláte si z nás tak trochu srandu?
Anténní zesilovač se zpravidla nedává do zásuvky! Tam se dává pouze napáječ pro zesilovač, zesilovač bývá přímo v krabičce na anténě, kde je připojen svod.

Dejme tomu, že že tam máte zesilovač v anténě, něco vám přes něj projde a něco ne. On totiž funguje tak trochu jako "útlum",  když není napájený.
Pak mu zapnete napájení (to běží přes napájecí vyhýbku po tom koaxiálním svodu, není třeba k anténě další kabel nebo vodič). A příjem se zhorší. Proč? Protože DVB-T vadí to, co analogu tak moc nevadilo - když je zesilovač tzv. přemodulovaný, to znamená, že zpracovává příliš silný signál. A to nemusí být TV signál, to může být i něco mimo TV pásmo, např. CDMA, LTE,...
Chtělo by to vyhodit z antény zesilovač (pokud tam je, což předpokládám)
(proč mám dojem, že máte "polskou" anténu s přehnaně citlivým zesilovačem?)
A proč se vám příjem zlepší když "je zmrznuto"? Protože se změní podmínky šíření (a odrazů) signálu.

Co s tím? - vložím do druhého příspěvku, aby tento nebyl tak dlouhý.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 11.12.2016, 09:54 »

ČTU nabízí právě pro lidi s problémy s příjmem TV krásnou aplikaci.

DTV.CTU.CZ

dole pod mapou do řádku napíšu adresu (zkoušel jsem Libosváry 5)
Pak si vyberu TV vysílání, celoplošné, síť1
namaluje mi to trasu k 5 vysílačům, nejbližší je Zlín, další jsou Valašské Klobouky a Blansko.
Najedu na trasu k vysílači Zlín, zelená linka se zvýrazní, kliknu na ni a nestačím se divit co se mi to objevilo vlevo dole... Když se na obrázek klikne, zvětší se. Profil terénu mezi vámi a vysílačem. Přes takové kopce se ten signál musí měnit podle počasí... Podle profilu terénu by možná lépe šlo Blansko.
síť 2 a 3 je na tom podobně.

Telka, Fanda,... jsou v síti 4, to vypadá, že jde také ze Zlína, ale ten vysílač má menší výkon, to by vysvětlovalo, proč nejdou nebo se objeví když se změní podmínky šíření signálu.

Takže by to chtělo anténu bez zesilovače, dobou zkušenost mám s LP anténami ("rybí kost",  u nás na ni hraje bez zesilovače Krašov, cca 60km, také 50dBW),  azimuty a vysílací kanály vyčtete z aplikace ČTU, na televizi v režimu ručního ladění zadat kanál a zkoušet odkud (z jaký vysílač, jaký směr) to půjde.

Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Lika Zdeněk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 11.12.2016, 12:33 »

Pokud chytáte DVB-T pak musíte mít více než 6 programů a to i v případě, že chytáte pouze jednu síť. Chyba bude tedy jinde. Máte v televizi vybráný správný zdroj signálu ?
Je celá signálová cesta od antény k TV vpořádku ?
Zaznamenáno
Zdeněk Mazač
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 11.12.2016, 13:18 »

Anténařina je vždy sázka do loterie a můžete mít i klidně přímou viditelnost na vysílací anténu.
Na doporučeném webu je sice aplikace, která může podat hrubou informaci, ale problém musíte řešit na místě. obrázky vám sice ukáží červenou linkou vysílače, ale také profil povrchu. "Šišoid" kolem této červené přímky vymezuje oblast tzv Fresnelovy čočky, což vymezuje prostor, ve kterém se signál šíří. Tento prostor je vymezen vzdáleností, kmitočtem, počasím....... pokud do tohoto prostoru zasahuje větev, strom, kopec apod. sice signál můžete přijímat, ale jeho kvalita je velmi špatná. Někdy pomůže YAGI anténa s menším úhlem vyzařování /větší počet direktorů-prvků před dipolem/ nebo také anténu nasměrovat na nějaký odražený signál.
A kde je anténa umístěna? Pokud dělá problém počasí a teploty pod nulou příjem zlepší, vypadá to na to, že ji máte umístěnou někde, kde se tvoří vrstvička vody /byť zmrzlé/ nebo prostor čočky ovlivní např. větev, která se pod tíhou námrazy dostane mimo tento prostor. Ale také můžete mít někde i zemský zlom. To se dá poznat virgulí nebo i citlivým radiopřijímače m.
Ale základem je vždy kvalitní vyladěná anténa a kvalitní svod.
Než jít metodou pokusů a omylů, tak je lépe zkusit najít v okolí někoho, kdo se vyzná v dané problematice.
Zaznamenáno
Roger
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 11.12.2016, 15:06 »

Antene je jedno, jakou modulaci chcete chytat, antena je jen kus vhodne tvarovaneho kovu a to tvarovani je pouze dle frekvence, tolik k tomu, ze mate antenu uz i na DVB-T2...

Na modulaci signalu musi byt uzpusoben tuner a na kodek zase procesor dekoderu zobrazovace... Kdyz uz zminujete T2.

Na webu existuje aplikace, ktera vam ukaze i vyskovy profil k vysilaci, takze zkuste antenou otocit na jiny vhodny vysilac, na kterem je pozadovany multiplex, ktery chcete prijimat.

Pokud vyhled nemate a prijem stoji za houby, coz nevim, zda laicky dokazete sam posoudit, smula - bud IPTV anebo SAT (kabelovku v dedine nepredpokladam). Na satu je ostatne vsechno a uz i 4K a klicky od zamku stoji pakatel. Ale pro laiky nezbyva nez zaplatit poskytovatelum . Je to jako vsude, kdo umi umi, kdo neumi cumi a plati :-)
Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 11.12.2016, 18:47 »

"Šišoid" kolem této červené přímky vymezuje oblast tzv Fresnelovy čočky, což vymezuje prostor, ve kterém se signál šíří. Tento prostor je vymezen vzdáleností, kmitočtem, počasím....... pokud do tohoto prostoru zasahuje větev, strom, kopec apod. sice signál můžete přijímat, ale jeho kvalita je velmi špatná.
Dovolil bych si to malinko upřesnit.
Není to Fresnelova čočka, nýbrž první Fresnelova zóna. Je vymezena tak, že dráha (vysílací anténa)-(libovolný bod na hranici 1. Fresnelovy zóny)-(přijímací anténa) je o půlvlnu delší, než přímá spojnice antén. Signál, který se odrazí od překážky jsoucí právě na hranici 1.FZ, dorazí na přijímací anténu v protifázi. A touto 1.FZ se přenáší cca 90% energie.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #7 kdy: 11.12.2016, 21:57 »

mám takový problém, mám klasickou směrovou anténu DVB-T ( už i T2-H265) laděnou profesionály. Problém ovšem je že nechytám stanice jako fanda, love, smíchov, telka,.. Chytnu je jen v případech kdy je pod nulou. Zajimavé je že po připojení klasického anténího zesilovače ( napájecího zdroje) do zásuvky a pak do televize nechytnu stanice skoro žádné.


Dobrý večer,
doufám, že nebudu příliš mimo zaměření, ale protože se zbývám i servisem elektroniky, a servisem DVB-S a DVB-T technologií, nedá mi to, abych nereagoval.
Nevím, co myslíte "klasickou směrovou anténou",  pokud máte na mysli tzv. "polské síto",  tak na to s klidem zapomeňte, zvlášt pokud je se zesilovačem a trafem. Tento dokáže signál zkur... tak, že ve výsledku nejde pořádně vůbec nic. Na vzdálený příjem naprosto nevhodné řešení. Stejně jako dávát širokopásmové antény někam na půdu apod.
Jaký signál by vám to mělo doplnit, když už tak tak žádný nemáte?

Pokud máte někoho, kdo vám to zaměřoval a montoval, obraťte se tedy na něj. Ověřte, jaké jsou u vás vysílače v dosahu a jaké multiplexy distribuují, tím bych začal. Nevím, co znamená "profesionálně laděná anténa",  to samo o sobě nic nevypovídá. Anténě je jedno, jestli je pro příjem DVB-T nebo DVB-T2 (stejně jako jistou dobu byly prodávány satelitní paraboly a konvertory určené pro příjem vysílání v HD, UHD apod.-jen marketing a tahání peněz, vše další je nesmysl).
Chce to přímo na místě proměřit signál podle toho, co vlastně chytáte a z jakého směru, ovšem nechte to dělat někoho, kdo tomu rozumí a ví, co měří. Pak je možno navrhnout řešení, které má nějaký standart, kvalitu a kde budu mít jistotu, že mi uprostřed sledovaného programu v TV (i když o kvalitě dnešních pořadů se dá diskutovat) nevypadne signál a rozvod TV v domě mi nezůstane "potmě". Tento člověk si to také nechá zaplatit a navrhne vám patřičné možné řešení situace, ono pokud se tím člověk chce profi zabývat apod.,  technika také není zrovna zadarmo, viz třeba měřáky Promax, Rover DigiCube...vím, o čem to je.
Nevím, pro kolik to máte TV, zda máte TV zásuvky a jaké, ani přesnou polohu a další, nicméně optimální návrh příjmu pro TV (a pozemní zvláště),  který mi má sloužit a mohu se na to spolehnout, není zrovna jednoduché řešení, které vyplodíte na papír za 5 minut, včetně součástí ke koupi.
Je hezké, že se vyznáte v elektrice,ale tohle je opravdu trošku specifické řešení, kde nestačí 5m koaxu a jeden rozbočovač...
Například takovými podobnými rozličnými zásahy v bytovce nebo paneláku jste schopen rozhodit klidně celou stoupačku a pak vás sousedi milují, když má běžet třeba Ulice nebo Ordinace Smích
Říkají vám něco termíny, jako je třeba předozadní poměr, útlum, pásmová propust, vyhýbka??

Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 11.12.2016, 22:12 »

...rozhodit klidně celou stoupačku a pak vás sousedi milují,  když má běžet třeba Ulice nebo Ordinace ...
Já bych to tedy nazval obecně prospěšnou činností  Smích
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #9 kdy: 11.12.2016, 22:15 »

Já bych to tedy nazval obecně prospěšnou činností  Smích

No i tak by se dalo, ale většina pro to nemá žádné pochopení  Smích
Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Zdeněk Mazač
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 11.12.2016, 22:16 »

Dovolil bych si to malinko upřesnit.

Jsem si vědom nepřesnosti, ale ptal se laik tak jsem se snažil naznačit problém laikovi.
Dobrá anténa je vždy základ, tak jako to abych věděl co chci přijímat, jestli to vůbec mohu přijímat, jaké podmínky musím splnit, abych měl signál bez rušení, že nestačí jen přímá viditelnost na vysílač, musím něco vědět i o šíření elmag. vln v závislosti na kmitočtu......
Zaznamenáno
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #11 kdy: 11.12.2016, 22:20 »

Jsem si vědom nepřesnosti, ale ptal se laik tak jsem se snažil naznačit problém laikovi.
Dobrá anténa je vždy základ, tak jako to abych věděl co chci přijímat, jestli to vůbec mohu přijímat, jaké podmínky musím splnit, abych měl signál bez rušení, že nestačí jen přímá viditelnost na vysílač, musím něco vědět i o šíření elmag. vln v závislosti na kmitočtu......
..navíc zde máme dneska i rušení/odrušení z pásma 4G-LTE apod..
Asi bych tímto tazatele moc nezatěžoval...
Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 11.12.2016, 22:23 »

Jsem si vědom nepřesnosti, ale ptal se laik tak jsem se snažil naznačit problém laikovi...
No mne hlavně zaujalo zaměnění pojmů Fresnelova čočka a 1. Fresnelova zóna.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jan Zimen
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 12.12.2016, 06:40 »

řekněte vašemu sousedovi Mirkovi Novotnému ( Srncovi ) určitě vám pomůže  Super!
Zaznamenáno
Jan Zimen
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 12.12.2016, 06:47 »

Zajimavé je že po připojení klasického anténího zesilovače ( napájecího zdroje) do zásuvky a pak do televize nechytnu stanice skoro žádné.

Rozkmitaný zesilovač

V libosvárech bude trošku problém s MUX4 ze Slavonína je to mizerie, Jižní svahy úplně mimo - holt jste v údolíčku

Pokrytí viz.: http://www.mapavysilacu.cz/mapcoverage.html

Vypadá to na jedinou možnost satelit  Hněv - ale to by posoudil někdo s měřákem na místě.
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #15 kdy: 13.12.2016, 12:13 »

Jak píše jeden renomovaný výrobce "bižuterie" do anténích rozvodů...
Anténařina je duchařina a kdo jí nerozumí ať se do ní ne..re! Škleb Škleb
Má plně pravdu!
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 13.12.2016, 19:08 »

Táák... nedávno jsem ze sebe udělal, před jendním anténářem, blbce. Naštěstí mě to stálo jen dvě hodiny času a pětikilo za jeho ochotu.
Jsem poučený. A mám jeho telefonní číslo uloženo
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak se chrání satelitní anténa?
 Muze se pouzit pro televizni rozvod koaxial s odporem 50 ohmu?
 Jak ochránit před bleskem anténu pod střechou a koaxial venkem?
 Je možné pouštět TV signál po datovém síťovém kabelu?
 Může být veden koaxiální kabel (pro TV anténu) v souběhu se silovými kabely?
 Co vše je potřeba pro přípravu elektroinstalace, co se týká TV?
 Jaká je minimální vzdálenost antén WiFi a TV s ohledem na rušení příjmu TV?
 Jaké zvolit řešení pro umístění antény bezdrátového internetu?
 Jak namontovat antenu pro wifi na dům bez hromosvodu pod vedením vys. napětí?
 Proč se spálí antenní zesilovač
 V jaké vzdálenosti od hromosvodu lze namontovat anténu - parabolu?
 Jak přizemnit anténní stožár?
 Jak odstranit rušení obrazu u TV?
 Jaký by měl být elektrický odpor mezi anténním stožárem a PEN?
 Mohu provést rozvody STA za pomoci použití více rozbočovačů?
 Jak ochránit CB anténu před bleskem a jak ji připojit k hromosvodu?
 Musím uzemnit stožár pro CCTV?
 Modulátor DVB-T do kabelového vysílání píše MIKROKOM
 Jak instalovat anténu CB na RD?
 Jak chránit vertikální radioamatérskou anténu?
 Je nutné mít uzemněné antény a satelitní anténu?
 Vyhovuje ochrana před bleskem antény GPS dle ČSN EN 62305?
 Mozem tahat antenny a elektricky kabel vedla seba?
 Jak provést ochranu anténních svodů ?
 Jaké je riziko vedení klasické "prodlužovačky" k TV a koaxiálního kabelu?
 Jak na RD se starým hromosvodem přidělat novou anténu?
 Ako uzemnit konstrukciu anteny na stavbe bez bleskozvodu?
 Proč anténa převyšuje starý jímače starého hromosvodu?
 Je možné zkratovat rozvod STA při výměně účastnické zásuvky?
 Je problém umístit zesilovač WI-FI signálu do interiéru domu bez hromosvodu?
 K čemu mám připojit uzemnění u TV zesilovače?
 Může jiskřit TV anténa o ledničku?
 Jak ovlivňuje funkci set-tob-boxu vypínání kalového čerpadla?
 Vyrábí se zásuvka pro TV+Sat se samostatnými kabely?
 Proč po bouřce nejde bezdrátový rozhlas BMIS?
 Můžete vysvětlit zapojení původního TV rozvodu z obrázku?
 Ako ochrániť televízny kábel pred bleskom?
 Mám výložník satelitu připojit k hromosvodu, tak jak je připojeno vše okolo?
 Jak správně uzemnit venkovní zařízení (kamery, Wifi AP atp.)?
 Lze nějak zapojit dva kabely do zásuvky TV+R+SAT?
 Jak vyřešit hromosvod při montáži 2.2m dlouhé vertikální antény?
 Má/nemá být stožár na anténu uzeměn?
 Jak vést UTP kabel mezi střešní taškou a fólií?
 Jak udělat zemnění plechové skříně s několika počítačovými spotřebiči?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 22 dotazů.